Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Moderator: administrator

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Prieteni,asa cum s-a tot discutat,va propunem o iesire pe ape de munte!Am ales acumularea Siriu,un lac care tine mult peste,din specii diferite:clean,scobar,biban,caras si chiar crap mare(si mult,dar greu de prins din cauza conformatiei fundului),locatie pe care am vizitat-o in veekul trecut!
Plecarea va fi joi,5 august in jurul orelor 14-15 cu intoarcere duminica!Pana la locatie sunt cca 200Km(prin Buzau) de drum foarte bun!
Cazarea se face la cort,am gasit loc de campare in coada lacului,cu masina langa apa.Asteptam inscrierile, functie de care vom mai hotara ce si cum...
Organizatori:Dutu Stoica si Iancu Dumitrescu.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by costin stefanescu »

Costin+Mihaela+copii !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by valic »

si noi trei ..............
Valic
0744 644 368
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by paulletta »

Din ce am vazut eu cand am fost, am remarcat ca scria pe un panou> se pescuieste doar pe malul stang in sensul de curgere al raului, se pescuieste doar pe baza de permis vizat la nu stiu ce asociatie din Buzau, altfel pescuitul este strict interzis.
Paulletta
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Incerc sa aflu care e regimul , in ce priveste pescuitul sportiv, pe lacul de la Siriu! Am fost foarte multi ani acolo si nu ne-a intrebat nimeni de permis!
Sunt interesat sa merg in perioada 5-8 august!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Acumularea Siriu se afla in "custodia" Ocolului Silvic Patarlagele-Buzau!Taxa de pescuit incasata de Ocolul Silvic este de 20 lei pe zi,dar,fiind cu totii posesori ai permisului ANPA,`putem sa mai discutam`(citat dintr-o discutie cu paznicul de vanatoare din zona)...Deci,in cel mai rau caz,platim acea taxa de 20 lei pentru 1-2zile!
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by fish bone »

Am fost cazat anul trecut la o pensiune pe malul lacului Siriu.
Din "greseala" aveam si sculele la mine asa ca am incercat la crap...
Am pescuit intr-un sat scufundat dar din pacate doar 1/2 ora pentru ca nu se simtea bine copilul si a trebuit sa plec urgent.
Oricum, revenind la subiect, controale se fac.Eu fiind cazat la vila si avand si permisul la mine nu am avut probleme, dar au fost cativa pescari rugati sa-si stranga sculele si sa plece.
E bine sa discutati cu ei inainte.Oricum va cauta.
PS: in 1/2 ora am avut o sigura trasatura, dar recunosc cea mai puternica ever.
Acum, ori o fi nimerit montura pe cosul unei case ori chiar acolo sunt pesti mari.
Apa foarte adinca in mal in locul unde am fost eu.
Peisaj deosebit dimineata (racoare, putina ceata, cafea fierbinte...)
O alta actiune pe care o bifez cu NU se Poate.
Sper sa va pot insoti la altele
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
irod
Posts: 2
Joined: 25 May 2010, 15:30

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by irod »

dorin +consoarta+cortul(cu cele necesare combaterii frigului)
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

In lac s-a prins crap la cel putin 10 kg; erau oameni din zona care isi faceau "coviltir" si sedeau cateva zile "pe pozitie"; zona respectiva era cam la 1/3 de la coada lacului!
La coada lacului am prins caras frumos la lanseta iar un ciobanas prindea langa mal cu o nuia ( o undita improvizata!).
Oricum, in multele veri cat am fost acolo cate 10-12 zile aveam aproape zilnic si peste pe masa(dar nu din conserva ci prins pe rau sau in coada lacului !).
Peisajul e fantastic de frumos si te adaptezi; ai de unde cumpara lapte, branza/cas si cate un berbecut!
Poti face si o plimbare pana sus pe varf in Muntii Siriului! Poti culege zmeura, afine(mai sus!) si chiar ciuperci!
Merita iesirea in special pentru relaxare/deconectare!
Drumul e foarte bun iar singura portiune, oarecum dificila, de 2-300 m este de la iesirea din asfalt pana la locul de campare(langa fosta "Siriu Bai").
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Sandule,chiar la coada lacului vom pune tabara!Este acolo un fost drum care coboara pana in apa(pe malul opus se vad ruinele unui pod)!Erau acolo duminica trei-patru corturi,cateva masini,iar ambele maluri,in zona respectiva,erau pline de pescari!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by valic »

Iancule,

Ia fa lista cu participanti si cu cele de trebuinta ...............
Valic
0744 644 368
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

valic wrote:Iancule,

Ia fa lista cu participanti si cu cele de trebuinta ...............
Am inteles,sefu,`traiti!
Iancu
Dutu
Costin+Mihaela+copii
Valic+Andrea+Oscar
Dorin+sotia
Sandu Savu
Mahoe
Deocamdata...Dar mai e timp!
Despre cele necesare,Vali,iau generatorul mare,butelia,ceaunul,discul si ne descurcam...Dimineata si la pranz mananca fiecare din traista,iar seara ne adunam la o cina in comun!O fasole cu afumatura,o mamaliga ardeleneasca,un peste(daca va fi)...
E bine,Sefu?
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by valic »

Pai facem cam asa:
-pt dimineata si seara fiecare isi aduce ce doreste, desigur gratarul se poate face la comun;
-o ciorba de peste fac eu daca va fi sa fie peste, daca nu poate cumparam, daca nu mancam conserve :)
-la o iahnie de fasole te ajut si io, doar sa aducem indredientele si costita;
Cam astea sunt pranzurile, vineri si sambata.

In rest, sa fie vremea buna ...........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

valic wrote:Pai facem cam asa:
-pt dimineata si seara fiecare isi aduce ce doreste, desigur gratarul se poate face la comun;
-o ciorba de peste fac eu daca va fi sa fie peste, daca nu poate cumparam, daca nu mancam conserve :)
-la o iahnie de fasole te ajut si io, doar sa aducem indredientele si costita;
Cam astea sunt pranzurile, vineri si sambata.

In rest, sa fie vremea buna ...........

Cele bune.
Poi,cam asa am spus si eu...Numa` ca la pranz oamenii mai sunt la pescuit,in plus se pierde toata dimineata cu gatitul,d-aia ziceam ca masa comuna sa fie spre seara...
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by savu alexandru »

Iancule, am fost din 1987-1988 multi ani acolo; locuiam la cantonul silvic care e pe dreapta cum ajungi in vechiul drum , trecand pe langa locatia Siriu-Bai(ramane in stanga!).
Cantonul era in proprietatea Ocolului silvic Nehoiu(unde lucra frate-meu) si ne facilita sederea la canton; am stat si cu corturile pe malul apei!
Baiatul cel mare al lui Filip(prieten si cu Laurentiu!) a ramas asa de incantat de zona unde a petrecut cu noi multe perioade pe acolo ca si-a cumparat teren si vrea sa faca o casa de vacanta!
Cantonul a fost retrocedat vechiului proprietar!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Atunci,hai cu noi!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Lista s-a mai completat!Cu ajutorul lui Sandu si a relatiilor sale din zona,incercam sa facem rost de un berbecut!!!Il transam vineri seara,il dam cu mirodenii si sambata-i taman bun de pus pe gratar!O fi bine? :lol: :lol: :lol:
Gheorghe Nicolae
Posts: 16
Joined: 20 Dec 2009, 17:44

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Gheorghe Nicolae »

Gratar aveti ?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Multumim,dar nu primim gratarul decat `la pachet`cu proprietarul! :lol: :lol: :lol:Hai! :lol:
Gheorghe Nicolae
Posts: 16
Joined: 20 Dec 2009, 17:44

Re: Actiunea Siriu 5-8 august 2010

Post by Gheorghe Nicolae »

Sunt "consemnat" acasa :lol: am de terminat dormitorul ...
Locked

Return to “ANUNTURI PESCAR CLUB 21”