Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Moderator: cezar

User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

robert_13 wrote: daca opresc auto pe marginea drumului si beau un suc, se numeste activitate de picnic, nu?
Nu Robert. Daca opresti pe marginea drumului se numeste stationare. Ca e in loc permis sau nu, e treaba altor organe.
Daca te duci in padure, pe malul apei, in poiana, etc si scoti masute, scaune, undite, indiferent daca faci sau nu focul, se numeste ca faci picnic.
Asa ca hai sa facem o iesire pe Snagov, ca tot nu am baut de mult o bere impreuna, sa ne uitam la aia care s-au oprit la marginea drumului, langa apa, sa bea un suc si sa manance un mar.Si dupa aia mai ciocnim o bere !
Mihai Vinturache wrote:In rest ati cam deviat de la subiect!!!
De fapt ai dreptate ! Propun sa ne ocupam in continuare de administrarea resurselor piscicole.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by ioanrv »

Am o propunere care suna asa:
Stiu ca Asociatia are 2 barci cumparate parca anul trecut. Ce-ar fi ca acestea sa fie folosite pe acest lac, aflat in administrarea APC21, conform unui regulament de genul :
~ taxa zilnica in jur de 30 lei dar care sa acopere musai cheltuielile cu "parcajul" acolo, intretinerea datorata uzurii normale a acestora;
~ sistem de rezervare pe forum, functie de niste criterii de bun simt, adica prioritate pentru cei care merg mai rar, etc., discutabil...
Beneficii:
~ stiu ca membru al Asociatiei ca odata rezervata, barca ma asteapta acolo;
~ sentimentul ca lacul ne apartine;
~ prezenta barcilor pe lac si implicit o supraveghere aproape permanenta.
E de la sine inteles ca atunci cand au loc actiuni dunarene barcile nu vor mai fi acolo. :) Toate de mai sus valabile doar pentru membrii APC21.
Astept reactii 8-)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by cezar »

ioanrv wrote:Am o propunere care suna asa:
Stiu ca Asociatia are 2 barci cumparate parca anul trecut. Ce-ar fi ca acestea sa fie folosite pe acest lac, aflat in administrarea APC21, conform unui regulament de genul :
~ taxa zilnica in jur de 30 lei dar care sa acopere musai cheltuielile cu "parcajul" acolo, intretinerea datorata uzurii normale a acestora;
~ sistem de rezervare pe forum, functie de niste criterii de bun simt, adica prioritate pentru cei care merg mai rar, etc., discutabil...
Beneficii:
~ stiu ca membru al Asociatiei ca odata rezervata, barca ma asteapta acolo;
~ sentimentul ca lacul ne apartine;
~ prezenta barcilor pe lac si implicit o supraveghere aproape permanenta.
E de la sine inteles ca atunci cand au loc actiuni dunarene barcile nu vor mai fi acolo. :) Toate de mai sus valabile doar pentru membrii APC21.
Astept reactii 8-)
Ideea este interesanta...
Studiem problema si discutam la prima sedinta a CD.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by ioanrv »

Ce se mai aude cu ideea asta ?! Sper ca sedintele CD-ului nu au devenit cincinale... :evil:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by cezar »

ioanrv wrote:Ce se mai aude cu ideea asta ?! Sper ca sedintele CD-ului nu au devenit cincinale... :evil:
Nu cadenţa şedinţelor CD este problema, ci lipsa soluţiilor pentru păstrarea barcilor şi a motoarelor la Snagov. Singurele oferte obţinute au fost de 300-500 lei lunar, plus paza.
Considerăm că nu se justifică, cel puţin deoscamdată. Nu există decât o cerere, a dvs.
Anul trecut bărcile au stat 3 luni la Snagov şi am plătit degeaba chiria şi paza.
Dacă doriţi, puteţi prelua o barcă (pe peridocul asociaţiei), vă faceţi plimbarea (pescuiala) şi aduceţi totul inapoi, în starea în care aţi luat-o.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by ioanrv »

cezar wrote:
ioanrv wrote:Ce se mai aude cu ideea asta ?! Sper ca sedintele CD-ului nu au devenit cincinale... :evil:
Nu cadenţa şedinţelor CD este problema, ci lipsa soluţiilor pentru păstrarea barcilor şi a motoarelor la Snagov. Singurele oferte obţinute au fost de 300-500 lei lunar, plus paza.
Considerăm că nu se justifică, cel puţin deoscamdată. Nu există decât o cerere, a dvs.
Anul trecut bărcile au stat 3 luni la Snagov şi am plătit degeaba chiria şi paza.
Dacă doriţi, puteţi prelua o barcă (pe peridocul asociaţiei), vă faceţi plimbarea (pescuiala) şi aduceţi totul inapoi, în starea în care aţi luat-o.
Daca sunt singurul interesat inseamna fie ca au toti barci si le place sa le care dupa ei, sa le lase la apa etc fie ca nu sunt atrasi de locatie...ma gandesc si eu... :o
Cucu-bau a stiut ca anul trecut barcile erau la Snagov, disponibile pentru pescuit :!:
Oricum e ciudat sa administrezi un lac si sa nu ai barca la apa permanent.
Insa pe fond aveti dreptate, daca nu mai sunt interesati ideea e caduca. :(
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Claudiu »

Ioane, dar mai lasa, frate, galceava si mai spune-ne si noua, pe unde mai pescuiesti, asa de chestie. Si o poza, doua, n-ar strica. Ce dreaq, doar nu te-ai luat dupa unii care spun ca nu mai scriu pe forumuri si de fapt... scriu. Be u. ;)
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by ioanrv »

Tu stii pe unde pescuiesc ;) iar pe restul, sunt sigur, nu-i intereseaza. Incearca si tu ceva on-topic. :P
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Claudiu »

Atunci, da-le dreaq de forumuri, ca oricum nu intereseaza pe nimeni ce scriem si pe unde pescuim. :lol:
No good.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by ioanrv »

Stii ca la mine secretomania e la loc de cinste, daca un loc nu-i secret, nu-i bun de nimic :!: :lol:
On-topic, nimic ?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Claudiu »

On topic fiind "cum procedam cu administrarea lacului Snagov", sau ceva de genul...
Pai tu crezi ca-mi pasa mie de lacul Snagov sau cum se administraza el, de ma pui sa scriu on topic? Ce, tu ai scris on topic, cand ai cerut barcile alea pentru placeri personale :oops: :lol: ?
Apropo's, pe secretomanii inraiti, nici nu i-as baga in seama daca as fi in locul presedintelui PC21. :mrgreen:
Ma mir ca-ti raspunde. :o
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Dan T »

Claudiu wrote:On topic fiind "cum procedam cu administrarea lacului Snagov", sau ceva de genul...
Pai tu crezi ca-mi pasa mie de lacul Snagov sau cum se administraza el, de ma pui sa scriu on topic? Ce, tu ai scris on topic, cand ai cerut barcile alea pentru placeri personale :oops: :lol: ?
Apropo's, pe secretomanii inraiti, nici nu i-as baga in seama daca as fi in locul presedintelui PC21. :mrgreen:
Ma mir ca-ti raspunde. :o

SUSTIN
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by ioanrv »

ioanrv wrote:Am o propunere care suna asa:
Stiu ca Asociatia are 2 barci cumparate parca anul trecut. Ce-ar fi ca acestea sa fie folosite pe acest lac, aflat in administrarea APC21, conform unui regulament de genul :
~ taxa zilnica in jur de 30 lei dar care sa acopere musai cheltuielile cu "parcajul" acolo, intretinerea datorata uzurii normale a acestora;
~ sistem de rezervare pe forum, functie de niste criterii de bun simt, adica prioritate pentru cei care merg mai rar, etc., discutabil...
Beneficii:
~ stiu ca membru al Asociatiei ca odata rezervata, barca ma asteapta acolo;
~ sentimentul ca lacul ne apartine;
~ prezenta barcilor pe lac si implicit o supraveghere aproape permanenta.
E de la sine inteles ca atunci cand au loc actiuni dunarene barcile nu vor mai fi acolo. :) Toate de mai sus valabile doar pentru membrii APC21.
Astept reactii 8-)
Asta era o propunere prin care "placeri personale" puteau avea cei ce doreau si plateau. Eu cred ca e in topic. Sefu'-mi raspunde cand considera, nu cred ca are nevoie de avocati, vad ca incepeti sa va strangeti. :x
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Dan T »

Atitudinea este total nepotrivita pentru o comunitate. Ceri informatii dar nu dai nu vrei sa dai.

NU BUN
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by ioanrv »

Dan T wrote:Atitudinea este total nepotrivita pentru o comunitate. Ceri informatii dar nu dai nu vrei sa dai.

NU BUN
Dane, nu te cunosc personal dar ca pescar, pe unde te-am citit, jos palaria :!:
Chestia cu secretomania era o gluma despre niste topice din trecut pe care probabil nu le cunosti ...si era o postare adresata strict lu' Claudiu. Altfel nu-mi amintesc sa fi cerut informatii si nici nu am mare scofala de oferit... ;)
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Dan T »

ioanrv wrote: Chestia cu secretomania era o gluma despre niste topice din trecut pe care probabil nu le cunosti ...si era o postare adresata strict lu' Claudiu.
Imi cer scuze... nu am stiut... :oops:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by ioanrv »

Dan T wrote: Imi cer scuze... nu am stiut... :oops:
Hai sa fim seriosi, nu-i cazul de scuze, am vrut doar sa lamuresc. ;)
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Dan T »

Multumesc
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by Claudiu »

Ioane, faceam caterinca, dar tu stiai deja. ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Am luat in administrare un lac. Cum procedam ?

Post by cezar »

ioanrv wrote:
ioanrv wrote:Am o propunere care suna asa:
Stiu ca Asociatia are 2 barci cumparate parca anul trecut. Ce-ar fi ca acestea sa fie folosite pe acest lac, aflat in administrarea APC21, conform unui regulament de genul :
~ taxa zilnica in jur de 30 lei dar care sa acopere musai cheltuielile cu "parcajul" acolo, intretinerea datorata uzurii normale a acestora;
~ sistem de rezervare pe forum, functie de niste criterii de bun simt, adica prioritate pentru cei care merg mai rar, etc., discutabil...
Beneficii:
~ stiu ca membru al Asociatiei ca odata rezervata, barca ma asteapta acolo;
~ sentimentul ca lacul ne apartine;
~ prezenta barcilor pe lac si implicit o supraveghere aproape permanenta.
E de la sine inteles ca atunci cand au loc actiuni dunarene barcile nu vor mai fi acolo. :) Toate de mai sus valabile doar pentru membrii APC21.
Astept reactii 8-)
Asta era o propunere prin care "placeri personale" puteau avea cei ce doreau si plateau. Eu cred ca e in topic. Sefu'-mi raspunde cand considera, nu cred ca are nevoie de avocati, vad ca incepeti sa va strangeti. :x
Aici sunt de partea colegului Ioanrv(nu s-a intamplat de prea multe ori ;) ). Omul a propus, la modul civilizat, ceva interesant. Nu este imposibil de realizat, dar sunt costuri care nu se justifica daca nu sunt doritori, in numar, cat de cat semnificativ. S-a inselat daca a crezut ca n-am dat atentie propunerii...
S-ar putea sa avem barcile acolo peste cateva saptamani, atunci cand vom "cupla" si ceva actiuni (concursuri).
keep in touch.


PS - prezenta barcilor la Snagov, anul trecut, a fost destul de intens mentionata. Au fost si poze, au fost si anunturi, chiar si filmuletul unui interviu dat la PV TV de Cristi Nedelcu
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”