Ce ne facem, fratilor ?

Moderator: administrator

User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by valic »

Fratilo,

Pana la urma nu este vb nici de viitura, nici de cota, problema este ca nu se poate pescui in zona Zimnicea din cauza apei f mari, ce conteaza daca este de la viitura sau tota, totul este inundat ............
Valic
0744 644 368
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by johnnie »

dau su eu dreptate lui rebeu: viitura este un val. pe dunare deocamdata nu sunt viituri, poate doar la gurile de varsare a afluentilor, dar la volumul de apa de pa dunare, se "sting" repede...
in delta nu cred ca ar fi nici un pericol nici daca ar veni o viitura la tulcea (ipotetic, nu vad de unde ar putea aparea un volum atat de mare incat sa provoace o viitura).
sunt convins ca sunt cote foarte mari pe toate tronsoanele dunarii, insa nu cred ca pe canale e vreun pericol. va fi excitant sa ne plimbam o zi in cautarea unui loc de campare. in plus, vor fi niste amintiri, nu stiu cand voi mai vedea asemenea cote pe dunare. desi dupa cum e clima in ultima vreme, n-ar fi chiar exclus.
va multumesc tuturor celor care ati impartasit informatii si mai ales pareri. sper sa nu apara ceva neprevazut sa ne schimbe programul.
ne-am pregatit (sufleteste) si pentru ploi, sper sa nu fie de durata, cateva dusuri nu ne vor strica cheful :D
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:Miyagi a scris:
Nu e nici o viitura pa Dunare Taicule. De la Zimnicea in amonte pana la intrare si in afara pana la Viena totul e de la 0 in jos. De la Zimnicea spre varsare e mai sus cu maxim 11 fata de 0 la Calarasi si apoi scade. Dunarea s-ar linisti intr-o saptamana si ar da inapoi. Problema e din Ucraina si Moldova noastra spre varsare. Crisanu a fost inundat de pe canalurile din dreapta de dupa case cica si nu din Sulina. Insa unde am fost noi a intrat de pe canalul din spate si dupa Vechea. Daca nu o fi inundat malul Vantu care si-a cam facut veacu pe la Lebada zilele astea.


Miyagi fără supărare tu ai fost vro dată la Zimnicea? Nu ştiu unde vezi tu zero. Poate oi fi eu chior. Tu interpretezi cum vrei graficul dar eu, ca de fapt şi cei de la apele române sunt convins că este viitură acolo. Pentru curiozitatea ta dă o fugă pînă acolo să te convingi. Dacă tu afirmi că la 740( faţă de normal maxim 200) cît este azi la Zmnicea nu este viitură atunci nu mai avem ce discuta.Însă problema este alta pe care tu nu ai cum să o cunoşti pentru că nu ai fost pe acolo. Zimnicea este foarte bine apărată de diguri. Nu oraşul în sine pentru că el se află la o înălţime de cel puţin 15 m de Dunăre şi nu va fi inundat nicidată indiferent de cotă, ci lunca. Adică acei 2 km de la oraş pînă la port. Ca fapt divers . Pe timpul răposatului au fost înălţate diguri pînă în apropiere de Giurgiu şi pînă la Turnu Măgurele pe tot malul Dunării. Eu am pescuit zeci de ani acolo şi încă mai pescuiesc. Aşa că este exact cum au anunţat cei cunăscători. Este viitura la Zimnicea. Sau mă rog a trecut de Zimnicea.
Am precizat cele de sus ca fapt divers. Nu am încercat şi nici nu încerc să conving pe cineva să stea acasă sau invers să meargă la pescuit. Fiecare face după bunul său plac. Celor care vor să plece le spun fire întinse şi să aibă parte numai de timp frumos.[/quote]

Te superi pe mine degeaba. 740 nu e decat la Orsova si Bazinu de la Severin e gol. N-are cum sa fie viitura. Dealtfel astazi s-a anuntat scaderea Dunarii oficial. Presedintele CJ Tulcea zice ca o face chiar spectaculos. Daca cineva crede ca dezinformam atunci sa se descurce si fara noi. Si daca zici ca sti Zimnicea asa de bine sa ma iei si pe mine cand te duci acolo si sa ma inveti cu ea :D . Dau spritzu` rece. :D
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by johnnie »

nu va mai certati! :D
viitura sau nu, eu am plecat inspre delta.
va anunt zilele urmatoare ce si cat :D
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
Valentin Petrovici

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Valentin Petrovici »

Miyagi dar nu m-am supărat deloc . Păi eu abia aştept să te văd să dai spriţul ăla rece pentru pontul de la Crişan şi acum de dai afectat? Acolo tu mi-ai dat vin fiert nu şpriţ. Şi oţeţit. Cred că tu îl foloseai la salată. Şi ai căutat sticla vro oră jumate. Chiar dacă nu vom merge împreună la Zimnicea dacă vrei îţi explic ce şi cum. Dar cu şpriţul în faţă. Nu mă mai păcăleşti tu pe mine. A fost o dată......
Mă tot întreb de unde scoţi tu cotele astea cu 740 cm la Orşova. Iată ce am găsit eu pentru ziua de joi 8 iulie 2010
Porturi romanesti Localitatea Km Cota Variatia Temperatura
SULINA 0 115 1 23
TULCEA 71 437 -2 23
ISACCEA 103 535 -2 23
GALATI 150 675 -5 23
BRAILA 170 709 -4 23
HIRSOVA 253 746 7 23
CERNAVODA 300 700 4 23
CALARASI 370 692 3 22.4
OLTENITA 430 721 -1 22.4
GIURGIU 493 719 -6 22.4
ZIMNICEA 554 728 -10 22.4
T. MAGURELE 597 670 -14 22.4
CORABIA 630 640 -17 22.3
BECHET 679 708 -19 22.2
BISTRET 725 664 -21
CALAFAT 795 640 -37 22.2
CETATE 811 680 -50 22.2
GRUIA 851 650 -60 22
T. SEVERIN 931 840 -37 22
ORSOVA 954 1960 -56 2
DRENCOVA 1015 750 0 22
MOLDOVA V 1048 680 -20 22
BAZIAS 1072 605 -30 22

Deci Zimnicea: kilometru 554, cota 728, scade 10 cm, temperatura apei 22,4 grade.
Orşova kilometru 954, cota 1960, creşte 56 cm, temperatura apei 22 grade.
Cînd om merge la Zimnicea mă laşi pe mine să mă interesez de cotele apelor. După tine poate merg şi găsesc Dunărea secată. Hai bagă ghiaţă la frapieră.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Miyagi »

http://www.caraorman.ro/locuri/Prognoza/desen.php
Uite aici cu verificare pe AFDJ pe data de ieri. Cu spritu` asa ramane. O sa-l rog pe Ovidiu sa trimita poze de saptamana trecuta de acolo sa vezi cum arata locul. Maine seara voi fi in Tulcea, iar poimaine voi merge catre Maliuc cu ajutoare. Inca nu stiu traseul. Voi face poze.
Valentin Petrovici

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Valentin Petrovici »

Miyagi îmi apare numai la Tulcea. Noi vorbeam, de fapt tu de Orşova şi Zimnicea. Ia intră tu colea http://www.afdj.ro/cote/cote.htm şi priveşte cu atenţie. Să fie rece şpriţul şi demisec. Drum bun Miyagi şi succes mult în acţiunea ta.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:Miyagi îmi apare numai la Tulcea. Noi vorbeam, de fapt tu de Orşova şi Zimnicea. Ia intră tu colea http://www.afdj.ro/cote/cote.htm şi priveşte cu atenţie. Să fie rece şpriţul şi demisec. Drum bun Miyagi şi succes mult în acţiunea ta.
Sarut mana taticule! n-am timp sa ma uit. Sunt ca si plecat. Daca am semnal va scriu de-acolo. Azi noapte s-a rupt digul la Ceatalchioi si a ras satul.
Spritul e de mult bagat.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by valic »

La Ceatalchioi e JALEEEEEEE .......
Valic
0744 644 368
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by johnnie »

pe mustaca e bineeeee :D apa e imensa, curge pe toate canalele ca la munte, dar a meritat iesirea.
merge biban, putintica stiuca si avat, rosioara pe lac, am auzit ca s-a prins si ceva somn pe mustaca la intrarea cocosului, maine incercam si acolo.
nea vali, ai tinut ascuns ca e groapa la intersectia aia :)
va las, ca ma maninca tantarii.
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by costin stefanescu »

Johnny,incearca la biban la intersectia Mustaca si Cocos,chiar unde se imbina pa limpede cu cea tulbure de pe Cocos,te distrezi ca lumea !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by valic »

costin stefanescu wrote:Johnny,incearca la biban la intersectia Mustaca si Cocos,chiar unde se imbina pa limpede cu cea tulbure de pe Cocos,te distrezi ca lumea !
Vine apa neagra si pe canalul ala .................. apa curge de peste tot ..........
Valic
0744 644 368
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by johnnie »

m-am intors cu bine aseara. a iesit super, chiar daca ne-a rupt ploaia (ploile) vineri.
am campat pe canal mustaca, aproape de lacul solomon. la intrarea in solomon ne-am distrat cu biban la rotativa, au cazut si 2 marlite, la vreo 35 cm, doi avati (unul mic, eliberat). pe lac mergea rosioara ca la concurs. a iesit un bors delicios :D
apa era intradevar foarte mare, curgea tare pe canale, au mai spart localnicii diverse brese din mustaca spre lacurile adiacente.
peste mare nu am prins nimic, am incercat doar duminica dimineata la intersectia Mustaca # Cocos, insa fara o trasatura. vine apa nurdara de sus pe mustaca, apa stricata cum ii spun localnicii. se misca avatul la intersectie, insa nu am prins nici unul. era sa prind unul cand ma jucam cu o rotativa prin apa, linga barca, insa nu eram atent.
am mai incerca si intr-un lac la vest de dunavat, nu stiu cum se cheama. si aici mergea doar rosioara, batea vantul foarte tare, nici nu am incercat la rapitor.
apa e cristal in lacuri, pe canale curge tulbure.
imi pare rau ca nu am avut timp sa ies si in sf gheorghe sa vad cat de mare era...
una peste alta,"ieseala" a avut succesul scontat.

pt cine vrea sa vada cotele ridicate:
http://s924.photobucket.com/albums/ad84 ... driver2000
Last edited by johnnie on 13 Jul 2010, 12:44, edited 1 time in total.
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by cezar »

Dunarea scade in mod accelerat, iar pe zona Zimnicea-Cernavoda va deveni accesibila si pescuibila in cca o saptamana.
Desi scaderea atat de rapida nu este tocmai convenabila pentru pescuit, lucrurile par sa intre in normal.

Daca nu se mai produc modificari majore de debit la intrarea in tara, la sfarsitul lunii ar putea intra in discutie o "ieseala" in grup.
Ma gandesc la zona Zimnicea, dar in functie de ce se mai intampla, putem sa ne gandim chiar la bratul Macin.

Cu Delta lucrurile par mai complicate, acolo lucrurile se vor restabili mai lent , mai ales ca Prutul inca isi face de cap.
Dar, incep sa mijeasca si sperantele pentru August !

Vom vedea ce va fi !
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by George Saftoiu »

Intre Gruia si Cetate, Dunarea a scazut in 2 zile intre 3 si 4m,revenind la cotele de la jumatatea lunii Mai...In urma apei a ramas mult mal alunecos ,pe care cu greu se poate merge...Nu avem decat sa asteptam sa se usuce noroiul de pe malurile Dunarii in zonele de unde s-a retras apa.
Bunicul
Posts: 22
Joined: 01 Feb 2010, 13:05

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Bunicul »

Pe Macin se prinde stiuca de pe dig in padure la blinkere. Apa are 2M sub dig si scade.
Telefon: 0722.238.714
Locked

Return to “DISCUTII DESPRE PESCUIT”