LA BRACONAT PE SNAGOV

Moderator: cezar

bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by bogdanenescu1 »

Haideti sa organizam o iesire la vanatoare de plase. Cu sprijinul asociatiei fireste. Si al politiei. Trebuie facuta repede de vreo 2-3 zile consecutive ca sa aibe efect. Altfel ei stiu ca azi e control si maine nu mai e. Va fi si surpriza. Daca s-ar putea actiona si dupa lasarea intunericului ar fi si mai bine.
Bogdan Enescu
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

Eu unul, aşa cum am mai spus, în oricare sfârşit de săptămână, plouă, ninge, n-are importanţă, pot participa, sper să-şi anunţe şi alţii disponibilitatea, mâine îmi procur o macetă şi spray cu piper !!!
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by bogdanenescu1 »

Da ce faci cu ele? Pleci la razboi undeva? In Ucraina? :lol: :lol:
Bogdan Enescu
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

bogdanenescu1 wrote:Da ce faci cu ele? Pleci la razboi undeva? In Ucraina? :lol: :lol:
Nu Bogdane, doar să tai plasele şi să anesteziez mârliţele până le scot din plase, să nu se rănească!!! ;) :lol: ;) :lol:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by cezar »

Băieţi, nici acţiunile anti-braconaj, nici durata, zona, tactica etc nu se anunţă pe forum, din motive care ar trebui să fie evidente pentru toată lumea. Pisica cu clopoţei nu prinde şoareci(vechi proverb francez)
Mobilizarea o facem discret, cu puţin timp înainte de acţiune. Dar, vă mulţumesc pentru disponibilitatea voastră. Dacă vă va suna telefonul şi va coincide cu momentele voastre libere, sunteţi invitaţii noştri.
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

cezar wrote:Băieţi, nici acţiunile anti-braconaj, nici durata, zona, tactica etc nu se anunţă pe forum, din motive care ar trebui să fie evidente pentru toată lumea. Pisica cu clopoţei nu prinde şoareci(vechi proverb francez)
Cu asta sunt perfect de acord !!!
cezar wrote:Mobilizarea o facem discret, cu puţin timp înainte de acţiune. Dar, vă mulţumesc pentru disponibilitatea voastră. Dacă vă va suna telefonul şi va coincide cu momentele voastre libere, sunteţi invitaţii noştri.
E... aici numai sunt de acord, ar trebui ca cei care doresc să participe să poată să-şi anunţe disponibilitatea aici pe forum, să ştim şi să ştiţi cine doreşte să se implice şi cum, lunea, joia, duminica, în aprilie, în mai, în septembrie, cu barcă, cu motor, doar cu o mână de ajutor,etc. , părerea mea...
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Tony »

Buna ziua. Personal am anuntat mai de mult ca pot participa la astfel de actiuni...cand este cazul sunati-ma din timp si voi participa ...dar nu am barca .
Sunt disponibil in toate zilele saptamanii.
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

Tony wrote:Buna ziua. Personal am anuntat mai de mult ca pot participa la astfel de actiuni...cand este cazul sunati-ma din timp si voi participa ...dar nu am barca .
Sunt disponibil in toate zilele saptamanii.
Ok Tony, "te-am notat"...
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
adrian76buc
Posts: 112
Joined: 15 Jan 2014, 22:12
Location: BUCURESTI

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by adrian76buc »

parasutist pe Olt in prohibitie
parasutist pe Olt in prohibitie
byo
Posts: 7
Joined: 08 Oct 2012, 23:03

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by byo »

Prohibitie doar pt cei fara tupeu
Azi pe Snagov o brigada de 5 pneumatice ,cu masini de PH
Tupeu de braconier
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

byo wrote:Prohibitie doar pt cei fara tupeu
Azi pe Snagov o brigada de 5 pneumatice ,cu masini de PH
Tupeu de braconier
Erau cu lansete, undiţe, plase sau erau scafandrii care-l căutau pe cel care s-a înecat acum 3 zile :?: :?: :!: :!: :!:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
byo
Posts: 7
Joined: 08 Oct 2012, 23:03

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by byo »

La spinnig la shalo
Doua dintre barci vin aproape zilnic
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

byo wrote:La spinnig la shalo
Doua dintre barci vin aproape zilnic
În ce zonă ?
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
byo
Posts: 7
Joined: 08 Oct 2012, 23:03

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by byo »

Nu stiu daca are relevanta in ce zona atata timp cat toata lumea pescuieste pe snagov in aceasta perioada!
Localnicii pe pontoane si cu barci artizanale, turistii pe partea cu padurea si in parc la Sima, spinningarii pe unde doresc, plasele se controleaza in miezul zilei fara frica , samd ....
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

byo wrote:Nu stiu daca are relevanta in ce zona atata timp cat toata lumea pescuieste pe snagov in aceasta perioada!
Localnicii pe pontoane si cu barci artizanale, turistii pe partea cu padurea si in parc la Sima, spinningarii pe unde doresc, plasele se controleaza in miezul zilei fara frica , samd ....
Aşa cum am mai scris pe aici şi nu numai, sunt doar 2 (doi) agenţi în cadrul Poliţiei Transporturi Snagov, singurii care fac control pe apă şi care întocmesc dosare. Din când în când, lunar, trimestrial, habar n-am, participă şi şefii de la direcţie însoţiţi şi de jandarmi. Probabil că programarea acestor acţiuni mai "răsuflă" şi deşi sunt prinşi câţiva, se pare că "peşti mai mari" scapă de fiecare dată. S-ar putea ca mulţi pescari să fie de bună credinţă şi să nu ştie ca anul acesta nu mai este permis pescuitul la ştiucă cu momeli artificiale, chiar cei de la ARBDD nu prea ştiu de acest aspect al prohibiţiei pe 2014. În partea de jos este numărul meu de telefon, dacă eşti amator să te alături unei echipe de voluntari aştept un semn, sărbătorile au trecut aşa că Snagovul ne aşteaptă !!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
byo
Posts: 7
Joined: 08 Oct 2012, 23:03

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by byo »

Sunt localnici care pescuiesc de foame
Sunt localnici care pescuiesc cu pestisor viu si scot zeci de kg de biban si stiuca pe zi din lac si apoi il vand in fata magazinelor de prin sat pt bautura
Sunt turisti care vin pe partea cu padurea si opresc tot de la bibanei si stiuculite de 10 cm
Si niciunul nu are macar permis anpa sa nu mai vorbim sa respecte prohibitia
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

byo wrote:Sunt localnici care pescuiesc de foame
Sunt localnici care pescuiesc cu pestisor viu si scot zeci de kg de biban si stiuca pe zi din lac si apoi il vand in fata magazinelor de prin sat pt bautura
Sunt turisti care vin pe partea cu padurea si opresc tot de la bibanei si stiuculite de 10 cm
Si niciunul nu are macar permis anpa sa nu mai vorbim sa respecte prohibitia
Bănuiesc că locuieşti în zonă sau treci zilnic pe acolo. Am rugămintea ca în momentul în care-i vezi să-mi dai un telefon imediat, indiferent de oră sau de zi şi să rămâi acolo pentru încă 15 minute, se poate ???
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
byo
Posts: 7
Joined: 08 Oct 2012, 23:03

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by byo »

Nu trebuie sa dau nici un telefon
E simplu: daca acum iesiti cu barca pe lac o sa vedeti peste 100 de pescari garantat
Da, locuiesc in Snagov si chiar acum vad pe lac o barca la spinning si o barca improvizata care controleaza un monofilament

Din partea celor abilitati cu controlul nu trebuie decat vointa!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

byo wrote:Nu trebuie sa dau nici un telefon
E simplu: daca acum iesiti cu barca pe lac o sa vedeti peste 100 de pescari garantat
Da, locuiesc in Snagov si chiar acum vad pe lac o barca la spinning si o barca improvizata care controleaza un monofilament

Din partea celor abilitati cu controlul nu trebuie decat vointa!
Măi omule, eu acum sun la poliţie şi îi trimit unde?
Snagovul are 14Km lungime şi vreo 8 sate şi comune/oraşe în jurul lui. Ţi-e frică să-mi dai un telefon?
Păi atunci cum vrei să "combatem" braconajul?
Uitându-ne pe geam şi tastând pe n.v. la calculator ?
Hai frate curaj, că nu ţi-am zis să te duci şi să te baţi cu ei. Eu sunt undeva prin mijlocul Bucureştiului, nu am cum să ajung personal, dar de câte ori am fost sesizat şi eu la rândul meu am sesizat poliţia, în mai toate ocaziile s-a întâmplat ceva.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
byo
Posts: 7
Joined: 08 Oct 2012, 23:03

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by byo »

Puteti sa le spuneti foarte simplu: pe lac se pescuieste in draci prin toate metodele ortodoxe sau nu
In zona ciofliceni/ yamaha am vazut azi barcile de care am scris
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”