Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Moderator: administrator

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Pacat...Oricum,avem si gratar,nu asa mare ca al tau,dar merge! :lol:
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Pacapescarul »

Bag seama ca anu' asta astrele imi sunt nefavorabile in relatia cu actiunile clubului. Taman in weekend-ul ala rup turta finutei. Da' va prind eu. ;)
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Pentru Pacapescarul! Poate iti trimite cineva niste poze dar nu se simte mirosul de berbecut, adierea vantului si alte mirosuri de la ce se va pregati!
In zona aia am facut, din ultimele oua din proviziile grupului care traversase muntii din Busteni, o spuma de fragute! A fost excelenta si grupul de vreo 30 persoane a savurat-o cu placere; o parte din grup a mers in continuare cu noi pana in Muntii Vrancei!
Important este sa fie voie buna ca nu moare nimeni de foame!
Cu berbecutul negociem joi seara si vineri seara il va aduce; se pune pentru fript, a doua zi, la mirodenii si pentru o ciorba serioasa! Ramane sa discutam cine vine cu "maruntisuri/mirodenii" pentru a iesi bine; oricum gasim cimbru si pe marginea potecilor/drumului si da un miros/gust placut!
Avem izvor de apa foarte aproape si cine vrea se poate duce sa faca niste bai geotermale(vin unii din America ca sa faca bai acolo dar locuiesc la hotel in Brasov!).
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by valibu »

Incantat de peisajele Siriului, mi-am dus fetele acolo, astazi. Pentru cei care stiu, apa este crescuta cu cativa metri fata de duminica trecuta. Drumul de acces nu mai exista, cu putin noroc te opresti direct in apa. Ca si rezultate la pescuit, am vazut doar cativa bibanusi. Asta de pe mal.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Valibu,vestile sunt cat se poate de proaste...daca apa este asa de crescuta,locul de campare se afla sub apa,care apa in mod sigur este si foarte tulbure...L-am rugat pe Dutu sa dea un telefon la fata locului si,in functie de ce aflam,hotaram ce facem in continuare!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010 ANULATA

Post by Dumitrescu Iancu »

Valibuuuuu,`raspunde la tilifooon`...
Geo,Dutu,a reusit careva sa vorbeasca in zona?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Dumitrescu Iancu wrote:Valibuuuuu,`raspunde la tilifooon`...
A raspuns...Apa este crescuta cu cca 3 metri pe verticala fata de saptamana trecuta(cand deja avea o cota foarte ridicata).In aceste conditii,camparea este compromisa,iar pescuitul la fel...Ce parere aveti,amanam iesirea pentru alta data sau riscam si mergem asa?Astept comentarii!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

S-a vorbit la telefon si cu proprietarul pensiunii care ne-a gazduit saptamana trecuta:a confirmat cresterea imensa a nivelului lacului,in plus suprafata acumularii este plina de tot felul de gunoaie si lemne aduse de torenti...
In aceasta situatie,propun sa amanam iesirea la Siriu pana cand conditiile vor fi mai omenesti..Imi pare rau,dar nu are rost sa mergem pana acolo ca sa avem de unde sa ne intoarcem...
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by modigliani »

Dumitrescu Iancu wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:Valibuuuuu,`raspunde la tilifooon`...
A raspuns...Apa este crescuta cu cca 3 metri pe verticala fata de saptamana trecuta(cand deja avea o cota foarte ridicata).In aceste conditii,camparea este compromisa,iar pescuitul la fel...Ce parere aveti,amanam iesirea pentru alta data sau riscam si mergem asa?Astept comentarii!
Hai fratilor cu noi la Dabuleni ! 13 - 15 August . Dunarea se prezinta ,, in parametri " optimi , gazdele vin cu stiri optimiste , locatie de vis , gashca ,, de gashca " , ,, flotila " este pregatita , alea-alea . Sunteti mai mult decat bine veniti iar noua ne-ar face mare placere sa ,, limpezim " firele in aceleasi ape :

http://www.pescuitul.3xforum.ro/post/21 ... 15_August/
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Multumim de invitatie,Pictore,suna mai mult decat tentant!Mai vedem...
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Mi se pare ciudata afirmatia referitor la o pensiune amplasata la jumatatea lacului!
La coada lacului nu cred ca va fi vreo prblema! Cand era barajul plin pana sus apa ajungea la cateva sute de metri mai jos de locatia unde dorim sa punem noi tabara!
Partea stranie este ca se schimba/anuleaza o actiune/activitate doar pe afirmatii gratuite!
Vorbesc cu cineva sa se duca maine pana acolo ca sa vada daca s-a inaltat barajul cu inca vreo 10 m!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Sandule,exista o pensiune aproximativ la mijlocul lacului...Abia a trecut o saptamana de cand am fost acolo...
S-a vorbit si cu paznicul de vanatoare din zona,om cunoscut de ai nostri,a confirmat cresterea nivelului si mizeria adusa de apa.
In dreptul locatiei de care vorbesti,apa avea o latime de peste 100m saptamana trecuta,la actualul nivel probabil ca platforma unde vroiam sa punem tabara este sub apa...
Dupa cum vezi,ne-am informat din trei surse,si toate spun la fel,adica pescuitul pe acumularea Siriu este,momentan,compromis...Daca tu le consideri afirmatii gratuite,nu ai decat,dar noi suntem o Asociatie de pescari,nu organizam excursii la munte,mergem la pescuit!Daca nu se poate pescui,ce rost are sa mai batem drumul?Iti inteleg supararea,dar te rog sa nu incepi sa jignesti!!Suntem oameni cu destula experienta pentru a nu ne arunca cu capul inainte in necunoscut!
Actiunea se amana!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Ca sa ajunga apa pana in locatia unde urma sa punem corturile trebuia sa depaseasca cota de la inaltimea barajului! La baraj au probleme si dupa ultima verificare nu au voie sa depaseasca 2/3 din inaltime baraj deoarece sunt niste probleme ca se poate eroda barajul!
Se poate amana/anula activitatea respectiva! In seara asta primesc informatii de la cineva care se deplaseaza astazi acolo! Nu se deplaseaza la "pensiune" ci la coada lacului! Se poate merge si ajunge pe malul apei si ceva mai departe(intrare pe drumul vechi!) Acolo este loc pentru tabara de 200 corturi!
Nu are nimeni intentia sa compromita o activitate dar e bine ca cel care furnizeaza informatii sa nu spuna despre alta locatie!
Am fost in "zona" multi ani si nu am studiat-o pe internet!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Sandule,probabil ca nu vorbim de acelasi loc de campare,admit ca este posibil lucrul asta...Inca odata,am informatii de la trei oameni diferiti,care spun acelasi lucru:apa a crescut si e tulbure,suprafata e plina de gunoaie,pestele nu trage!Si atunci,mergem numai sa ne aflam in treaba,sau sa bifam o actiune pe raboj?Nu asta este scopul nostru!
Te rog,informeaza-te intai si apoi mai discutam!Dar,repet,timpul fiind foarte scurt,actiunea se amana!
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by dutustoica »

Am vorbit aseara cu nea Ion Tudorache paznicul de pescuit si vanatoare de la Siriu si mi-a spus ca apa nu este mare ci cu muult mai mare ca la arbitraj (sunt vorbele lui).
Dl Sergiu admin pensiune: " apa a crescut cu 3-4 m fata de saptamana 24-25 iulie. Lacul este plin de gunoaie si lemne iar pescuitul este compromis. Tine legatura permanenta cu cei de la Ape". O sa-l mai sun. Doar pentru informare. In rest sunt de acord cu Iancu. Si eu vreau sa pescuiesc (doua zile m-am uitat la altii), dar in conditiile astea nu cred ca sunt sanse.
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Mai este o varianta! Sa plecam maine dimineata pana acolo! Vedem/pozam/filmam si apoi seara prezentam motivele pentru care mergem/nu mergem acolo!
La Chilia s-au deplasat de 2-3 ori si s-au mirat cand au gasit vegetatie pe zona despadurita in primavara(desi au spus ca au fost acolo doar de 3 ori!).
Nu sunt de acord sa mergem doar pe informatii primite si neconfirmate!
Sunt de acord sa plecam maine dimineata(cine vine cu masina?) si sa analizam , la fata locului, daca este oportuna deplasarea grupului!
Seara postam concluzia si poze din "site"!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Sandule,cred ca glumesti,mai avem si familii de intretinut,nu stam pe drumuri numai ca sa-i dovedim lui Toma Necredinciosul ca avem dreptate!Daca vrei sa te duci,iti urez drum bun!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Normal este, cand propui o actiune, sa verifici locatia inainte de deplasare!
Nu discutam de familie si alte probleme la o actiune pe firma/asociatie; nu se poate deplasa cineva dar se duce altcineva!
Oricum nu poti sa faci ca in alte dati si sa "misune" oamenii din grup ca nu este o locatie stabilta pentru tabara!
Este benefica amanarea/anularea actiunii in conditiile in care nu sunt decat vagi informatii telefonice!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Sandule,am fost 10(zece) oameni la fata locului duminica trecuta,a mai fost un om din asociatie(si de mare incredere) sambata-Valibu(alaltaieri) tot la fata locului,in plus avem confirmarile telefonice,ce vrei sa facem mai mult de atat?
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Adevarul este ca fiecare doreste "un paradis" unde se duce! Nu trebuie sa ne facem probleme ca toate se vor rezolva, in timp!
In principiu vom face o deplasare in zona respectiva sambata si duminica si va vom trimite niste poze!
Sunt ferm convins ca s-a discutat despre locatii diferite privind camparea!
Privind pescuitul(asta pentru Dutu!) nu si-a facut nimeni iluzii! In locatia respectiva am prins peste frumos cand era "viitura"!
Oricum actiunea a fost raportata la pensiunea langa care a fost arbitrajul recent!
In final am inteles ca se amana/anuleaza actiunea ca organizatorii au si alte activitati/probleme care nu sufera amanare!
Se putea motiva ca au cazut stanci din munte si au blocat calea de acces! Se putea ajunge si dinspre Brasov!
Locked

Return to “ANUNTURI PESCAR CLUB 21”