Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Moderator: administrator

User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by raitmaerg »

am platit, am luat voucer-ul de la Cezar, pregatit sufletese, aproape pregatit material....astept sambata 7.09 ora 5 AM pentru plecare.
ruta auto ( multunesc Cezar) : Bucuresti- Tulcea-Nufarul --lansare barca la apa
ruta fluviala - Nufarul aval- canal Litcov- stanga canal Caraorman- dreapta bratul Sulina- Crisan- Tanti Lina.
MAI VINE CAREVA IN ACEASTA PERIOADA?
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by evoIX »

Pentru saptamana viitoare (luni 16 sept - vineri 20 sept) nu am vazut nici o rezervare. Mai este cineva prin zona ? As dori si eu camera de 3.

Cand si unde pot plati si sa iau voucherul/e.

Multumesc,
Valentin Paun
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by evoIX »

De fapt unde ... stiu .. cand... nu prea stiu.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by cezar »

evoIX wrote:De fapt unde ... stiu .. cand... nu prea stiu.
Carnetul de vouchere este la mine. Mă suni la 0728.118.153, ne întalnim şi...te-ai scos. ;)
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by evoIX »

Multumesc mult.
alec
Posts: 1
Joined: 18 Sep 2013, 10:59

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by alec »

Ziua buna,

daca este libera camera de 3 in perioada 29.09.2013-5.10.2013 ar fi f.bine,daca nu...la cort
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by Adi11 »

Buna ziua, nu stiu daca postez unde trebuie,dar as vrea sa va pun o intrebare despre bratul ingust (sau "ingusta" cum mai este denumit) de la crisan...M-ar interesa sa stiu cum pot ajunge pana acolo,daca se poate si cu masina, exista locuri de campare si adancimea medie a canalului. Cu respect!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by cezar »

Adi11 wrote:Buna ziua, nu stiu daca postez unde trebuie,dar as vrea sa va pun o intrebare despre bratul ingust (sau "ingusta" cum mai este denumit) de la crisan...M-ar interesa sa stiu cum pot ajunge pana acolo,daca se poate si cu masina, exista locuri de campare si adancimea medie a canalului. Cu respect!
1. Pe braţul Îngusta nu se poate ajunge decât pe apă, cu barca. Cele mai apropiate puncte unde se ajunge cu mijloace auto sunt Gorgova (pe braţul Sulina) şi Stipoc (pe can.Stipoc). Dar nu merită, drumurile sunt proaste şi ocolite, iar până la can.Îngusta ai oricum nevoie de barcă.

2. Cel mai apropiat punct de can.Îngusta este localitatea Crişan, dar nici Mila 23 nu este foarte departe. În ambele locuri se ajunge numai pe apă, cu pasagerul sau şalupă proprie sau închiriată.

3. Sunt câteva locuri unde se poate instala cortul, dar asta depinde mult de cotele apelor din Deltă. Oricum, până la locul de instalare a cortului se merge tot cu barca.

4. la cote normale, adâncimea medie este de 1,5-2 metri, dar sunt multe zone cu structuri (copaci căzuţi, praguri, coturi săpate de apă etc) care crează o alternanţă de intinsuri cu gropi de 3-4 metri.


Având însă în vedere configuraţia locului, cel mai bine se pescuieşte totuşi din barcă, ancorat de buturugi.

Cea mai mare neplăcere o constituie traficul intens, trec din minut în minut tot felul de bărci, cu tot felul de motoare şi tot felul de persoane.
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by Adi11 »

Multumesc mult pentru raspuns! Am auzit de mult de "ingusta" si m-ar bate gandul sa fac o partida acolo. Informatiile imi sunt foarte ajutatoare multumesc inca odata!
User avatar
adrian74
Posts: 32
Joined: 24 Mar 2013, 13:45
Location: Bucuresti

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by adrian74 »

Buna seara
am si eu cateva intrebari despre Punctul Turistic APC21/Crisan
am dori,eu cu inca un coleg pescar sa ajungem pe la jumatatea lunii iulie la Crisan...pana la Tulcea ne vom descurca...din cate am citit aici,am inteles ca localitatea Crisan este a patra ''statie''...indiferent ce mijloc de transport maritim vom alege
acum vin si intreb daca sunt locuri de pescuit,apropiate de locul cazarii,mentionez ca bugetul financiar este unul modest,aici ma refer la inchiriatul unei barci,etc...transportul din bucuresti tur-retur este calculat separat...dorim sa stam 3-4 zile la cort in incinta punctului turistic si dorim sa avem acces la dusuri (contra cost,normal)...
nu ne dorim capturi capitale,vrem sa ne bucuram de o iesire in natura...si daca se poate cu ceva peste ;)
daca se va prinde ceva peste... :?: dorim sa stim daca se poate congela acolo...si chiar nu mai stiu ce sa intreb :?:
mentionez ca eu si prietenul meu suntem membri apc21 cu toate taxele platite la zi,permis de acces in delta,permis de pescuit,parca :?: si pg de Tulcea daca va fi necesar...
daca se poate sa fim ajutati cu ceva raspunsuri si idei,vom fi vesnic recunoscatori
Adrian
niciodata nu spun NICIODATA...
User avatar
adrian74
Posts: 32
Joined: 24 Mar 2013, 13:45
Location: Bucuresti

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by adrian74 »

am uitat
gasim momeala vie in Crisan?
Va multumim
niciodata nu spun NICIODATA...
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by Dumitrescu Iancu »

adrian74 wrote:am uitat
gasim momeala vie in Crisan?
Va multumim
Din pacate, din cauza interesului extrem de scazut pe care l-a starnit aceasta initiativa si, implicit, a costurilor neacoperite ( anul acesta esti primul solicitant...), APC 21 a trebuit sa renunte la punctul turistic de la Crisan...
Va trebui sa cautati alta varianta de cazare.
Despre momeli, nu veti gasi de cumparat in Crisan. Va recomand magazinul Nada Pestilor din Tulcea, dl. Iulian 0740 248 792, pe drumul spre Murighiol, la sensul giratoriu primul magazin pe stanga. Membrii APC 21 au o reducere de 10 procente la prezentarea vizei pe anul in curs, se poate comanda telefonic, la prezentare ridicati doar pachetul, se castiga mult timp.
Pentru pescuit in zona Crisan, dupa parerea mea, este neaparat necesara o barca, nu prea sunt locuri accesibile altfel...
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by mikcutu »

Dumitrescu Iancu wrote:
adrian74 wrote:am uitat
gasim momeala vie in Crisan?
Va multumim
Din pacate, din cauza interesului extrem de scazut pe care l-a starnit aceasta initiativa si, implicit, a costurilor neacoperite ( anul acesta esti primul solicitant...), APC 21 a trebuit sa renunte la punctul turistic de la Crisan...
Va trebui sa cautati alta varianta de cazare.
Despre momeli, nu veti gasi de cumparat in Crisan. Va recomand magazinul Nada Pestilor din Tulcea, dl. Iulian 0740 248 792, pe drumul spre Murighiol, la sensul giratoriu primul magazin pe stanga. Membrii APC 21 au o reducere de 10 procente la prezentarea vizei pe anul in curs, se poate comanda telefonic, la prezentare ridicati doar pachetul, se castiga mult timp.
Pentru pescuit in zona Crisan, dupa parerea mea, este neaparat necesara o barca, nu prea sunt locuri accesibile altfel...

Un minim interes a existat ... http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=13&t=2134, numai ca propaganda nu s-a facut destul de mult.
Za dacs cam from za tracs!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by Dumitrescu Iancu »

Corect spus, mikcutule, `un minim interes`...
User avatar
adrian74
Posts: 32
Joined: 24 Mar 2013, 13:45
Location: Bucuresti

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by adrian74 »

Dumitrescu Iancu wrote:
adrian74 wrote:am uitat
gasim momeala vie in Crisan?
Va multumim
Din pacate, din cauza interesului extrem de scazut pe care l-a starnit aceasta initiativa si, implicit, a costurilor neacoperite ( anul acesta esti primul solicitant...), APC 21 a trebuit sa renunte la punctul turistic de la Crisan...
Va trebui sa cautati alta varianta de cazare.
Despre momeli, nu veti gasi de cumparat in Crisan. Va recomand magazinul Nada Pestilor din Tulcea, dl. Iulian 0740 248 792, pe drumul spre Murighiol, la sensul giratoriu primul magazin pe stanga. Membrii APC 21 au o reducere de 10 procente la prezentarea vizei pe anul in curs, se poate comanda telefonic, la prezentare ridicati doar pachetul, se castiga mult timp.
Pentru pescuit in zona Crisan, dupa parerea mea, este neaparat necesara o barca, nu prea sunt locuri accesibile altfel...
buna ziua
va multumesc pentru raspuns,si imi pare f f rau ca nu vom merge in zona...era ''ceva''...mancarica,dusuri,siguranta bunurilor din cort etc... :o
pacat ca ceva ce s-a vrut sa fie bine,nu mai este...
''pai daca in tara asta,totul este de rahat si merge prost...de ce sa ne fie 'noua' bine???nu trebe sa fim in pas cu moda?
sanatate maxima...si fir intins
va multumesc
niciodata nu spun NICIODATA...
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by Ono »

Ce te opreste sa te duci pe cont propriu acolo? sau in alta parte. Sunt sute de pensiuni si case la preturi pentru toata lumea.

Nu te mai vaita ca o pitipoanca ca e tara de rahat, daca tu nu esti in stare sa cauti pe google o pensiune in delta.
User avatar
adrian74
Posts: 32
Joined: 24 Mar 2013, 13:45
Location: Bucuresti

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by adrian74 »

Ono wrote:Ce te opreste sa te duci pe cont propriu acolo? sau in alta parte. Sunt sute de pensiuni si case la preturi pentru toata lumea.

Nu te mai vaita ca o pitipoanca ca e tara de rahat, daca tu nu esti in stare sa cauti pe google o pensiune in delta.
in primul rand nu m-am vaitat,in al doilea rand nu am rugat pe nimeni sa ma ia de mana si sa ma duca acolo,am cerut informatii despre acel loc,pentru ca stiam de anul trecut de la sediul asociatiei ca se incearca sa se faca ''ceva'' acolo,ceva legat de un asa zis punct turistic,cu ceva avantaje ptr membrii asociatiei,de niste oameni care intradevar isi doreau sa ''construiasca''
lucruri minunate pentru semenii lor...oameni dintre care nu cred ca te enumeri TU...nu stiu cum sa fac sa pot posta aici,un mesaj privat primit de la un user al acestui forum sa vezi si TU ce inseamna sa fii OM,sa vrei sa ajuti un om pe care il ''cunosti'' doar virtual,si cine stie,poate si fizic,in urma unei prietenii legate aici pe acest forum...dar,sincer,imi pare rau ca se intampla asa...''pitipoanca''...cred,ca sa-ti permiti sa jignesti un om,mai intai ar trebui sa-l cunosti...
niciodata nu spun NICIODATA...
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by Ono »

Ai probleme de intelegere si la ce ai scris tu si la ce am scris eu. Mai citeste de cateva ori ultimele 3 mesaje. In rest ramane cum ti-am scris.
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by Dan T »

adrian74 wrote:
Ono wrote:Ce te opreste sa te duci pe cont propriu acolo? sau in alta parte. Sunt sute de pensiuni si case la preturi pentru toata lumea.

Nu te mai vaita ca o pitipoanca ca e tara de rahat, daca tu nu esti in stare sa cauti pe google o pensiune in delta.
in primul rand nu m-am vaitat,in al doilea rand nu am rugat pe nimeni sa ma ia de mana si sa ma duca acolo,am cerut informatii despre acel loc,pentru ca stiam de anul trecut de la sediul asociatiei ca se incearca sa se faca ''ceva'' acolo,ceva legat de un asa zis punct turistic,cu ceva avantaje ptr membrii asociatiei,de niste oameni care intradevar isi doreau sa ''construiasca''
lucruri minunate pentru semenii lor...oameni dintre care nu cred ca te enumeri TU...nu stiu cum sa fac sa pot posta aici,un mesaj privat primit de la un user al acestui forum sa vezi si TU ce inseamna sa fii OM,sa vrei sa ajuti un om pe care il ''cunosti'' doar virtual,si cine stie,poate si fizic,in urma unei prietenii legate aici pe acest forum...dar,sincer,imi pare rau ca se intampla asa...''pitipoanca''...cred,ca sa-ti permiti sa jignesti un om,mai intai ar trebui sa-l cunosti...
Polemica voastra tine numai de voi.

Ce trebuie sa stii este ca acel "ceva", asa zis punct turistic s-a realizat anul trecut si a fost functional. Spatiu de campare, dusuri, toalete, un adapost capabil sa primeasca 30-40 oameni, racoros, acoperit cu stuf, mese, banci, preturi reduse la cazarea si mancarea pensiunii de la care a fost inchiriat terenul etc.
APC21 a investit o suma considerabila pentru membrii asociatiei. Au fost efectuate cateva iesiri, anuntate pe forum din timp dar participanti... pauza. Nu imi aduc aminte sa te fi vazut interesat pana acum. Din pacate este prea tarziu sa plangem dupa laptele varsat.
User avatar
adrian74
Posts: 32
Joined: 24 Mar 2013, 13:45
Location: Bucuresti

Re: Inscrieri pentru Punctul Turistic APC 21/Crisan

Post by adrian74 »

Dan T wrote:
adrian74 wrote:
Ono wrote:Ce te opreste sa te duci pe cont propriu acolo? sau in alta parte. Sunt sute de pensiuni si case la preturi pentru toata lumea.

Nu te mai vaita ca o pitipoanca ca e tara de rahat, daca tu nu esti in stare sa cauti pe google o pensiune in delta.
in primul rand nu m-am vaitat,in al doilea rand nu am rugat pe nimeni sa ma ia de mana si sa ma duca acolo,am cerut informatii despre acel loc,pentru ca stiam de anul trecut de la sediul asociatiei ca se incearca sa se faca ''ceva'' acolo,ceva legat de un asa zis punct turistic,cu ceva avantaje ptr membrii asociatiei,de niste oameni care intradevar isi doreau sa ''construiasca''
lucruri minunate pentru semenii lor...oameni dintre care nu cred ca te enumeri TU...nu stiu cum sa fac sa pot posta aici,un mesaj privat primit de la un user al acestui forum sa vezi si TU ce inseamna sa fii OM,sa vrei sa ajuti un om pe care il ''cunosti'' doar virtual,si cine stie,poate si fizic,in urma unei prietenii legate aici pe acest forum...dar,sincer,imi pare rau ca se intampla asa...''pitipoanca''...cred,ca sa-ti permiti sa jignesti un om,mai intai ar trebui sa-l cunosti...
Polemica voastra tine numai de voi.

Ce trebuie sa stii este ca acel "ceva", asa zis punct turistic s-a realizat anul trecut si a fost functional. Spatiu de campare, dusuri, toalete, un adapost capabil sa primeasca 30-40 oameni, racoros, acoperit cu stuf, mese, banci, preturi reduse la cazarea si mancarea pensiunii de la care a fost inchiriat terenul etc.
APC21 a investit o suma considerabila pentru membrii asociatiei. Au fost efectuate cateva iesiri, anuntate pe forum din timp dar participanti... pauza. Nu imi aduc aminte sa te fi vazut interesat pana acum. Din pacate este prea tarziu sa plangem dupa laptele varsat.
va multumesc f mult prt raspuns Domnule Dan si credeti-ma ca am fost interesat, ''public'',dar ce mai conteaza acum,exact cum ati spus...prea tarziu sa plangem dupa ceva ce nu mai este...
acum m-am lamurit
va multumesc
niciodata nu spun NICIODATA...
Post Reply

Return to “ANUNTURI PESCAR CLUB 21”