Aventuri in Delta Dunarii

Meşteşugul povestirii, farmecul lecturii

Moderator: dutustoica

Post Reply
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Aventuri in Delta Dunarii

Post by paulletta »

A trecut ceva timp de la cele intamplate, dar cu toate acestea de multe ori cand ma intalnesc cu Cosmin Clinci,imi aduc aminte cu umor dar in acelasi timp si cu "ciuda"de aventura traita pe propria piele.
Nu uit sa mai adaug cateva injuraturi proaspete celui de al 3-lea participant al expeditiei,pe care il cheama Mâţ , cu toate acestea uni dintre voi ati avut ocazia sa il cunoasteti la iesirea de la ARA.
In continuare va las sa cititi intamplarea sa petrecut in ziua de .......
Duminica 20August2006.

Aceasta poveste este reala.In continuare va pot spune cum este sa mergi in Delta Dunarii si
sa ajungi acasa mai repede de cat iti programezi expeditia.La aceasta expeditie au participat 3 persoane


Prima zi.
Am hotarat sa plecam in Delta Dunarii,zis si facut.Am facut cumparaturile care am crezut ca ne sunt
necesare la Carrefour si am pregatit bagajele.Am plecat cu o masina (magarus-dacia papuc de 5 locuri)
spre Tulcea . La ora 23:15 eram pe Autostrada Soarelui cu gandul sa ajungem cat mai repede pentru ca un
prieten de al nostru urma sa se intoarca acasa cu masina iar noi cei 3 temerari sa ramanem
acolo.Traseul ales a fost:Buc-Drajna-Slobozia-(dreapra spreGiurgeni)-Tulcea.La ora 03:45eram in Tulcea la
benzinarie la Lukoil unde urma sa alimentam masina pt.drumul de intoarcere care urma s ail faca prietenul
care a mers cu noi .
Ajunsi acolo am baut cate o cafea si directia a fost Hotel Delta de unde trebuia sa plecam cu
pasagerul.Am hotarat sa mergem la Crisan,si de acolo sa intram pe Dunarea veche pe canale.Am plecat din
Tulcea cu o salupa rapida care apartinea salvarii.la accea ora doar cu ea puteam ajunge.Am platit in
total 100ron.(cate 300.000 lei de persoana si 100.000lei pt bagaje).
La ora 07:00 eraam la Crisan de unde urma sa plecam sa pescuim.Am ajuns cu bine si am descarcat
bagajele(si inca cate bagaje am avut ) si am ramas pe ponton sa vedem ce facem.
Am luat micul dejun in fuga si am plecat sa vad care e treaba prin zona ca cel de pe salvare ne spusese
sa mergem sa platim la Padurar o taxa de campare,la ecologisti,si permisele de pescuit.
Am ajuns la politia din Crisana unde am vrut sa aflu informatii dar negasind pe nimeni am renuntat.
Prieteni mei au mers si ei sa vada ce se poate afla si din vorba in vorba au ajuns sa cunoasca un
localnic care a zis ca ne duce el unde vrem.Din vorba in vorba cei 2 prieteni i-au spus ca suntem pentru
prima data acolo si ca daca stie unde sa ne duca sa ne duca el.
Au venit la mine entuziasmati si mi-au spus ca gata am rezolvat,am gasit un baiat care ne-am
imprietenit cu el,un localnic care ne duce el unde se prinde peste!!! am mers sa vorbesc si eu cu el
sa vad care este situatia si sa plecam.Tipul avea o barca destul de mica pentru ca nu aveam loc noi 3 si
bagajul si asa am convenit pentru suma de 300.000lei sa ne duca pe noi si bagajele la locul in care
zicea el ca se prinde peste.
Am incarcat barca cu bagaje si un prieten sa urcat in barca sa mearga cu el urmand ca eu cu celalalt
prieten sa mergem pe jos inamonte spre ei pana unde se unea Dunarea cu Dunarea veche(aprox.1.5km)si
acolo sa asteptam sa vina sa ne ia si pe noi.
Am ajuns acolo la locul stabilit si am trecut si noi cu barca la prietenul nostru.
Ajunsi acolo eu am avut un sentiment ciudat pentru ca unde ne lasase lipoveanul pe canal era foarte
aproape de dunarea veche cca.100m.iar locul era de fapt un loc in care se formau vartejuri.
In sfarsit lipoveanul a plecat si a spus ca daca e ceva sa ii dam telefon si el vine sa ne aduca ce
vrem ,bineinteles contra sumei de 200.000lei cum convenisera prieteni mei cu el la inceput.
Am inceput sa facem camparea,am facut cortul si prieteni mei sa pescuiasca. Am pregatit si eu o lanseta
si am pus o lingurita deoarece pe langa mal sarea destul de des rapitorul.Am plecat mai incolo de locul
de campare sa vad cam ce locuri mai sunt si ce posibilitati am avea san e mutam in caz de ceva. Surpriza
a fost mare cand am descoperit ca de fapt ne puteam misca foarte putin(50m in amonte) si deloc in
aval.Dupa o jumatate de ora de pescuit fara a prinde nimic m-am intors la cort sa vad situatia si am
stat de vorba cu cei 2 prieteni. Am aflat ca ei rupsesera deja cateva forfacuri de caciula. in perioada
asta de timp se plimbau barcile prin fata noastra mai bine spus pe unde dadeam noi la peste mai ceva ca
masinile pe bulevard .Am convenit toti 3 sa sunam lipovanul sa vina san e ia sis a ne mute ceva mai
incolo.Am sunat dupa el si a spus ca ajunge in maxim 40 de min,timp in care ne-am apucat sa strangem
tot.Am asteptat cam 2 ore fara nici un rezultat,lipoveanul nu a venit dar noi faceam haz de situatie.Am
oprit un alt"OM AL BALTII" si l-am rugat sa ne mute.Am aflat de la acel om ca de fapt locul unde
dadeam noi la peste era un loc in care se aflase candva moara satului si ca pe sub apa erau numai ragali
si cioate de copaci si ca asta era motivul pt.care se agata atat de rau. A venit omul si ne-a mutat
in alt loc"BUN"ceva mai incolo c-am 500m unde zicea el ca se prinde peste si ca acel loc ar fi singurul
care mai este liber deoarece toate celalalte locuri erau ocupate,dar inainte un prieten a fost cu el sa
vada locul si cat au ajuns acolo acest OM AL BALTII ia facut capul mare si la pacalit!
Am ajuns si acolo si vreau sa va spun ca in acel loc canalul nu avea mai mult de 30m latime si in apa
era un copac care bloca accesul de circulare vis-a-vis.Locul daca se poate numi asa avea cam 40mp si
era foarte moale.I-am spus omului ca acel loc nu este un loc bun , ca este ingust si mlastinos si el a
spus ca alt loc nu mai e si ca daca nu prindem nimic mai pe seara vine si ne ia si ne muta ca mai
pleaca din pescari la gazde in sat si gasim loc si ne nadeste el si prindem peste.
A plecat iar noi cei 3 temerari am ramas sa pescuim surpriza mare a fost ca in timp ce unul din noi scotea lansetele au inceput sa vina barcile cu turisti din aval catre Dunarea veche si
treceau exact prin fata noastra la nici 10metri si faceau valuri de nu puteai sa dai la peste si daca nu
aveai bagajele mai in spate pe mal le uda.
Enervat la culmea le-am spus prietenilor mei ca eu nu mai dau la peste si ca prima barca care trece
goala o opresc si ii spun sa ne duca cat mai incolo in aval fiind decis sa ajungem la lacul de la BODAPROSTEA. am mai pierdut si pe acolo ceva timp si am sunat dupa lipoveanul care ne-a adus prima data sa vina
sa ne ia si a spus ca nu poate sa ajunga mai devreme de ora 17:00.
In felul acesta nu mai ramasese decat sa gasim un barcagiu sa ne duca la ponton la Crisan pentru ca
se vroia in majoritate sa se plece acasa si alta solutie nu se gasea.
Eu unul vroiam sa raman si sa plec fara ei in jos spre Bodaproste sau in cel mai rau caz la Mila 23
si sa mai stau 3 zile.
Dar problema era ce fac singur in Delta dunarii.Prieteni mei aveau de gand sa renunte la cat mai multe
bagaje pentru a ajunge acasa cat mai usor si asta pentru ca acasa trebuia sa venim cu trenul neavand
alta optiune.
Deci zisera ei:Iti lasam cortul,saltele,si sculele daca le vrei sa fim cat mai usori la intoarcere.Am
renuntat si eu la idee pana la urma si am decis sa mergem impreuna acasa la Bucuresti.Am oprit un
barcagiu care trecea sa il intrebam daca ne duce la ponton si omul a zis ca ne duce dar mai intarzie 40
min ca mai are pe cineva de mutat.
A revenit si am incarcat bagajele in barca dupa ce am mai renuntat la cate ceva din ele si am plecat
spre pontonul de la Crisan.Pe drumul catre intoarcere omul ne-a intrebat cand am venit si cand a
auzit ca am ajuns dimineata si vrem sa plecam a ramas surprins.Dupa ce i-am povestit aventura a spus ca
in delta s-au apucat multi "Panglitori"de turism si ca sunt majoritatea pe jepcareala in sensul ca,cauta cat mai multe persoane sa le pacaleasca.
Am ajuns la ponton si ne-am interesat daca mai avem cu ce sa ajungem la Tulcea si raspunsul din partea
tuturor a fost ca nu avem nimic pana a 2 zi la ora 7.A doua zi la ora 7 aveam o salupa rapida care costa
300.000lei de persoana si ajungea in timp de 1.1/2h dar trebuia sa sunam la sulina la capitanie sa vorbim
acolo pentru rezervare ,altfel riscam sa nu avem loc sa ne intoarcem si trebuia sa asteptam pasagerul
care venea pe la ora 12;30 si costa 160.000lei de persoana.
Am decis sa cautam gazda san e cazam pana dimineata sis a plecam dar nu am gasit nimic.
Norocul nostru a fost ca cel care ne-a adus a sunat un baiat de acolo care avea o salupa rapida si a
vorbit cu el sa ne duca la Tulcea.
Tariful de intoarcere la Tulcea daca gaseai pe cineva era de 200€,acolo asa se discuta in Euro de parca am fi in UE deja.
A venit tanarul cu care a vorbit sa mergem si pentru suma de 4 milioane de lei sa invoit sa mearga sa ne duca la Tulcea.
Am platit omului care nea adus din balta si i-am lasat tot ce nu ne mai era necesar zicand-ui in gluma
ca i-am facut cumparaturile la Carrefour si asta e le lasam la el.
Am plecat la Tulcea la ora 18:00 si la ora 18:45 eram in port urmand sa plecam la Bucuresti cu microbuzul
Ajunsi in Port am descarcat bagajele(offff pentru a cata oara...) si am chemat un taxi sa ne duca la gara care de fapt era la 500m de noi dar avand atatea bagaje nu puteam sa le ducem pe toate odata.
A venit un taxi si am vorbit cu taximetristul sa ne duca la gara si am aflat de la el ca de fapt nu avem cu ce sa mergem la Bucuresti decat cel mai devreme la ora 3:30 dimineata cu microbuzul care ne costa
cate 400.000lei de persoana darn u stie daca ne ia cu cat bagaj avem.
Trenul zicea ca vine dimineata la nu stiu ce ora , e personal si ca face 9.1/2h pana la Bucuresti ,dar
ca ne duce el daca vrem ca are o autoutilitara in care incapem cu bagaje cu tot.
Am zis ca ne mai gandim si daca e ceva il sunam sa vina.
Eram decisi sa inoptam in fata hotelului de unde plecasem de dimineata si sa mergem cu trenul . Faceam
socoteala cat ne-a costat pe fiecare aceasta expeditie si de cati bani :NE-AM DAT IN BARCI".
Am decis sa il sunam pe taximetrist sa vedem cat ne ia pana la Bucuresti si el a spus ca in jur de 4-4.5milioane.am spus ca e prea mult si ca in cazul asta mergem cu trenul dimineata.
La 15 minute de la discutia avuta cu taximetristul si in timp ce ne socoteam cat ne costa pe fiecare
sa mergem cu el acasa a aparut taximetristul cu masina lui si razand a intrebat: stati si asteptati trenul? Am ajuns la intelegerea sa ii dam 3.800.000lei sa ne duca pe toti 3 acasa la Bucuresti
.Am incarcat bagajele in masina si am plecat la Bucuresti cu el in formatia :soferul si unul dintre noi
in fata si doi in spate cu bagajele.totusi a fost bine ca masina care o avea nu era duba inchisa pana in
fata si in spate era comun cu pasagerul si soferul si in felul acesta nu trebuia sa stai izolat.
In felul acesta am plecat la Bucuresti eu in fata cu soferul si cei 2 prieteni in spate cu bagajele.
Eu si unul dintre prieteni am fost la o nunta si eram treziti de Sambata dimineata si nu apucasem sa
ne odihnim mai deloc.
Am mai atipit pe drum dar nu prea mult deoarece in spate se ducea o lupta acerba intre cei doi prieteni ai mei care sforaie mai tare.
Am ajuns in Bucuresti la ora 00:40 ,aproximativ la 25 de ore de la plecarea noastra catre Tulcea.
S-au cheltuit o groaza de bani, bani cu care o familie mergea la mare sau la munte un Weekend si
stateau linistiti cu tot ce vroiau.
Pregatirile pentru aceasta expeditie a costat 5milioane de lei,la care sa adaugat motorina pentru dus
si pentru intors la dacia papuc cu care am fost(1.500.000lei)
Transportul in Delta dunarii (cu salupa salvarii) Dus =1milion lei
Transport pe lotci 1-1.200.000lei
Transport inapoi in TULCEA cu salupa rapida-4.000.000lei
Transport catre BUCURESTI 4.000.000lei.(in bani astia soferul ne-a pus sa platim si taxa la pod dus-intors)
Si multe alte cheltuieli care nu se mai pun la socoteala.

Aceasta este povestea celor trei pescari care au vrut sa mearga in Delta Dunarii la Crisan pentru prima data.
Va recomand sa faceti expeditii in Delta Dunarii numai daca aveti ceva date exacte si sa stiti exact
unde vreti sa mergeti.
Si nu in ultimul rand AVETI GRIJA CU CINE MERGETI!!!
FIR INTINS!
Paulletta
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by valic »

Paule,

Interesanta patania ta, dar vina va apartine in totalitate, trebuia sa va consultati inainte cu cineva care cunoaste cum sta treaba in Delta, program la pasagerul, preturi la barci, la cazare, adrese si numere de telefon ale gazdelor si barcagiilor, etc, etc.
In delta e bine sa mergi cu un coleg care a mai fost si stie cu ce se mananca DELTA, banditi sunt peste tot.
Dar cred ca va fost invatatura de minte pt viitor.
Iti dorec ca viitoare iesire sa fie un succes.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by dutustoica »

paulletta wrote:
Aceasta poveste este reala.In continuare va pot spune cum este sa mergi in Delta Dunarii si
sa ajungi acasa mai repede de cat iti programezi expeditia.La aceasta expeditie au participat 3 persoane

Mai departe ne poti spune si cum este sa mergi la Dunare si sa ajungi acasa dupa botezul la care erai nash. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by Albatrin »

valic wrote:Paule,

Interesanta patania ta, dar vina va apartine in totalitate, trebuia sa va consultati inainte cu cineva care cunoaste cum sta treaba in Delta, program la pasagerul, preturi la barci, la cazare, adrese si numere de telefon ale gazdelor si barcagiilor, etc, etc.
In delta e bine sa mergi cu un coleg care a mai fost si stie cu ce se mananca DELTA, banditi sunt peste tot.
Dar cred ca va fost invatatura de minte pt viitor.
Iti dorec ca viitoare iesire sa fie un succes.

Cele bune.
Vali, păi dacă ieşea totul "ca la carte" mai ţinea el minte tot şi mai avea ce povesti după?
Şi eu am fost la "plesneală" prima dată, după o juma' de oră pe net şi două, trei telefoane, dar n-am avut nici o păţanie şi am rămas doar cu amintiri plăcute dar "obişnuite"!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by paulletta »

dutustoica wrote:
paulletta wrote:
Aceasta poveste este reala.In continuare va pot spune cum este sa mergi in Delta Dunarii si
sa ajungi acasa mai repede de cat iti programezi expeditia.La aceasta expeditie au participat 3 persoane

Mai departe ne poti spune si cum este sa mergi la Dunare si sa ajungi acasa dupa botezul la care erai nash. :lol: :lol: :lol:


Sa ma linistesc putin si promit sa postez si povestea de la Dunare! ;)
Paulletta
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by paulletta »

Astept cea mai frumoasa captura a vietii!
Sunt pe faza..........sper ca marti sa apara.
Va tin la curent! ;)
Paulletta
zeus
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 19:53

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by zeus »

paulletta wrote:Astept cea mai frumoasa captura a vietii!
Sunt pe faza..........sper ca marti sa apara.
Va tin la curent! ;)
Soarece....dezvolta...daca e ce cred eu....sa fie sa nu semene cu tine...! :lol:
Toate cele bune....si sa fi iubit! ;)
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by Dumitrescu Iancu »

Da,Paulica,asa "captura"merita sa fie asteptata! :lol: Iti doresc ca totul sa decurga bine,si toti,inclusiv captura,sa fie sanatosi! :lol: :lol:
Sionut
Posts: 82
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by Sionut »

Paule,
Sa fie o captura de 10 (zece) 8-)
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by dutustoica »

paulletta wrote:Astept cea mai frumoasa captura a vietii!
Sunt pe faza..........sper ca marti sa apara.
Va tin la curent! ;)
Paule, sunt alaturi de tine. Si nu numai eu. Asa cum am fost si atunci cand trageam tare ca sa ajungi la botez. Pentru botezul acestei "capturi", trei zile inainte nu mai plecam niciunul din Bucuresti, inclusiv tu. Ca sa nu avem vreo surpriza. :roll: :roll: :roll:
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by FAE »

:D SALVE :D
Paule ...nici nu stiu cum sa-ti urez, LA MAI MULTI ... :P capturi deste-a., premierea cred ca o faci la botez. :lol:
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by paulletta »

dutustoica wrote: Paule, sunt alaturi de tine. Si nu numai eu. Asa cum am fost si atunci cand trageam tare ca sa ajungi la botez. Pentru botezul acestei "capturi", trei zile inainte nu mai plecam niciunul din Bucuresti, inclusiv tu. Ca sa nu avem vreo surpriza. :roll: :roll: :roll:
Culme este ca nici acum nu ma pot abtine.
Sambata am facut o iesite la km 36, de data asta cu Naşul sa fiu acoperit.
Maine mergem la crescatorie ;) sa vedem ce se intampla. :roll:
Va tin la curent! :mrgreen:
Paulletta
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by rebeu »

Hummmm... Paule... când mă uit la al meu... n-am nici-un dubiu... seamănă atât de mult cu mine că-mi vine s-o cert!
Aşa că roagă-te să nu semene cu tine! Mai schimbi şi tu monotonia aia. :lol: :lol: :lol:

Eu am cam luat avans... tot închin în cinstea ta. Nu ne mai fierbe atât! :ugeek:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by paulletta »

Azi am fost la crecatorie si dupa ce am pierdut timpul pe acolo doctorul a spus sa venim saptamana viitoare, nu de alta dar copilul nu vrea sa iasa. :lol:
Paulletta
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Aventuri in Delta Dunarii

Post by Pacapescarul »

Paulica, va doresc o "captura mareata", de care sa fiti mandri toata viata. Sa fie sanatoasa, desteapta si frumoasa, ca de restu' se ocupa tata. :D
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Post Reply

Return to “Povestiri pescăreşti”