ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Dacă doriţi să cumpăraţi/vindeţi echipamente pentru pescuit

Moderator: dutustoica

User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by paulletta »

In urma unor anunturi la noi pe site puse de catre "un membru" am mizat pe seriozitatea omului si am comandat ceva.
Am vazut pe site un link cu o poza a articolului respective, am sunat am stat de vorba cu omul si am primit garantia verbal ca articolul dorit de mine pe care dumnealui il are la vanzare arata impecabil din toate punctele de vedere, estetic si functional.
In urma tranzactiei incheiate am primit un produs asemanator celui din link-ul pus de catre vanzator, dar produsul arata jalnic si este incomplete.
ASADAR aveti grija de la cine cumparati, printer noi exista vanzatori neseriosi.


BLACK LIST VANZATORI:

User: Dan Focsani.
De evitat tranzactiile cu acest individ!
Paulletta
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by mikcutu »

Paule, da-ne mai multe detalii despre produsul pe care l-ai cumparat....
Cum era descris si cum ti l-a livrat...

Nu ii iau apararea dar e usor sa zici ceva despre cineva (chit ca-i de bine / chit ca-i de rau); dar orice afirmatie trebuie sustinuta de dovezi...
Za dacs cam from za tracs!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by Dumitrescu Iancu »

paulletta wrote:In urma unor anunturi la noi pe site puse de catre "un membru" am mizat pe seriozitatea omului si am comandat ceva.
Am vazut pe site un link cu o poza a articolului respective, am sunat am stat de vorba cu omul si am primit garantia verbal ca articolul dorit de mine pe care dumnealui il are la vanzare arata impecabil din toate punctele de vedere, estetic si functional.
In urma tranzactiei incheiate am primit un produs asemanator celui din link-ul pus de catre vanzator, dar produsul arata jalnic si este incomplete.
ASADAR aveti grija de la cine cumparati, printer noi exista vanzatori neseriosi.


BLACK LIST VANZATORI:

User: Dan Focsani.
De evitat tranzactiile cu acest individ!
Paulica, din cate stiu eu, in urma nemultumirii tale, omul s-a oferit sa- ti returneze banii...
Nu as vrea sa transformam forumul in rafuieli personale, de aceea, in speranta ca o sa citesti acest post, mai las topicul pana maine dimineata, dupa care il sterg...
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by paulletta »

Daca se sterge acest topic consider ca se ia aparaea cuiva, si nu sunt de acord cu asa ceva.

Ori daca este nevoie voi explica si voi aduce dovezi in ceea ce spun.
1.Dan Focsani scoate la vanzare scaun Attak starea produsului fiind ireprosabila din spusele lui, spunea ca are doar o iesire cu el.
Il sun pe om ii spun sa imi spuna sincer cum arata, omul spune ca este practic nou.
Ii spun sa faca un pret, omul spune 120 ron, eu accept si a doua zi (luni) il sun vb cu el sii il rog sa imi dea un nr de cont sa ii pun banii.
Am facut transfer bancar confor pozei atasate, am primit scaunul prin niste baieti care au avut drum prin Focsani.
Am preluat scaunul, am sunat si l-am intrebat pe om ce a trimis, deoarece nu este scaunul despre care vorbea si in plus este si incomplet.
Omul ma asigurat ca vine marti in bucuresti si imi aduce scaunul promis.
Marti am pierdut timp din cauza ca ma facut sa stau acasa pentru a ma intalni cu el, nu m-am intalnit, mi-a trimis mesaj pe la ora 22 ca ne vedem miercuri dimineata intre 7 si 7:45.
Nu ne-am vazut, omul nu a mai raspuns nici la telefon, si apoi imi trimite un mesaj in care imi spune sa ii dau nr de cont ca imi pune banii si sa ii dau scaunul.
Intrebarea mea este alta:
Al catelea fraier pacalit sunt eu? e frumos sa se procedeze asa?
Daca am facut scandal, s-a sesizat omul si a zis ca imi trimite banii inapoi ca poate asa se spala de pacate in fata altora?
Pot sa dovedesc cele afirmate de mine, am mesajele trimise si primite.

Dan Focsani are cumva masina?
Imi poate raspunde cineva care stie exact ?
Paulletta
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by paulletta »

imi pare rau ca nu pot atasa direct poza aici dar imi spune:

Ne pare rău, cota fişierelor ataşate a fost atinsă.
Paulletta
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by paulletta »

Image
Paulletta
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by paulletta »

Dumitrescu Iancu wrote: Paulica, din cate stiu eu, in urma nemultumirii tale, omul s-a oferit sa- ti returneze banii...
Nu as vrea sa transformam forumul in rafuieli personale, de aceea, in speranta ca o sa citesti acest post, mai las topicul pana maine dimineata, dupa care il sterg...
De unde sti tu despre ce a spus omul?a sunat cumva si a anuntat pe cineva?
Eu vreau doar sa trag un semnal de alarma sa nu se mai intample....sau poate mai sunt si alti patiti... :roll:

Daca crezi ca semnalul tras de mine este o rafuiala personala... iti pot spune ca te inseli.
Daca se sterge acest topic, doresc sa imi fie sters contul de pe acest forum, pentru ca pana la urma daca nu sunt lasat sa imi exprim o parere, si se ajunge la sters de topic, consider ca nu am ce sa caut aici si ca "incurc" prea multa lume cu prezenta mea.

Toate cele bune.
Paulletta
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by paulletta »

mikcutu wrote:Paule, da-ne mai multe detalii despre produsul pe care l-ai cumparat....
Cum era descris si cum ti l-a livrat...

Nu ii iau apararea dar e usor sa zici ceva despre cineva (chit ca-i de bine / chit ca-i de rau); dar orice afirmatie trebuie sustinuta de dovezi...
Daca vrei iti pot arata poze reale cu scaunul care l-am primit.
Paulletta
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by paulletta »

Scaunul a fost curatat de catre mine, arata infect si nu puteam sa il tin in casa asa cum era.

Image
Image
Image
Image
Image
Paulletta
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by Dumitrescu Iancu »

paulletta wrote:
De unde sti tu despre ce a spus omul?a sunat cumva si a anuntat pe cineva?
De unde stiu, nu este important...Important este ca , asa cum singur recunosti, este adevarat...
Pozele nu ma intereseaza, atat timp cat omul si-a recunoscut greseala.
PS Raspunsul pe care l-ai dat unui forumist de pe alt site, referitor la necesitatea unor fotografii, a fost tot un semnal de alarma? :roll: :roll: :roll:
Ca mie mi s-a parut mai mult un act de sabotaj...
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by paulletta »

Nu exista nici un raspuns de sabotaj pe alt forum, era strict pentru o anumita persoana, se pare ca multa lume a inteles ca este sabotaj.
Sa trecem peste aceasta chestie care de fapt nici macar nu exista :!:
De fiecare data cand am avut cate ceva de spus, am constatat ca ai stat la colt,m-ai pandit si ai raspuns fix contra si pe langa subiect.
Paulletta
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by Dumitrescu Iancu »

paulletta wrote:Nu exista nici un raspuns de sabotaj pe alt forum, era strict pentru o anumita persoana, se pare ca multa lume a inteles ca este sabotaj.
Sa trecem peste aceasta chestie care de fapt nici macar nu exista :!:
De fiecare data cand am avut cate ceva de spus, am constatat ca ai stat la colt,m-ai pandit si ai raspuns fix contra si pe langa subiect.
Ma mir ca tocmai tu spui ca te-am pandit ! Da-mi voie sa nu fiu de acord!
Iar chestia cu pozele este chiar un sabotaj si il voi considera ca atare, indiferent daca persoana care a cerut lamuriri nu era agreeata de tine...Urmand logica ta, ar trebui ca Asociatia sa-ti ceara acceptul pentru fiecare membru nou pe care il primeste ! Adica, daca omul il `inerveaza` pe Pauleta, ii dam raspunsuri in doi peri si ii aratam usa ?
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by paulletta »

Dumitrescu Iancu wrote:
paulletta wrote:Nu exista nici un raspuns de sabotaj pe alt forum, era strict pentru o anumita persoana, se pare ca multa lume a inteles ca este sabotaj.
Sa trecem peste aceasta chestie care de fapt nici macar nu exista :!:
De fiecare data cand am avut cate ceva de spus, am constatat ca ai stat la colt,m-ai pandit si ai raspuns fix contra si pe langa subiect.
Ma mir ca tocmai tu spui ca te-am pandit ! Da-mi voie sa nu fiu de acord!
Iar chestia cu pozele este chiar un sabotaj si il voi considera ca atare, indiferent daca persoana care a cerut lamuriri nu era agreeata de tine...Urmand logica ta, ar trebui ca Asociatia sa-ti ceara acceptul pentru fiecare membru nou pe care il primeste ! Adica, daca omul il `inerveaza` pe Pauleta, ii dam raspunsuri in doi peri si ii aratam usa ?
Nu vad legatura intre post si raspunsul tau.
Persoana care a cerut lamuriri a fost lamurita,nu are legatura cu agrearea sau neagrearea de catre cineva.
De ce imi bagi vorbe in gura si bagi asociatia la inaintare vis-a-vis de raspunsul dat dincolo?
Am cerut eu cuiva din asociatie sa nu primeasca pe cineva anume?
Este treaba mea cu cine comunic pe alte siteuri si ce subiecte abordez.
Nu am implicat asociatia cu nimic, nu am scris nimic de asociatie sau in numele asociatiei, si pana la urma daca nu am voie sa imi exprim o "impresie" pe alt site datorita faptului ca sunt urmarit si pus la zid pentru ce scriu, pai sa cer sa imi stearga contul si de acolo?! sa ramana doar cei care scriu doar ce trebuie?!

Oricum vad ca ai deviat tema subiectului catre o alta discutie, discutie care nu cred ca isi are rostul!
Paulletta
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by Dumitrescu Iancu »

Rugamintea mea este sa nu abordezi subiecte care pot produce prejudicii Asociatiei daca nu ai imputernicirea CD-APC.
Revenind la subiect, repet, omul s-a oferit sa-ti inapoieze banii asa cum singur recunosti, deci isi recunoaste greseala, nu vad ce rost mai avea sa deschizi acest topic...Sau ti s-a parut, poate, ca e prea multa liniste pe forum si e cazul unui `mic` scandal ?
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by paulletta »

Dumitrescu Iancu wrote:Rugamintea mea este sa nu abordezi subiecte care pot produce prejudicii Asociatiei daca nu ai imputernicirea CD-APC.
Revenind la subiect, repet, omul s-a oferit sa-ti inapoieze banii asa cum singur recunosti, deci isi recunoaste greseala, nu vad ce rost mai avea sa deschizi acest topic...Sau ti s-a parut, poate, ca e prea multa liniste pe forum si e cazul unui `mic` scandal ?
In cazul asta ma vad nevoit sa te anunt ca ar fi indicat sa se anunte la deschiderea unui topic pe un alt site, ca au dreptul sa abordeze subiectul doar cei are au imputernicire CD-APC
Si te rog sa pui si o lista cu cei imputerniciti.
Scandal nu caut, nu de bani ma doare pe mine, problema mea este ca am fost "inselat" pe banii mei.
Topicul l-am deschis pentru informare!!!
Te suna cumva cineva si iti spune o varianta pe care tu o crezi si te gasesti sa fi "justitiarul" forumului?
Daca sa scriu nu mai am voie pe acest forum, si sunt "intrebat" pentru ca am DESCHIS ACEST TOPIC ce sa inteleg?!
Simte-te bine, sterge topicul, sterge contul si gata!
Oricum mereu ai avut un ghimpe impotriva mea si stiu asta foarte bine!
Dar mai clar se vede din interventiile tale si din raspunsurile date.
EU AM PUS PUNCT!!!!
Paulletta
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by Dumitrescu Iancu »

Paulica, am specificat ca este vorba de subiecte care pot aduce prejudicii Asociatiei !!!
Stii, este o vorba despre croitorul care masoara de sapte ori si taie o singura data ! De aici pleaca si sfatul meu pentru tine : gandeste de doua ori inainte sa scrii odata !
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by mikcutu »

Merci pentru detalii Paul.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by Mihai Vinturache »

Intamplarea face sa-i cunosc amandoua persoanele implicate in tranzactie.
Cred ca Paul are dreptate, intre "folosit doar o data" si ceea ce se vede in poze e mare diferenta. Dar cunoscandu-l si pe Dan, inclin sa cred ca s-a intamplat ceva, ca nu a fost un gest premeditat. Cred ca, mai degraba, a facut o incurcatura cel care a fost sa ia scaunul, Dan are mai multe scaune. Dar e doar o parere personala.

Pentru Paulleta
1. Da, are masina. Mai multe detalii nu cunosc.
2. Daca redimensionezi (micsorezi) poza nu o sa-ti mai apara acel mesaj (dar probabil deja ai descoperit asta).
3. Nu e cazul sa te superi pe Iancu. Tu stii foarte bine ce munca trebuie depusa sa tii in top o astfel de asociatie si Iancu se zbate mult pentru asta. Mai departe nu ma pronunt pentru ca nu stiu despre ce poze este vorba
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
DanFocsani
Posts: 92
Joined: 16 Mar 2012, 00:20
Location: Focsani, Buzau, Bucuresti, Galati, Tulcea, Constanta

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by DanFocsani »

Acum am intrat pe forum dupa multa vreme si era sa-mi stea mintea!
Paule, din bun simt si respect fata de cei ce s-au deranjat sa-ti raspunda, voi povesti in detaliu tot, ca sa inteleaga si oamenii ca nu toti pescarii sunt cu bun simt si caracter (chiar daca tu vei intelege altceva, nu conteaza).
Povestea a inceput cand Paul mi-a scris un PM si m-a intrebat de scaun - cum arata, pret etc. I-am spus ca scaunul este Atack, pescuit de 2 ori si pretul pe raft este cca 380 lei, insa eu nu il dau cu atat. Problema era ca nu voiam sa vand doar scaunul, deoarece erau doua persoane interesate de mai multe produse, printre ele si scaunul, asa ca i-am spus ca mai trebuie sa astepte sau - a doua varianta - sa ii dau un alt scaun, tot Atack, dar mai folosit, la un pret mai modest de 30% din suma initiala, deoarece nu ar fi dispus sa plateasca prea mult. Am considerat mai degraba ca fac o fapta buna, asa ca am acceptat sa ii dau scaunul. A rugat un amic sa-mi transfere pe card vreo 120 lei pe care i-am primit. A rugat alti baieti sa treaca prin Focsani si sa ia scaunul, au venit, l-au luat (desi m-au tinut acasa 2 zile ca nu au putut veni cand au promis ci a doua zi pe la or 14). Totul ok pana acum - ma gandeam ca am ajutat un om, nu m-a mai deranjat "transportatorul" - socotind ca m-au chemat la naiba in praznic sa ma vad cu ei, ca mi-au blocat 2 zile, ca taxiul pana in locul ales de ei si pana la birou inapoi a fost 25% din cat daduse pe scaun - am considerat-o fapta buna si atat! A doua zi dupa "livrare" ma suna Paul si imi spune ca nu e produsul conform pozei postate si ca lipseste tavita laterala - i-am spus ca ajung a doua zi la amiaza in Bucuresti si ii aduc o tavita - sincer, deja aveam dubii legate de chestia cu degetul si mana toata, dar am tacut si am zis sa fac fapta buna pana la capat. A doua zi am ajuns la Bucuresti, m-am intalnit la hotelul unde erau cazati cu partenerii - timp in care Paul a sunat de mai multe ori, desi i-am inchis repetat si i-am explicat prin sms de ce nu pot vorbi. S-a terminat intalnirea pe seara, l-am sunat din taxi, am vorbit si am stabilit sa ne vedem a doua zi dimineata in zona in care locuieste, ca eu eram in centru si nu eram in drumul sau. Am plecat cu taxi Speed la hotelul unde stateam, dar pentru ca atunci cand l-am sunat eram si cu cea mica in brate, am lasat telefoanele in torpedoul masinii - si acolo le-am uitat! Am facut sapaturi inca de seara, dar soferul se retrasese. Cunoscandu-l pe Andrei Gafita, nu mi-am facut prea mari griji ca nu le recuperez, mai ales ca am si spus la dispecerat cine sunt si ca sunt prieten cu acesta. Am lasat numarul Mirelei -dadaca - sa fiu sunat pentru vesti si am plecat dimineata acasa. In ziua urmatoare, mi-au fost trimise de catre soferul taxiului - om de caracter - telefoanel. Am fost socat de mesajele primite de la "dl. Paul"! O sa le trimit maine lui Iancu, lui Mihai si lui Cezar - cu rugamitea sa parvina si Mikutului o copie. Strangand din dinti i-am raspuns civilizat ca nu-i mai dau scaunul si ca ii trimit banii inapoi imediat daca imi trimite un cont (asta dupa ce m-am sfatuit cu DanT ca eram furios - si aveam si de ce)! O sa inchei acum aceasta postare de pe mobil, cu rugamintea catre cei implicati sa posteze o parere dupa citirea acestora si a mesajellor de maine dimineata. Apropos, scaunul s-a vandut impreuna cu shelterul si altele aceleiasi persoane din Cluj - care culmea, a venit la Focsani, le-a luat si am ramas si amici! Va multumesc si iertati rufele spalate in public!
Nu devii pescar pentru că mergi la baltă, la fel cum nu devii maşină pentru că mergi la garaj
Mobil: 0757533707
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI

Post by cezar »

& Dan Focsani si Paulletta

Stimati colegi si prieteni, va rog sa va rezulvati problemele ori telefonic, ori prin mesaje private, adica in acelasi mod in care v-ati pus de acord asupra detaliilor tranzactiei.
Site-ul APC 21, in cadrul forumului său, gazduieste rubrici de mica publicitate, dar atat si nimic mai mult. Nu garantam ofertele, nu garantam calitatea, nu supraveghem decontarea, nu arbitram litigii.
Eu, personal, habar n-am ce ati negociat, cum v-ati inteles, pe scurt, ce s-a intamplat.
Fiecare are propria versiune, iar acestea sunt diametral opuse. Ambii protagonisti imi sunt prieteni si-mi explica propriile versiuni, telefonic sau prin sms-uri.
Dar, eu anchete, nu fac. N-am nici timp, nici placere pentru asta.
Singurul sfat pe care-l dau celor doi este sa-si rezolve probleme direct, cu calm, fara scandal pe forum. Altfel, cu regret, vom lua masurile necesare.
CD al APC va urmari in continuare al evolutia rubricii si, la nevoie, nu va ezita sa inchida aceste sectiuni, daca astfel de situatii se vor repeta
Locked

Return to “Vânzare-Cumpărare pescuit”