Cotizatie 2010

Moderator: administrator

Locked
fly_db
Posts: 14
Joined: 18 Feb 2010, 14:15

Re: Cotizatie 2010

Post by fly_db »

Va salut,
Este prima mea postare pe acest forum. De pe un anumit site am aflat ca ANPA va emite o procedura in baza careia va distribui permisele de pescuit pe 2010 catre asociatii, procedura care va contine obligativitatea ca asociatia sa depuna un plan de management care sa fie corelat cu planurile de management ale celorlalte asociatii. In caz contrar nu va primi permise de pescuit pe 2010. Stiti ceva concret legat de aceasta chestiune? Exista oare pericolul sa nu putem intra in posesia permiselor de pescuit pe 2010?
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Cotizatie 2010

Post by Albatrin »

fly_db wrote:Va salut,
Este prima mea postare pe acest forum. De pe un anumit site am aflat ca ANPA va emite o procedura in baza careia va distribui permisele de pescuit pe 2010 catre asociatii, procedura care va contine obligativitatea ca asociatia sa depuna un plan de management care sa fie corelat cu planurile de management ale celorlalte asociatii. In caz contrar nu va primi permise de pescuit pe 2010. Stiti ceva concret legat de aceasta chestiune? Exista oare pericolul sa nu putem intra in posesia permiselor de pescuit pe 2010?
Asta-i forma aprobată a respectivului ordin:
http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=12&t=251
APC21 este înregistrată la nr.1 în registrul ANPA pe 2010. ;)
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Cotizatie 2010

Post by PETER »

Si-au revizuit politica......Initial au cerut peste 250 lei/total
Citez:
"A avut loc sedinta de consiliu al AJPS-Cluj si s-a stabilit reducerea tarifelor la vize de pescuit dupa cum urmeaza:
Viza ses 40 ron
Viza munte 60 ron
Ambele vize 80 ron
Au reducere 50% pensionarii, femeile, elevii, studentii.
Taxa de zi pentru cei fara permis la Sacalaia este de 30 ron
Permisele ANPA inca nu au fost primite de asociatii."
In acest pret este inclusa si taxa ANPA !!!
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Cotizatie 2010

Post by Albatrin »

PETER wrote:Si-au revizuit politica......Initial au cerut peste 250 lei/total
Citez:
"A avut loc sedinta de consiliu al AJPS-Cluj si s-a stabilit reducerea tarifelor la vize de pescuit dupa cum urmeaza:
Viza ses 40 ron
Viza munte 60 ron
Ambele vize 80 ron
Au reducere 50% pensionarii, femeile, elevii, studentii.
Taxa de zi pentru cei fara permis la Sacalaia este de 30 ron
Permisele ANPA inca nu au fost primite de asociatii."
In acest pret este inclusa si taxa ANPA !!!
Fratele meu de la Kolozsvár,
explică-mi şi mie ce înseamnă şes şi ce înseamnă munte, pentru AJPS-Cluj, când permisul ANPA e unul singur? :o :o :o
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Cotizatie 2010

Post by PETER »

Ei sustin ca au contracte valabile de concesiune cu Romsilva ! ( :?: )
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Cotizatie 2010

Post by Petru Burian »

Albatrin wrote:Fratele meu de la Kolozsvár, explică-mi şi mie ce înseamnă şes şi ce înseamnă munte, pentru AJPS-Cluj, când permisul ANPA e unul singur? :o :o :o
Fratele meu de la Bucuresti :D :D :D
La noi a fost (cel putin pana acum) "ordine si disciplina" nicicand contestata pana la "originala democratie" de dupa 1989 :lol:
Exemplu de la AJVPS Tg-Mures, pe raza jud. Mures.
1 -- Se considera ape de munte, gestionate de AJVPS, anumite sectoare de rau, functie de zona geografica, geo-morfologica, caracteristicile de curgere ale apei + speciile dominante.
2 -- Paraiele de munte (de regula ape salmonicole), intra tot in cat. ape de munte, dar au fost (sunt) gestionate de Romsilva, unde legitimatia AJVPS nu avea (are) valabilitate; cel putin pana in prezent.
Cateva exemple (din amonte inspre aval):
-- raul Mures este considerata apa de munte intre reperele:
Tunel CFR (loc. Salard) si Pod CFR (loc. Deda) – adica zona de defileu.
-- raul Tarnava Mica este considerata apa de munte intre:
Limita de jud. si pana amonte de loc. Sărăţeni.
-- raul Niraj este considerata apa de munte intre:
Loc. Campu-Cetăţii si amonte loc. Dămieni.
3 -- Exista si o motivatie stiintifica a acestei impartiri, prea putin cunoscuta de pescari, dar care a stat la baza cestui tip de impartire pe zone, ale unor cursuri de apă: apele considerate de munte au de regula un potential piscicol mai scazut, o fauna piscicola mai redusa din p.d.v. al nr. de specii si al densitatii. Pt. a proteja fondul piscicol pe aceste ape, intotdeauna taxa de pescuit sportiv a fost mai mare ca in apele colinare si de şes.
Fire intinse, ca acusi incepe ... :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Cotizatie 2010

Post by nexu »

PETER wrote:Ei sustin ca au contracte valabile de concesiune cu Romsilva ! ( :?: )
Cica de anu` asta, se aplica si in Romania legislatia, asa cum e oriunde in UE si care zice ca :permisu` de pescuit anpa e valabil, oriundea`i pescui in Romania, ca e ses, mare, munte, bla-bla...
Acuma, oricine spune altceva, face o greseala, iar perceperea de taxe suplimentare (pt a pescui in fro` zona din tara noastra), pe langa permisu` anpa, este un abuz si ar trebui sa fie sesizat catre autoritati...legislatia recent adoptata, este publica si sta la indemana oricui are la indemana o calculatrice, legata la net...

si am un citat, luat de pe net:
legea stipuleaza totodata reciprocitate obligatorie intre asociatii, asadar indiferent de la ce asociatie, din ce judet cumparati permisul emis de ANPA el este valabil in toate bazinele piscicole naturale din tara.
pretul permiselor este acelasi cu cel de anul trecut, conform HG 1016/2008, respectiv 30, 10 si 0 lei pentru pensionari.
cu stima,
Adrian IOnascu, consilier ANPA

Petru Burian wrote:Fratele meu de la Bucuresti :D :D :D La noi a fost (cel putin pana acum) "ordine si disciplina" nicicand contestata pana la "originala democratie" de dupa 1989 :lol:
Exemplu de la AJVPS Tg-Mures, pe raza jud. Mures. -- Exista si o motivatie stiintifica a acestei impartiri, prea putin cunoscuta de pescari, dar care a stat la baza cestui tip de impartire pe zone, ale unor cursuri de apă: apele considerate de munte au de regula un potential piscicol mai scazut, o fauna piscicola mai redusa din p.d.v. al nr. de specii si al densitatii. Pt. a proteja fondul piscicol pe aceste ape, intotdeauna taxa de pescuit sportiv a fost mai mare ca in apele colinare si de şes.
Fire intinse, ca acusi incepe ... :!:
\A respecta legea, este normal, da` a respecta, ce zice un neinstruit ca zice legea, este ceva anormal...
Treaba e ca noi, pescarii sportivi, trebuie sa cunostem legislatia, care nu este prea stufoasa, iar daca avem asupra noastra un print, n`are decat sa ne vina in ajutor, oricand cineva face un abuz, asupra noastra...
0762 747 895...0732 085 740
mr marinel
Posts: 77
Joined: 25 Oct 2009, 23:11
Location: Bucuresti Romania
Contact:

Re: Cotizatie 2010

Post by mr marinel »

Ce nu se intelege pentru ca nu se citesc toate postarile este faptul ca Peter Baci va dat niste informatii care se refera la valoarea cotizatiei la AJVPS Cluj.
Unde ei au diferentiat cotizatia pe ape munte ape ses.
Daca platesti integral cotizatie ses+munte ai ANPA in acelas pret si dreptul de a pescui pe anumite locatii concesionate.
De exemplu pe rezervatia Sacalaia considerata dupa regula AJVPS Cluj apa de ses.
Si mai au si alte locatii dar eu inca nu le stiu.
Daca prezinta interes cunoasterea acestor locati ne putem informa direct de la sursa.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Cotizatie 2010

Post by PETER »

mr marinel wrote:Ce nu se intelege pentru ca nu se citesc toate postarile este faptul ca Peter Baci va dat niste informatii care se refera la valoarea cotizatiei la AJVPS Cluj.
Unde ei au diferentiat cotizatia pe ape munte ape ses.
Daca platesti integral cotizatie ses+munte ai ANPA in acelas pret si dreptul de a pescui pe anumite locatii concesionate.
De exemplu pe rezervatia Sacalaia considerata dupa regula AJVPS Cluj apa de ses.
Si mai au si alte locatii dar eu inca nu le stiu.
Daca prezinta interes cunoasterea acestor locati ne putem informa direct de la sursa.
N-ar strica o informatie exacta !
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
mr marinel
Posts: 77
Joined: 25 Oct 2009, 23:11
Location: Bucuresti Romania
Contact:

Re: Cotizatie 2010

Post by mr marinel »

Aflam Vineri de la Pop Andrei administratorul de la Sacalaia (taram de vis) prin viu grai. Vine la Bucuresti cu treburi.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Locked

Return to “ANUNTURI PESCAR CLUB 21”