Bursa de peste - Tulcea

Ecologia apelor şi a zonelor unde pescuim

Moderator: Pacapescarul

User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Bursa de peste - Tulcea

Post by Petru Burian »

valic wrote:Dupa cum stiu eu ca merg lucrurile cu pescuitul in Delta si din informatiile din aceeasi zona, NU CRED ca pestele din Mures este din DD, si nici nu are cum, mai ales sa fie si proaspat ................. parerea mea.Cele bune.
D-le Valeriu Coff
Vorbind de specii „locale” de unde, iepurasii lui, sa fie :? :? :?
In primii ani de functionare se stia f. precis:
1. luni si miercuri se aducea peste de la fermele din zona;
2. joi (rareori vineri) se aducea peste din „Dunare si Delta”.
De cativa ani pct. 1. este valabil doar pt. pastrav, iar pct. 2. cuprinde si specii pt. care nu existau ferme in zona, cel putin cu productie suficienta pt. contractare cu supermarcheturi.
Promit ca voi cere iarasi „actele de insotire a marfii” :roll: ca s’ar putea sa mananc, de la o vreme, peste „unguresc” :evil: :evil: :evil:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Bursa de peste - Tulcea

Post by valic »

Dle. Burian,

Nu zic ca nu se poate ca pestele sa fie din Dunare sau Delta, din Dunare poate, dar din Delta nu cred, nu prea are cum ........... parerea mea.
Nu este exclus ca actele de provenienta sa arate ca ar fi din Delta, dar repet, NU CRED. E o moda ca pe cam toate alimentele sa scrie "provenienta romaneasca" dar in realitate este cu totul altceva ............
Asa cum zicea si Cezar, ar trebuia sa poata demonstra trasabilitatea acestuia.

Incercati sa faceti un scenariu la felul cum ar putea pestele sa fie adus din Delta proaspat............... :roll: , si veti descoperii ca e cam greu, dar repet, nu este imposibil ........

Cele bune.

PS. Incercati sa aflati pe ce filiera il aduc, cum, de unde, cand, de la cine, etc, etc...........
Valic
0744 644 368
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Bursa de peste - Tulcea

Post by costin stefanescu »

Mihai,la BVB se tranzactioneaza cu valori mobiliare(actiuni,bonduri,obligatiuni),nu cu marfa fizica,pt asta sant bursele de marfuri,pestele fiind o marfa !
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Bursa de peste - Tulcea

Post by Mihai Vinturache »

Costine, ai dreptate.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Bursa de peste - Tulcea

Post by Petru Burian »

Pana sa apara Bursa de peste iata ca, timid, incepe sa apara si la noi "stramosul burselor" :D :D :D
http://www.adevarul.ro/actualitate/even ... 64002.html
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Post Reply

Return to “Ecologie acvatică şi nu numai”