Coarne de vaca

Dacă doriţi să cumpăraţi/vindeţi orice altceva

Moderator: dutustoica

Post Reply
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Coarne de vaca

Post by Mihai Vinturache »

Ma intereseaza cateva coarne de vaca.
Are cineva o informatie sau astfel de coarne?
O trimitere catre Glina este ultima optiune :(
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Coarne de vaca

Post by savu alexandru »

Am utilizat coarne de cerb, capra neagra, capre domestice, vaca, bou pentru tot felul de accesorii de mobilier!
Ultima data nu m-am dus la Glina, la groapa de gunoi, ci am vorbit cu un macelar din Obor si a discutat cu furnizorul direct(abator) de carne de vita/vitel si a adus dupa cateva zile dar i-am platit intai un avans. A fost serios!
Coarnele se pot prelucra frumos dar trebuie sa stii foarte multe lucruri in ce priveste temperatura de inmuiere a materialului; la o anumita temperatura le modelezi ca pe plastilina!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Coarne de vaca

Post by Mihai Vinturache »

Multumesc pentru sfat, asa am facut. acum stept coarnele.

Baiatul meu s-a apucat de tir cu arcul si impreuna cu cei de la asociatia unde face antrenament vor sa incerce sa realizeze niste arcuri mongole.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Coarne de vaca

Post by savu alexandru »

Draga Mihai ar fi trebuit sa spui ca sa iti dea perechi de coarne si eventual dimensiuni! La abator au de unde alege ca de obicei le baga pa foc ca nu mai au voie sa le duca la groapa de gunoi! Nu merita sa incerci sa ajungi la abatoare ca e greu de intrat!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Coarne de vaca

Post by Mihai Vinturache »

Ei au nevoie de fasii decupate din corn, deci nu au nevoie de pereche. E o tehnologie aparte de intarire a cadrului de lemn cu fasii de corn. Inca o data multumesc.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Coarne de vaca

Post by cezar »

Mihai Vinturache wrote:Ei au nevoie de fasii decupate din corn, deci nu au nevoie de pereche. E o tehnologie aparte de intarire a cadrului de lemn cu fasii de corn. Inca o data multumesc.
Mihai, eşti primul bărbat de care aud că ar vrea să cumpere coarne ! Majoritatea le primesc gratis, prin grija sexului frumos ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Acuma, revenind la subiect, cred că poţi merge la Protan, unde, cu un mic bacşiş, un muncitor de pe acolo îţi va furniza mai multe coarne decât ai nevoie.
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Coarne de vaca

Post by Armand »

Mihai, din ce cunosc eu, nu sunt bune coarnele de vaca...s-ar putea sa alergi degeaba!

Coarnele de vaca au un invelis cheratinos dus si un miez vascularizat care se usuca dupa moartea animalului.

Daca ar fi dupa mine, as recomanda coarne de capra pentru ca sunt mai fibroase, plus ca sunt mult mai lungi si si-ar putea scoate mult mai usor fasiile de care au nevoie!

In afara de bagarea in seama gratuita...(scuze pentru asta) cred ca cel mai potrivit ar fi sa discuti direct cu un abator care sacrifica. Este unul la frumusani chiar pe marginea drumului, unul spre 1 decembrie...si mai sunt cateva in jurul bucurestiului.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Coarne de vaca

Post by Mihai Vinturache »

Multumesc Armand. Cred ca am sa fac un drum pana la Frumusani.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Coarne de vaca

Post by savu alexandru »

E adevarat ca am vazut ca la coarnele de vaca apare exfoliere!
La coarnele de ovine(capra/berbec) nu apare fenomenul asta!
Se pot modela cum vrei daca respecti niste temperaturi(dar nu la flacara directa ca le arzi!).
Coarnele de cerb sunt compacte(au doar la baza o osificare!) si nu poti face orice cu ele! Mi-a facut cineva prasele de cutit de vanatoare/pescuit si de restul a facut manere la o trusa de instrumente de bucatarie(pentru cineva din SUA!); eu am fost multumit ca nu m-a costat cutitul si el la fel(cornul avea circa 5 kg!).
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Coarne de vaca

Post by savu alexandru »

Consider ca e bine sa inchideti "topicul" respectiv!

La realizare de asemenea echipamente nu se glumeste!
Doar "fripturistii" vor sa faca improvizatii care dauneaza si pot produce accidente foarte grave!
Exista arcuri speciale si cu aprobare de model/garantie/instructiuni de utilizare!
In multe tari trebuie sa ai autorizatie pentru a folosi asa ceva deoarece este "arma mortala"!
Post Reply

Return to “Vânzare-Cumpărare orice altceva”