Actiunea combinata Mare-Delta

Moderator: administrator

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by cezar »

costin stefanescu wrote:fratilor,cum facem cu umflatul saltelelor,are cineva pompa manuala sau adaptor pt bricheta la masina sa-l bagam la generator,in cazul asta sa luam pompa electrica ?
Pai generatorul scoate 220/50hz, curent alternativ. Am eu pompa adecvata! ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by cezar »

dutustoica wrote:Gata, s-au achizitionat materialelel de la Cta, astfel:
Dutu 2 cutii rama 4 monturi o plumbi = 46 lei
Radu 2 6 6 = 75 lei
Mihai 2 4 4 = 56 lei
Valic 2 2 4 = 42 lei
Geo 1 1 0 = 16 lei
TOTAL 235 lei
Coletul il primiti maine dimineata, la ora stabilita de voi. O sa va intalniti pe linia de centura :oops: :oops: :oops: spre Mamaia, in zona cimitirului :o :o :o , ca sa nu mai intrati in oras.

Cam atat,despre momeli.
Ca program de administrare, a ramas ziua cu gulas nerevendicata de niciun bucatar :o :o :o La recomandarea unui prieten, m-as risca pentru niste cartofi pulicanesti :oops: :oops: :oops:. Prietenii stiu... :lol: :lol: :lol: Cu siguranta voi avea sprijin de la cineva priceput in curatatul barabulelor. :lol: :lol: :lol:
Este perfect, pentru ca la magazinul de care va vorbeam, nu au adus azi rame de mare !
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by Dumitrescu Iancu »

Vesti proaspete de la "combatanti":au instalat tabara,se desfasoara activitati obisnuite,"caldura mare,mon cher", cu cate o "rapaiala"pentru racorire;se pescuieste "soft"(nu au gasit inca monstrii);in mare,cautand guvizii,au dat peste...biban si rosioara :o :o ...
Maine li se alatura un nou "lot":Dan(Lorelai),Liviu,Sabin si subsemnatul...Alte amanunte duminica seara,la inapoiere!!!
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by G_H »

Dumitrescu Iancu wrote:Vesti proaspete de la "combatanti":au instalat tabara,se desfasoara activitati obisnuite,"caldura mare,mon cher", cu cate o "rapaiala"pentru racorire;se pescuieste "soft"(nu au gasit inca monstrii);in mare,cautand guvizii,au dat peste...biban si rosioara :o :o ...
Maine li se alatura un nou "lot":Dan(Lorelai),Liviu,Sabin si subsemnatul...Alte amanunte duminica seara,la inapoiere!!!
biban si rosioara... :D poate trebuie incercat si la stiuca si crap in marea neagra :roll: :lol:

Distractie placuta tuturor!

Fir intins!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

FRATILOR,

NE-AM INTORS ...........

Caldura mare dar buna, se racea cu delicatesuri.........
Dupa dusul si odihna de rigoare, revenim cu vesti si informatii proaspete.

SI CU POZEEEEEEEEEEEEEE

Acum la ODIHNA .........

In mare prinzi specii de apa dulce la grea,

Cele bune ...........
Valic
0744 644 368
mihaichi
Posts: 11
Joined: 19 Mar 2010, 10:40

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by mihaichi »

Astept cu nerabdare povestile...personal am aminitiri foarte frumoase referitor la Gura Portitei...pacat ca nu mai e ce era in anii 90...

Sa va fie de bine!

Mihai
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by G_H »

Suntem numai "ochi si urechi" sa vedem "filmul meciului" APC 21 - Gura Potitei :D
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by Geo »

Foarte frumoasă acţiune şi foarte bine organizată de Valic !
Vaporaş pentru traversare "la scară" şi la dus, şi la întors. Tractoraş pentru bagaje la fel. Şi, credeţi-mă, au fost ceva bagaje... Dacă ar fi fost să le cărăm până la tabără nu cred că am fi reuşit !
Barca personală pusă la dispoziţie pentru mici deplasări la pescuit sau, Doamne fereşte, eventuale situaţii de urgenţă; bine că nu a fost cazul.
Implicarea APC21 prin oferirea generatorului de curent şi a benzinei aferente, pavilion, etc.
Singura problemă nerezolvată de organizator a fost căldura mare-mare-mare, care nu le-a picat bine deloc tuturor iar unora chiar le-a picat ... rău ! Dar, cu siguranţă rău ne-au picat tuturor invaziile zilnice de ţânţari, care goleau plaja şi aleile din complex ! Trebuia să te ascunzi pe unde puteai, că altfel nu aveai scăpare...
Dar cum astea nu se pot "planifica", se pot trece la "capriciile naturii" şi nu în sarcina organizatorului.

Locaţia aleasă a fost mai mult decât decentă pentru un campat la cort: acces la grupuri sanitare şi duşuri cu apă caldă !! Terasa şi restaurant cu băuturi reci şi mâncare şi cu preţuri nu mici, dar decente.
Din fericire, pentru mâncare nu a fost nevoie să apelăm, deoarece Duţu, Valică şi Cezar ne-au delectat cu specialităţi ca la mama acasă ! Eu unul le mulţumesc şi pentru asta.

Pescuitul nu a dat de "monştri", dar cine a vrut să se distreze a avut ocazia:
- în mare, unde s-a prins guvide ... de apă dulce (!), roşioară... Chefalul nu a vrut să se arate; doar unul singur a nimerit peste un cârlig...
- în deltă, pe canalele apropiate, era distracţie la biban (cu unele exemplare peste 0,5 kg) şi şalău. Chiar şi o mârliţă a ales un jig ca să facă drumul spre ... uscat ! Din păcate tot răpitorul era infestat cu paraziţi... Dar s-au găsit amatori printre "turişti" care au dat bere rece (aur pe căldurile alea) contra peşte, chiar infestat (oamenii au fost avertizaţi). Recunosc, trebuie să ai mare noroc să găseşti astfel de clienţi ! Dar şi capturile erau atrăgătoare: şalău în jur de 1 kg şi biban în jur de 0,5 kg !

Una peste alta, locaţia merită ţinută minte pentru viitor, dar pentru perioade fără caniculă. Eventual şi fără ţânţari (oare s-a inventat chestia asta ?)
Mulţumiri lui Valică pentru organizare şi pentru o ieşire de care îmi voi aminti mereu cu plăcere !
Pescuitul = Relaxare în natură
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by Dumitrescu Iancu »

La aceasta actiune am fost,pe hartie,co-organizator impreuna cu Valic!Spre rusinea mea,din motive mai mult sau mai putin obiective,nu am reusit sa ma implic cu absolut nimic!Iar Valic a realizat,de unul singur,una dintre cele mai bine organizate actiuni din ultimii ani,rezolvand elegant toate problemele aparute!Felicitari,Valica,si scuza-ma,ma revansez la Chilia! :D
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

Fratilor,

Eu va multumesc pentru participare si ajutor.
Fara voi nu ar fi iesit nimica.
Multumesc lui si Dutu si Cezar pt implicarea in ale gurii, au fost minunate ............
Din pacate actiunea era programata pt August, cand nu mai sunt asemenea calduri si nici asa multi tantari. Localnicii ne-au spus ca nu au vazut atatia tantari NICIODATA, probabil de la inundatii se trage ...........

Inca o data multumesc tuturor prietenilor participanti, a fost o iesire minunata.

Cele bune.

PS. Cand am ajuns in Bucuresti am realizat ca la Portita a fost muuuuult mai racoare .........
Valic
0744 644 368
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by rebeu »

E adevărat că Gura Portiţei nu mai este cea de acum 15-20 de ani şi că anul asta apa mării era dulce, că ţânţarii şi-au făcut de cap imediat cum cădea puţin vântul. În ciuda acestor inconveniente a cam devenit staţiune. Şi... cam e de fiţe! N-am mai fost din 2000 şi am constatat că "portiţarii" sunt pe cale de dispariţie. Sau s-au retras mai departe de debarcader ascunzându-se de civilizaţie.

Dar... cine a ratat-o p-asta (ieşirea) a pierdut ceva din viaţă. Dacă se găseşte loc, poate facem o "etapa a 2-a" sau cam aşa ceva...

Pozele sunt cam puţine din motive de multă activitate şi (hummmm...) lene. Sîc!

Click Aici sau pe stil vechi aici.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
mihaichi
Posts: 11
Joined: 19 Mar 2010, 10:40

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by mihaichi »

..eu ma declar "portitar" convins..de fapt fost "portitar". am batut toate locurile ale intre 1997 si 2001, pana cand au venit baietii destepti..adik investitorii.. si au distrus tot (ma rog ei zic ca au construit)...ultima oara cand am fost abia daca ne-au mai last sa punem cortul..am carat bagajele la vre 200 de metri pe plaja..sa nu ii "deranjam".

macar acum ai voie sa campezi...

oricum, uitandu-ma la poze, am sentimentul de "deja vu"..cu diferenta ca acum 15 ani nu aveam atatea "dotari de camping".

..frumusetea salbatica a locului, statul pe plaja la 2 metri de mare, furtunile care aproape ca luau cortul (am prins si din astea..), pescuitul (pe vremea aia dadeam cu montura de caras....pentru toate speciile.. :D), drumul de jumatate de ora pana la Leahova Mica...facut in fiecare dimineata pe jos, loc unde prindeam 2-3 kg de peste pentru o ciorba si o prajeala, marea mult mai curata care uneori era plina de alge fosforescente..(noaptea era o splendoare sa faci baie in apa care se lumina ...)..si multe multe amintiri, ma fac sa devin nostalgic..
PS este greu de explicat acum, cum caram vreo 2-300 de kg de bagaje de la debarcader vreo 200 m pe plaja...la 35-40 grade in soare :shock: ...

ma bucur pentru dumneavoastra ca ati fost acolo..acum uitandu-ma la poze ma simt ca si cum as fi participat si eu...

cu sinceritate va spun ca ma simt norocos ca am "ajuns" in comunitatea APC21...macar numai pentru faptul ca, pentru moment, particip la actiuni doar vizitand formul...

sper ca in viitorul apropiat sa pot sa ma rup de obligatiile cotidiene familiale si profesionale si sa ma alatur acestui grup frumos...

va doresc o vara frumoasa, racoroasa si cu fire intinse la maximum..

Mihai
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

Da Mihai,

Am uitat sa spun ca am prins marea fosforescenta fo 2 nopti la rand, este bestiala, eu cunosc acest fenomen de multi ani, se pare ca sunt putine locuri unde se vede acest fenomen.
Multi dintre participanti s-au minunat de aceasta minunata priveliste, care din pacate nu apare pe poze cu toate ca am incercat din rasputeri.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by pytzy »

Cine mai are poze de la Portita ...il rog sa-mi trimita si mie sa le pot pune pe site. ;)
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by valic »

pytzy wrote:Cine mai are poze de la Portita ...il rog sa-mi trimita si mie sa le pot pune pe site. ;)
Cataline,

Cum vrei sa ti le trimit ? ca am cam 250 poze ?
Valic
0744 644 368
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by pytzy »

valic wrote:
pytzy wrote:Cine mai are poze de la Portita ...il rog sa-mi trimita si mie sa le pot pune pe site. ;)
Cataline,

Cum vrei sa ti le trimit ? ca am cam 250 poze ?
Poate ne intalnim cumva sa le iau pe un stick ceva....
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by Lorelai »

Buna seara,
Doresc sa anunt pe toata lumea ca am petrecut clipe de neuitat si am cunoscut oameni deosebiti.
Ceea ce m-a facut sa uit supararea cu barca.
Probabil si ea,(barca), s-a prins de chestie si a facut Potita-Jurilovca in 17 minute cronometrate.
Am incercat sa sun sa-mi trambitez performanta dar telefoanele la care sunam erau inchise.
Cand am ridicat-o din apa am constatat ca baietii de la firma care s-a ocupat de ea au fixat o podea
de bagaje cu autoforante care ieseau bine mersi prin coca.Aceasta informatie pentru toti, mai ales pentru Dl Vali, pe care i-am
sacait atata acolo cu angoasele mele.
Inca o data va multumesc pentru primirea in grup si astept viitoarea escapada.
Lorelai
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
mihaichi
Posts: 11
Joined: 19 Mar 2010, 10:40

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by mihaichi »

pentru transfer de poze, filme etc. puteti folosi site-ul www.transfer.ro
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by paulletta »

Pentru cei care au ratat aceasta iesire va rog sa arhivati cum stie rebeu si sa pune-ti undeva pe aici.
Multumesc.
Paulletta
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Actiunea combinata Mare-Delta

Post by costin stefanescu »

[quote="Lorelai"]Buna seara,
Doresc sa anunt pe toata lumea ca am petrecut clipe de neuitat si am cunoscut oameni deosebiti.
Ceea ce m-a facut sa uit supararea cu barca.
Probabil si ea,(barca), s-a prins de chestie si a facut Potita-Jurilovca in 17 minute cronometrate.
Am incercat sa sun sa-mi trambitez performanta dar telefoanele la care sunam erau inchise.
Cand am ridicat-o din apa am constatat ca baietii de la firma care s-a ocupat de ea au fixat o podea
de bagaje cu autoforante care ieseau bine mersi prin coca.Aceasta informatie pentru toti, mai ales pentru Dl Vali, pe care i-am
sacait atata acolo cu angoasele mele.
Inca o data va multumesc pentru primirea in grup si astept viitoarea escapada.
Lorelai[/quot

asta a fost tare,cel putin ai rezolvat dilema cu apa la bord :lol: ,mai ramane cealalta cu motorul ,bine ai veni printre noi si te asteptam la pescuieli adevarate !!!
Locked

Return to “ANUNTURI PESCAR CLUB 21”