Motor 10 HP

Dacă doriţi să cumpăraţi/vindeţi echipamente pentru pescuit

Moderator: dutustoica

Post Reply
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Motor 10 HP

Post by cezar »

APC 21 este interesata în achiziţionarea unui motor de 10 HP/4 timpi, care poate fi SH, dar în stare bună.
Evident, achizitia se va face numai pe baza de acte de provenienta (factura, contract vanzare/cumparare).
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Motor 10 HP

Post by Ono »

Ce fel de motor, in ce scop il folositi? Eu am de motociclete si scutere, noi, la preturi bune, au nevoie doar de baterie si benzina :)
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Motor 10 HP

Post by Dumitrescu Iancu »

Ono, suntem o asociatie de pescari, cum bine stii, asadar il vom folosi pentru propulsarea unei barci...Apreciez, insa, faptul ca nu ai scapat oportunitatea de a face putina reclama motoarelor tale! Succes in vanzarea lor! :lol:
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Motor 10 HP

Post by arlan »

cezar wrote:APC 21 este interesata în achiziţionarea unui motor de 10 HP/4 timpi, care poate fi SH, dar în stare bună.
Evident, achizitia se va face numai pe baza de acte de provenienta (factura, contract vanzare/cumparare).
aranjati ceva cu Dan, ca-i posesor de Mercury 9.9hp 4t si e ca nou!!!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Motor 10 HP

Post by Dan T »

Care Dan? :D
Daca te referi la mine si la motorul care l-am vandut anul trecut, OK, o sa aranjam :lol:
Sorine da-l dracului de motor, ma pup singur singur ca am scapat de el. Avea 59 kg.
Ne trebuie un motor pentru RIB, ceva de max 40 kg.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Motor 10 HP

Post by arlan »

la cat se circula cu RIB e mai bun un 2t si 8hp cizma scurta, e mai usor si la manevrat cand se foloseste si la alte ambarcatiuni inchiriate
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Motor 10 HP

Post by Eugen Fetes »

Dan T wrote:Care Dan? :D
Daca te referi la mine si la motorul care l-am vandut anul trecut, OK, o sa aranjam :lol:
Sorine da-l dracului de motor, ma pup singur singur ca am scapat de el. Avea 59 kg.
Ne trebuie un motor pentru RIB, ceva de max 40 kg.
Dan, eu am avut un Mercy 9,9 in 2 timpi care cantarea 37kg. Ma indoiesc de faptul ca veti gasi de 10cp in 4 timpi la 40 kile. Luati-va unul in 2 timpi, chiar daca consuma mai mult, in situata in care cele 40Kg au tendinta sa devina o limita. Pentru am ma face inteles, motorul meu de 25cp in 2 timpi pus pe lotca de 6,5m la blana merge conta curentului pe Dunare cu cca 30km/h si consuma 10 litri/h. Acelasi motor pus pe o pneumatica de 3,6m, la aceiasi 30Km/h consuma undeva intre 4 si 5 litri/h. Evident ca are importanta incarcatura (bagaj minim) + greutarea barcii (lotca are 250kg, pneumatica mea are aproape 60Kg). Cu asta am cam spus tot... Ce putere maxima suporta RIB-ul? Aia este puterea motorului ce trebuie achizitionat si, spun eu, merita in 2 timpi.
0745578278
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Motor 10 HP

Post by Lorelai »

Subscriu la cele enuntate anterior.Un motor in 2 timpi e mai practic pentru un RIB.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Motor 10 HP

Post by Lorelai »

Dar pentru barca in speta, nu sub 10 CP. Ideal ar fi de 15 CP
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Motor 10 HP

Post by Dan T »

Barca a fost testata atat cu 10 cat si cu 15 cp.
Pentru 15 cp trebuie neaparat incarcatura pe bot. Motorul este putin cam prea puternic pentru barca. In plus necesita foarte mare grija la accelerare pana la momentul glisarii.
Varianta de 10 cp este optima din punct de vedere putere motor. Preferam unul in 4 timpi pentru a elimina amestecul. Va fi folosita de mai multi. Uita careva sa bage ulei si am rezolvat atat problema cat si motorul. Alti bani, alta distractie. Sau, baga prea mult de ancraseaza bujiile si ramane in mijlocul garlei.
Exista motoare de 10 cp de 30-40 kg. Asta cautam momentan. In cazul in care nu reusim sa gasim, vom trece la varianta 2 timpi, fiind si mai usoare si mai raspandite.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Motor 10 HP

Post by Lorelai »

Dan T wrote:Pentru 15 cp trebuie neaparat incarcatura pe bot. Motorul este putin cam prea puternic pentru barca. In plus necesita foarte mare grija la accelerare pana la momentul glisarii.
Eu ma refeream... la greutatea pilotului, in cazul meu.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Motor 10 HP

Post by Eugen Fetes »

Motoarele in 2 timpi de 10, respectiv 15cp au aceiasi greutate. RIB-ul vostru s-a ridicat "periculos" de mult de bot deoarece, probabil ati probat un motor de 15cp in 4 timpi care-i suficient de mult mai greu + cred ca ati stat langa motor pentru comoditate :twisted:
Colacul meu suporta 30cp, dar l-am "armat" cu doar 25 ca pe asta l-am avut "pe stoc". 2 persoane cu ceva bagaje o glisez in cca 25-30m dupa care reduc acceleratia. Inca o chestie contstata: pentru un glisaj mai rapid trimul motorului este reglat cu elicea sub barca. Nasolia este ca in felul asta nu pot atinge viteza maxima a barcii raportat la incarcatura respectiva. Daca salt trimul cu un pas, o glisez pe o distanta mai mare dar ating o viteza superioara ulterior la aceiasi turatie a motorului. Daca motorul ar avea trim electric... ar fi fost o poezie, dar... nu are. La pneumatice trebuie facut un compromis intre distanta pana la glisare si viteza in glisaj, deci se alege varianta optima raportat la necesitati.

P.S. "Si frumoasa, si buna, si desteapta, si cu o situatia financiara OK, si de 25 ani, si fata mare..." ma cam indoiesc :D
0745578278
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Motor 10 HP

Post by cezar »

Eugen Fetes wrote:P.S. "Si frumoasa, si buna, si desteapta, si cu o situatia financiara OK, si de 25 ani, si fata mare..." ma cam indoiesc :D
Gagimane, daca are 25 de ani, e frumoasă şi bună...renunţ la celelalte chestii. :lol: :lol: :lol:
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Motor 10 HP

Post by tdf »

La 25 de ani fata mare? Ce defect are?I

Intreb si eu ca la motoare nu ma pricep.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Motor 10 HP

Post by arlan »

cezar wrote:
Eugen Fetes wrote:P.S. "Si frumoasa, si buna, si desteapta, si cu o situatia financiara OK, si de 25 ani, si fata mare..." ma cam indoiesc :D
Gagimane, daca are 25 de ani, e frumoasă şi bună...renunţ la celelalte chestii. :lol: :lol: :lol:
Eugene, eu zic sa renunti la chestii tehnice cu baietii astia!! ... ca la ce le umbla lor mintea e clar ca uita de ulei in amestec si precis monteaza motorul pe fatza pe balon! :o
.... au dat drea....ku si topicul ... tre banati :lol: .si pe mine!!!! :lol:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Motor 10 HP

Post by Dan T »

In conditiile in care motoarele sunt folosite de zeci de oameni te-ar mira sa uite careva de ulei? Pe mine nu :D
Si avem ca exemplu cele 2 motoare de 6 cp. Unul mananca deja ulei :shock: iar celalalt are gheara de la trim rupta :shock:

Insistam nitel pe 4 timpi, nu gasim... trecem la 2 timpi.

Sa vii diseara la cafenea sa te urechez :lol:
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Motor 10 HP

Post by bogdanenescu1 »

Bogdan Enescu
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Motor 10 HP

Post by fatdaddy »

Daca e vorba de spinari sanatoase si 4 timpi, poate faceti rost de asa ceva

http://www.selvamarine.com/product.php? ... lackbass-8
Andrei Riga
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Motor 10 HP

Post by Ono »

Dumitrescu Iancu wrote:Ono, suntem o asociatie de pescari, cum bine stii, asadar il vom folosi pentru propulsarea unei barci...Apreciez, insa, faptul ca nu ai scapat oportunitatea de a face putina reclama motoarelor tale! Succes in vanzarea lor! :lol:
Exact! Acest site e cel mai nimerit sa vinzi motociclete si scutere: vin clientii moto ca pestele pe Snagov! de asta profit si fac reclama pe blat de fiecare data cand prind ocazia. Eleganta ta e remarcata de la distanta, dar si apreciata, multumesc de atentionare! Ca sa nu creez neajunsuri iremediabile asociatiei si comunitatii de pescari, sterge mesajul de mai sus cu reclama desantata!

(Ma gandeam eu ca ar fi 'prea frumos, prea de la tara' sa scap neatentionat de vigilentul moderator Iancu! Eroarea mea ca in anunt se mentiona doar achizitionarea cu factura a unui motor de 10 cai 4T, fara model sau destinatie)
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Motor 10 HP

Post by Dumitrescu Iancu »

Multumesc de aprecieri, Ono! O zi buna iti doresc!
Post Reply

Return to “Vânzare-Cumpărare pescuit”