Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Moderator: administrator

User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by mikcutu »

nici despre capturi nu zice nimeni nimic?
Za dacs cam from za tracs!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by Ono »

Ne-am intors ieri din expeditie cu amintiri foarte placute. Vremea a fost foarte buna, apa a scazut in primele zile cativa zeci de centimetri. S-au prins: caras, vaduvita, scobar, platica, oblete, mreana, stiuca, salau (toatea astea cate 2-5 la kg), moaca, ciortan, avat (intre 1 si 2 kg). Eu personal am prins toate cele enumerate, execeptand rapitorii, la care nu am dat. Majoritatea au eliberat peste.

Atmosfera a fost excelenta, am glumit si ras pana dimineata, mesele programate au fost foarte bune (ciorba de peste Papushacii din care fiecare a mancat mai multe portii, fasolea afumata Geo care e fierbine rau dar nu provoaca gaze!, bulzul ardelenesc Dutu de care te lingi pe bot). Fata de mesele programate s-au facut in plus doua gratare/discuri cu ceafa, pui, carnati, mici etc si alte doua discuri din peste; unul cu cateva sute de obleti prajiti si celalalt cu multe zeci pesti diversi fripti pe disc. S-a cam facut exces de mancare din ce s-a adus si datorita pestelui mult prins, ca urmare mesele au fost inundate cu "doctoria"de Banisor de la Dutu, cu focsaniul si mustul ce sare mai sus ca Air Jordan :lol: de la Laloi, italianul de la subsemnatul, schvabenul de la Iancu, etc. Din cauza inundatiei si meselor foarte bogate unii au facut arsuri pe stomace :lol: rezolvate prompt cu metode specifice si comentarii matinale :lol: .

Intr-un exces emotional, Laloi a scos gum-ilasticul de la chiloti, l-a pus in varful unditei aratandu-ne cum se prind cirotani peste chil cu aceasta metoda neortodoxa. :lol: . Baboieri gen Iancu si Paulletta; feriti-va !!! asta vine si va ia tot pestele!
De mentionat compania placuta a lui Discretul si Cristi Dinu pe care acum i-am cunoscut.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Adevarat,Laloi devine din ce in ce mai periculos ca si pescar:dupa ce a spionat si chestionat timp de doi ani pe toata lumea,acum ne arata ce a invatat! :lol: Si se pare ca are ce arata,juvelnicul lui era destul de bine garnisit in ziua plecarii cu cele mai diverse specii!Bravo,Radule! :lol: :lol:
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by laloi »

Eiii, mai opriti-va cu laudele, ca nu ma mai ia nimeni la pescuit :D Juvelnicul meu arata asa bine fiindca a gazduit si alti pesti prinsi de Cristi si Ono (eu nu am prins nici un somn, e drept ca nici nu am incercat noaptea, prea complicat), si cine mai dadea prin zona mea si prindea ceva baga tot la mine... deh, juvelnic profesionist :D cea mai mare satisfactie a fost ciortanul de aprox 1,5 kg prins la undita cu portjartier :D ... si prima experienta de pescuit din barca cu Cristi, cam amorteala dar captivant (mai ales cand iti vine sa faci un pipi... :oops: )...
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by costin stefanescu »

a bagat Laloi spaima -n voi :lol: :lol: !
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by Pacapescarul »

Radule si cum ai prins ciortanul la tichi de chiloti? Eu cred ca te-ai bagat in apa pana la brau, ti-ai scos tichi de la chiloti care au alunecat pe vine, ti-a cazut baluba in Dunare si... d'aia n-are ursu' coada. :lol: :lol: :lol:
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by CRISTI DINU »

va salut,pentru mine a fost prima oara la o actiune in cadrul asociatiei si tin sa multumesc organizatorilor cat si participantilor,m-am simtit foarte bine cu toate ca aveam o usoara durere de spate, m-am dres cu bautura a la Dutu (super),m-am pricopsit si cu un suvenir,in cort am gasit un scaun, poate se gaseste si proprietarul, s-au incurcat borcanele,si la mai multe organizari de acest gen,sanatate.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Cristi,daca e unul cu dungi visinii este al meu....
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by CRISTI DINU »

Dumitrescu Iancu wrote:Cristi,daca e unul cu dungi visinii este al meu....
ok,se da de baut in cazul asta.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Se rezolva! :lol:
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by dutustoica »

Prieteni,
Trebuie sa zic si eu ceva:
- atmosfera, pesti, de toate,
o iesire ca la carte.
Deplasarea (miercuri) s-a facut dupa graficul dinainte stabilit, la fel si amenajarea taberei, dar tot timpul cu un ochi la Dunare. Cel care a ajuns primul, Valic deja avea primele capturi. Ne-am impartit locurile de pescuiala in ordinea sosirii si dupa functii si grade (de Banisor) :lol: :lol: , am tabarat pe rame si dai gaz. Desigur, Laloi a fost cel mai baftos :cry: :cry: :cry: Pescuiala, pescuiala, dar mai trebe si haleala. la un semn se-aduc pe masa, prospaturile de-acasa, mititei, sunci, cefe, pulpe, tot ce e mai bun din pui, insa discul nu-i si nu-i (ramasese la Iancu, iar el sosea a doua zi.) Am gasit in recuzita lui Ono un fel de gratar pe care l-am fixat pe suportii mei de lansete si pe care s-au gatit toate bunatatile.stropite inainte cu un banisor, iar dupa cu vin de la..........Laloi. Dupa ce ne-am ghiftuit si la foc ne-am incalzit, cand sa plec.....raman uimit!!!!!!! suportii mei s-au...........roshit. Laloi dupa ce luase gratarul de pe jar, a lasat suportii acolo si dai cu lemne din belsug. Il intreb de ce nu i-a scos si cu cel mai nevinovat suras imi spune ca i-a pus la .... calit :roll: :roll: :roll: . Am ras de ne-am tinut de burta.Si nu numai atunci, pe tot parcursul expeditiei.
Am stat la taclale pana tarziu, in nopti superbe, cu cer senin si-o luna plina care lumina ca ziua.
Am mancat respectand lista de meniuri: familia Papushacilor s-au intrecut cu ciorba de peste, iar Geo a pregatit excelent un ciolan afumat cu fasole, la ceaun, apoi peste de toate neamurile, prajit fara ulei, obleti in ulei, omleta la disc, alte carnuri la disc si cartofi prajiti (tot la disc. Sosise Iancu.) Sunt incantat de felul in care a contribuit fiecare la pregatirea meselor, de spiritul de echipa care a domnit din prima pana in ultima zi si nu in ultimul rand de prezenta celor doi noi participanti Cristi Dinu si In(Discretul zis Gabi Spaima broastelor.) Acesta din urma s-a remarcat si printr-un simt de orientare excelent privind identificarea lemnelor de foc ;) ;) ;) Sa va zic un episod cu Gabi: intr-o noapte, eu, Ono, Laloi .Gabi si Cristi ne hotaram sa dam la somn intr-un loc adanc putin mai departe de tabara. Incercam cu rama neagra, nimic... cu lipitoare...nimic. Cristi zice:
- Mai, daca-as avea o broasca, as mai incerca o data.
Gabi: - Ma duc in tabara sa-mi iau paharul cu vin si in drum poate gasesc una.
Trec 20 de minute si Gabi nicaieri. Era clar, ori a baut tot vinul ori s-a culcat. Intr-un tarziu apare...... cu o plasa plina pe sfert cu...broaste pe marimi si culori :lol: :lol: :lol: Ne-am tavalit de ras.
De asemenea, in ultimele doua zile, ne-am bucurat de prezenta si sfaturile lui Mihai Straulescu si a prietenului sau. Doi oameni deosebiti si pescari adevarati.
Deocamdata atat. O sa revin cu poze. Mai asteptam si alte comentarii.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by costin stefanescu »

foarte frumos,bine ca v-ati distrat si ati avut parte si de-o vreme excelente,asteptam sa ''developati'' pozele :D !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by valic »

pozeeeeeeeeeeeeeeee ................
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by valic »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by cezar »

Bravo baieti, frumoasa iesire, frumoase poze ! ;)

Iancule, l-ai ruuuuuuuuuuupt pe caras ! Cred ca sunt carasi de Alionte, ii cunosc dupa ochi! :lol: :lol: :lol:
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Cred ca dupa singurul ochi,ca de-i avea pe amandoi... :lol: :lol: :lol:
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by puffyk1 »

Am ajuns tarziu sambata, motivul fiind unul foarte simplu...nu m-am putut trezi....asta pentru saptamana trecuta a fost foarte obositoare la serviciu....
Asa cum am prevazut, baietii(si fetele) din APC 21 sunt o super gasca. Bun simt, haiosi, foarte primitori, ce mai, prieteni adevarati....
Ca rezultate la pescuit, ce sa zic, au fost...Stefan a luat 18 kg de crap in cateva ore, eu si Cristi am prins mult avat. Daca la inceput au dat exemplare mici, spre pranz, odata cu innegurarea cerului, au dat niste exemplare demne de tinut minte....
Abia astept Macinul....
Image
Image
Image
Image
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by dutustoica »

cezar wrote:Bravo baieti, frumoasa iesire, frumoase poze ! ;)

Iancule, l-ai ruuuuuuuuuuupt pe caras ! Cred ca sunt carasi de Alionte, ii cunosc dupa ochi! :lol: :lol: :lol:
Coane, ai lui Iancu sunt cei din juvelnic. Si sunt imperiali ;) ;) ;) Nu puteai sa-i cunosti dupa ochi, ca-i aveau inchisi :lol: :lol: :lol:
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by puffyk1 »

Inca cativa.....
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Re: Actiunea "Cotul Dracului" 23-26 septembrie 2010

Post by puffyk1 »

Baieti, jos palaria, tineti-o tot asa !!!
Locked

Return to “LOCURI DE PESCUIT SALBATICE”