Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Moderator: administrator

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Fiecare intelege ce si cat poate...Mi se pare normal sa raportez actiunea la un loc cunoscut si sa nu merg `la ghici`!
Iti doresc distractie placuta sambata si sunt convins ca vei gasi ce sa pozezi ca sa ne convingi ca ai dreptate!Drum bun...
PS Poate mergi pana la drumul vechi si ne trimiti si noua o poza cu podul rupt de pe malul opus!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

In varianta in care am fi mers impreuna nu se punea problema de traversat cu masinile pe malul celalalt.
Iluzii de prins peste oricum nu ne faceam! Am o carte : "A pescui peste!" si in ea spune autorul ca in final este importanta iesirea in natura!
Oricum vom face poze si poate le va posta cineva care se pricepe!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by costin stefanescu »

nea Savule,in principiu sant de acord cu dta,insa treaba ca oricum nu ne faceam iluzii ca prindem peste sincer e pe alaturi,vorba aia noi santem in primul rand pescari si abia apoi amatori de iesiri in aer liber,daca e sa mergem undeva fara sa avem o sansa cat de mica sa prindem ceva mai bine nu mai mergem,eu unul asa sant !
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by pytzy »

savu alexandru wrote:Adevarul este ca fiecare doreste "un paradis" unde se duce! Nu trebuie sa ne facem probleme ca toate se vor rezolva, in timp!
In principiu vom face o deplasare in zona respectiva sambata si duminica si va vom trimite niste poze!
Sunt ferm convins ca s-a discutat despre locatii diferite privind camparea!
Privind pescuitul(asta pentru Dutu!) nu si-a facut nimeni iluzii! In locatia respectiva am prins peste frumos cand era "viitura"!
Oricum actiunea a fost raportata la pensiunea langa care a fost arbitrajul recent!
In final am inteles ca se amana/anuleaza actiunea ca organizatorii au si alte activitati/probleme care nu sufera amanare!
Se putea motiva ca au cazut stanci din munte si au blocat calea de acces! Se putea ajunge si dinspre Brasov!
Deja "vorbim" discuti nea'Savu.....eu nu inteleg de ce te-ai suparat....
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Nu m-am suparat ca "se bate apa in piua" aiurea! Am inteles ca se punea problema de prins "capturi"!
Oricum, in orice conditii, de cate ori am fost tot am prins peste macar de o prajeala!
Zona e reconfortanta si chiar daca nu prindeai monstri! Acum e perioada cand se poate culege zmeura, afine(mai sus pe munte!), se pot culege ciuperci, alunele de padure inca nu s-au facut! Se poate face plaja, baie in ochiurile de mai sus de punte!
In zona de la coada lacului ultimul pod a fost cu vreo 30 de ani in urma si se mai vede un pilon acum; nu l-a luat nici o viitura in ultimele zeci de ani! Mai este un pod cativa km mai sus(la limita cu judetul Covasna!) si nu cred ca l-a luat apa!
M-a deranjat putin faptul ca s-a mers pe informatii ciudate dar e o zicala : inca un lup mancat de oaie!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Nu m-am suparat ca "se bate apa in piua" aiurea! Am inteles ca se punea problema de prins "capturi"!
Oricum, in orice conditii, de cate ori am fost tot am prins peste macar de o prajeala!
Zona e reconfortanta si chiar daca nu prindeai monstri! Acum e perioada cand se poate culege zmeura, afine(mai sus pe munte!), se pot culege ciuperci, alunele de padure inca nu s-au facut! Se poate face plaja, baie in ochiurile de mai sus de punte!
In zona de la coada lacului ultimul pod a fost cu vreo 30 de ani in urma si se mai vede un pilon acum; nu l-a luat nici o viitura in ultimele zeci de ani! Mai este un pod cativa km mai sus(la limita cu judetul Covasna!) si nu cred ca l-a luat apa!
M-a deranjat putin faptul ca s-a mers pe informatii ciudate dar e o zicala : inca un lup mancat de oaie!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by modigliani »

savu alexandru wrote: Acum e perioada cand se poate culege zmeura, afine(mai sus pe munte!), se pot culege ciuperci, alunele de padure inca nu s-au facut! Se poate face plaja, baie in ochiurile de mai sus de punte!
In zona de la coada lacului ultimul pod a fost cu vreo 30 de ani in urma si se mai vede un pilon acum; nu l-a luat nici o viitura in ultimele zeci de ani! Mai este un pod cativa km mai sus(la limita cu judetul Covasna!) si nu cred ca l-a luat apa!
Nene ! HAI LA PESTE !!! Cam asta-i scopul forumului asta , al discutie asteia , al intalnirii ce-o puneti la cale . ..... Parerea mea ! ( ,, care nu se pune " ! )
savu alexandru wrote: inca un lup mancat de oaie!
Nea Savu , nu te supara , dar as adapta zicala de mai sus : ,, Inc-un salau halit de oblete ! " . Tot din nevoia de a sublinia scopul intalnirii noastre pe netu' asta mare , scopul socializarii noastre , placerea unui bors facut din ce-am prins azi , samd .

Nu neg toate frumusetile de mai sus , cele insiruite in primul citat . Nu ! Doamne fereste ! Doar ca nu-si au locul aici . Sau il au ..... dar ca interes secund !

........................................

Niciodata n-am mers la peste sa culeg ciuperci ! Am cules , nu zic ,, nu " ! Insa doar in pauzele de hranire ale pestelui . Si niciodata n-am mers la cules ciuperci ca sa prind oblete . .... Hmm .... cam tot aia e , da' cred ca sa-nteles .
Obisnuiesc sa fac mii de poze la pescuit . Este un alt hobby al meu . Dar pe aceste forumuri de pescuit vin intai-si-ntai cu .... poze cu capturi , momeli si nade , etc . .... Si-un pic de poze ! Cat sa nu dau senzatia ca-s pe forum de fotografi . ( tot parerea mea , si tot ,, care nu se pune ". )
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by costin stefanescu »

pictore,lasa frate vrajeala,toti stiu ca esti pescar ahtiat si parerea ta se pune , n-o mai da la'ntors ;) avem frate insa si noi problemele noastre ramase in urma din cauza apelor si trebuie sa rezolvam macar o iesire in delta(daca ne-or lasa jandarmii astia )in rest eu merg cu cea mai mare placere la Dabuleni daca nu se suprapune cu vreo actiune de-a noastra !
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Lorelai »

Poate o actiune de cules nuferi in delta!
Am rezolvat si cu motorul, l-am dat mai jos si acum e alta barca.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Lorelai wrote:Poate o actiune de cules nuferi in delta!
Am rezolvat si cu motorul, l-am dat mai jos si acum e alta barca.
Si cand iti propui sa-i faci o proba... adevarata?
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

In final, poate, e inteleapta ideea de a renunta, deocamdata, la SIRIU! Acolo nu e ca in Delta cand creste apa incet; in cateva minute la lac la Siriu creste nivelul apei foarte mult!
Este interesanta propunerea cu Dabuleni!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Aha,ai reusit sa te informezi si tu la fata locului!Deci sursele noastre ne-au informat corect!Da-i,Doamne,romanului mintea cea de pe urma...
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Adevarul este ca vom fi obligati(noi-voi) ca fiecare participant la o actiune, stabilita oficial, sa achite taxa de asigurare pentru durata actiunii! Se complica putin problema ca trebuie facute multe acte/hartoage!
Nu e vorba de mintea romanului cea de pe urma ci de necunostiinta de cauza din partea unora!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by modigliani »

savu alexandru wrote:Este interesanta propunerea cu Dabuleni!
Repet , sunteti bine veniti !

Atata doar , cei ce doresc sa mearga sa se hotarasca in urmatoarele doua zile si sa ne comunice CNP-urile . Trebuiesc inaintate catre Politia de Frontiera odata cu declararea desfasurarii actiunii .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Daca mai era nevoie de confirmare:emisiunea de stiri de la ora 7 de pa Antena 1 a prezentat imagini si comentarii despre mizeria adusa din amonte in urma ploilor si care pluteste pe acumularea Siriu...Consider ca am luat o hotarare corecta privind amanarea actiunii!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Am fost la lac la SIRIU si am facut multe poze dar nu le trimit deoarece o "voce" caustica a transmis in topic ca site-ul este de pescuit si nu de "poze"!
In final erau peste 100 de corturi(unele stinghere dar de obicei multe grupate pe prietenii/afinitati). Erau unii acolo de 2 saptamani!
Mizeria care pluteste pe lac este adusa de ape din 2 judete!
User avatar
MCarciumaru
Posts: 4
Joined: 06 Aug 2010, 20:21

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by MCarciumaru »

Domnule Savu, puteti oferi mai multe detalii? Cum este luciul de apa spre coada lacului? Nivelul permite camparea aproape de mal? Ati pescuit? Daca da, ati prins ceva?
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Domnule Carciumaru trimiteti-mi pe savprod@yahoo.com adresa Dvs si va transmit informatii si poze ca pe cei de la PC21 nu ii intereseaza decat "radio-sant"!
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Geo »

savu alexandru wrote:Domnule Carciumaru trimiteti-mi pe savprod@yahoo.com adresa Dvs si va transmit informatii si poze ca pe cei de la PC21 nu ii intereseaza decat "radio-sant"!
Sandule,
Aproape întotdeauna când îţi iei avânt sfârşeşti prin a fi nedrept.
Ştii foarte bine că atunci când eşti în postura de organizator eşti obligat a lua unele decizii şi în numele celorlalţi, spre deosebire de ieşirile individuale, unde deciziile îţi aparţin în exclusivitate.
S-a văzut foarte clar că îţi doreai foarte mult să mergi la Siriu, lucru pe care l-ai şi făcut până la urmă. A fost evident că te refereai la alt loc de campare decât cel "ochit" de organizatori şi nu ai venit cu suficiente argumente sau informaţii pentru a se schimba locul de campare. Locul de campare vizat de organizatori era sub apă, asta ca să nu mai discutăm şi despre restul condiţiilor care ar fi trebuit să fie îndeplinite pentru o ieşire reuşită. Motive pentru care s-a renunţat la ieşire.

Dacă tot spui că ştii zona foarte bine şi că ai surse de informare mai bune ca ale noastre, de ce nu organizezi tu o ieşire pe Siriu ?! Dacă te hotărăşti şi propunerea ta este bună, APC21 te va susţine în această acţiune, aşa cum va susţine pe oricine vine cu propuneri rezonabile de organizare de acţiuni. Că doar şi tu eşti APC21...
Pescuitul = Relaxare în natură
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Sandu,in postura ta de vechi ghid BTT ma asteptam sa stii mai multe despre organizarea unor excursii tematice!Parerea mea!
In alta ordine de idei,detinerea a multiple certificate de merit(ca sa nu le zic brevete de inventii) nu garanteaza nimanui si calitatea de OM!Nici macar tie!
Locked

Return to “ANUNTURI PESCAR CLUB 21”