Braconierii

Meşteşugul povestirii, farmecul lecturii

Moderator: dutustoica

Post Reply
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Braconierii

Post by CRISTI DINU »

Intamplare din 2003;
Nu prea am eu harul de a povestii cu lux de amanunte,dar am doua intamplari de prin delta,una rea si una buna sau altfel zis....!
incep cu cea rea;
-Am plecat un grup de trei insi, destinatia Chilia Veche ,bagaje ...alea lea,tot arsenalul artilerie grea, ajunsi acolo prin grele incercari ,adica ma refer la drum si la pf. ne opreau din localitate in localitate (control),insa erau amabili ne-au dat permise ( avize)pescuit zona (gratis) plus numere de telefoane in caz de urgenta.Ajunsi la oras ,am parcat masina la bloculete si am negociat cu un pescar cu barca sa ne duca in amonte,stiam un loc ,un cuptor de dunare,cand ajungem pe loc, surprins,nu era nimeni ,bucuros ne instalam si dam drumul la pescuit 1-3 ore,cand spre inserat trece o barca cu doi pescari prin fata noastra,filmez cu telefonul,era prima oara cand vedeam electricieni,unu cu un fir in apa si altu cu minciocul,si sun la nr.de telefon dat de pf. n-a durat 15 minute ca o salupa a pf.se infige in sculele noastre chiar unde pescuiam.nu am apucat sa comentam intamplarea ca tot ei ne-au luat tare.
Ce cautati ba aici ,bagat pu..i si injuraturi,stangeti si hai la sectie ca e de rau,am strans tot intr-o viteza si hai in salupa,pe drum le-am explicat problema ,am gresit ca le-am aratat filmarea,al doilea care a vrut si el sa-si vada amicii(am dedus io) pe telefon l-a facut scapat in apa ,atunci am amutit,eram bucurosi daca mai ajungeam la mal,ei erau 5 bucati.Ok, ajunsi acolo pe tataru in spate ,la bloculete ne asteptau niste civili foarte urati ,iar dintr-o masina iese unu si se recomanda ,seful la aia de ne-a adus si ne urla in fete si cefe .
Voi sunteti ma aia care ati venit sa inpuscati porcii mistreti ?,si se adreseaza celor care ne- a adus ,le-ati confiscat ma ,armele de vanatoare ? atunci am realizat cat de grosa era treaba, incat ne multumeam si cu cateva suturi si pumni sa scapam.Cand am auzit ,,plecati ma fu...,si bagam.. am simtit ca m-am nascut din nou.Am bagat tot in masina ,c-am greu, ca aproape nu mai intram si noi .Cand am plecat cu masina seful le-a zis acelor urati ; Plecati si voi, si sa nu cumva... ,am dedus noi pe drum ,sa-i urmariti ,ca ar fi zis! am mai oprit masina tocmai la bac ,bacul era tocmai dimineata ,n-am inchis un ochi.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Braconierii

Post by George Saftoiu »

Traiasca si infloreasca a noastra tara ,impreuna cu "MARETII" ei aparatori .....(vezi Sorici de la Neamt....),iar ca el sunt tare multi....
......Am fost de fata ,la o partida de pescuit,cand "militienii" si-au furat pestele intre ei....Pagubitul (prieten), era de la politia orasului,iar hotii de la penitenciar....De tot rasul !Cred ca sunt de prisos comentariile!Traim in Romania si aproape nu ne mai surprinde nimic!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Braconierii

Post by ALIN66 »

Cristi sa-ti povestesc eu de anul trecut de la Pardina:ajungem noi pe 01.10.2009 pe la orele 9 dim la Pardina la bloculete,intram pri magazinemult spus) sa mai luam oareceuri....cum stateam rezemat de masina si fumam in liniste hop un localnic;" tigare se poate va rog"?!eu ii dau o tigare si n-am ce face (doar ma stii ca intru repede-n vorba)si-i zic:"ia zi frate ce bei?"el:"da-mi 1 leu si-ti arat"! ii dau omului 2 lei si vine cu o "rachie" asa i-a zis el de culoarea borsului sau a zamii de varza.....in fine ii zic"fratioare azi e joi noi peste o saptamana ne intoarcem daca nu prindem peste ne rezolvi sa cumparam?"el:"se face sefu"!in fine dupa o saptamana de stat pe tataru,stipoc,etc,ne-am intors la Pardina si-am dat peste individ.....Nae cu Vlady si cu ceilalti au plecat cu el,eu (mai puturos)am ramas la masini.....cand colo vine seful de post din comuna:"sa traiti sefu!"...."sa stiti ca baietii nu au peste ca m-am interesat ptr d-voastra dar NU AU AVUT CURENT DE TREI ZILE si nu au scos nimic"!....eu tampit cum ma stii il intreb:"mai coite dar de ce te doare sufletul asa de noi?"...el:"pai mi-a zis Marin(individul ala din Pardina) ca sunteti prietenii lui de la Bucuresti,toti chestori si inspectori sefi prin IGP!!!!!!si ca veniti azi sa luati peste,dar sa stiti ca-mi pare tare rau ca nu am cum sa va ajut.....!"auzi frate eu si chestorul :lol: :lol: ....ca sunt eu capitan la regimentul doi submarine(metrorex.sa) da....dar alta era ideea:se braconeaza cu acordul politiei a jandarmeriei ,a PF-ului ce mai a autoritatilor statului....!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Braconierii

Post by CRISTI DINU »

Este vorba de o poveste cu haz.sunt trecuti de 15 ani de la acea intamplare,aventurile frumoase i-ti sunt mai placute,cand te gandesti ca trece timpul si nu mai poti da inapoi.
Poveste- patru amici am plecat in directia jurilovca - gura portitei , traseu facut, calculat,notat, in tren vorbeam si noi ca ala are spaima de serpi ,altu nu pote dormi in cort de frica,ca poate ne ataca porcii auzise el si tot asa pana am ajuns in gara la ceamurlia.

Acolo am aflat ca nu mai este masina inspre jurilovca ,15km pe jos cu bagaje fiecare ce avea pt 5-6 zile ,ajunsi in jurilovca, deja ti se ia de toate cand auzi ca bacu, venea o data la saptamana si noi am ajuns cand plecase,eu facusem planu eu am luat injuraturi totu, ce sa mai facem,ai sa mancam ,mergem noi pe un deal asa sa vedem si zona punem masa, in delta cred ca majoritatea pescarilor trag un pahar in plus, strangem masa, niste ziare ce le-am pus pe jos,sub ele un ditamai serpalau, era facut arc, spaima injuraturi,mai pe scurt-am gasit niste canale pe langa razem unde mai erau cativa pescari,bautura multa si intra unul dintre noi in apa fiind si dezbracat , cum pune picioru in apa se duce la fund, 2-3 metri in mal adancime iese negru de durere cu o gaura in testicul,trestia la mal era taiata cu secera si era foarte ascutita, era pe inserate si deja ne gandeam la drumu spre casa.
Primul ajutor a venit din partea mea si a unui prieten mai bun din partea lui ,unu ia ars cu bricheta locu si altu ia tornat toata votca ce mai era 2 sticle sa nu mai ramana decat pt.cel in cauza.noaptea unu in cort ca nu se putea de vaicareli si trei afara ,cand ne-am trzit ne mirosea o tuma de vaci pe fiecare,spaima mare strangem ajungem la dispensar, acolo o doctorita ,ne era rusine sa-i spunem ce sa intimplat .bucurie ca ne duce cu salvarea la gara-intorsi acasa l-am internat ,a scapat cu bine dar a tras o invatare.
Pt. Toti ca el sa nu pateasca .asta a fost pescuiala in delta.sa ma scuze amicul pt,aceasta poveste si il rog sa nu se supere.
Amicu are o fetita de 4 ani,sa fie sanatosi !

este vorba de a doua intamplare mai remarcabila ,in rest celelalte s-au fumat ,nu este prima si nici ultima.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Braconierii

Post by valic »

Cristi,

Da-ne frate niste detalii ............. ca la Portita puteai ajunge zilnic si pe timpul lui Ceasca ............ darmite dupa revolutie ...........

Pe ce deal ati fost si unde ati pus cortul ?

Eu bat zona aia de fo' 45 ani ...........
Valic
0744 644 368
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Braconierii

Post by CRISTI DINU »

salut,pentru mine a fost prima si ultima data cand am fost,poate anu ce vine sa ma mai duca pe drumurile alea :D de la ceamurlia din gara am mers pe jos (4 km i-am facut in remorca unui tractor)pana in jurilovca,nu mai tin minte in ce zi eram ,cert este ca ratasem vaporasul,sau bastinasii din zona ,nu ne placura,tin minte ca am ajuns pe malul lacului iar malul era abrupt si inalt ,unde am mancat si am si lasat monturi pescuind,pana la urma am gasit ceva canale unde am pus tabara,un cort de 2 pers.pentru toti. intai am baut si dupa ,pescuiala .
asta a fos intamplarea cu .... :lol:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Braconierii

Post by cezar »

CRISTI DINU wrote:salut,pentru mine a fost prima si ultima data cand am fost,poate anu ce vine sa ma mai duca pe drumurile alea :D de la ceamurlia din gara am mers pe jos (4 km i-am facut in remorca unui tractor)pana in jurilovca,nu mai tin minte in ce zi eram ,cert este ca ratasem vaporasul,sau bastinasii din zona ,nu ne placura,tin minte ca am ajuns pe malul lacului iar malul era abrupt si inalt ,unde am mancat si am si lasat monturi pescuind,pana la urma am gasit ceva canale unde am pus tabara,un cort de 2 pers.pentru toti. intai am baut si dupa ,pescuiala .
asta a fos intamplarea cu .... :lol:
Cred ca au fost pe la Dolosman, Valica !
Sau intre ferma lui Leonard si Dolosman, sub dealul ala (nu stiu daca are nume). Era un drum care lasa bazinele in dreapta, apoi intalnea lacul Golovita. Era o deschidere de vreo 2-300 metri, dar era cu apa mica si cocioace pe fund.
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Braconierii

Post by CRISTI DINU »

cezar wrote:
CRISTI DINU wrote:salut,pentru mine a fost prima si ultima data cand am fost,poate anu ce vine sa ma mai duca pe drumurile alea :D de la ceamurlia din gara am mers pe jos (4 km i-am facut in remorca unui tractor)pana in jurilovca,nu mai tin minte in ce zi eram ,cert este ca ratasem vaporasul,sau bastinasii din zona ,nu ne placura,tin minte ca am ajuns pe malul lacului iar malul era abrupt si inalt ,unde am mancat si am si lasat monturi pescuind,pana la urma am gasit ceva canale unde am pus tabara,un cort de 2 pers.pentru toti. intai am baut si dupa ,pescuiala .
asta a fos intamplarea cu .... :lol:
Cred ca au fost pe la Dolosman, Valica !
Sau intre ferma lui Leonard si Dolosman, sub dealul ala (nu stiu daca are nume). Era un drum care lasa bazinele in dreapta, apoi intalnea lacul Golovita. Era o deschidere de vreo 2-300 metri, dar era cu apa mica si cocioace pe fund.
Va salut si La multi ani.acolo am fost Cezar,era o deschidere unde am pescuit si era apa mica ,in spate aveam dealu stancos, daca cadea o piatra ne-o luam in cap,am facut la drumuri in ziua respectiva ,cum numai un pescar suporta situatia si chinul,eram si noi mici. :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Post Reply

Return to “Povestiri pescăreşti”