AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Ce vă prisoseşte şi puteţi dărui celorlalţi

Moderator: dutustoica

User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by Lorelai »

Laloi & Valica
Nici nu stiti ce bucuros sunt ca ati inteles perfect ce am vrut sa spun !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by valic »

Lorelai wrote:Laloi & Valica
Nici nu stiti ce bucuros sunt ca ati inteles perfect ce am vrut sa spun !
Tu nu stii cu cine stai de vorba .... ;)
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by valic »

as completa ca:

primarul comunei (de ex. Glodeanu Silistea-Buzau), impreuna cu preotul, politistul si vecinii, ar trebui sa stie care sunt persoanele bolnave si neajutorate din comuna, ca Doamne ! au cam 5-600 familii ... aceia trebuiesc ajutati de autoritati IN PRIMUL RAND, apoi ceilalti ...

PS.Dar imi place sa vad cum Jandarmeria acum ajuta oamenii si apoi la Universitate ii ia la bataie ... :lol:
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by cezar »

valic wrote:as completa ca:

primarul comunei (de ex. Glodeanu Silistea-Buzau), impreuna cu preotul, politistul si vecinii, ar trebui sa stie care sunt persoanele bolnave si neajutorate din comuna, ca Doamne ! au cam 5-600 familii ... aceia trebuiesc ajutati de autoritati IN PRIMUL RAND, apoi ceilalti ...

PS.Dar imi place sa vad cum Jandarmeria acum ajuta oamenii si apoi la Universitate ii ia la bataie ... :lol:
O precizare.
Preotul din Glodeanu-Siliştea este mort din 2 februarie ! Chiar dacă ştie situaţia, nu mai poate spune nimic.
Nici măcar nu poate fi îngropat pentru ca a murit subit, iar I.M.L.-ul nu poate ajunge să-i elibereze actul constatator.
Plus că în cimitir nămeţii au 5-6 metri.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by evergreen »

La sume care pana anul acesta se invarteau pe la 6000 euro/km de drum, iar acum, dupa ce se vehiculeaza, ajung spre 9000 euro/km - cata vreme in Islanda 1.177 euro/km, alte state nordice aproximativ 1500 euro/km, cred ca trebuia sa stam in casa, sau in apartament, sa vina asfaltangii sa ne curete zapada de pe masini, de pe case, de pe trotuare, pana si de pe talpile pantofilor cand intram in casa. Unele comentarii pot contine un sambure de adevar, dar care isi pierde orice continut in fata acestor costuri, pe care le platim aproape toti, iar in schimb suntem facuti pomanagii, ciumpalaci etc! In conditii normale, as fi de acord cu unele comentarii, dar pe banii astia, ramane valabil ceea ce am scris mai sus. Spun asta dupa ce in ultimele 3 saptamani am curatat numai eu zapada de pe trotuarul scarii blocului unde locuiesc, cu o singura exceptie, partiala, a unui vecin, impreuna cu care ne pastram locurile de parcare curate, in conditiile in care am iesit de 9 ori la zapada, iar media de lucru este pe undeva pe la 4 ore, iar maxim am stat aproape 7 ore, pentru ca nu mai este loc de depozitare a zapezii adunate, cred ca sunt singurul care a carat aproape un camion la vreo 30 de m peste un gardulet, pe spatiul verde al altui bloc. Asta cata vreme de 32 de ani n-am vazut niciodata sa fie cineva interesat de altceva in afara de arterele principale; si eu am fost tentat sa-i judec pe cei care nu prea fac nimic, dar am ajuns la concluzia enuntata mai sus, pe care o sustin in continuare! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by Mihai Vinturache »

Eu raspund la fel: Ai dreptate, dar partial.
A. Ca in orice afacere din Romania in care se invart bani publici, sunt convins ca si la deszapezire se fura macar 60% din sumele vehiculate. La aceste sume am fi indreptatiti sa avem si pretentii. Si dupa cum se vede le si avem. Intrebarea este cui ii pasa de pretentiile noastre??? NIMANUI !!!
Pana aici e partea in care suntem de acord.
B. Acum daca nimanui nu-i pasa de ce vrem noi, ce trebuie sa facem? Sa asteptam sa vina primavara si sa ne uitam cum se topeste zapada, in timp ce innotam prin nameti pana la brau spre metrou sau tramvai (daca mai merge?). Daca vrem sa putem iesi din casa, sa ne folosim masina, sa nu ne fie frica pentru cei dragi ca ar putea sa-si rupa ceva alunecand chiar in fata intrarii in bloc, trebuie sa punem mana si sa ne facem singuri treaba. Nu cred ca cineva ar astepta sa moara de foame doar pe considerentul ca e obligatia altuia sa bucatareasca. Si uite asa ajungem sa facem noi mare parte din treaba lor.
Asta e partea cu dreptatea partiala.

Comentariu:
Problema este ca dupa ce ne prezinta facturi de 6000 euro/km de strada/drum din care jumatate a fost curatat de noi nu se gaseste nimeni sa-i scuture putin, sa-i controleze si sa-i arda. Primaria, prefectura etc. ar trebui sa le refuze aceste facturi. Pe baza de fotografii si filme ca sunt destule, sunt convins ca toti avem prin telefoane asa ceva. Din pacate, aici trebuie sa ne intoarcem la prima fraza de la pct. A.
Revin si eu la ce spunea Cezar. Nici macar niste actiuni care nu-i costa nimic nu sunt in stare sa intreprinda. Lunar se platesc milioane de euro pentru ajutoare sociale de la primarii. Unde au fost in toate aceste zile cei care au obligatia sa presteze munca in folosul societatii in schimbul acestor ajutoare? O sa-i cheme la primavara sa mature frunzele si cateva chistoace.
Cate amenzi s-au dat pentru necuratarea trotuarului din fata casei (de bine de rau institutiile au mai curatat)? Dar se vor plange ca nu au avut bani pt. curatat zapada!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by Mihai Vinturache »

Se pare ca acest topic este mai mult off-topic !!!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
ady76buc
Posts: 130
Joined: 25 Mar 2010, 00:17
Location: bucuresti

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by ady76buc »

Posibil sa aveti dreptate.Dar daca oamenii se simt bine si au ceva de spus,sa ii lasam sa se exprime.asta este fiecare din noi suntem diferiti,intelegem diferit,avem gusturi diferite.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by evergreen »

Am o mare nelamurire, de fapt sunt doua, legate de subiectul la ordinea zilei: 1. Daca o persoana este plecata in concediu o perioada, si pe parcursul acestei perioade ninge, si nefiind la domiciliu, nu are cum sa-si curete spatiul din fata proprietatii, curte sau bloc, este pasibil de amenda? 2. Daca eu, de exemplu, curat spatiul aferent scarii blocului unde locuiesc, de „n” ori, iar a „n+1” oara lipsesc, asociatia blocului este amendata pentru zapada care nu a fost curatata, eu de ce trebuie sa platesc cota din amenda corespunzatoare apartamentului meu? Scuze pentr ca sunt off-topic, se poate sterge, daca se permite, macar pana la primirea unui raspuns edificator! :?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by evergreen »

Mihai Vinturache wrote:Eu raspund la fel: Ai dreptate, dar partial.
A. Ca in orice afacere din Romania in care se invart bani publici, sunt convins ca si la deszapezire se fura macar 60% din sumele vehiculate. La aceste sume am fi indreptatiti sa avem si pretentii. Si dupa cum se vede le si avem. Intrebarea este cui ii pasa de pretentiile noastre??? NIMANUI !!!
Pana aici e partea in care suntem de acord.
B. Acum daca nimanui nu-i pasa de ce vrem noi, ce trebuie sa facem? Sa asteptam sa vina primavara si sa ne uitam cum se topeste zapada, in timp ce innotam prin nameti pana la brau spre metrou sau tramvai (daca mai merge?). Daca vrem sa putem iesi din casa, sa ne folosim masina, sa nu ne fie frica pentru cei dragi ca ar putea sa-si rupa ceva alunecand chiar in fata intrarii in bloc, trebuie sa punem mana si sa ne facem singuri treaba. Nu cred ca cineva ar astepta sa moara de foame doar pe considerentul ca e obligatia altuia sa bucatareasca. Si uite asa ajungem sa facem noi mare parte din treaba lor.
Asta e partea cu dreptatea partiala.

Comentariu:
Problema este ca dupa ce ne prezinta facturi de 6000 euro/km de strada/drum din care jumatate a fost curatat de noi nu se gaseste nimeni sa-i scuture putin, sa-i controleze si sa-i arda. Primaria, prefectura etc. ar trebui sa le refuze aceste facturi. Pe baza de fotografii si filme ca sunt destule, sunt convins ca toti avem prin telefoane asa ceva. Din pacate, aici trebuie sa ne intoarcem la prima fraza de la pct. A.
Revin si eu la ce spunea Cezar. Nici macar niste actiuni care nu-i costa nimic nu sunt in stare sa intreprinda. Lunar se platesc milioane de euro pentru ajutoare sociale de la primarii. Unde au fost in toate aceste zile cei care au obligatia sa presteze munca in folosul societatii in schimbul acestor ajutoare? O sa-i cheme la primavara sa mature frunzele si cateva chistoace.
Cate amenzi s-au dat pentru necuratarea trotuarului din fata casei (de bine de rau institutiile au mai curatat)? Dar se vor plange ca nu au avut bani pt. curatat zapada!
Parerea mea este ca la deszapezire se fura 99,99 %, cealalta jumatate despre care spuneti ca ar curata-o cine trebuie, in contextul de fata, cred ca este facuta de catre armata si jandarmerie, asa ca nu stiu cat mai ramane sa fi facut cine stim noi. ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by Mihai Vinturache »

Raspund, fara sa fiu jurist, dar bazandu-ma pe prevederi ale anumitor legi similare.
Daca esti pus in imposibilitatea de a-ti curata trotuarul, din motive neimputabile, independente de tine (bolnav in casa sau in spital, plecat din tara sau din localitate, arestat etc.) si poti dovedi acest lucru nu ai cum sa fii amendat.
Problema cealalta este mai delicata. Daca nu exista niciun inscris ca tu ai curatat de 10 ori trotuarul si ceilalti deloc, dar nimeni nu recunoaste acest lucru, esti bun de plata! Adica daca vecinii merg pe ideea "sa moara si capra ta" nu ai ce sa faci. O faci pastrama!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by Lorelai »

Ceva, vreo copca ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by evergreen »

Mihai Vinturache wrote:Raspund, fara sa fiu jurist, dar bazandu-ma pe prevederi ale anumitor legi similare.
Daca esti pus in imposibilitatea de a-ti curata trotuarul, din motive neimputabile, independente de tine (bolnav in casa sau in spital, plecat din tara sau din localitate, arestat etc.) si poti dovedi acest lucru nu ai cum sa fii amendat.
Problema cealalta este mai delicata. Daca nu exista niciun inscris ca tu ai curatat de 10 ori trotuarul si ceilalti deloc, dar nimeni nu recunoaste acest lucru, esti bun de plata! Adica daca vecinii merg pe ideea "sa moara si capra ta" nu ai ce sa faci. O faci pastrama!
Cred ca ne dam seama destul de repede de faptul ca pentru a demonstra ceva de genul acesta trebuie facuta o contestare in instanta a amenzii, si, poate, dupa vreo 2 ani, cine stie, ai mari sanse de castig!! ;) :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by evergreen »

Cat despre alte lucruri, si eu sunt de acord, in mare parte, cu ele, dar, totusi sa nu-i judecam doar pe cei care, majoritatea, probabil, le-a iesit pe nas faptul ca au conducatorii pe care-i merita, poate ca m-a deranjat prea mult, poate ca inca ma mai surprind diferentele de neam prost fata de preturile reale de pe continent, dar, oricum, nu putem spune ca in zonele rurale mai avem mai mult de 15-20 % populatie sub 50-60 de ani, poate chiar mai putini, restul sunt plecati din tara, sau pe la oras, unde gasesc ceva de lucru si sunt putin mai bine platiti, restul, ce-i drept, nu sunt, poate, cum ar trebui sa fie, dar in conditiile acestea, si pentru casele unde locuiesc se platesc impozite si taxe, chiar daca sunt platite, probabil, de alte rude, asa ca nu se poate justifica atitudinea autoritatilor, fie chiar si numai pentru toleranta aratata asfaltangiilor care nu au prea facut nimic la deszapezire. Iar in legatura cu zonele extreme din tara unde sunt iernile mai grele, sunt foarte putine si foarte mici ca sa putem face comparatie, acolo sunt obisnuiti si daca se intampla de regula asa, fiind zone restranse, se pot deszapezi mult mai repede si mai fara tam-tam, pe cand ceea ce s-a intamplat in ultimele 2-3 saptamani, i-a prins nu numai pe cei care trebuiau sa se ocupe de asta, ci si pe cetateni, nu cred ca a fost o iarna normala, in 32 de ani n-am mai vazut asa ceva, nici n-am auzit povestindu-se, asa ca nu putem spune ca se intampla de regula asa si ca doar cetatenii sunt toti puturosi, mai bine zis sa-i bagam aproape pe toti in aceeasi oala!! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AJUTOR PENTRU SINISTRATII ZAPEZII-ROMANIA2012

Post by Lorelai »

Hai la Bal !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Locked

Return to “Donaţii”