Actiunea combinata Mare-Delta

Moderator: administrator

Locked
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

Dragi colegi,

Datorita cotelor apelor Dunarii este evident ca in luna iulie si poate si ceva din august o iesire in Delta este exclusa ............
Asa ca ne-am gandit ca actiunea Mare-Delta s-o devansam in luna iulie.
Propunerea noastra este Gura Portitei intre 14-18 iulie.
Corturile le punem in dreapta dupa ultimul dig de stabilopozi. Va trebui sa aducem 3-4 pavilioane ca nu avem umbra.
Masinile raman in port la Jurilovca.
Traversarea costa cam 40 lei / persoana.
Asteptam sa va inscrieti.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by CRISTI DINU »

ideia este super,no coment, personal nu stiu de ce pe mine ma atrage vadu ,poate ca ma feresc de aglomeratie,eu intentionez ca in acea perioada sa ajung la vadu, cu posibilitate gura portitei ,am sa tin leatura,sanatate. :roll:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by cezar »

CRISTI DINU wrote:ideia este super,no coment, personal nu stiu de ce pe mine ma atrage vadu ,poate ca ma feresc de aglomeratie,eu intentionez ca in acea perioada sa ajung la vadu, cu posibilitate gura portitei ,am sa tin leatura,sanatate. :roll:
S-au analizat ambele variante : Gura Portitei si Vadu. S-a optat pentru Gura Portitei pentru ca sunt mai multe sanse de pescuit fara deranj mare, exista posibilitati de umbra, de dus si de...bere rece. Plus posibilitatea cazarii la casute, pentru cine doreste.
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by CRISTI DINU »

cezar wrote:
CRISTI DINU wrote:ideia este super,no coment, personal nu stiu de ce pe mine ma atrage vadu ,poate ca ma feresc de aglomeratie,eu intentionez ca in acea perioada sa ajung la vadu, cu posibilitate gura portitei ,am sa tin leatura,sanatate. :roll:
S-au analizat ambele variante : Gura Portitei si Vadu. S-a optat pentru Gura Portitei pentru ca sunt mai multe sanse de pescuit fara deranj mare, exista posibilitati de umbra, de dus si de...bere rece. Plus posibilitatea cazarii la casute, pentru cine doreste.
aglomeratie exista ,da peste tot, mai ales ca este sezonul,in legatura cu motivatia, dus ...bere, cine s-o mai intoarce. :lol:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by Cristian Candeori »

In aceasta perioada, probabilitate 99%, sunt la Vadu unde o sa fie ... bere rece :lol: .
Prietenii stiu de ce ! :mrgreen:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

Azi am venite de la Portita, Marea este bestiala , LIMPEDE, apa din lac cam verde deocamdata si f mare.
Traversarea va costa max 40 lei dus-intors/persoana, cu suguranta mai putin, probabil 30 .........
O casuta costa 15 eur/ noapte, dar cine doreste la casuta sa-si faca rezervare maine cel tarziu poimaine ..........
Unde punem corturile e liniste, fara balamuc.
O barca de inchiriat la rame costa 30 lei/zi, deci se poate pescui pe Razelm din barca fara probleme.
Erau pescari pe digurile de stabilopozi, dar nu am verificat le ce dadeau.
Asa ca astept inscrierile.

Cele bune.
Last edited by valic on 05 Jul 2010, 09:17, edited 2 times in total.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

Poze de la si dinspre/inspre Portita:Image
asa arata apa marii ..........
Last edited by valic on 05 Jul 2010, 09:18, edited 2 times in total.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actinea combinata Mare-Delta

Post by valic »

Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

Image
Image
Image
Image
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

Pe drumul de la Cernavoda spre Capidava, apa mai avea 5-6 cm sa ajunga pe sosea ..................
Valic
0744 644 368
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by Cristian Candeori »

valic wrote:Azi am venite de la Portita, Marea este bestiala , LIMPEDE, apa din lac cam verde deocamdata si f mare.
Traversarea va costa max 40 lei dus-intors/persoana, cu suguranta mai putin, probabil 30 .........
O casuta costa 15 eur/ noapte, dar cine doreste la casuta sa-si faca rezervare maine cel tarziu poimaine ..........
Unde punem corturile e liniste, fara balamuc.
O barca de inchiriat la rame costa 30 lei/zi, deci se poate pescui pe Razelm din barca fara probleme.
Erau pescari pe digurile de stabilopozi, dar nu am verificat le ce dadeau.
Asa ca astept inscrierile.

Cele bune.
Este acelasi pret si pentru copii la traversare?
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

Cred ca depinde de varsta copiilor ............ daca sunt mici (tinuti in brate) cu siguranta nu platesc, la cei mai maricei negociem, sau mai bine, negociem un tarif total si impartim la toti, cu siguranta iesim mai ieftin .........., parerea mea .........
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

Iata tarifele exacte:
-Adulti 20 lei dus - 20 intors, inclusiv bagaje;
-Copii pana in 14 ani gratis;

La un grup mai mare se mai negociaza per total ..........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by G_H »

Si noi ne-am intors aseara de la Gura Portitei.
Locul este superb si are avantajul ca impaca pe deplin toata familia: plaja la mare (era extrem de limpede), plimbari cu vaporasul/barca cu motor/barca cu rame/hidrobicicleta pe lac, loc amplu de campare dupa digul sudic, umbra si bere rece la terase in portulet la nevoie, etc. Pescuit: la mare de pe dig (duminica la pranz, la digul nordic, dupa ce am gasit "groapa", prindeai un guvide la cca 2 min.). Am vazut si pescari care lansau in larg, dupa chefal cred; pe lac, sambata seara colegul meu a prins un salau de cca 50cm la lingurita si niste bibani frumusei la o rotativa mica si caraghioasa cu paiete (pescuit de pe terasa chiar la marginea asezarii). In orice caz, pentru noi a fost o iesire reusita si recomandam locul cu caldura! :D

Fir intins!
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by johnnie »

daca ploua tare saptamana asta, o sa aman iesirea pe mustaca.
vin si eu cu fiul si 1-2 prieteni, in total max 4 persoane. cazare la cort, prefer sa vin cu barca mea, daca mai trece cineva sau daca barcile de traversare nu depasesc 20 km/h. ma tem ca nu pot depasi viteza asta cu barca plina de bagaje. sau poate platim sa ne treaca ei bagajele si noi trecem cu barca usoara.
imi doresc foarte mult sa traversez de la jurilovca la gura portitei cu forte proprii. :D
exista posibilitate de dus chiar daca nu ne cazam la ei?
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

johnnie wrote:daca ploua tare saptamana asta, o sa aman iesirea pe mustaca.
vin si eu cu fiul si 1-2 prieteni, in total max 4 persoane. cazare la cort, prefer sa vin cu barca mea, daca mai trece cineva sau daca barcile de traversare nu depasesc 20 km/h. ma tem ca nu pot depasi viteza asta cu barca plina de bagaje. sau poate platim sa ne treaca ei bagajele si noi trecem cu barca usoara.
imi doresc foarte mult sa traversez de la jurilovca la gura portitei cu forte proprii. :D
exista posibilitate de dus chiar daca nu ne cazam la ei?
Te sfatuiesc sa traversezi cu vaporasul numit Milica, sau altul similar, cu el poti aranja sa-ti duca si bagajele. Barca o legi de vaporas si stai de vorba cu Milica (conducatorul vaporasului) sa-ti explice cum faci sa mergi singur ................. sa ocolesti digurile periculoase si scufundate, ce repere sa-ti iei la intoarcere, etc, asta ca sa nu ajungi in alt loc ............ ca pe apa reperele sunt toate la fel .......... parerea mea.
Daca iesi singul din portul Jurilovca pe canalul din stanga cum cobori de la biserica, la iesirea in lac la cca 75 metri ai o geamandura, intre geamandura si mal e un dig de piatra sub apa, trebuie sa mergi paralel cu digul la fo 8-10 metri pana in dreprul geamandurii pe care o lasi pe dreapta tot pe la 10 metri, apoi cotesti stanga cam 45 grade si tii drept pana la Portita, asta daca nu e furtuna, altfel drumul este altul, daca vrei iti dau traseul pe mail, dar mai bine sa-l faci insotit prima data. PAREREA MEA ...............
Valic
0744 644 368
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by laloi »

Vali, te-as fi sunat sa te intreb direct, dar poate mai sunt si altii interesati..., deci cateva intrebari: la casute exista frigider, posibilitatea de a fierbe o apa, apa calda? (adica cam ce ar trebui sa stea un copil de un an jumate perioada respectiva)... In afara de bere rece exista si lapte, apa plata de cumparat pe acolo? Si cam cat dureaza traversarea de la Jurilovca pana acolo cu vaporasul respectiv? Mersi mult.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

casutele au doua paturi si o noptiera, priza 220 volti, se gaseste apa de cumparat acolo dar mai scumpa, se poate aduce de acasa, daca este sa tineti ceva la rece va rezolv eu cumva, putem apela la varul meu care lucreaza acolo sa bagam ceva la rece si ceva la lada frigo, traversarea dureaza cam 1h:15min dus

astept inscrierile ca timpu-i scurt deja ..............
Valic
0744 644 368
danutz
Posts: 55
Joined: 24 Mar 2010, 11:19

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by danutz »

Voi parca ghiciti gandurile, dar parca o faceti numai in ciuda. I-mi doresc mult sa ajung in Gura Portitei, dar in acesta perioada sunt prins.
Oricum daca mai sunt amatori pentru inca o partida la sf lui iulie/inceputul lui august continuam topicul.
Distractie maxima si fir intins va doresc!
Viata-i scurtă. Dacă tot n-o putem lungi, hai s-o facem lată!
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by dutustoica »

valic wrote:casutele au doua paturi si o noptiera, priza 220 volti, se gaseste apa de cumparat acolo dar mai scumpa, se poate aduce de acasa, daca este sa tineti ceva la rece va rezolv eu cumva, putem apela la varul meu care lucreaza acolo sa bagam ceva la rece si ceva la lada frigo, traversarea dureaza cam 1h:15min dus

astept inscrierile ca timpu-i scurt deja ..............
Coane, sa-mi fac si eu intrarea pe "Portita"
Dutu Stoica 1persoana + 4 (in discutie)
Locked

Return to “ANUNTURI PESCAR CLUB 21”