Clubul Snagov

Moderator: cezar

Post Reply
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Snagov

Post by Dumitrescu Iancu »

ioanrv wrote:
Macar in fata la garaj e gratis :?: :!: :lol: :lol: :lol:
RV-ule, garajul de care se face vorbire se afla in curtea mea( si este, intr-adevar, gratis!). Eram foarte amuzat de planificarea spatiului din propria-mi ograda!
In rest, in sfarsit, ati plecat bine! dati-i drumul in continuare, ignorati carcotasii, vedeti pe cine va bazati iar solutii la probleme se vor gasi . Barca sa fie, ca `parcarea` se rezolva cumva!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

bogdanenescu1 wrote:Mie imi place ziua de miercuri. Este exact in mijlocul saptamanii. :D
Ora 14.00. La Astoria ca poate e si Dl. Pana pe acolo.
Doar o calamitate naturala (cutremur, inundatie, alunecare de teren) sau o holera va face sa nu fiu miercuri la ora 14 acolo. :D
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

valibu wrote:Din pacate nu am putut ajunge astazi pe Snagov asa cum imi propusesem ieri.
Am discutat telefonic cu Dl. Pana despre folosirea barcilor. Asa cum stiam de la colegi s-a dovedit inca odata ca este un om deosebit. Mi-a confirmat disponibilitatea barcilor pentru membrii clubului.
Sunt de acord cu o intalnire in cursul saptamanii viitoare. Poate o legam si cu o pescuiala cu noaptea in cap.
Nu in ultimul rand, impreuna cu seful clubului am stabilit si un model de legitimatie.
Rog membrii clubului sa-mi dea pe mp sau pe mail (valibucoveanu@gmail.com) numele complet, seria carnetului de membru APC si seria permisului ANPA pentru a face legitimatiile.
Acum sunt plecat din Bucale dar luni ti le dau pe ale mele, sa nu se termine naibii cartoanele... :lol: Odata Clubul constituit voi mai invita prieteni sa ni sa alature.
Nu stiu daca e o idee buna sa combinam intalnirea cu o pescuiala, tare ma tem ca nu mai ies de pe apa pana seara. :?
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

Dumitrescu Iancu wrote:
ioanrv wrote:
Macar in fata la garaj e gratis :?: :!: :lol: :lol: :lol:
RV-ule, garajul de care se face vorbire se afla in curtea mea( si este, intr-adevar, gratis!). Eram foarte amuzat de planificarea spatiului din propria-mi ograda!
In rest, in sfarsit, ati plecat bine! dati-i drumul in continuare, ignorati carcotasii, vedeti pe cine va bazati iar solutii la probleme se vor gasi . Barca sa fie, ca `parcarea` se rezolva cumva!
Multumim de incurajari. Cand am propus infiintarea Clubului eram convins ca lumea se va buluci catre inscrieri dar Cezar a avut dreptate fiind rezervat.
Altfel, daca acea curte e data prin comodat catre APC21, sorry dar noi o parcelam... :lol: :lol: :lol:
In fine, ne dorim si carcotasi, oameni cu alte pareri, numai sa fie...Deocamdata nu misca nici cei inscrisi dar hai sa dam vina pe concedii. :|
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Snagov

Post by Dumitrescu Iancu »

Putintica rabdare, sa inceapa `darul`... :roll:
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by laloi »

ioanrv wrote:In fine, ne dorim si carcotasi, oameni cu alte pareri, numai sa fie...Deocamdata nu misca nici cei inscrisi dar hai sa dam vina pe concedii. :|
eu unul nu ma inghesui datorita nivelului cotizatiei, 100 ron, nu comentez ca e mare sau mica, pur si simplu nu imi permit momentan...dar 100 colo, 50 dincolo, inca 40, 30 etc...pe de o parte, pe de alta parte ca sa inchiriezi o barca acolo pe zi e cat cotizatia anuala, deci nu comentez acest aspect...
alt aspect, chestia cu statut, legitimatii etc, imi par tot un consum de energie inutil, un regulament simplu si o foaie de programari e tot ce trebuie, in care as baga un amendament cu prioritate in ordinea inscrierilor, dar si cu asigurarea unui minim de iesiri lunar, la ce ma gandesc: daca 5 membri pot merge saptamanal sau mai des, din ceilalti 15 de ex daca vrea unul o data pe luna intr-un wk sa nu fie pus in imposibilitate de acces din cauza celor 5 care merg f des, ceva de genu, nu stiu daca m-am exprimat clar...ca doar sunt 20 membri, nu sute, si nu ar fi complicat
se mai mentiona anterior ca daca anu asta e 100, in urmatorii ani sa creasca cotizatia proportional de genu x (nr de ani trecuti) x 100...nu e un sistem echitabil... pana la urma acest club e o diviziune a acestei asociatii, nu facem o asociatie noua, de aici si inutilitatea unei noi cotizatii, in opinia mea, eventual o chestie de genu 5 lei la o folosire a barcii, fond din care s-ar face investitii proportional cu interesul si folosinta fiecaruia...
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

@ Laloi

Mai citeste odata topicul. Cei 100 lei din cotizatii vor fi folositi EXCLUSIV in achizitionarea de barci. Adica dai 100 lei pentru barca TA. Daca esti intersat, banii se pot plati si intr-un soi de rate, adica sa-i dai pe toti pana la sfarsitul anului. 50 lei de dinainte se incarcau si cu taxa de utilizare zilnica, acum nu va mai fi cazul. Nu renunta si tu ca nu bagi in depresie. :) Macar miercuri poti sa vi?
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

P.S. Taxa nu va creste, va fi mai mare pentru cei ce vor adera la club dupa un nr. de ani. Nu pot sa foloseasca aceeasi barca pentru care noi am dat in, sa zicem, 3 ani - 300 lei. Te rog citeste cu atentie.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by laloi »

@ioanrv: nu vreau sa carcotesc, nici sa bag betze in roate acestei initiative, dar nu va fi barca MEA, asa cum, sa zicem, si din banii de cotizatie anuala a asociatiei s-au luat barci, sau motoare, sau si una si alta, dar in care nu am pus piciorul, ca nu am avut oportunitatea, dar nu am fost impotriva tocmai din spirit de colegialitate... cam asa si aici... da, vreau sa pot pescui la Snagov din barca, mai mult doar ca de pe mal nu prea mai ai unde si ce, si voi face ce pot in acest scop... in principiu pot miercuri sa vin, dar daca luni sau marti mi se va ivi vreun job de facut, nu voi mai putea.
peste 3 ani aceia vor da 300 dar vor folosi deja o barca uzata, deci tot nu e echitabil :mrgreen:
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Clubul Snagov

Post by valibu »

laloi wrote:peste 3 ani aceia vor da 300 dar vor folosi deja o barca uzata, deci tot nu e echitabil
macar ai garantia ca traiesc cei care au folosit-o.
deja ai o stare de liniste, nu-i asa?
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clubul Snagov

Post by Tony »

" macar ai garantia ca traiesc cei care au folosit-o.
deja ai o stare de liniste, nu-i asa? "

Si daca mai dispare cate unul .....!.....ce faci , iti raman barci mai multe ??? si asa starea de liniste se instaleaza treptat si ai si barca ta .. :P
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

laloi wrote:@ioanrv: nu vreau sa carcotesc, nici sa bag betze in roate acestei initiative, dar nu va fi barca MEA, asa cum, sa zicem, si din banii de cotizatie anuala a asociatiei s-au luat barci, sau motoare, sau si una si alta, dar in care nu am pus piciorul, ca nu am avut oportunitatea, dar nu am fost impotriva tocmai din spirit de colegialitate... cam asa si aici... da, vreau sa pot pescui la Snagov din barca, mai mult doar ca de pe mal nu prea mai ai unde si ce, si voi face ce pot in acest scop... in principiu pot miercuri sa vin, dar daca luni sau marti mi se va ivi vreun job de facut, nu voi mai putea.
peste 3 ani aceia vor da 300 dar vor folosi deja o barca uzata, deci tot nu e echitabil :mrgreen:
Acum scriu de pe telefon si mi-e urat. Ai fost primul inscris si te astept miercuri sa-ti explic. Daca nu poti ma vad cu tine in alta zi.
User avatar
micutu
Posts: 33
Joined: 02 Aug 2011, 16:55
Location: Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by micutu »

bogdanenescu1 wrote:Mie imi place ziua de miercuri. Este exact in mijlocul saptamanii. :D
Ora 14.00...
... ora 14.00 ... e o ora dificila, incerc sa ajung, dar nu promit nimic. cu cat e mai spre seara, cu atat mi-ar fi mai usor si cred ca asta e valabil pentru mai multi

dupa ce punem tara la cale, pescuim?
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Clubul Snagov

Post by valibu »

Astazi am dat o fuga la Snagov. Surpriza, nu am mai avut acces la barci din motiv ca este o D-na directoare in complex. Am incercat sa inchiriem una, dar motorul fiind prea mic (3,5 cp)nu l-am putut pune. Ne-am intors la Bucuresti, am luat alta masina, barca prietenului si am luat din nou drumul Snagovului. La 7,30 am dat barca la apa. Eu o captura de 70 cm, iar Cristinel una sarita de 40.
Referitor la barci, chiar nu stiu ce sa mai zic. Vineri am vorbit cu D-nul Pana si mi-a spus ca totul este in regula. Iar astazi, surpriza....
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clubul Snagov

Post by Tony »

Nu se v-a rezolva nimic daca nu avem barca noastra si locul nostru de parcare ( hangar)sa asiguram barcile.
O prima prioritate este de a se rezolva cumva cu o bucata de teren unde sa " cazam " ....Dl.DAN avea dreptate " unde tinem barca ".......asa dupa mal si sa inchiriem barci nu-si mai are rostul acest club , fiecare vine pe cont propriu si se rezolva cum poate. Eu am sa vin miercuri acolo , am sa si dau la peste de pe mal sau cine stie , aceea " Doamna " se v-a indura si ne v-a da o barca....chestia cu " doamna " este trasa de par.....asa este cand esti la mana ori cui de la paznic la ....doamna.

Nu uitati astazi este duminica ..daca era zi de lucru , erau si barci . Dar fiind duminica este o " doamna ".
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Clubul Snagov

Post by valibu »

Tony wrote:Nu uitati astazi este duminica ..daca era zi de lucru , erau si barci . Dar fiind duminica este o " doamna ".
Barcile au stat agtate de ponton toata ziua. Nu s-au miscat de acolo.
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Clubul Snagov

Post by bogdanenescu1 »

Eu acum am ajuns si am citit mesajele voastre.
Valibu, imi pare rau ca ai fost incurcat de D-na Director. Nu stiu cine este. Stiu doar ca exista doar un singur administrator. Insa, zic si eu, fiind nou poate a lasat locul la altcineva. Sau poate pentru ca a fost duminica....
Totusi paznicii pot sa spuna orice. Noi nu stim care sunt interesele lor, pana nu demult le dadeam cate 50 lei chiar daca nu inchiriau barci. Si aveam barca in orice zi vroiam. Posibil sa fie altceva la mijloc. O sa discutam fata in fata.
In orice caz, miercuri va trebui sa ne asezam frumos la masa si sa discutam cu Dl Pana. Dar atentie, pe dansul nu-l va interesa problemele noastre pe care le dorim a ramane in bucataria noastra, asa ca vom discuta strict ceea ce ne intereseaza. Accesul la barci si in complex pentru pescuit. Eventual accesul la ponton pentru lansarea propriilor barci.
Daca intelegerea cade, ma tem ca va trebui sa cam stam in standby. Vom pescui cu barcile noastre, ale fiecaruia cine are.

Intalnirea de miercuri daca va este mai usor o putem lasa si ceva mai tarziu, sa zicem ora 16.00 sau chiar mai incolo. Discutati voi, eu pot sa vin la orice ora, din fericire pentru mine, jobul imi permite sa-mi iau liber cand vreau eu.

Inca o data, insist pe ideea unei tabere pe lacul Snagov, organizate intre membrii APC 21. Ar fi frumos si inedit in acelasi timp. Poate va deveni si o traditie atata timp cat lacul este in concesiunea APC.
Bogdan Enescu
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Clubul Snagov

Post by dutustoica »

Salutare prieteni, am ajuns si io in Bucuresti, de pe mal de Dunare si am citit postarile voastre. Primul lucru pe care vreau sa vi-l spun este ca miercuri pot sa particip la intalnire. Ora 16.00, la Astoria, cred ca este ok pentru majoritatea celor interesati. Acum fiind o ora destul de mica, nu vreau sa mai fac comentarii la problemele expuse aici. Propunerea mea este urmatoarea: cei care vin la Astoria sa stie clar ce probleme ridica (scurt si la obiect) - sa nu facem sedinta de partid si sa ne intindem toata ziua, fara sa luam nicio decizie - iar acestea puse cap la cap sa dea contur acestui club.. Dupa ce discutam intre noi si ne insusim lectia, mergem la administratorul bazei si parafam intelegerea, strict pe chestiuni de acces,folosire barci, lansare barci la apa....
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Snagov

Post by cezar »

Mă bucur că vă mişcaţi cu talent, susţin în continuare proiectul. Contaţi pe mine.
Cred că, cel puţin în primul an, toată lumea trebuie să plătească cotizaţie. Nu cred în gratuităţi, pentru că acestea nu responsabilizează pe beneficiari.
Dacă se confirmă pană diseară întalnirea de miercuri, 31.07.2013, ora 16,00, îmi decalez puţin programul de concediu si particip şi eu.
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Clubul Snagov

Post by PETREMAN »

Felicitari !!!...se vede ca daca se vrea cu adevarat se poate ... referitor la acea cotizatie sau cum vreti sa o denumiti voi ... parerea mea este ca trebuie sa redirectionati o cota parte si catre Complexul Astoria si o sa vedeti ca nu mai apare nici o Dna Director si puteti sa-i cereti Dlui Pana ca doua barci sa fie lasate exclusiv pt membrii acestui club ...evident cu mentionarea ca reparatiile minore care se pot face de membrii sa fie facute de acestia . Altfel eu personal nu vad interesul Dlui Pana sa puna la dispozitia clubului doua barci fara sa scoata nimic . Deci eu vad asa 50% cotizatie pt achizitionare baza materiala si 50% cotizatie suma platita catre Complexul Astoria (pt "exclusivitate ")...In rest , este normal sa se doreasca achizitionarea unei baze materiale dar evident ca exista si alte cheltuieli conexe si diverse prb care apar ...depozitarea pe timpul iernii ...transportul, etc...si evident dupa cum spunea si Laloi ...unu o sa mearga de mai multe ori iar altul mai putin ....munca patriotica care unii sunt dispusi acum sa o faca dar pe viitor o sa le dispara cheful ca vede ca altul se daruieste mai putin ..... e grea munca cu omul dar nimic nu e imposibil . Nu am spus nimic cu rautate dar sunt realitati ce or sa apara si mai bine le spui acum decat sa nu le discuti . De altfel Bogdan (care se implica ...se vede ca lacul Snagov ai place foarte mult) , a invitat la discutii pt ca doar asa ....discutand... se va realiza ceva. Eu am barca dar pt ca-mi place spinningul si lacul Snagov o sa fac si eu parte din acest club....evident cu tot ce implica acest lucru :) .
P.S. Si de bariera m-am gandit sa-i facem o propunere Dlui Pana ... si anume ....facem barierei unele reparatii ....sa-i punem un lacat nou caruia sa-i facem chei cate ne trebuie noua si sa aibe si el si sa ne deschidem noi singuri .... evident sa si inchidem fara sa mai deranjam pe cineva cu deschisul si inchisul barierei la oricare ora ..ca e devreme sau tarziu. Am sa urmaresc topicul in continuare si eventual daca e nevoie de ajutor si sunt solicitat in functie de posibilitati am sa raspund solicitarilor.
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”