LA BRACONAT PE SNAGOV

Moderator: cezar

turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by turboslider »

daca tot se controleaza snagovu si sunteti asa mandrii , poate mai amendati si voi din braconieri.http://www.youtube.com/watch?v=JMrraB7k ... PakX7B340= IN FIECARE DIMINEATA IN SPATE LA HOTEL MIRAGE .
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Dumitrescu Iancu »

In primul rand, multumim pentru filmulet si pentru localizarea exacta.
De amendat braconierii, oricat ne-am dori noi sa o facem, nu ne permite legea...Cei care pot da amenzi sunt inspectorii ANPA, Politia si Jandarmeria...Ce putem noi face este sa colaboram cu aceste organisme,sa le punem la dispozitie informatii (de genul celei pe care ne-ai oferit-o acum) si ceva logistica pentru deplasare...
turboslider
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2012, 18:56

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by turboslider »

Da am inteles daca doriti sa ajutati ca informatie se scot circa 4-5-6 plase pe aproape toata latimea lacului ,cum se crapa de ziua. sunt 2 localnici cu o barca mare cu motor
CatSi
Posts: 1
Joined: 01 Apr 2012, 08:35

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by CatSi »

Buna ziua,
am intrat si mi-am creiat cont pe acet site special pentru a incerca sa ajut (daca pot si este primit). Am desfasurat in decursul timpului mai multe activitati (voluntare) de sanctionare a braconierilor. Imi place mult acest lac si sper sa mai gasesc o stiuca si atunci cand nepotul meu va creste si va putea iesi la pescuit. Sunt avocat si in timpul liber pescar (as dori invers). Cred ca ar trebui sa instituim o regula in sensul ca atunci cand un pescar constata o fapta de braconaj sa fie obligat sa o anunte. Toleranta fata de aceste fapte este aproape la fel de condamnabila ca si fapta in sine. Daca organul competent nu vine, sau face ca demersurile de sanctionare sa fie zadarnice...... atunci puteti apela la mine. Am sa las datele de contact pe privat daca mi se va cere. Altfel....FIRE ZBUCIUMATE
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Dumitrescu Iancu »

CatSi wrote:Buna ziua,
am intrat si mi-am creiat cont pe acet site special pentru a incerca sa ajut (daca pot si este primit). Am desfasurat in decursul timpului mai multe activitati (voluntare) de sanctionare a braconierilor. Imi place mult acest lac si sper sa mai gasesc o stiuca si atunci cand nepotul meu va creste si va putea iesi la pescuit. Sunt avocat si in timpul liber pescar (as dori invers). Cred ca ar trebui sa instituim o regula in sensul ca atunci cand un pescar constata o fapta de braconaj sa fie obligat sa o anunte. Toleranta fata de aceste fapte este aproape la fel de condamnabila ca si fapta in sine. Daca organul competent nu vine, sau face ca demersurile de sanctionare sa fie zadarnice...... atunci puteti apela la mine. Am sa las datele de contact pe privat daca mi se va cere. Altfel....FIRE ZBUCIUMATE
Multumim mult pentru oferta! Bineinteles ca dorim sa colaboram cu orice pescar care vrea sa se implice, chiar avem nevoie de un grup de membri pe care sa ne bazam in actiunile pe care le organizam impreuna cu Politia si inspectorii ANPA, dar si pentru patrulari obisnuite. Astept datele de contact si vorbim...
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by bogdanenescu1 »

Ma inscriu si eu daca se vor organiza patrulari cu conditia sa avem o baza legala si ceva "putere" ca sa-i putem sanctiona sau macar sa stim ca vine cineva sa-i pedepseasca. Altfel pierdem timpul degeaba. Vad ca discutii sunt o gramada despre braconajul de pe Snagov insa nimeni nu face nimic. De zeci de ani se braconeaza. Politia unde este? Jandarmeria? Chiar nu stiu autoritatile competente despre asta??

Am vazut pe 17 dec 2012 la Fishing & Hunting emisiunea despre Campionatul APC pe Snagov. Exista o filmare cu un braconier filmat "in direct" cum scotea fara rusine plasele din apa. Mai mult unul dintre arbitrii a gasit cateva plase pline. S-a actionat cumva?
Daca merge cineva la politie cu filmuletul, credeti ca acel braconier va fi pedepsit?

Asta vara mergeam cu barca la Miraje. O singura data a venit politia si mi-a cerul permisul. 99% din cei care pescuiesc pe Snagov nu au nici macar permis de pescuit.
Oare cati bani ar putea strange APC21 daca braconajul ar fi starpit? Cu siguranta ca numarul membrilor platitori va creste substantial.
Imi doresc sa apuc ziua in care acest lac va fi curatat de braconieri si vom putea pescui linistiti.
Bogdan Enescu
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

bogdanenescu1 wrote: .......................
Am vazut pe 17 dec 2012 la Fishing & Hunting emisiunea despre Campionatul APC pe Snagov. Exista o filmare cu un braconier filmat "in direct" cum scotea fara rusine plasele din apa. Mai mult unul dintre arbitrii a gasit cateva plase pline. S-a actionat cumva?
Daca merge cineva la politie cu filmuletul, credeti ca acel braconier va fi pedepsit?
...........................
Dosarul este în fază finală la Poliţia transporturi şi va fi înaintat parchetului!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

M-a anunţat un pescar că şi azi la ora 15.30-16.00, băieţii au închis cu plase de la ştrandul vechi până la "La Dolce Vita", tot golful de la Sima, plase băgate pe sub gheaţă. L-am sunat pe "prietenu'" Boboc care s-a scuzat că nu poate face nimic, au predat maşina, n-au resurse, sunt în reorganizare, trec de la Bucureşti la Ilfov, bla,bla,bla !!! :evil: :evil: :evil: :evil:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
ChircaM
Posts: 1
Joined: 10 Jan 2013, 17:58

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by ChircaM »

Sa luat vreo măsură cu privire la acest denunţ,eu v am anunţat,sperând că măcar plasele le vor fi luate,iar ce se vă găsi în ele eliberat.Sunt un pescar membru al unui club din ploiesti ,şi ajung ocazional pe lacul snagov la pescuit ,mai mult pentru frumusetea lui.Pescuiesc foarte mult la staţionar iar aici găsesc foarte multă babusca, mică dar răspunde foarte repede la nada.Am crezut că nu mai este peste mare aici,dar am reuşit să i "trag de limba" pe cei care băgau plasele şi mi au destăinuit multele lor capturi impresionante;chinezesc la 47kg.,carasi la 2kg.,bibani la 500g.,şi f mult salau. Putea fi organizat uşor un flagrant cu organele în drept,dar nu cred că poliţia de acolo este interesată,în fond,dacă are "baltă peste"
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by bogdanenescu1 »

La care denunt te referi?

Dar, ca o paranteza si nu vreau sa supar pe nimeni, este IMPOSIBIL sa nu poata fi starpit braconajul. Daca se vrea. Ca de scuze si de "aruncat pisica" de la unu la altul suntem satui in tara asta.
Bogdan Enescu
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by cezar »

Poliţia Snagov este în reorganizare. Ne-au comunicat că ar vrea să intervină, dar nu mai au cu ce !
Avem o grupă de voluntari în zonă, au fost la faţa locului, au găsit câteva plase, le-au distrus "accidental". Mai erau si altele, dar n-au putut ajunge la ele inaintea braconierilor, care s-au repliat pe mal, in curtea unui bogatas. Ce sa le faci ?
Se pare ca s-au facut si ceva poze. Daca le primim, le punem pe forum.
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by bogdanenescu1 »

Exista un comentariu pe http://www.pvtv.ro/pescuit/atitudine/se ... mment-5337, in care Rudeanu spune citez "Ba mai mult, despre Snagov a facut Cristi un reportaj care exista pe site. Exista o vorba din batrani: “copilul care nu plange, nu-i da mama de mancare”." incheiat citatul.

Adica... nu se plange nimeni, deci nu sunt probleme. Eu asta inteleg.
Bogdan Enescu
DanA
Posts: 1
Joined: 04 Feb 2013, 15:01

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by DanA »

Dupa cum am inteles, politia din Snagov este mina in mina cu braconierii. Stiu asta de la un pescar din Snagov care a reclamat la politie un act de braconaj. Ca raspuns politistul l-a sfatuit sa se potoleasca daca nu vrea sa ramina fara permis de conducere.
Politistul din Silistea a incercat sa faca ordine si l-au pus la punct braconierii. Singur, intr-o tara de hoti, n-are nici o sansa.

Probabil ca doar actiuni de colectare a plaselor alaturi de jandarmi ar mai avea vreo sansa, asa cum fac baietii de la Bacau. Asta inseamna multi voluntari care sa fie noaptea sau in zori la fata locului alaturi de jandarmi. Bineinteles ca inseamna si o barca corespunzatoare.
Peste toate trebuie si o mediatizare serioasa.

Dupa cum vedeti si eu ma numar printre cei care dau sfaturi. Asta e partea cea mai simpla. Partea de organizare, voluntariat, etc. cere efort substantial si nu stiu citi amatori sunt.
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by johnny_fia »

ne bagam sambata la o colectare de plase?
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by bogdanenescu1 »

Parerea mea este ca astfel de actiuni se discuta in privat. Ca altfel te trezesti ca mergi degeaba.
Bogdan Enescu
robert_13
Posts: 160
Joined: 19 Jan 2011, 01:10

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by robert_13 »

bogdanenescu1 wrote:Parerea mea este ca astfel de actiuni se discuta in privat. Ca altfel te trezesti ca mergi degeaba.
:lol: asa crezi, ca nu mai baga aia plase daca citesc pe-aici ca se face o actiune??
pai ce bine ar fi!! am posta in fiecare zi ca facem actiuni d-astea si s-ar rezolva de la sine.. :D
din pacate, nu-i asa, iar legislatia e slaba si incurajatoare pt braconieri.. :evil:
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by bogdanenescu1 »

Duminica trecuta, mai exact pe 10 martie 2013, am fost impreuna cu un prieten la o plimbare dupa ceva bibanei pe Snagov. Dupa mai multe cautari opriri / ancorari etc, ne-am decis sa o luam in dreapta platoului de la Astoria spre Club Raoul. Am gasit 2 plase insa nu am reusit sa scoatem decat una. Inca una in spatele manastirii ne-a dat bataie de cap deoarece se infasurase bine de tot in jurul elicei de la motor.
Pescarii care stau cu barcutele lor de lemn si dau nevinovati la o undita cu pestisor viu, de fapt sunt braconierii de pe lac care isi pazesc plasele. In momentul cand am scos una din plase, unul dintre ei s-a apropiat de noi si ne-a intrebat daca este plasa noastra si daca nu e, de ce nu o lasam acolo. Ca vezi Doamne era pusa de un amarat de satean care lua si el peste de o saramura.

Atat am vrut sa va spun.
Bogdan Enescu
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by bogdanenescu1 »

27 Aprilie 2013 - impreuna cu colegul si prietenul EvoIX pe Lacul Snagov.
Elicea motorului agatata in plase si fir monofilament de circa 5 ori. Numarul plaselor "prinse" cu naluca l-am pierdut la un moment dat. Pe platoul de concurs, insula cu nuferi este practic inconjurata de plase si pripoane. Se pot vedea si de la suprafata ca au pus niste sticle si bete infipte ca sa le poata gasi mai usor.
Un caras estimat la 500 grame salvat din una dintre plase (zona Ciofliceni - Izvorani). (poze)
Dimineata erau si jandarmii cu o salupa care tot intrebau pescarii de sanatate. Foarte bine zic, insa au mers doar pana la un anumit punct, apoi s-au intors. Cam pana la locul de unde incepeau plasele sa traverseze pur si simplu lacul. Bineinteles ca imediat am tras o concluzie, dar poate gresesc si mi-ar parea bine sa fiu contrazis.
Totusi am remarcat si faptul ca sunt zone in care nu sunt braconieri.
Attachments
DSCN0556.jpg
DSCN0557.jpg
DSCN0558.jpg
DSCN0559.jpg
Bogdan Enescu
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by Albatrin »

Fraţilor e foarte, foarte groasă !!!!
Azi am primit vestea că ştiucile prinse la plase în Snagov, se vând "cu barca", 5,10, 20 bucăti la fiecare cumpărător, care şi cum doreşte. Nu mai există nici o frică de nimeni şi de nimic. Ce facem, îi lăsăm?
Dacă îi lăsăm, asta înseamnă că din 1 iunie ne ducem doar la plajă şi la plimbat cu barca nepoţii iar concursul din toamnă o să fie doar de casting. Cred că e timpul să ne implicăm, cel puţin cei care dorim să mai pescuim pe Snagov, părerea mea...
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: LA BRACONAT PE SNAGOV

Post by bogdanenescu1 »

Da am auzit si eu ca se vinde peste in perioada asta pe Snagov. Nu pot spune ca e sursa sigura insa ...... nu iese fum fara foc, asa ca.....
Bogdan Enescu
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”