Clubul Snagov

Moderator: cezar

ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

bogdanenescu1 wrote:Bun, astazi o sa iau un aparat foto si o sa fac cateva poze barcilor existente.
De asemenea il sun pe Dutu Stoica pentru a ma pune in legatura cu administratorul complexului.
Voi scrie un raport complet pana luni, implicit si o lista a membrilor anuntati.
Super.
Mi-as dori ca si restul celor inscrisi sa se implice putin, macar aici la nivel de forum.
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Clubul Snagov

Post by dutustoica »

Bravo, prieteni. Va miscati rapid si asta-i cel mai important lucru.
N-am intrat pe forum pt ca am fost plecat, dar vad ca lucurile incep sa se miste. Bogdan m-a sunat azi si am discutat cateva aspecte legate de Astoria. De altfel, cred ca a si ajuns in zona. Sa asteptam vesti de la el. Clubul trebuie sa aiba un sef si Bogdan este cel mai indicat. Sa fie intr-un ceas bun.
Referitor la braconaj, nu stiu in ce masura apelul la 112 reprezinta o varianta viabila. Cred ca dispeceratul national 112 va redirectiona apelul catre politia Snagov sau Jandarmerie si lucrurile vor ramane exact ca inainte. Noi am patit-o laultimul concurs. Am "arestat" doua plase monofilament in care erau:un salau de 6 (sase) kg, mai multi somotei, strapazani, platici...s.a. s-a filmat totul de catre o televiziune, a venit politia din Snagov si.........era cat pe-aci sa ne scoata pe noi vinovati ca ne-am permis sa luam un bun care nu ne apartine. A fost spectacol, dar cred ca totul in zadar. Eu nu vreau sa sugerez s-o lasati mai moale cu braconierii, ci sa fiti foarte atenti pentru ca acestia nu au nici un Dumnezeu. Trebuie gasite alte metode de lupta impotriva braconierilor de pe Snagov, pentru ca asa cum am vazut anul trecut, in politia de acolo nu poti avea incredere.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by valic »

Acum am venit de pe Snagov ....... am facut inconjurul lacului cu masina. Am trecut si pe la Astoria si am vazut cele 3 barci puse la apa de administrator. Starea lor nu este foarte buna, dar se preteaza perfect pentru pescuit. Sunt Romcraft 500 cu oglinda pt motor cu cizma scurta, ceea ce nu impieteaza montajul unuia cu cizma lunga. Am inteles ca mai are in containere inca 2 bucati mult mai bune.
Am vorbit si cu Bogdan care a stat de vorba cu administratorul si el ne va spune mai multe.
Am trecut prin toate zonele accesibile cu masina, am descoperit zone infestate la greu cu mizerie, mai ales la fostul strand ICAB si pe langa Dl. Sima. La fel si pe malul spre CASTEL, am facut si poze (voi reveni).
Bogdane, stam de vorba amandoi pt modelul cardului de membru cu acces pe Snagov si apoi il prezentam spre aprobare catre CD al APC 21. Ma suni si-ti dau e-mailul meu.
Erau pescari la undita pe toate locurile accesibile ........ se prindea doar plevusca din toate speciile, pacat de acel puiet ....

Cele bune.
Valic
0744 644 368
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Clubul Snagov

Post by valibu »

Am vorbit cu Bogdanescu. In principiu vrem sa dam o fuga miercuri dimineata pana acolo, sa vedem la fata locului despre ce e vorba. De comun acord cu el si cu Valic propun o legitimatie care sa contina datele de identificare cu seria carnetului de membru, vizat la zi. . Asta ca sa nu lasam loc la discutii.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Snagov

Post by Dumitrescu Iancu »

valibu wrote:Am vorbit cu Bogdanescu. In principiu vrem sa dam o fuga miercuri dimineata pana acolo, sa vedem la fata locului despre ce e vorba. De comun acord cu el si cu Valic propun o legitimatie care sa contina datele de identificare cu seria carnetului de membru, vizat la zi. . Asta ca sa nu lasam loc la discutii.
Nu e mai simplu sa se prezinte carnetul de membru, vizat la zi ? Zic si eu...
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Clubul Snagov

Post by bogdanenescu1 »

Ar fi frumos sa ne identifiam ca si club in cadrul Asociatiei APC 21. Am primit o propunere de card de la Valic si o sa-i trimit lui Valibu, deoarece s-a oferit sa ne ajute cu producerea lor, pentru validare respectiv obtinerea aprobarii. Daca mai e ceva de modificat / adaugat pe card se va ocupa el. De asemenea va rog sa-i trimiteti si voi seria carnetului de membru pescar sportiv , respectiv cardul ANPA (cine are). In mesaj privat pe forum ar fi cel mai bine. Acestea vor fi trecute pe cardul de acces. Dorim in acest fel sa nu fim confundati cu cei care nu apartin clubului si nici nu fac parte din APC 21 pentru a beneficia de facilitatie oferite. Astfel vom fi feriti de eventualele probleme ce pot aparea cu cei care nu sunt membrii.

Sambata am vorbit cu Dl Pana Ionel, administratorul complexului Astoria. Este deschis la discutii si foarte amabil.
Barcile in numar de 3 sunt deja la apa legate de pontonul de la Astoria. Inca 2 se afla in apropiere, trebuie doar scoase la apa. Le vom scoate daca va fi nevoie dar va trebui sa le si bagam la loc. Cateva poze atasate.
La una din ele lipseste suportul metalic de la oglinda pentru motor (cizma scurta). Una are bancuta din mijloc desprinsa, Iar 2 din ele capacele de la cutiile de depozitare fata si spate sunt rupte. Deci cine se va sta pe ele va risca un plonjon in apa. Asta se poate remedia foarte usor cu cateva bucatele din lemn sau o scandura si cateva cuie. In orice caz, starea lor nu este asa de rea si pot fi folosite pentru pescuit.
Sunt intr-adevar murdare si au apa in ele de la ploaie. Sunt parcate sub o salcie si e destula mizerie de la frunze si crengi.
Vasle avem pentru toate, nu le-am vazut, dar pentru orice eventualitate daca vom fi mai multi odata va trebui sa ne luam vasle de acasa. La fel si cu vestele de salvare. La prima iesire o sa-mi dau seama in ce stare sunt vaslele si cate veste sunt.
Barcile sunt gratuite spre folosinta pentru membrii clubului.

Cine doreste sa vina miercuri dis de dimineata sa testam aceste barci si sa facem si prima partida de pescuit in noua formula de Club Snagov? Totodata vom curata si pune putin la punct barcile, asta cand o sa vina caldura si nu mai putem pescui in soare.
Nu este mult de munca nu va speriati. Cateva bidoane cu apa si totul e gata. Apa e in lac nu trebuie carata.

In acelasi timp rog conducerea sa conceapa un protocol cu complexul Astoria. Eu nu am nici o autoritate in acest domeniu si nici nu stiu ce trebuie sa contina acest act.
In orice caz daca se va semna sau nu acest protocol, va trebui sa ne luam cateva angajamente cu privire la folosirea si intretinerea barcilor.

Rezervarile se vor face in ordinea primului venit primul servit. Voi tine o evidenta a celor care se vor inscrie si voi anunta complexul si paznicii pentru a putea permite accesul.

Iata si lista membrilor inscrisi pana acum in Clubul Pescarilor Snagov:
1. Laloi
2. Ioanrv
3. Dan T
4. Lorelai
5. Cezar
6. evoIX
7. Charly
8. Daniel C.
9. Laurentiu Sonia
10. Alexandru Bogdan
11. Armeanu
12. Bogdan Enescu
13. Pupu
14. Serban Costin
15. Micutu
16. Valibu
17. Valic
Daca am uitat pe cineva imi ce scuze si rog sa completeze lista.

La sfarsitul zilei vom face fiecare din noi cate un raport succint despre starea barcilor, cum a decurs partida de pescuit si daca am intampinat probleme.

Va rog sa dezbateti cele relatate si daca mai sunt propuneri sau alte idei, le asteptam.
Attachments
DSCN0937.jpg
DSCN0938.jpg
DSCN0939.jpg
DSCN0940.jpg
DSCN0941.jpg
DSCN0942.jpg
DSCN0943.jpg
Bogdan Enescu
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by Ono »

bogdanenescu1 wrote: La sfarsitul zilei vom face fiecare din noi cate un raport succint despre starea barcilor, cum a decurs partida de pescuit si daca am intampinat probleme.
Raportul va fi scris sau oral? Catre cine se face?
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Clubul Snagov

Post by bogdanenescu1 »

Se posteaza aici zic eu. Asta e problema catre cine? Pana la urma nimeni nu poate fi obligat. Dar asa ar fi frumos sa stim cu totii daca totul este in regula.
Bogdan Enescu
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by Lorelai »

Incerc sa vin si eu miercuri, dar nu promit.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
micutu
Posts: 33
Joined: 02 Aug 2011, 16:55
Location: Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by micutu »

eu vin, 90%, dar nu stiu cat stau. oricum, daca vin, aduc motorul electric electric
pentru mine, in perioada asta, dis de dimineata inseamna 4.30-4.45
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Clubul Snagov

Post by bogdanenescu1 »

La 4.30 si eu sunt acolo. Ar fi bine sa stabilim exact cati suntem pana maine la ora 16.00 cel mai tarziu. Eu o sa iau o barca, Valibu a zis ca vine, Lorelai si Micutu. Ar fi de 2 barci. Vedem la fata locului cum ne impartim, deoarece eu dau la rapitor.
Bogdan Enescu
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by valic »

Atentie la reparatul barcilor ........
Reparatia nu se face cu cuie ca este din PAFS, trebuie niste suporti metalici prinsi cu pop nituri de copastie respectiv de banchete.
Eu din pacate nu pot veni miercuri ca sunt la munca, dar sambata si duminica pot ajuta, am si ceva scule potrivite, bormasina, flex, cleste nituri, etc.
Trebuiesc luate masuri ca sa confectionam intariturile necesare si cumparate profilele, popniturile si materialul din care sa facem intariturile.

Dupa ce stabiliti modelul cardului sa-l vedem si noi pe privat, nu cred ca este necesata seria carnetului de membru, punem singtagma "Valabil numai insotit cu carnetul de membru vizat pe anul in curs, parerea mea....

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by valic »

Il rog pe Cezar ca este de meserie sa ne redacteze un protocol ....

Multumesc.
Valic
0744 644 368
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Clubul Snagov

Post by bogdanenescu1 »

Bancuta din mijloc are pe laterale niste intarituri din lemn. Daca vor fi prelungite in asa fel incat sa se aseze perfect pe suport atunci nu va mai cadea.
Si la capacele care sunt rupte putem foarte usor sa punem o scandura deasupra si gata.
Ma rog, daca va pricepeti atunci cu atat mai bine.

In weekend este aglomeratie acolo, vin oamenii la gratar, cu copii, etc.

Iar cu cardul a fost o idee. Totul este sa nu ne incurcam in foarte multe idei si sa nu mai facem nimic. Ce complicatie mare este sa scriem pe el aceste date. Oricum permisul o sa-l avem la noi in caz de control. Cardul este doar pentru acces in complex si pentru membrii Clubului Snagov. Nu o sa stea paznicul sa verifice datele de pe permis niciodata.
Bogdan Enescu
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

Imi tresalta in piept batrana inimioara de bucurie cand vad ce frumos devine acest Club.
Regret ca nu pot veni miercuri si-i invidiez pe cei ce pot pescui in timpul saptamanii.
Cateva sugestii:
"Voi tine o evidenta a celor care se vor inscrie si voi anunta complexul si paznicii pentru a putea permite accesul." Bogdan, nu-ti lua prea multe in carca, normal ar fi sa sune fiecare si sa-si programeze prezenta.
"Raportul va fi scris sau oral? Catre cine se face?" - Musai scris, oral doar suplimentar cine doreste... :lol: Zic asa: anuntam si pe forum prezenta (ca sa nu ne suprapunem, sau poate dorim sa pescuim cu acela si sa-i furam secretele ;) ) apoi (obligatoriu dar fara sanctiuni :D ) un scurt raport dupa partida care sa informeze ceilalti membrii ce se prinde, cum sunt barcile etc
Ehhhei si mai fac o propunere... 8-) :roll: Clubul sa fie cu cotizatie, propun 100 lei/an suma care sa se stranga pentru achizitionarea barcilor proprii clubului. S-ar costitui ca un patrimoniu astfel incat cine vine dupa 2 ani plateste 200 lei, 3 ani 300 lei etc si ideea e sa-l facem din ce in ce mai atractiv spre beneficiul tuturor.
Si musai cu legitimatie de membru chiar daca Iancu e putin ciudos :lol: :lol: :lol:
Multumim Bogdan, esti indreptatit de cate ori intalnesti un membru sa-ti ceri o bere binemeritata, e oricum doar o farama din ce meriti...
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

P.S. Haideti si ceilalti inscrisi, vrem sa va auzim si pe voi.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Snagov

Post by Dumitrescu Iancu »

Nu sunt `ciudos`, Ioane, sunt chiar incantat de cum decurg lucrurile! :P Si aveti dreptate cu cardurile, in fond este realizarea voastra si merita sa fiti mandri! Viata lunga noului club!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by Ono »

Gratarele unde se pot face?
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Clubul Snagov

Post by dutustoica »

Ono wrote:Gratarele unde se pot face?
In zona pontonului exista un spatiu folosit la astfel de activitati.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Clubul Snagov

Post by costin stefanescu »

valic wrote:Il rog pe Cezar ca este de meserie sa ne redacteze un protocol ....

Multumesc.
Cezar nu este in Bucuresti pana Duminica,asa ca nu va poate raspunde
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”