La pescuit pe Snagov

Moderator: cezar

Post Reply
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

La pescuit pe Snagov

Post by valibu »

Mi-au trebuit ceva ani pana sa ma hotarasc. Chiar daca am stat de nenumarate ori in barca privind la altii cum pescuiesc, chiar daca am masurat sute, poate mii de pesti, niciodata nu am fost curios sa tin cu mainile mele un bat de spinning. Si inevitabilul s-a produs. Sa scap de gura Pictorului mi-am cumparat un bat…. altceva decat macaralele mele. Mai mult luat pe sus de Ionut, Sambata dimineata am picat pe Snagov. De fapt, am orbecait. Ceata de aveam toate sansele sa-mi scot ochii cu mana mea. Aproape de 12, cineva ne-a iubit si a facut ceva lumina. Si a inceput… primul biban, 24 cm, dupa care o marlita, si inca una, si marea mea captura, 43 cm. Rateuri cat cuprinde, rupturi, totul spre amuzamentul lui Ionut, care a cam pierdut numarul marlitelor.… deh, nu incepator ca mine. Una peste alta, m-am “corentat” rau de tot. La 4 dupa amiaza mi-am dat seama ca am berea sub mine, nedesfacuta. Cuvintele sunt de prisos. Prieteni, incercati Snagovul, merita! Multumesc inca odata “nasilor” mei, Pictorul si Ionut.
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: La pescuit pe Snagov

Post by johnny_fia »

E vrajeala mare, va zic eu, sunt prelucrate pozele in photoshop, in loc de pesti sunt sticlele de bere. E vrajeala mare, stati acasa ca nu e peste deloc, nimic nimic :D
Cand eu iti ziceam de spinning, tu Batman Batman......
Dupa un timp o sa urmeze si pescuitul de fly si gata.... ai ramas fara bani :D
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Tot inainte !
Unde ai lasat barca la apa ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: La pescuit pe Snagov

Post by valibu »

Dracie mare cu lasatul barcii la apa. :lol:
Am incercat in Snagov, dar n-am nimerit strada care da la apa. Si usurel - usurel, am ajuns la iesirea din Gruiu, la pod.
La ceata care ne-a sufocat, nici nu ne mai trebuia altceva. Si am reusit sa nu ne umplem de namol. Am facut cam 10 minute pana la locul faptei.
User avatar
Discretul
Posts: 159
Joined: 31 May 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Discretul »

nu ai incercat unde ti-am zis eu? http://g.co/maps/tr8qd oricare din strazi [publice] coboara in lac su pontoane in capatul lor;se termina efectiv in..apa..cu un ponton!
0767886500
User avatar
Discretul
Posts: 159
Joined: 31 May 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Discretul »

valibu wrote:Mi-au trebuit ceva ani pana sa ma hotarasc. Chiar daca am stat de nenumarate ori in barca privind la altii cum pescuiesc, chiar daca am masurat sute, poate mii de pesti, niciodata nu am fost curios sa tin cu mainile mele un bat de spinning. Si inevitabilul s-a produs.

...si pe mine m-a prins : dupa multtteeee studiii in teren! :D [ concursuri de spinning ] m-am dus si eu chitit pe stiuca ,duminica ,cateva ore ,pe un rau in apropierea Bucurestiului: am fost super incantat de rezultate si de .. peisaj!cu siguranta am sa recidivez W urmator ;)
0767886500
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by laloi »

Discretul wrote:... m-am dus si eu chitit pe stiuca ,duminica ,cateva ore ,pe un rau in apropierea Bucurestiului: am fost super incantat de rezultate si de .. peisaj!cu siguranta am sa recidivez W urmator ;)
Ei, dar nu fi chiar atat de "discret", baga si tu ceva detalii ;), ca tare rar mai auzi de vreo coada de peste pe aici :D
PS si la multi ani pt maine :)
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: La pescuit pe Snagov

Post by johnny_fia »

Pai unde ar fi putut sa se duca... pe Neajlov. Rugaminte mare celor care pescuiesc pe Neajlov, sa elibereze tot ce prind si dc vad scule in apa sa le distruga. Au inceput sa bage scule din nou, la vedere, fara frica. Isi revenise intr-un timp Neajlovu, incepuse sa aiba peste, puiet era destul, acum iar au inceput cu prostiile.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by laloi »

johnny_fia wrote:Pai unde ar fi putut sa se duca... pe Neajlov. Rugaminte mare celor care pescuiesc pe Neajlov, sa elibereze tot ce prind si dc vad scule in apa sa le distruga. Au inceput sa bage scule din nou, la vedere, fara frica. Isi revenise intr-un timp Neajlovu, incepuse sa aiba peste, puiet era destul, acum iar au inceput cu prostiile.
Pai tocmai in wk respectiv se plangea lumea ca nu a mers stiuca pe Neajlov aval de Calugareni... poate spune el unde a mers... Referitor la scule, ce intelegi prin ele? eu am batut vreo 2 km de mal in zona respectiva si nu am vazut decat spiningari sau la stationar cu pluta mare la pestisor... Cat despre retinere, banuiesc ca te referi la cele sub_normate, o stiuca de 1 kg juma si 56 cm banuiesc ca e regulamentara ;)
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by fatdaddy »

Se refera la plase , de orice fel!
O stiuca de 1.5kg si 53 cm este regulamentara, dar tot o marla ramane, insa una care depune! Cam de cate stiuci de 3-4kg ai auzit(nu intreb de vazut) in ultimii 10 ani sa fie prinse pe Neajlov?
Andrei Riga
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by DRM »

Am bagat deja 3 partide, de la concurs, ma pregatesc pentru a 4. 8-)
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by laloi »

fatdaddy wrote:Se refera la plase , de orice fel!
O stiuca de 1.5kg si 53 cm este regulamentara, dar tot o marla ramane, insa una care depune! Cam de cate stiuci de 3-4kg ai auzit(nu intreb de vazut) in ultimii 10 ani sa fie prinse pe Neajlov?
Eu de pe la localnicii din zona am auzit ca se mai baga curent, dar noaptea, banuiesc ca si cei cu plasele tot noaptea... Si aia de care ziceam era printre cele mai mari vazute in ultimul an jumate, eu cam de atunci trec pe acolo... Cat despre retinut, eu unul nu mananc peste, daca nu-s cu cineva care vrea sa le retina, din partea mea bye bye, nu are decat sa depuna in continuare :D
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by fatdaddy »

N-au nici un motiv sa controleze plasele doar noaptea, ca nu-i verifica (supravegheaza) nimeni. Pana si cu curent i-am vazut in mieszul zilei.
Andrei Riga
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Radu Ionut »

Buna ziua,

As vrea sa merg si eu pe Snagov la o stiucareala asa de relaxare. M-ar interesa sa stiu cat costa de inchiriat o barca si daca vine si fratemiu,care nu e membru APC, daca il costa ceva si daca da cat?

Multumesc!
User avatar
micutu
Posts: 33
Joined: 02 Aug 2011, 16:55
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by micutu »

Radu Ionut wrote:Buna ziua,

As vrea sa merg si eu pe Snagov la o stiucareala asa de relaxare. M-ar interesa sa stiu cat costa de inchiriat o barca si daca vine si fratemiu,care nu e membru APC, daca il costa ceva si daca da cat?

Multumesc!

am fost acum cateva luni la Marina Port & Resort si am intrebat care e tariful pentru inchirierea unei barci.
am vorbit cu un angajat de acolo si costa 20ron pe ora, ceea ce mi s-a parut exagerat.

daca are cineva o solutie mai ieftina ... as fi interesat, pentru ca mi-e foarte lene sa-mi umflu pneumatica pentru cateva ore de pescuit
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: La pescuit pe Snagov

Post by cezar »

Radu Ionut wrote:Buna ziua,

As vrea sa merg si eu pe Snagov la o stiucareala asa de relaxare. M-ar interesa sa stiu cat costa de inchiriat o barca si daca vine si fratemiu,care nu e membru APC, daca il costa ceva si daca da cat?

Multumesc!
1. Nu trebuie sa fie neaparat membru APC 21, dar trebuie sa aiba permis ANPA, indiferent de unde l-a procurat.
2. Din cate am auzit, 20 lei/ora; negociabil si cam "nashpa", te poti descurca cu un 50 lei/zi, dar trebuie sa ai si putin noroc.
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Radu Ionut »

salut!

sambata vreau sa merg si eu pe snagov. am vazut ca spunea cineva de barci cca 20ron ora dar unde anume? cum se ajunge acolo ca n-am mai fost niciodata pe snagov si nici in snagov si nu as vrea sa pierd vremea umbland jumatate de zi dupa o barca. alta intrebare ar fi cam in ce locuri se da la stiuca sau merge incercat pe tot lacul?
multumesc anticipat pentru raspunsuri!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Incearca Sima 0745765481
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by laloi »

Ionut, se pare ca singura solutie de a afla raspunsurile la intrebarile puse de tine mai sus ai ratat-o, trebuia sa participi la concursul de acolo acu mai putin de o luna :mrgreen: ... chiar vrei asa pe de-a moaca sa afli locuri prinzatoare pe Snagov?! Stiu ca o sa fiu catalogat din nou in fel si chip, dar nu m-am putut abtine, dupa toata tevatura de acu o luna, la cati participanti din APC au fost (nu zic si de restul), chiar nu poate "divulga" nimeni niste sfaturi? (cu exceptia lui Lorelai, amabil ca de obicei)... Sau poate nu se vrea incurajat pescuitul pe acolo... ;) Eu neavand barca nu o sa calc pe acolo decat la copca poate, oricum la banii aia de inchiriere nu se merita, pt niste pixuri (e drept ca distanta e atragatoare), te mai strangi cu 1-2 pescari si mergeti la Dunare sau alta parte de banii aia. In fine, oriunde ar fi iti urez fir intins!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Radu Ionut »

Ma gandeam sa dau asa 3-4 ore de placere chiar si niste pixuri sunt bune ca nu le iau pt ciorba :lol:
Vreau doar sa ma distrez un pic. Eu niciodata n-am inteles secretomania asta cu locurile de pescuit mai ales pe balti care nu prea au peste. Ce ar fi neplacut ar fi sa ma duc si sa nu prind absolut nimic in 4-5 ore desi nici asta nu e mare lucru ca am fost in delta acum o saptamana si ceva si n-am vazut stiuca la culoare. Am dat pe Lumina unde fusese cu o zi inainte cupa deltei la stiuca si auzisem ca nici meseriasii de la concurs n-au prins mai nimic.
O sa vad cum rezolv cu barca. Daca nu o scot undeva la 50-60 ron pentru toata ziua nu ma bag ca nu merita.
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”