La pescuit pe Snagov

Moderator: cezar

robert_13
Posts: 160
Joined: 19 Jan 2011, 01:10

Re: La pescuit pe Snagov

Post by robert_13 »

fatdaddy wrote:Buna seara,
S-a dazghetat Snagovul ?
o parte mica, spre tancabesti. vorbeau niste baieti ieri, intr-un magazin de pescuit, unul zicea ca a prins biban frumusel, ca 2 kg
User avatar
gpetrescu
Posts: 6
Joined: 24 May 2010, 11:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pescuit pe Snagov

Post by gpetrescu »

Zona buna de pescuit Snagovul ,insa greu cu braconierii si sportivii,ce sa mai zic in weekend cu salupe si sporturile nautice....O intrecere, gen Cupa snagov pe cand ?
"Peştii se prind cu undiţa, iar oamenii cu vorba"-William Shakespeare
http://www.clubulpescariloramatori.wordpress.com
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Mihai Vinturache »

In principiu spre toamna, ca si anul trecut. Poate cu 2-3 saptamani mai devreme.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Dupa cum banuiti, Snagovul este dezghetat !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by laurentiu_sonia »

Salutare,

Am revenit dintr-o delegatie si mi-am "permis" sa imi iau luni liber. Voiam sa merg pe Snagov dar nu stiu de unde as putea inchiria o barca (ca n-am).

Daca are cineva un sfat si poate si o locatie prinzatoare de biban sau esox raman profund indatorat si dau o bere la urmatoarea Cafenea (la care ajung).

Multam!
Sa auzim de bine!
User avatar
costinelo
Posts: 180
Joined: 20 Feb 2011, 13:32
Location: Ploiesti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by costinelo »

Ieri,fiind o zi frumoasa m-am decis sa fac o iesire la Snagov.Intre orele 10,00-17,30 am pescuit aproximativ o jumatate de galetusa de 5 liri de obleti.Este adevarat ca printre ei s-au itercalat si ceva rosioare,balosi,platicute si bibanei pe care i-am eliberat.Locatie pod Manastire.(Varga 4m,linie 0,10/0,08 , carlig nr,16,viermusi,malai).O zi excelenta in natura din toate punctele de vedere.
Aventurile sunt facute pentru a fi aventuroase.
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by DRM »

Astazi dupa ciuca pe Snagov.Pana la urma am dat in ea.
Attachments
IMG_0023 (Medium).JPG
IMG_0023 (Medium).JPG (66.84 KiB) Viewed 29030 times
IMG_0025 (Medium).JPG
IMG_0025 (Medium).JPG (96.17 KiB) Viewed 29030 times
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Felicitari !
Am fost si eu cu 2 prieteni, dar la noi nu s-a aratat.
Eu am dat chiar cu ce vad la tine.
Nu-i nimic, ne ambitionam si noi, tragem tare !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Erai cu pneumatica ? Ca pe altcineva n-am vazut in zona, ma refer la golf langa Astoria.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by DRM »

Salut Dan,
Da, cu pneumatica, am intrat si iesit pe la Astoria, dar nu am stat dimineata foarte mult in zona ca am facut o plimbare in inspectie si spre coada lacului.
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Lorelai »

Am mai iesit in ultimele doua sfarsituri de saptamana.Cateva pixuri, doar sa miroasa mana a peste.
Si atunci dau dreptate teoriei potrivit careia, daca braconezi si extragi exemplarele mari, asa cum se intampla pe o balta asazis libera, ramai , in mod natural, cu populatia de marlite si pixuri, care nu vor ajunge niciodata mari.
Din pacate, cu dedicatie si pentru cei care inca mai cred ca onorabil e sa pescuiesti pe ape salbatice, luand in deradere pe cei care prefera o incinta C&R.
In alte vremuri aveau dreptate, acum e altfel...

PS 1
Ma uitam pe facebook cum un prieten vechi , din liceu, care are vila pe Snagov, arata plin de mandrie o tava cu niste pixuri prinse pe lacul din fata lui, care au fost gatite spre deliciul oaspetilor sai. L-am intrebat, oarecum viclean, daca au fost prinse de el. Aaa, nu, a venit imediat raspunsul. Vecinii lui pescari.
Sa ma supar pe el ? De ce ? Omul habar nu are, are alte preocupari. Poate, cand o sa ma intalnesc cu el, o sa-i explic cum sta treaba.
Sunt suparat pe cei care stiu despre ce e vorba si nu fac nimic.

PS 2
Rebeule, aia de atunci chiar era punctabila ! Si ailalta cu lumanarea !
La prima iesire te sun, poate te scot din amorteala .
Al tau prieten,
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by rebeu »

Lorelai wrote:...
Rebeule, aia de atunci chiar era punctabila ! Si ailalta cu lumanarea !
La prima iesire te sun, poate te scot din amorteala .
Al tau prieten,
He heeee... ce vremuri! :) Ce memorie!!! :lol: :lol: :lol:
Sper ca data viitoare, punctabila aia să vină şi cu bunicii...

Nu-s de loc amorţit! Doar că am „mici“ probleme cu... garderoba... :(
Cântaru deja a cedat... şi fizic şi psihic... :o

Mercic de invitaţie, de acord cu sunatu', doar că depinde de conjunctură... am ceva obligaţii marţea şi vinerea... şi chiar mă obligă să mă scol... ca pentru plecat la peşte... :evil: Dar nu mai durează mult... luna asta şi gata!

Pupă tot ce prinzi!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by DRM »

Azi canci :? :D
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
CatalinS
Posts: 13
Joined: 27 Jan 2010, 14:58

Re: La pescuit pe Snagov

Post by CatalinS »

Salutare,

Am fost azi pe la bunicu lu' nevasta-mea in Izvorani cu ceva treaba si nu m-am putut abtine sa nu scot barca pe apa. Vremea superba... dar peste lipsa. Am facut c&r cu niste rosioare. In rest nimic. In schimb zona e plina de bastinasi care dau cu setci. Cand am ajuns cu barca la ponton, a venit in urma mea un localnic si m-a intrebat ce am prins. I-am zis ca mai nimic si l-am intrebat si io daca pescuieste. Si a zis ca daaaaa...dar nu cu undite.... No comment. A zis ca a prins foarte bine acum doua saptamani (cate 30-40 kg de caras pe zi)... I-am zis ca ma mir ca mai e peste in balta la cat se navodeste. Si mi-a zis sa stau linistit ca e peste mai mare ca mine in balta. M-a intrebat daca am vazut somn de 80 de kg....si ca daca vreau sa merg cu el acasa sa-mi arate poze...prins anul asta :shock: N-am mai zis nimic. Vreau si eu sa stiu unde ar trebui sa sun sa semnalez actele de braconaj? La jandarmerie e exclus ca nu vine nimeni. Politia din Snagov cred ca e mana in mana cu ei.... Daca nu s-ar bracona pe lacul asta... ar avea un potential extraordinar ...avand in vedere cum se regenereaza an de an... Nu pot decat sa sper ca o sa avem si noi legi mai aspre in astfel de cazuri si care sa se puna si in aplicare...
mike
Posts: 2
Joined: 30 May 2012, 10:17

Re: La pescuit pe Snagov

Post by mike »

In condtiile in care sunt incepator la astfel de partide de pescuit, as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva(Mentionez ca am acest permis valabil ca de altfel toti cei care posteaza aici). Aceasta balta de la Snagov este cu plata, concesionata,etc sau e pe baza de permis ? In alta ordine de idei daca doresc sa pescuiesc la mal, am vreo sansa si puteti recomanda un loc unde se poate intra cu masina? Multumesc anticipat.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: La pescuit pe Snagov

Post by cezar »

mike wrote:In condtiile in care sunt incepator la astfel de partide de pescuit, as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva(Mentionez ca am acest permis valabil ca de altfel toti cei care posteaza aici). Aceasta balta de la Snagov este cu plata, concesionata,etc sau e pe baza de permis ? In alta ordine de idei daca doresc sa pescuiesc la mal, am vreo sansa si puteti recomanda un loc unde se poate intra cu masina? Multumesc anticipat.
Pe Lacul Snagov pescuiti pe baza permisului (cardului) ANPA, fara alte formalitati sau taxe suplimentare.
Pescuitul de pe mal prezinta unele probleme, pentru ca in zona sunt nenumarate case, vile, palate, cateva carciumi, plus manastirea, plus Centrul Olimpic. In celelalte zone, exista stufaris, cocioc etc., iar locurile abordabile sunt putine.
Resursa piscicola principala o constituie pestele salbatic (stiuca, biban, salau, somn, dar si crap, caras, platica babusca).
Puteti prinde si lin sau caracuda, dar sunt specii ocrotite, deci trebuie eliberat.

La peste pasnic nu cred ca puteti obtine rezultate spectaculoase, mai ales de pe mal. Dar, ceva-ceva tot prindeti...
Acces cu masina: recomand zona Complexului Astoria, unde beneficiati si de spatiu de parcare,
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by Mihai Vinturache »

Din pacate sunt foarte putine zonele in care aveti acces cu masina pana la mal si sa dispuneti si de locuri bune de pescuit.
Noi intrand pe lac mai ales cu barca nu le prea cunoastem.
Zona accesibila cu masina este la restaurantul Vanatorul si la capatul lacului dinspre Santu Floresti unde soseaua traverseaza canalul. Sigur mai sunt si altele dar eu nu le cunosc (de exemplu in curte la Truica :D)
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
mike
Posts: 2
Joined: 30 May 2012, 10:17

Re: La pescuit pe Snagov

Post by mike »

Apreciez si tin sa multumesc pentru un raspuns detaliat si rapid.
CatalinS
Posts: 13
Joined: 27 Jan 2010, 14:58

Re: La pescuit pe Snagov

Post by CatalinS »

Salutare,

Luna asta am avut 2 iesiri tot in zona Izvorani cu barca. Am pescuit la caras si platica cu rezultate peste asteptarile mele. Am avut o ruptura si inca 2 scapati care s-au dus ca din pusca. Am reusit sa aduc in barca un caras de 700-800 g si alti cativa mai mici. Am prins si platica de toate marimile, unele chiar maricele si am avut surpriza sa agat si 2 salai (strapazani) cam de 30 cm. Am mai prins si o caracuda frumoasa. Obletele mananca foarte bine. Cred ca daca te duci special pentru el prinzi lejer 2 kg avand in vedere frecventa ffff mare cu care trage. Chiar am avut probleme din punctul asta de vedere ca nu lasa momeala sa se aseze pe fund... si am prins si cativa din astia. In total aprox. 3 kg. De retinut fata de luna iunie e ca n-am mai intalnit la fel de multa rosioara mica.

Fir intins!
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: La pescuit pe Snagov

Post by DRM »

Frumos , ce mai o partida placuta, .... da o poza si tu nu pui ?
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”