Ce ne facem, fratilor ?

Moderator: administrator

nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by nexu »

Asteptam pana va scadea, iar pana atunci, merem pe baraje la Olt ;)
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
gpetrescu
Posts: 6
Joined: 24 May 2010, 11:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by gpetrescu »

Stati calmi si nu va grabiti sa programati concediile , vara este lunga, isi va reveni cu siguranta vremea :)
"Peştii se prind cu undiţa, iar oamenii cu vorba"-William Shakespeare
http://www.clubulpescariloramatori.wordpress.com
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by johnnie »

stie cineva care e situatia pe sf gheorghe? comparativ cu inceputul lunii mai.
de 1 mai era f mare apa, aproape pana la digul de pe canalul dunavat (cca 30-50cm pana la buza)/
am vorbit sambata la telefon cu un localnic din dunavat, mi-a zis ca e mare apa, dar a fost si mai mare.
cu toate ca am primit sfaturi sa mai aman iesirea pe sf gheorghe, as vrea totusi sa-mi incerc norocul saptamana asta (joi, 08 iulie).
stie cineva mai multe date sigure?
multumesc
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by valic »

noi azi am venit, te sfatuiesc sa mai amani .............. parerea mea ..........
Valic
0744 644 368
Valentin Petrovici

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Valentin Petrovici »

johnnie wrote:stie cineva care e situatia pe sf gheorghe? comparativ cu inceputul lunii mai.
de 1 mai era f mare apa, aproape pana la digul de pe canalul dunavat (cca 30-50cm pana la buza)/
am vorbit sambata la telefon cu un localnic din dunavat, mi-a zis ca e mare apa, dar a fost si mai mare.
cu toate ca am primit sfaturi sa mai aman iesirea pe sf gheorghe, as vrea totusi sa-mi incerc norocul saptamana asta (joi, 08 iulie).
stie cineva mai multe date sigure?
multumesc
Păi cum să fie situaţia dacă au fost depăşite cotele istorice ale Dunării ? Deci atenţie: cotele istorice. Nu avea cum să fie mai mare ca acum cum spune localnicul de la Dunavăţ. Şi continuă să crească. Şi încă nu a sosit Prutul şi Siretul. Dar vor sosi cît de curînd. Plus că vine viitura de sus de la Zimnicea. În zona Mila 23 - Crişan este pericol mare. Crişanul este ameninţat de ape. În zona din amonte a comunei apa deja a pătruns în curţile oamenilor. Un sfat prietenesc? Renunţă.Sau mai bine spus amînă plecarea.
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by johnnie »

http://yfrog.com/afdsc00141lj
poza facuta pe sf gheorghe, la intrarea in canal perivolovca.
data: 1 mai 2010
oare cat mai rau poate fi acum? :cry:
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Dumitrescu Iancu »

Johnnie,oamenii ti-au dat un sfat!Hotararea o iei singur!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Miyagi »

johnnie wrote:http://yfrog.com/afdsc00141lj
poza facuta pe sf gheorghe, la intrarea in canal perivolovca.
data: 1 mai 2010
oare cat mai rau poate fi acum? :cry:
Imagineaza-ti Johny ca in Iunie malurile alea erau inundate. Am campat o noapte acolo si stiu exact ce-a fost. Acum trebuie sa fie mult mai sus apa.
Alegerea ta.
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by johnnie »

hotararea am luat-o: ma duc. chiar daca ploua, tot ma duc. e mai interesant in conditii mai vitrege.
voiam sa aflu cat mai multe, sa fie surpriza cat mai mica. sper sa gasesc loc de campare.
m-a convins cineva sa nu ma duc pe sfantu gheorghe, incerc in alta parte (canal mustaca).
va tin la curent, daca am net va trimit poze de acolo. :D
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by CRISTI DINU »

johnnie wrote:hotararea am luat-o: ma duc. chiar daca ploua, tot ma duc. e mai interesant in conditii mai vitrege.
voiam sa aflu cat mai multe, sa fie surpriza cat mai mica. sper sa gasesc loc de campare.
m-a convins cineva sa nu ma duc pe sfantu gheorghe, incerc in alta parte (canal mustaca).
va tin la curent, daca am net va trimit poze de acolo. :D

cand te duci la peste nu lasa pe nimeni si nimic sa-ti schimbe vointa,mergi cu bine,cu asa ape n-o sa ne mai intanlim ,istorie, ai ce povesti! sanatate. :ugeek:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Miyagi »

CRISTI DINU wrote:
johnnie wrote:hotararea am luat-o: ma duc. chiar daca ploua, tot ma duc. e mai interesant in conditii mai vitrege.
voiam sa aflu cat mai multe, sa fie surpriza cat mai mica. sper sa gasesc loc de campare.
m-a convins cineva sa nu ma duc pe sfantu gheorghe, incerc in alta parte (canal mustaca).
va tin la curent, daca am net va trimit poze de acolo. :D

cand te duci la peste nu lasa pe nimeni si nimic sa-ti schimbe vointa,mergi cu bine,cu asa ape n-o sa ne mai intanlim ,istorie, ai ce povesti! sanatate. :ugeek:
Jonnie e prietenu` nostru Cristi si n-are rost sa-i spunem sa mearga unde nu-i cazul. Asta nu-nseamna ca-l descurajam sa iasa din casa. Si cu tine se procedeaza la fel cand e cazul.
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by CRISTI DINU »

Miyagi wrote:
CRISTI DINU wrote:
johnnie wrote:hotararea am luat-o: ma duc. chiar daca ploua, tot ma duc. e mai interesant in conditii mai vitrege.
voiam sa aflu cat mai multe, sa fie surpriza cat mai mica. sper sa gasesc loc de campare.
m-a convins cineva sa nu ma duc pe sfantu gheorghe, incerc in alta parte (canal mustaca).
va tin la curent, daca am net va trimit poze de acolo. :D

cand te duci la peste nu lasa pe nimeni si nimic sa-ti schimbe vointa,mergi cu bine,cu asa ape n-o sa ne mai intanlim ,istorie, ai ce povesti! sanatate. :ugeek:
Jonnie e prietenu` nostru Cristi si n-are rost sa-i spunem sa mearga unde nu-i cazul. Asta nu-nseamna ca-l descurajam sa iasa din casa. Si cu tine se procedeaza la fel cand e cazul.

eu nu am contrazis si nu am nimic de comentat in privinta hotararii, ce a luato deja,omu pleaca la peste ,nu ma tin de mistouri ,acu cred ca cunoaste situatia ,si eu unu as pleca daca aveam timp.
scuze daca sfatul meu a deranjat prietenu :mrgreen:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:
johnnie wrote:stie cineva care e situatia pe sf gheorghe? comparativ cu inceputul lunii mai.
de 1 mai era f mare apa, aproape pana la digul de pe canalul dunavat (cca 30-50cm pana la buza)/
am vorbit sambata la telefon cu un localnic din dunavat, mi-a zis ca e mare apa, dar a fost si mai mare.
cu toate ca am primit sfaturi sa mai aman iesirea pe sf gheorghe, as vrea totusi sa-mi incerc norocul saptamana asta (joi, 08 iulie).
stie cineva mai multe date sigure?
multumesc
Păi cum să fie situaţia dacă au fost depăşite cotele istorice ale Dunării ? Deci atenţie: cotele istorice. Nu avea cum să fie mai mare ca acum cum spune localnicul de la Dunavăţ. Şi continuă să crească. Şi încă nu a sosit Prutul şi Siretul. Dar vor sosi cît de curînd. Plus că vine viitura de sus de la Zimnicea. În zona Mila 23 - Crişan este pericol mare. Crişanul este ameninţat de ape. În zona din amonte a comunei apa deja a pătruns în curţile oamenilor. Un sfat prietenesc? Renunţă.Sau mai bine spus amînă plecarea.
Nu e nici o viitura pa Dunare Taicule. De la Zimnicea in amonte pana la intrare si in afara pana la Viena totul e de la 0 in jos. De la Zimnicea spre varsare e mai sus cu maxim 11 fata de 0 la Calarasi si apoi scade. Dunarea s-ar linisti intr-o saptamana si ar da inapoi. Problema e din Ucraina si Moldova noastra spre varsare. Crisanu a fost inundat de pe canalurile din dreapta de dupa case cica si nu din Sulina. Insa unde am fost noi a intrat de pe canalul din spate si dupa Vechea. Daca nu o fi inundat malul Vantu care si-a cam facut veacu pe la Lebada zilele astea.
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by nexu »

Miyagi wrote:
Valentin Petrovici wrote:Păi cum să fie situaţia dacă au fost depăşite cotele istorice ale Dunării ? Deci atenţie: cotele istorice. Nu avea cum să fie mai mare ca acum cum spune localnicul de la Dunavăţ. Şi continuă să crească. Şi încă nu a sosit Prutul şi Siretul. Dar vor sosi cît de curînd. Plus că vine viitura de sus de la Zimnicea. În zona Mila 23 - Crişan este pericol mare. Crişanul este ameninţat de ape. În zona din amonte a comunei apa deja a pătruns în curţile oamenilor. Un sfat prietenesc? Renunţă.Sau mai bine spus amînă plecarea.
Nu e nici o viitura pa Dunare Taicule. De la Zimnicea in amonte pana la intrare si in afara pana la Viena totul e de la 0 in jos. De la Zimnicea spre varsare e mai sus cu maxim 11 fata de 0 la Calarasi si apoi scade. Dunarea s-ar linisti intr-o saptamana si ar da inapoi. Problema e din Ucraina si Moldova noastra spre varsare. Crisanu a fost inundat de pe canalurile din dreapta de dupa case cica si nu din Sulina. Insa unde am fost noi a intrat de pe canalul din spate si dupa Vechea. Daca nu o fi inundat malul Vantu care si-a cam facut veacu pe la Lebada zilele astea.
Asta seara am auzit la tv, ca se asteapta o viitura, de pe Siret si Prut, in fro 3 zile max, la Galati...
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by johnnie »

la galati poate sa ajunga vreo viitura, de pe siret sau prut, insa pana in delta e cale lunga si intortocheata...
nu de viitura mi-e mie teama, ci de ploi. sa nu ploua intruna, sa nu ne strice distractia in totalitate. suntem cu barca, creste apa - ne mutam in alta parte.
in rest, faptul ca va fi neobisnuit de mare nivelul apei, ca vom gasi cu greu (sau poate deloc) locuri de campare, apa tulbure, eu cred ca asta cautam - aventura. cel putin vom avea ce povesti :D
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by CRISTI DINU »

johnnie wrote:la galati poate sa ajunga vreo viitura, de pe siret sau prut, insa pana in delta e cale lunga si intortocheata...
nu de viitura mi-e mie teama, ci de ploi. sa nu ploua intruna, sa nu ne strice distractia in totalitate. suntem cu barca, creste apa - ne mutam in alta parte.
in rest, faptul ca va fi neobisnuit de mare nivelul apei, ca vom gasi cu greu (sau poate deloc) locuri de campare, apa tulbure, eu cred ca asta cautam - aventura. cel putin vom avea ce povesti :D
senzatii tari,super, adrenalina la maxim ,eu unu te invidiez.!
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Valentin Petrovici

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Valentin Petrovici »

Miyagi a scris:
Nu e nici o viitura pa Dunare Taicule. De la Zimnicea in amonte pana la intrare si in afara pana la Viena totul e de la 0 in jos. De la Zimnicea spre varsare e mai sus cu maxim 11 fata de 0 la Calarasi si apoi scade. Dunarea s-ar linisti intr-o saptamana si ar da inapoi. Problema e din Ucraina si Moldova noastra spre varsare. Crisanu a fost inundat de pe canalurile din dreapta de dupa case cica si nu din Sulina. Insa unde am fost noi a intrat de pe canalul din spate si dupa Vechea. Daca nu o fi inundat malul Vantu care si-a cam facut veacu pe la Lebada zilele astea.[/quote]



Miyagi fără supărare tu ai fost vro dată la Zimnicea? Nu ştiu unde vezi tu zero. Poate oi fi eu chior. Tu interpretezi cum vrei graficul dar eu, ca de fapt şi cei de la apele române sunt convins că este viitură acolo. Pentru curiozitatea ta dă o fugă pînă acolo să te convingi. Dacă tu afirmi că la 740( faţă de normal maxim 200) cît este azi la Zmnicea nu este viitură atunci nu mai avem ce discuta.Însă problema este alta pe care tu nu ai cum să o cunoşti pentru că nu ai fost pe acolo. Zimnicea este foarte bine apărată de diguri. Nu oraşul în sine pentru că el se află la o înălţime de cel puţin 15 m de Dunăre şi nu va fi inundat nicidată indiferent de cotă, ci lunca. Adică acei 2 km de la oraş pînă la port. Ca fapt divers . Pe timpul răposatului au fost înălţate diguri pînă în apropiere de Giurgiu şi pînă la Turnu Măgurele pe tot malul Dunării. Eu am pescuit zeci de ani acolo şi încă mai pescuiesc. Aşa că este exact cum au anunţat cei cunăscători. Este viitura la Zimnicea. Sau mă rog a trecut de Zimnicea.
Am precizat cele de sus ca fapt divers. Nu am încercat şi nici nu încerc să conving pe cineva să stea acasă sau invers să meargă la pescuit. Fiecare face după bunul său plac. Celor care vor să plece le spun fire întinse şi să aibă parte numai de timp frumos.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by valic »

La Zimnice cota este astazi 738 cm fata de 24 cm anul trecut in octombrie, asa ca trageti singuri conluziile .......................
Valic
0744 644 368
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by rebeu »

Hummmm... aici este cred vorba de întelesul termenului viitură şi nu de altceva.

Viitură înseamna conform http://dexonline.ro/definitie/viitură/ o creştere BRUSCĂ a nivelului apei indiferent de cota atinsă. Intervalul de timp luat în consideraţie este mic (de ordinul minutelor sau orelor).

Conform acestei definiţii pe Dunare nu este viitură în amonte de Brăila ci o creştere a nivelului peste cotele de inundaţie. Aval de Braila variaţiile bruşte ale nivelului Dunarii apărute din cauza aportului de apă din Siret şi aval de Galaţi şi a Prutului a dus la variaţii semnificative pe termen scurt ceea ce se încadrează în definiţia viiturii.

Deci viitură nu este egal cu inundaţie. Poate fi viitura şi fără să se atingă/depăşească acea cotă de inundaţie.

Problema tuturor localiţăţilor de pe cursul râurilor este cota atinsă de viitură, nu viitura în sine.

LE: (Siteul are o problemă la interpretarea diacriticelor când este vorba de linkuri)
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Valentin Petrovici

Re: Ce ne facem, fratilor ?

Post by Valentin Petrovici »

rebeu wrote:Hummmm... aici este cred vorba de întelesul termenului viitură şi nu de altceva.

Viitură înseamna conform http://dexonline.ro/definitie/viitură/ o creştere BRUSCĂ a nivelului apei indiferent de cota atinsă. Intervalul de timp luat în consideraţie este mic (de ordinul minutelor sau orelor).

Conform acestei definiţii pe Dunare nu este viitură în amonte de Brăila ci o creştere a nivelului peste cotele de inundaţie. Aval de Braila variaţiile bruşte ale nivelului Dunarii apărute din cauza aportului de apă din Siret şi aval de Galaţi şi a Prutului a dus la variaţii semnificative pe termen scurt ceea ce se încadrează în definiţia viiturii.

Deci viitură nu este egal cu inundaţie. Poate fi viitura şi fără să se atingă/depăşească acea cotă de inundaţie.

Problema tuturor localiţăţilor de pe cursul râurilor este cota atinsă de viitură, nu viitura în sine.

LE: (Siteul are o problemă la interpretarea diacriticelor când este vorba de linkuri)

Poate pentru alţii o fi vrun secret de dex dar pentru mine nu este. Deci viitura este una cota alta. Şi mai mult cred că nici pentru specialiştii care au anunţat că viitura este în dreptul localităţii Zimnicea nu este un secret. Dar dacă şi urmăreaţi şi variaţiile din ultimele zile puteaţi trage aceleaşi concluzii ca şi mine. Deci încă o dată afirm că despre viitură este vorba.
Locked

Return to “DISCUTII DESPRE PESCUIT”