Acesta va fi viitorul ... ???

Ecologia apelor şi a zonelor unde pescuim

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Acesta va fi viitorul ... ???

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
In timp ce unii dintre noi pleaca in expeditii, foarte multi suntem „nevoiti” sa ramanem acasa.
Pt. cei care au timp, inclinatii ecologiste si vor sa cugete asupra temei poluare versus viitorul planetei si a civilizatiei umane, propun spre analiza lucrarea graficianului 3D, Radoslav Zilinsky.
Accesati link-ul de mai jos, iar dupa ce imaginea se incarca, dati click pe poza.

http://www.thefutureisawesome.com/wp-co ... h_2500.jpg

Eu sper ca nu se va ajunge, ca viitorul sa devina înspăimântător :evil: :evil: :evil:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Acesta va fi viitorul ... ???

Post by Mihai Vinturache »

Domnule Burian, desenul m-a captat si l-am studiat o jumatate de ora si nu ma pot decide de care parte a civilizatiei as dori sa fiu: dincolo sau dincoace de ziduri.
Problema e ca, dupa parerea mea, intr-o astfel de evolutie nu cred ca ar mai exista lemnul cu care sa fie construite cladirile din satul de pe malul raului. Sau o astfel de cladire ar fi mai scumpa decat una din oras :lol: E un punct de vedere.
Din pacate realitatea de azi nu e foarte departe de cea ilustrata. Daca avem in vedere comunitati ca New York, Londra, Tokio etc. pe de o parte si "satele" din Africa, Asia de S-E sau ... Delta Dunarii pe de alta, daca tinem cont de zidul nevazut dar real al vizelor si respingerii sociale, acolo suntem. Lipsesc doar vehiculele zburatoare, dar si alea s-au inmultit. Singura diferenta e ca aceste societati nu stau chiar asa, fata in fata. Dar putem spune linistiti ca cele din urma sunt "lada de gunoi" a primelor. Ca in desen. :(
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Ecologie acvatică şi nu numai”