Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Dacă doriţi să cumpăraţi/vindeţi echipamente pentru pescuit

Moderator: dutustoica

Post Reply
charly
Posts: 70
Joined: 30 Oct 2009, 12:39

Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by charly »

Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard model 2.3m ,2.6m ,2.9m sau 3.1m .
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by cleniacul »

gasesti la nm marine sau ce firma o fi aia pe stinga dupa balotesti spre ploiesti cam 60 de euro este
charly
Posts: 70
Joined: 30 Oct 2009, 12:39

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by charly »

Sau mai aproape ,in Bucuresti la Euronautica.Merci ptr Informatie, dar vreau una folosita si mai ieftina.
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by cleniacul »

cred ca nu e greu sa o faci singur eu voi incerca la vara sa fac una am toate sculele necesare iar scindura pentru bancheta voi cauta stejar
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by valic »

cleniacul wrote:cred ca nu e greu sa o faci singur eu voi incerca la vara sa fac una am toate sculele necesare iar scindura pentru bancheta voi cauta stejar
incearca SALCIE........parerea mea............
Valic
0744 644 368
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by cleniacul »

valic wrote:
cleniacul wrote:cred ca nu e greu sa o faci singur eu voi incerca la vara sa fac una am toate sculele necesare iar scindura pentru bancheta voi cauta stejar
incearca SALCIE........parerea mea............
nu am
charly
Posts: 70
Joined: 30 Oct 2009, 12:39

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by charly »

Se poate inchide.Multumesc.
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by cleniacul »

charly wrote:Se poate inchide.Multumesc.
ai gasit bancheta?
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by Miyagi »

Chiar ai gasit bancheta ca ma intereseaza si pe mine una pentru un cadet de 3,1m si o pereche de vasle.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by modigliani »

Pentru indiferent ce fel/model de barca , banchetele sunt idiot de simplu de executat artizanal . Pentru cine-i realmente interesat de asa ceva putem extrapola , eventual executa .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by Miyagi »

modigliani wrote:Pentru indiferent ce fel/model de barca , banchetele sunt idiot de simplu de executat artizanal . Pentru cine-i realmente interesat de asa ceva putem extrapola , eventual executa .
Ma duc maine la Galati dupa un cadet de 310, ala de pe rapitori si mi-ar cam trebui mai multe la el ca am vazut ca a fost descompletat bine. Nici cuiele de la vasle nu cred ca le mai are.
Facem daca zici ca nu-i mare vrajeala.
charly
Posts: 70
Joined: 30 Oct 2009, 12:39

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by charly »

modigliani wrote:Pentru indiferent ce fel/model de barca , banchetele sunt idiot de simplu de executat artizanal . Pentru cine-i realmente interesat de asa ceva putem extrapola , eventual executa .
Daca-i faci una lui @Miyagi ma bag si eu,dar nu prea-i asa simplu.Bancheta are niste tije metalice,tensionate cu arcuri,care intra doar 1cm intr-un tub de plastic fixat pe balonul barcii.Daca ai ,,joc,, intre tije si tubul din plastic ai pus-o:ori sare bancheta ori plesneste tubul din plastic.De cacao e si sistemul de prindere a vaslelor,se rasuceste vasla in suport,trebuie pus un manson de cauciuc etc.Barca de firma cu tehnologie avansata ;)
@Miyagi,daca ai podina din tego slefuieste canturile placilor,la mine aveau niste resturi de la masina de taiat ,si acoperite cu vopsea erau numai bune sa tai gatul la porc :)
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by Miyagi »

charly wrote:
modigliani wrote:Pentru indiferent ce fel/model de barca , banchetele sunt idiot de simplu de executat artizanal . Pentru cine-i realmente interesat de asa ceva putem extrapola , eventual executa .
Daca-i faci una lui @Miyagi ma bag si eu,dar nu prea-i asa simplu.Bancheta are niste tije metalice,tensionate cu arcuri,care intra doar 1cm intr-un tub de plastic fixat pe balonul barcii.Daca ai ,,joc,, intre tije si tubul din plastic ai pus-o:ori sare bancheta ori plesneste tubul din plastic.De cacao e si sistemul de prindere a vaslelor,se rasuceste vasla in suport,trebuie pus un manson de cauciuc etc.Barca de firma cu tehnologie avansata ;)
@Miyagi,daca ai podina din tego slefuieste canturile placilor,la mine aveau niste resturi de la masina de taiat ,si acoperite cu vopsea erau numai bune sa tai gatul la porc :)
Multam baieti!
Deci am luat Zodiacul ala si cred ca e vorba de un Cadet Clasic de 310. Bancuta se prinde pe un suport lunguiet ca un creion in diametru insa flexibil. Am avut o discutie azi pentru schimbarea sistemului cu unul clasic de gheare cum au majoritatea pneumaticelor, de la Allroundmarine si presupune scoaterea talonului (suportului de baza fix care e lipit pe barca) si inlocuirea lui cu un manson lipit pe toata suprafata curatata si apoi aplicarea sistemului clasic prin lipire cu un adeziv hypalon-PVC. La bancuta nu mi s-ar parea o tragedie neaparat pentru ca asta ar trebui sa tina bancuta fixata intr-o oarecare pozitie insa la vasle mie teama sincer sa fiu din cauza ca hypalonul unei gonflabile folosite a suportat expuneri la tot felul de factori precum soarele, sarea din apa, nisipul si cred ca imbatranirea lui ia scazut si gradul de prelucrare in conditii de sudura. Am patit chestii de-astea la prima pneumatica ruseasca si dupa vreo 4 petice care se franjureau am aruncat-o si mi-am luat alta noua. Acum stiu ca de-atunci au trecut vreo 25 de ani si tehnologia a avansat, dar mi se pare ca daca tunezi un Mercedes ala nu mai e Mercedes. Asa si cu Zodiacul. Maine ma duc la Euromarine sa vad ce solutii imi dau si baietii de-acolo.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by Miyagi »

In alta ordine de idei cred ca la bancuta e acelasi sistem pe care il folosesc si cei de la Kolibri, iar cei de-acolo vand si piese pe bucati. Mai ma documentez si revin Charly.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by modigliani »

charly wrote:.Bancheta are niste tije metalice,tensionate cu arcuri,care intra doar 1cm intr-un tub de plastic fixat pe balonul barcii.
Este , probabil , vorba despre un banal sistem "telescopic" . Super simplu de executat .

Dar va spun , in foarte scurt timp veti renunta la banchete in favoarea unui scaun pliant asezat direct pe podina . ..... Fac si pariu in sensul asta !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cumpar bancheta ptr. Zodiac sau Bombard

Post by Miyagi »

modigliani wrote:
charly wrote:.Bancheta are niste tije metalice,tensionate cu arcuri,care intra doar 1cm intr-un tub de plastic fixat pe balonul barcii.
Este , probabil , vorba despre un banal sistem "telescopic" . Super simplu de executat .

Dar va spun , in foarte scurt timp veti renunta la banchete in favoarea unui scaun pliant asezat direct pe podina . ..... Fac si pariu in sensul asta !
De acord cu tine ca si eu am arbitrat din scaun si nici nu m-as vedea la fix pe bancuta insa eu mi-am furat-o cu vaju` pe V. Argovei. Am vaslit din capatul baltii din aval pana la baza cu vantul si curentii in spate de pe podina. De pe scaun n-aveam cum. DURERE! Bancuta de vaslit nu trebuie sa lipseasca nicicarei barci.
Post Reply

Return to “Vânzare-Cumpărare pescuit”