Clubul arbitrilor

Moderator: administrator

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul arbitrilor

Post by Dumitrescu Iancu »

Miyagi wrote:Treceti-ma si pe mine ca prea mult au fentat fratii nostrii la cantar :) .
Bine ai venit in echipa,Cornele!Dupa ce "bifam" si Balul,ne vom ocupa serios si de Clubul Arbitilor.La inceputul lunii aprilie intram in paine si trebuie sa fim bine pregatiti!Si vom fi!
Pana atunci,cateva informatii,cu care vom mai reveni pe parcurs,pentru noii membri care pot fi interesati,si nu numai:
APC 21 a incheiat,practic,negocierile cu Liga Romana de Spinning,urmand sa semnam un Contract pentru arbitrarea de catre APC21 a Campionatului National de Spinning(pescuit la rapitor,din barca,cu naluci).Vor fi,in total,9 concursuri,distribuite pe doua "serii valorice"(Liga Master si Open) pe locatiile:Sarulesti,Valea Argovei,Siriu,Manjesti-Vaslui si Belis-Cluj.Arbitrarea propriu-zisa se face pe baza regulamentelor emise de LRS,si se face atat din barca,cat si de pe mal(masurarea capturilor).Echipamentul necesar(barci pneumatice,motoare electrice,acumulatori) este pus la dispozitie de LRS,iar Clubul Arbitrilor se va ocupa de echipamentul acestora(veste reflectorizante,statii transmisie-receptie,,fluiere,etc)!Fiecare arbitru va trebui sa detina(si nici astea obligatoriu) decat cazarmamentul de campanie:cort,sac de dormit,saltea!Dar sunt multi dintre noi care detin "dubluri"la aceste obiecte,asa ca nu sunt obligatorii!
Deplasarea de la Buc la locul de concurs se face cu masinile personale,maxim trei persoane in masina,iar benzina se deconteaza funtie de numarul de KM!De asemenea,se va stabili o suma care sa acopere cheltuielile cu masa pentru cele doua zile de concurs!Exista de asemenea un barem(cotravaloarea prestatiei arbitrului)pe care fiecare membru al echipei il incaseaza la sfarsitul concursului.Asadar,toate cheltuieile aferente activitatii de arbitraj sunt suportate de LRS,care vireaza toti acesti bani,in baza Contractului si pe baza de factura,in contul APC21,care-i va distribui catre Clubul Arbitrilor!Tot din acesti bani,Clubul Arbitrilor isi va asigura si dotarile necesare:statii transmisie,veste,etc!
Cam asta ar fi!Daca doriti amanunte,nu va sfiiti sa intrebati!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Clubul arbitrilor

Post by Miyagi »

Dumitrescu Iancu wrote:
Miyagi wrote:Treceti-ma si pe mine ca prea mult au fentat fratii nostrii la cantar :) .
Bine ai venit in echipa,Cornele!Dupa ce "bifam" si Balul,ne vom ocupa serios si de Clubul Arbitilor.La inceputul lunii aprilie intram in paine si trebuie sa fim bine pregatiti!Si vom fi!
Pana atunci,cateva informatii,cu care vom mai reveni pe parcurs,pentru noii membri care pot fi interesati,si nu numai:
APC 21 a incheiat,practic,negocierile cu Liga Romana de Spinning,urmand sa semnam un Contract pentru arbitrarea de catre APC21 a Campionatului National de Spinning(pescuit la rapitor,din barca,cu naluci).Vor fi,in total,9 concursuri,distribuite pe doua "serii valorice"(Liga Master si Open) pe locatiile:Sarulesti,Valea Argovei,Siriu,Manjesti-Vaslui si Belis-Cluj.Arbitrarea propriu-zisa se face pe baza regulamentelor emise de LRS,si se face atat din barca,cat si de pe mal(masurarea capturilor).Echipamentul necesar(barci pneumatice,motoare electrice,acumulatori) este pus la dispozitie de LRS,iar Clubul Arbitrilor se va ocupa de echipamentul acestora(veste reflectorizante,statii transmisie-receptie,,fluiere,etc)!Fiecare arbitru va trebui sa detina(si nici astea obligatoriu) decat cazarmamentul de campanie:cort,sac de dormit,saltea!Dar sunt multi dintre noi care detin "dubluri"la aceste obiecte,asa ca nu sunt obligatorii!
Deplasarea de la Buc la locul de concurs se face cu masinile personale,maxim trei persoane in masina,iar benzina se deconteaza funtie de numarul de KM!De asemenea,se va stabili o suma care sa acopere cheltuielile cu masa pentru cele doua zile de concurs!Exista de asemenea un barem(cotravaloarea prestatiei arbitrului)pe care fiecare membru al echipei il incaseaza la sfarsitul concursului.Asadar,toate cheltuieile aferente activitatii de arbitraj sunt suportate de LRS,care vireaza toti acesti bani,in baza Contractului si pe baza de factura,in contul APC21,care-i va distribui catre Clubul Arbitrilor!Tot din acesti bani,Clubul Arbitrilor isi va asigura si dotarile necesare:statii transmisie,veste,etc!
Cam asta ar fi!Daca doriti amanunte,nu va sfiiti sa intrebati!
Iti multumesc Iancule ca ai facut aceasta informare. Eu cunosteam deja toate acestea si m-am inscris dupa ce am reflectat. Detin 4 statii E-R si sunt dotat si cu echipament personal. Daca mai apare ceva nu o sa ma cramponez daca nu-mi depaseste posibilitatile insa abia astept sa iesim odata chiar daca doar sa-i penalizam pe baieti :) (glumesc).
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul arbitrilor

Post by Dumitrescu Iancu »

Cornele,cele patru statii pot fi de mare ajutor,ca sa nu mai bagam banii in altele! :lol:
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Clubul arbitrilor

Post by rebeu »

De când voiam să aflu chestia asta şi n-apucam să citesc în manual... Eu cred că nu sunt singurul care voia s-o afle...
Şi sigur se poate folosi... cel puţin la început până se strâng nişte bani pentru chestii mai serioase...
Condiţia de bază este să ai semnal în zonă şi telefon compatibil.

LE: tot săpând pe acelaşi subiect am gasit şi asta unde pe lângă explicaţiile generale la sfârşit se spune că soluţia este valabilă (aceeaşi) şi pentru alte telefoane ceea ce ne lărgeşte nouă posibilitatea de a comunica indiferent de fabricantul telefonului. Important este sa existe opţiunea pe telefon.

LLE: Hummm... m-am cam dezumflat... uite ce scria in 2005 una din puţinele reviste într-adevăr de specialitate din Ro. Se pare că nu s-a schimbat prea mult de atunci... Doar Romtelezgom a mai facut ceva...
Last edited by rebeu on 12 Feb 2010, 00:51, edited 2 times in total.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul arbitrilor

Post by Dumitrescu Iancu »

rebeu wrote:De când voiam să aflu chestia asta şi n-apucam să citesc în manual... Eu cred că nu sunt singurul care voia s-o afle...
Şi sigur se poate folosi... cel puţin la început până se strâng nişte bani pentru chestii mai serioase...
Condiţia de bază este să ai semnal în zonă şi telefon compatibil.
Interesant,Radule,merita sa sapam putin!Mai avem aproape doua luni...Desi sunt concursuri si pe lacuri de munte,unde semnalul....Mai vedem,mai studiem...Oricum nu vrem sa facem investitii mari sau pe termen lung.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Clubul arbitrilor

Post by Mihai Vinturache »

Am citit si eu. Foarte interesant dar, telefonul pe care il am acum nu dispune de aceasta facilitate.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Clubul arbitrilor

Post by Miyagi »

Bineinteles. Pentru terminalele GSM care folosesc anumite frecvente inca nu functioneaza serviciile deoarece companiile ar pierde multi bani si invoca motive cum ar fi faptul ca sistemele de E-R din estul Europei nu pot suporta noi frecvente suprapuse.(sunt convins ca Eugen va poate explica mai bine).
Acestea functioneaza in sistem device to device si n-au nevoie de frecvente speciale. Bat la 9 km in camp deschis. Mai exact Walkie-Talkie :) .
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Clubul arbitrilor

Post by valic »

Myiagi,

Vezi la ce te bagi ! ca treaba e f serioasa.
Nu se accepta compromisuri, insa asa cum te stiu eu, te vei descurca.
Daca ai nevoi te ajut, eu avand state VECHI in arbitraj ......
Tine aproape si de Cristi si de Ianca , PRIETENII STIU DE CE !
Valic
0744 644 368
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul arbitrilor

Post by Dumitrescu Iancu »

valic wrote:Myiagi,

Vezi la ce te bagi ! ca treaba e f serioasa.
Nu se accepta compromisuri, insa asa cum te stiu eu, te vei descurca.
Daca ai nevoi te ajut, eu avand state VECHI in arbitraj ......
Tine aproape si de Cristi si de Ianca , PRIETENII STIU DE CE !
Alooo,Domnu`...( :lol: :lol: :lol: -mai tii minte-Sulina :lol: :lol: ),ce faci bre,ne sperii...vanatul? :lol: :lol: :lol: Dupa atata munca de lamurire? :lol: :lol: :lol: Pai e frumos?Drept pedeapsa il treci pe Oscar la patru etape!Alea de departate,ca avem nevoie si de masina! :lol: :lol: :lol:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Clubul arbitrilor

Post by Miyagi »

valic wrote:Myiagi,

Vezi la ce te bagi ! ca treaba e f serioasa.
Nu se accepta compromisuri, insa asa cum te stiu eu, te vei descurca.
Daca ai nevoi te ajut, eu avand state VECHI in arbitraj ......
Tine aproape si de Cristi si de Ianca , PRIETENII STIU DE CE !

Iti multumesc pentru sprijin Vali si te asigur ca iti voi urma sfatul. Sunt convins ca nu-i lucru simplu insa trebuie sa stiti toti ca si eu sunt baiat serios si indiferent daca imi place ceea ce fac sau nu o fac ardeleneste asa ca nu va faceti griji. Oricum sprijinul vostru,inca odata zic ca il voi solicita intrucat este o activitate colectiva a clubului si nu vreau sa iasa aiurea,mai ales ca e vorba si de un contract cu Liga. Cum ziceam si mai devreme stiam despre ce e vorba exact si m-am decis dupa ce am analizat un pic.
Voi fi imediat in umbra voastra. :)
Last edited by Miyagi on 12 Feb 2010, 21:44, edited 1 time in total.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Clubul arbitrilor

Post by Miyagi »

Dumitrescu Iancu wrote:
valic wrote:Myiagi,

Vezi la ce te bagi ! ca treaba e f serioasa.
Nu se accepta compromisuri, insa asa cum te stiu eu, te vei descurca.
Daca ai nevoi te ajut, eu avand state VECHI in arbitraj ......
Tine aproape si de Cristi si de Ianca , PRIETENII STIU DE CE !
Alooo,Domnu`...( :lol: :lol: :lol: -mai tii minte-Sulina :lol: :lol: ),ce faci bre,ne sperii...vanatul? :lol: :lol: :lol: Dupa atata munca de lamurire? :lol: :lol: :lol: Pai e frumos?Drept pedeapsa il treci pe Oscar la patru etape!Alea de departate,ca avem nevoie si de masina! :lol: :lol: :lol:
Hai ma ca nu stam in drum de o shaiba! ma duc si eu cu Oscar :lol: :lol: :lol: .
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Clubul arbitrilor

Post by Miyagi »

valic wrote:Myiagi,

Vezi la ce te bagi ! ca treaba e f serioasa.
Nu se accepta compromisuri, insa asa cum te stiu eu, te vei descurca.
Daca ai nevoi te ajut, eu avand state VECHI in arbitraj ......
Tine aproape si de Cristi si de Ianca , PRIETENII STIU DE CE !
Pe de alta parte am si eu niste ascendente care pot fi considerate aptitudini pe specific.
Oros Nicolae
Posts: 11
Joined: 15 Feb 2010, 14:21

Re: Clubul arbitrilor

Post by Oros Nicolae »

mai primiti un "mincinos" :D in acest club?!....mi-ar face placere sa ma inscriu si eu,...daca trebuie sa sustin un examen, o voi face cu toata "deplinatatea mintala de care (inca!) mai dispun"!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul arbitrilor

Post by Dumitrescu Iancu »

Oros Nicolae wrote:mai primiti un "mincinos" :D in acest club?!....mi-ar face placere sa ma inscriu si eu,...daca trebuie sa sustin un examen, o voi face cu toata "deplinatatea mintala de care (inca!) mai dispun"!
Primim,primim! :lol: Va trebui sa ne intalnim la Cafeneaua urmatoare sa ne cunoastem si sa vedem modalitatea in care ve-ti primi documentatia necesara! :lol:
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: Clubul arbitrilor

Post by pytzy »

Ma inscriu si eu.
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul arbitrilor

Post by Dumitrescu Iancu »

S-a marcat,Pytzy!
Oros Nicolae
Posts: 11
Joined: 15 Feb 2010, 14:21

Re: Clubul arbitrilor

Post by Oros Nicolae »

daca intalnirea la cafenea este in acelasi "cadru" 8-) ca cel de la Rates, vin cu mare placere!....multumesc pt incredere...
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Clubul arbitrilor

Post by dutustoica »

Oros Nicolae wrote:daca intalnirea la cafenea este in acelasi "cadru" 8-) ca cel de la Rates, vin cu mare placere!....multumesc pt incredere...
Este identica, dar fara baloane si....karaoke. :lol: :lol: :lol:
Oros Nicolae
Posts: 11
Joined: 15 Feb 2010, 14:21

Re: Clubul arbitrilor

Post by Oros Nicolae »

astept ...."o trasatura"! :D
panciup1957
Posts: 36
Joined: 04 Nov 2009, 10:32

Re: Clubul arbitrilor

Post by panciup1957 »

Din acest club fac parte numai arbitri?
Locked

Return to “ANUNTURI PESCAR CLUB 21”