Ce ne facem, fratilor ?

Moderator: administrator

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by cezar »

modigliani wrote:Domnilor , suntem datori c-o invitatie ! Vad c-o luati numa'-n Est la pescuit . Ce-ar fi sa mergeti cu noi in Vest , la Dabuleni la confluenta cu canalul C- 0 ( cota zero ) , vis-a-vis de insula Papadia ? Noi am programat iesirea undeva la sfarsitul lunii asteia , inceputul lui August . Ca alternativa , in eventualitatea ca nu va scadea Dunarea , ca nu se vor usca digurile si drumurile cum trebuie , avem in gand weekend-ul 12 - 15 August .

Cu acordul moderatorilor am sa postez topicul in care noi ne-am lansat in planuri si discutii .
Poti deschide linistit un topic, prietene, chiar in cadrul acestei sectiuni !
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by modigliani »

Mersi mult !

Retineti ca sunteti invitati si placerea va fi de partea noastra ! Delta .... o cam stiti pe dinafara . Ca si multi dintre noi . Insa prea ..... lauda astia Dabulenii , nene , Dunarea aia a lor ( de zici ca au alta , nu tot p-asta de curge pa la Giurgiu , Calarasi si Cernavoda !). Mergeti cu noi sa ,, dam un ochi " p-acolo ?

Ca gazde si ,, maestrii de ceremonii " avem ! Nu mergem legati la ochi . Este organizata si ras vorbita iesirea asta .
.........................................................................................
http://www.pescuitul.3xforum.ro/post/21 ... _-_August/
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by rebeu »

Zona/locul ar fi aici.

Pe mine mă tentează. Acu', timp frumos să fie şi... Dunărea mai prietenoasă...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Petru Burian »

Doar o propunere ....
-- iulie – august ... caldura mare monşer :!: => "tabara de supravietuire” langa un lac de acumulare din zona montana sau colinara.
-- de preferat lacurile din zona colinara, deoarece: malurile sunt mai accesibile, nivel apa relativ constant, biodiversitatea piscicola e mai mare, variatia temperaturilor diurne mai mica, scapati de „arsita dunareana” sub cetina de brad (eventual) :D
-- de ce de supravietuire :shock: deoarece umplerea ceaunului si a gratarelor, cu peşte, este mai dificila => “provocare si pricepere” maxima :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by CRISTI DINU »

Petru Burian wrote:Doar o propunere ....
-- iulie – august ... caldura mare monşer :!: => "tabara de supravietuire” langa un lac de acumulare din zona montana sau colinara.
-- de preferat lacurile din zona colinara, deoarece: malurile sunt mai accesibile, nivel apa relativ constant, biodiversitatea piscicola e mai mare, variatia temperaturilor diurne mai mica, scapati de „arsita dunareana” sub cetina de brad (eventual) :D
-- de ce de supravietuire :shock: deoarece umplerea ceaunului si a gratarelor, cu peşte, este mai dificila => “provocare si pricepere” maxima :lol: :lol: :lol:
asta cu ,,tabara de supravietuire ,, este super, fiecare mananca ce prinde si cum poate ,dupa reguli . :lol:
eu unu nu am pescuit la munte, dar ma bag daca se iese. :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by rebeu »

Hummm... pas. Pai dacă vreţi să mancaţi peştele prins de mine... muriţi de foame... garantat!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
adrian25
Posts: 47
Joined: 15 Mar 2010, 17:53

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by adrian25 »

si eu sunt pt o pescuiala la munte, daca se hotaraste ceva, ma inscriu de pe acum, doar sa fie anuntata iesirea in timp util :)
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by CRISTI DINU »

rebeu wrote:Hummm... pas. Pai dacă vreţi să mancaţi peştele prins de mine... muriţi de foame... garantat!
daca nu, mancam mure de padure :D :lol:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by rosu razvan »

Daca apa cu pricina are si clean e mai simplu sipoate avem o sansa sa mancam ceva ! Daca are decat pastrav s-ar putea sa facem foamea !
Daca se anunta in timp util si apuc sa ajung in tara merg si eu cu cea mai mare placereca acolo e de spinning adik numa bun ptr mine !
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by modigliani »

Daca Dunarea ne face in continuare figura pana spre Sfanta Marie-ncolo ..... ce-ati spune de-un Olt ?
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by ALIN66 »

pictore de pe 24 iulie pana pe 27 iulie al tau sunt ptr o iesire pe olt!binenteles daca iesirea o sa aiba loc in aceast interval! eu unul de-abia astept sa ne revedem chiar si pe olt daca in alta parte nu se poate!am fost(de fapt am incercat sa intru) pe ara acum doua saptamani si neam.....nu s-a putut si pace!cred ca dunarea sau delta tocmai in sept-oct o mai vedem in cotele ei normale!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
Iepurila
Posts: 4
Joined: 05 Feb 2010, 13:26
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Iepurila »

Salutare frati pescari!Am o intrebare,una cam dificila cei drept,stie cineva cum este apa pe bratul Macin,daca se poate campa pe la sf saptamani acesteia,pentru ca vreau sa trag o fuga in zona si poate sa si dau la peste,nu cum am patit acum doua saptamani de am fost in zona Mahmudia/Murghiol/Dunavat si nu am gasit nimic,doar ape crescute si nici un loc de campat mai ales de pescuit,dupa 13 ore de condus si cautat loc,dar intr-un final am plecat spre mare ca sa nu imi stric concediu.Sunt sanse de izbanda pe bratul Macin?Multam mult fire intinse si apa limpede
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by cezar »

Iepurila wrote:Salutare frati pescari!Am o intrebare,una cam dificila cei drept,stie cineva cum este apa pe bratul Macin,daca se poate campa pe la sf saptamani acesteia,pentru ca vreau sa trag o fuga in zona si poate sa si dau la peste,nu cum am patit acum doua saptamani de am fost in zona Mahmudia/Murghiol/Dunavat si nu am gasit nimic,doar ape crescute si nici un loc de campat mai ales de pescuit,dupa 13 ore de condus si cautat loc,dar intr-un final am plecat spre mare ca sa nu imi stric concediu.Sunt sanse de izbanda pe bratul Macin?Multam mult fire intinse si apa limpede
Informatii de ieri dimineata : canalul Macin, in zona Daeni-Peceneaga-Turcoaia este nepescuibil, apa ajungand pana la buza digului de aparare.
Azi dimineata la televizor au anuntat cod rosu la Smardanu ! Nasol de tot ! :(

Nu vad unde ai putea campa, aproape de brat ! Si recunosc ca stiu binisor zona ! :twisted:
Iepurila
Posts: 4
Joined: 05 Feb 2010, 13:26
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Iepurila »

cezar wrote:
Iepurila wrote:Salutare frati pescari!Am o intrebare,una cam dificila cei drept,stie cineva cum este apa pe bratul Macin,daca se poate campa pe la sf saptamani acesteia,pentru ca vreau sa trag o fuga in zona si poate sa si dau la peste,nu cum am patit acum doua saptamani de am fost in zona Mahmudia/Murghiol/Dunavat si nu am gasit nimic,doar ape crescute si nici un loc de campat mai ales de pescuit,dupa 13 ore de condus si cautat loc,dar intr-un final am plecat spre mare ca sa nu imi stric concediu.Sunt sanse de izbanda pe bratul Macin?Multam mult fire intinse si apa limpede
Informatii de ieri dimineata : canalul Macin, in zona Daeni-Peceneaga-Turcoaia este nepescuibil, apa ajungand pana la buza digului de aparare.
Azi dimineata la televizor au anuntat cod rosu la Smardanu ! Nasol de tot ! :(

Nu vad unde ai putea campa, aproape de brat ! Si recunosc ca stiu binisor zona ! :twisted:
Ai idee la Ostrov,exact langa statia de pompare,unde este malul inalt mai exact in cot,se poate ajunge stii ceva se poate campa
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by cezar »

Iepurila wrote:
cezar wrote:
Iepurila wrote:Salutare frati pescari!Am o intrebare,una cam dificila cei drept,stie cineva cum este apa pe bratul Macin,daca se poate campa pe la sf saptamani acesteia,pentru ca vreau sa trag o fuga in zona si poate sa si dau la peste,nu cum am patit acum doua saptamani de am fost in zona Mahmudia/Murghiol/Dunavat si nu am gasit nimic,doar ape crescute si nici un loc de campat mai ales de pescuit,dupa 13 ore de condus si cautat loc,dar intr-un final am plecat spre mare ca sa nu imi stric concediu.Sunt sanse de izbanda pe bratul Macin?Multam mult fire intinse si apa limpede
Informatii de ieri dimineata : canalul Macin, in zona Daeni-Peceneaga-Turcoaia este nepescuibil, apa ajungand pana la buza digului de aparare.
Azi dimineata la televizor au anuntat cod rosu la Smardanu ! Nasol de tot ! :(

Nu vad unde ai putea campa, aproape de brat ! Si recunosc ca stiu binisor zona ! :twisted:
Ai idee la Ostrov,exact langa statia de pompare,unde este malul inalt mai exact in cot,se poate ajunge stii ceva se poate campa
Stiu la ce statie de pompare te referi, stiu cotul reaspectiv, dar nu cred ca malul este suficient de inalt in raport cu cota actuala !
Poti incerca mai in aval de "plutitoare", pe damburile alea de piatra, dar este cam nasol pentru cort. Nici n-am pescuit in zona, din lipsa de umbra !
Iepurila
Posts: 4
Joined: 05 Feb 2010, 13:26
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Iepurila »

Deci din cate vad trebuie sa stau in banca mea ca sa nu mai patesc cum am patit saptamana trecuta la Dunavat,ma omoara gandu' ca tre sa mai astept cel putin 3 saptamani o luna.Multumesc mult de informatii,tinem legatura!
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by johnnie »

salut!
a fost cineva pe sf gheorghe in weekendul asta? cat de mare e apa? se poate campa pe mal? prin ce zone ati fost, unde era nivelul apei?
cred ca aman din nou iesirea, pentru 8-9 iulie, pana atunci se cam termina cu ploile. si solunarul arata mai bine atunci :D .
nu vrea nimeni sa iasa?
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by valic »

johnnie wrote:salut!
a fost cineva pe sf gheorghe in weekendul asta? cat de mare e apa? se poate campa pe mal? prin ce zone ati fost, unde era nivelul apei?
cred ca aman din nou iesirea, pentru 8-9 iulie, pana atunci se cam termina cu ploile. si solunarul arata mai bine atunci :D .
nu vrea nimeni sa iasa?
Te sfatuiesc sa ma astepti macar o luna ............... pererea mea .................
Valic
0744 644 368
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Miyagi »

johnnie wrote:salut!
a fost cineva pe sf gheorghe in weekendul asta? cat de mare e apa? se poate campa pe mal? prin ce zone ati fost, unde era nivelul apei?
cred ca aman din nou iesirea, pentru 8-9 iulie, pana atunci se cam termina cu ploile. si solunarul arata mai bine atunci :D .
nu vrea nimeni sa iasa?
Cred ca mai bine uiti de solunare si de Sfantu` deocamdata. Cand am fost noi nu prea erau locuri, iar acum apa e mai sus cu 60 de cm si are viteza mult mai mare. Vine din toata tara. Eu l-am vazut din Murghiol pana la 20 la Ivancea, inclusiv buclele.
Valentin Petrovici

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Valentin Petrovici »

Bună întrebarea lui Cezar. Ce ne facem fraţilor? La Tulcea a intrat Dunărea pe faleză.
Locked

Return to “DISCUTII DESPRE PESCUIT”