Ce ne facem, fratilor ?

Moderator: administrator

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Ce ne facem, fratilor ?

Post by cezar »

Lansez un proces de consultare, indeosebi cu cei care ar fi interesati de o "ieseala" in Delta sau la Dunare, in luna iulie.

Prieteni, Dunarea are cote imense la aceasta data, iar tendinte de scadere nu se vad de loc.
Ma doare sa vad ca programul nostru de activitati pe 2010 sufera !

Avem Iesirea la "Fermecatu'" deja inlocuita cu Sfantul Gheorghe - Dranov, pe care cu greu am putut sa o gestionam in privinta locatiei,
Aveam actiunea Crisan amanata !

In iulie avem ceva programat tot pe Sfantul Gheorghe, in zona Nufarul ! Greu de crezut ca Dunarea va ajunge la o cota acceptabila.

Voi aveti ceva idei ? Cum sa facem sa fie bine ?
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by valic »

Nici eu nu vad o "redresare" a Dunarii in urmatoarele 30-45 zile, mai ales la ce ploi anunta meteorologii ...........
Variantele ar fi:
-pescuit la mare;
-pescuit pe lac de munte (acumulare);
-pescuit de bibani si guvizi la Capul Dolosman, sau cu 2 - 3 barci inchiriate la salau si crap;

Mai propuneti si voi ............ ca trebuie sa facem cateva actiuni pana la urma ...........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by mihai_mura »

Chiar pe ape mari se prinde peste. Daca Dunarea veche dintre Mila si Crisan arata bine, Sontea arata grozav. Apa buna si curent mic. Nu mai zic de lacuri. Problemele intervin in privinta locului de debarcare. Daca tabara nu e mare sunt cateva locuri ce pot fi "cucerite" cu corturile. Exista riscul de a le gasi ocupate dar cu spioni infiltrati si lucrand "pe surse" informatiile pot veni in timp util. Alta varianta ar fi cazarea in sat. Barci, motoare, deplasari, pescuit mai mult din barca...Nu merge crapul....merge carasul....stiuca....
Parerea mea! :roll:
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
Valentin Petrovici

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Valentin Petrovici »

Eu zic să ne încărcăm cu răbdare şi să aşteptăm. Cheltuieli inutile. În maxim o lună se reglementează situaţia. Aşa dai o căciulă de bani pentru ce ? Pentru peisaje? Eu renunţ la orice ieşire. Mihăiţă ce mai mai întărîţi lumea.
Last edited by Valentin Petrovici on 25 Jun 2010, 10:42, edited 1 time in total.
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by mihai_mura »

Daca e vizata zona Crisan - Mila 23, singura problema pe care o vad e - caldura (in ideea ca se sta la gazda). Pescuitul din barca pe caldura.
In iulie 2006 in timp ce apa intra in "Mall-ul" din Mila 23, de stateau cu sacii de nisip pe mal, mi-am rupt lansetele in coltii crapilor, legat cu barca "in" salcii. Si mai e un avantaj cand e apa mare - ai apa la elice, intri peste tot....
Vali, stii foarte bine ca am contract cu lipovenii, la cazare si masa. De aceea am "intarat lumea". Sa-mi refac bugetul.
Sau nu mie imi era adresata...??!! :?
Last edited by mihai_mura on 24 Jun 2010, 19:34, edited 2 times in total.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by CRISTI DINU »

eu unu aleg complexul razim -sinoe cu auto pe la vadul :D
dupa data de 29 06
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Claudiu »

CRISTI DINU wrote:eu unu aleg complexul razim -sinoe cu auto pe la vadul :D
dupa data de 29 06
Crezi ca mai poti intra pe drumul de la Vadu-Periboina?
Stiu ca nu mai este permis accesul de vreo doi ani si in plus de asta, este si inundat acel drum. Este plin de gropi inundate.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:Eu zic să ne încărcăm cu răbdare şi să aşteptăm. Cheltuieli inutile. În maxim o lună se reglementează situaţia. Aşa dai o căciulă de bani pentru ce ? Pentru peisaje? Eu renunţ la orice ieşire. Fitofagule ce mai mai întărîţi lumea.
Si eu zic ca programul poate ramane asa si daca situatia fortuita :twisted: este de asa natura toata lumea va intelege. Altfel iesiri in Delta,in particular vor fi si vom afla fiecare-n parte. Ne-o ajuta Dumanezeu sa dam curs si altor evenimente iesite din sfera compromisurilor. Cred ca asa trebuie procedat. Se anunta intentia si,tinandu-se cont de conditiile de timp,spatiu si factorii vreme facem sau nu. Cine nu intelege n-are decat sa carcoteasca ca gura lumii stim cum e.
Valentin Petrovici

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Valentin Petrovici »

Mihăiță eu te cred că știu ce și cum prin zonă. Dar hai să-ți spun una bună. Era nea Butîlchin Dumnezeu să-l ierte tatăl lui ghicitoarea și avea 5 copii pe bătătură. Vară ca asta. Apa crescută și se apropia 15 septembrie ziua cînd începeau copii școala. Bani ioc de cele necesare pentru școală. Merge nea Butîlchin la poștă în sat și sună un prieten de la București. Băi prostule rupe crapul și tu stai acasă ? I-ați prietenii și veniți repede. Peste o săptămînă nea Butîlchin dormea în barcă că nu mai avea loc în casă de musafiri. Pește ioc. Unul din băieți îl întreabă: dar unde este bre crapul ăla de care pentru care ne-ai chemat? Păi ce ăla vă așteaptă pe voi? Cam asta fu povestirea mea.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by valic »

Claudiu wrote:
CRISTI DINU wrote:eu unu aleg complexul razim -sinoe cu auto pe la vadul :D
dupa data de 29 06
Crezi ca mai poti intra pe drumul de la Vadu-Periboina?
Stiu ca nu mai este permis accesul de vreo doi ani si in plus de asta, este si inundat acel drum. Este plin de gropi inundate.
Tu il poti alege, dar acolo cu masina ............ nu prea cred ca se poate ......... mai bine incerci din Jurilovca cu fo barca ceva .......... parerea mea .........
Valic
0744 644 368
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by CRISTI DINU »

Claudiu wrote:
CRISTI DINU wrote:eu unu aleg complexul razim -sinoe cu auto pe la vadul :D
dupa data de 29 06
Crezi ca mai poti intra pe drumul de la Vadu-Periboina?
Stiu ca nu mai este permis accesul de vreo doi ani si in plus de asta, este si inundat acel drum. Este plin de gropi inundate.
de unde incepe accesul interzis ? stiu ca de la chituc spre periboina incepe zona de protectie acolo probabil sa fie interzis,saptamana trecuta am mers sinoe pana in capatul la grindul lupilor,bariera de la canalul 2 era ridicata ,am amici de la off road care au batut in zona acu 2 ani.
pana la urma ca sa te convingi trebuie sa incerci, :oops:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Claudiu »

Pai incerci, dar o faci pe bani, nu degeaba... Anyway, grindul Chituc este acolo unde spuneai tu ca vrei sa mergi - Vadu. Este drumul ce duce spre Periboina. Canalul 2 - Grindul Lupilor - Canalul 5 e pe partea opusa; Corbu - Sacele - Istria - Sinoe.
Si la canalul 5 stiam ca e problema mare cu accesul...
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by CRISTI DINU »

Claudiu wrote:Pai incerci, dar o faci pe bani, nu degeaba... Anyway, grindul Chituc este acolo unde spuneai tu ca vrei sa mergi - Vadu. Este drumul ce duce spre Periboina. Canalul 2 - Grindul Lupilor - Canalul 5 e pe partea opusa; Corbu - Sacele - Istria - Sinoe.
Si la canalul 5 stiam ca e problema mare cu accesul...
asa este claudiu dar se merita.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by costin stefanescu »

pana la urma e la latitudinea noastra,se pot face actiuni dar cu alte scoruri,pe ape mari se pot face pescuieli bune in delta dar ne trebuiesc barci iar cazarea e la gazda,pana la urma de noi depinde,vom vedea !
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Ono »

Hai s-o comitem weekendul 2-4 iulie!
adrian25
Posts: 47
Joined: 15 Mar 2010, 17:53

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by adrian25 »

se specifica mai sus de un lac de munte? ce sanse sunt sa se organizeze ceva la munte la pastrav, biban, clean, etc, pe curgatoare sau lac? daca nu ma insel au fost doar iesiri ale "dunarenilor", ar fi interesant si un spining light sau fly :|
ca si argumente, apele nu sunt la fel de umflate ca dunarea, e mai racoare, tantari mai putini, un cort la munte cu pescuit dimineata pe roua, seara pe racoare ar fi o evadare un pic altfel
Valentin Petrovici

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Valentin Petrovici »

Dacă a plouat sau dacă plouă un rîu de munte devine mai rău ca Dunărea. Toată apa de pe versanţi se scurge în albia rîului, acesta iese din albie, viteza de curgere este mult mai mare. Crăci, cioate, pitre. Nu mai este apă ci mîl. O săptămînă dacă nu mai mult nu mai poţi pescui. Eram în Cheile Rîmeţului şi aveam tabăra pe malul unui pîrîu lat de 4-5 m şi adînc de maxim 1 m pe alocuri. A venit o ploaie scurtă şi în o oră avea 20 m lăţime şi o viteză şi putere de nea luat lăzile cu provizii şi trei navate de bere parcă nici nu fusese acolo deşi erau asigurate. O săptămînă adio pescuit. Marmeladă nu apă.
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by G_H »

S-ar putea face interschimbare intre actiuni: actiunea de la sfarsitul lui august (pescuit razim-marea neagra) de la portita sa se organizeze acum (cand cotele dunarii sunt ridicate) si operatiunea Crisan sa se desfasoare la sfarsitul lui august (pana atunci sunt sanse ca, cotele sa revina la normal). In felul acesta programul va contine acelasi numar de iesiri si aceleasi actiuni. Cei care au experienta pe ariile respective pot aprecia daca inter-schimbarea este fezabila din punct de vedere al pescuitului, camparii/cazarii, etc.


Fir intins!

Daniel Gheorghe
0744 437 969
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by johnnie »

vreau si eu sa ies pe sf gheorghe la sfarsitul saptamanii viitoare. ma gandeam sa plec de joi, dar se pare ca inca nu se opresc ploile.
daca mai vrea cineva sa mearga (cu barca), astept propuneri. lansare in dunavat, campare undeva pe sf ghe, in zona unde au fost "ai nostri" la inceputul lunii, cele doua coturi pe dunarea veche.
sper sa gasim un loc de campare. incerc sa stau 5-7 zile, in functie de vreme si job.
nu cred ca voi mai avea loc in barca, deci cine vrea sa mearga, trebuie sa vina cu barca sau sa inchirieze din dunavat.
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by modigliani »

Domnilor , suntem datori c-o invitatie ! Vad c-o luati numa'-n Est la pescuit . Ce-ar fi sa mergeti cu noi in Vest , la Dabuleni la confluenta cu canalul C- 0 ( cota zero ) , vis-a-vis de insula Papadia ? Noi am programat iesirea undeva la sfarsitul lunii asteia , inceputul lui August . Ca alternativa , in eventualitatea ca nu va scadea Dunarea , ca nu se vor usca digurile si drumurile cum trebuie , avem in gand weekend-ul 12 - 15 August .

Cu acordul moderatorilor am sa postez topicul in care noi ne-am lansat in planuri si discutii .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Locked

Return to “DISCUTII DESPRE PESCUIT”