La pescuit pe Snagov

Moderator: cezar

User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: La pescuit pe Snagov

Post by pescarul33 »

Salutare domnilor

imi puteti spune si mie pe unde se mai poate intra pe Snagov , ca am fost duminica in recunoastere si identificare de locuri de pescuit, si in afara de intrarea de la Astoria nu am reusit sa gasesc alta cale de acces, desi am bantuit vreo ora jumatate stradutele in lung si-n lat,am nimerit decat undeva pe la jumatatea comunei pe o straduta, dar am dat intr-un debarcader in fata caruia era o mare intindere de nuferi si niste pusti ,,gaozari,, care se dadeau cu ski jetul direct in mijlocul lor :x :shock: . Apropo de nuferi , nu sunt specie protejata ? Am vazut foarte multa lume care pleca de pe lac luand nuferii acasa ca suvenir :x :shock: .
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by valic »

pescarul33 wrote:Salutare domnilor

imi puteti spune si mie pe unde se mai poate intra pe Snagov , ca am fost duminica in recunoastere si identificare de locuri de pescuit, si in afara de intrarea de la Astoria nu am reusit sa gasesc alta cale de acces, desi am bantuit vreo ora jumatate stradutele in lung si-n lat,am nimerit decat undeva pe la jumatatea comunei pe o straduta, dar am dat intr-un debarcader in fata caruia era o mare intindere de nuferi si niste pusti ,,gaozari,, care se dadeau cu ski jetul direct in mijlocul lor :x :shock: . Apropo de nuferi , nu sunt specie protejata ? Am vazut foarte multa lume care pleca de pe lac luand nuferii acasa ca suvenir :x :shock: .
Parca sa stiu si eu, ca nuferii sunt protejati ... dar la noi e TOTUL posibil ... no comment ...
Valic
0744 644 368
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: La pescuit pe Snagov

Post by pescarul33 »

valic wrote: Parca sa stiu si eu, ca nuferii sunt protejati ... dar la noi e TOTUL posibil ... no comment ...

Tocmai ce am vazut la tv un reportaj pe tema nuferilor de pe Snagov. Cica doar nufarul alb si cel galben sunt specii protejate, nu si cel roz, care a fost declarat de curand specie invaziva, iar autoritatile din Snagov pun la dispozitia doritorilor, absolut gratuit, arsenalul complet necesar extragerii acestei specii din lac. :roll:
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Cam asa ceva :
http://www.antena3.ro/romania/hotii-de- ... 83632.html

Nu am inteles totusi cine sunt cei " in drept "
Privitul la Antena 3 poate cauza.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Dumitrescu Iancu »

Lorelai wrote:Cam asa ceva :
http://www.antena3.ro/romania/hotii-de- ... 83632.html

Nu am inteles totusi cine sunt cei " in drept "
Privitul la Antena 3 poate cauza.

O mare parte a Lacului Snagov este arie protejata care se afla , in baza unui contract, in custodia unei societati locale...
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by laloi »

Image
Marimea nu e spectaculoasa, pt mine a fost :), dar inedita a fost momeala: la sfatul unui batran de pe acolo, dupa ce am prins la undita un rac, din coada curatata de solzi, a facut 2 portii pt cele 2 ace cu momitor la care pescuiam, si in 10 minute am prins acest biban. Nu am mai prins nici un rac, asadar a fost singurul biban... la rama si viermusi parca aruncai in fantana... si tot respectivul m-a exasperat cum prindea caras (2-3 la kil), cu un cocolos de mamaliga ultra moale, alte momeli fara rezultate... pt conformitate, partida a fost vineri, 5 oct, intre 11-16, vreme superba...
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Ono »

Stateai la umbra?
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by laloi »

Nu, soare din fata toata ziua, dar la 3-4 m de mal puteai sta la umbra... ca locatie, ca intreba cineva mai sus, in golful unde era strand pe vremuri si El Capitan, sau cum s-o chema acu, daca mai e ceva, ca erau parasite restaurante, terase de acolo... cum te uiti pe harta, mai jos de Palatul Snagov inspre Bucuresti
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by laloi »

Exact acolo, vizavi de dreptunghiul acela alb cu barcuta (nu mai exista pontonul ala acu)... Am vazut 2 masini oprind chiar si acolo, cica se poate intra acu, unde era strandul, si o sa incerc si colo, avantajul e ca stai la umbra tot timpul, vine soarele din spate, dar nu prea am vazut sa prinda altceva decat obleti acolo... Tks
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Exact la ultima intersectie din padure, in fata El Capitan, in stanga Palatul, faci dreapta prin padure, drumul catre vechiul strand ICAB, daca intri din DN1 pe la pasarela, visavis de Petrom, indicator El Capitan
Se poate si pe intrarea mai din fata de pe DN ,spre Izvorani, COR, se trece de satul Izvorani si se merge prin padure pana la strand
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Poate era bine sa cuplam,cu ocazia concursului de spinning si un concurs mic de stationar, tot al APC 21.
Cred ca baza de la Astoria se preteaza macar la o baboiala.
Ideea de baza este socializarea , sa facem un mic festival propriu pe Snagov.
Daca mai e timp, nu cred sa fie asa de complicat, poate o facem si pe asta.
Ce ziceti ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Ono »

laloi wrote:Nu, soare din fata toata ziua, dar la 3-4 m de mal puteai sta la umbra...
N-ai dat cu ce trebuia... Trebuia dat cu cocolos amestecat cu seu de oaie si inmuiat 1/2 in must, la final. E testata!
Felicitari pentru captura.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

laloi wrote:avantajul e ca stai la umbra tot timpul, vine soarele din spate, dar nu prea am vazut sa prinda altceva decat obleti acolo... Tks
Acolo, pe strand, ai sesizat bine, ai umbra excelent, cred ca e cea mai buna de pe tot lacul.
Am mai povestit, acolo am vazut copii prinzand bibani cu carligul de la macaraua de jucarie din plastic.
Referitor la diferite retete de momeala, nu stiu daca sunt cele mai bune, probabil cei care le propun au prins la greu cu ele sau poate este doar transmiterea de informatii prin oratia populara traditionala.
Ingredientele , repet, nu stiu cat de bune sunt, dar metoda de prezentare sigur o sa o aplic si eu, ori de cate ori o sa mi se para potrivit.
Fire intinse pe Snagov !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by laloi »

Lorelai wrote:Poate era bine sa cuplam,cu ocazia concursului de spinning si un concurs mic de stationar, tot al APC 21.
Pai asa am ajuns prima oara pe Snagov acu vreo luna si ceva, 2, nu mai stiu exact, cu Dutu si David pt o cercetare de teren pt asa ceva, era luni, aprox tot pe la 10-11 am ajuns, si din cele aprox 15 locuri standuri disponibile, jumate erau ocupate... repet, luni ora 11, in wk e miting, vineri cand am fost eu acu tot jumate din locuri ocupate...deci problema careia nu i-am gasit rezolvare a fost asigurarea sigura a pistei de concurs... Ma refer la locul descris de mine si localizat de tine pe harta... La Astoria nu stiu cum e, si nu ca nu m-ar tenta, dar cred ca e complicat sa se combine actiunile... cel mult, daca nu se incurca spiningul, sa mai venim niste gura casca sa aruncam cu batul in balta pe acolo, asta, repet, daca conditiile de acolo o permit, lucru pe care nu il stiu fiindca nu am fost acolo. Si nici sigur ca pot in wk asta sa ies la pescuit nu stiu... dar o sa sustin intotdeauna o pescuiala ;)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Eu cred ca se poate, fara mare fason.
Cred ca vom fi totusi multi de la noi, asa ca nu are cum sa strice.
Iar pe strand nu cred ca o sa mai fie multi " sezonisti "
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Laloi, eu propun sa o facem. Chit ca renunt la spinning, sunt destui campioni pe acolo.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Ne facem standurile noastre si daca mai intra vreunul, il consideram "resursa atrasa", ca tot e la moda.
Un gratar, un banisor, o bere nu cred sa treaca peste posibilitatea noastra de organizare.
Sincer, cred ca daca nu facem acum concursul acesta, ramane pe anul viitor.Incep iesirile de toamna in delta, craciun, revelion...
Ce e in mana nu-i minciuna.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Mihai Vinturache »

Si eu propun sa-l faceti.
In stanga pontonului este loc destul pentru o pista de 10 - 12 concurenti. Zilele trecute cand am fost acolo, erau cativa care baboiau in zona, deci e de presupus ca ceva peste este.
Nenea Gicu sigur se inscrie :D .
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
bogdanfb74
Posts: 20
Joined: 29 May 2012, 08:31

Re: La pescuit pe Snagov

Post by bogdanfb74 »

Buna ziua,

Concursul fuse si se duse, din cate vazui fu bine organizat si lumea se simti super.

Avand in vedere ca sunt nou in asociatia, ca nu am pescuit niciodata pe Snagov, solicit ajutorul celor mai experimentati in a lamuri cateva chestiuni. Orice sfat e binevenit pentru mine si va multumesc in avans pentru timpul acordat. Despre ce este vorba:

1. Nu am barca, am prieten cu barca cu motor (nu de fite, barca pentru pescuit). Problema e ca prietenut e din alta localitate si nu este membru al APC21. Intrebarile mele sunt: A. poate intra cu barca proprietate personala pe lac, pentru pescuit, insotit de mine? B. Poate pescui? Precizez ca doreste sa plateasca taxa, daca APC21 percepe taxa, din cate stiu nu are permis ANPA. C. Daca se poate intra cu barca, ce conditii trebuie sa respectam? Exista pe forum ceva informatii?

2. In cazul in care la punctul 1 nu se poate rezolva favorabil, imi puteti spune niste locuri in care pot pescui de pe mal? Am inteles ca e problema cu accesul dar, cei cu experienta pe lac si cu barci pot spune unde sunt zone cu o adancime satisfacatoare a apei la mal, ca sa nu imi arunc momeala in pat de namol cu 10 cm de apa deasupra... cu accesul sunt dispus sa fortez padurea pe jos ca de, mai am de asteptat pana sa imi cumpar barca;

3. Ceva informatii privind inchiriere barca cu vasle? Preturi pe 2012 si persoane de contact?

Inca odata va multumesc pentru intelegere!!!
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”