DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Ecologia apelor şi a zonelor unde pescuim

Moderator: Pacapescarul

User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by mihai_mura »

Nea Sorine, dupa cum vad, stii cam cum merge treaba prin tara asta iar la a critica nu prea te intrece nimeni..... da un pic mai usurel cu rangerii, pedepsele aspre si taierile de capete pe butuc, ca bagi spaima in boieri si nu de alta da ne-or lasa naibii de izbeliste si ne-om prapadi fara de ei!
Io zic s-o luam incetisor... strangem gunoiul nostru si nu numai, pescuim cu bun simt, mai dam un telefon la 112 cand vedem ceva mai deocheat, o lasam mai moale cu cumparatul pestelui de la localnici (ca sa ducem la famelie, sa mance si gura lor), lasam copacii in picioare, nu punem foc la stuf, invatam copii sa respecte natura... etc...
Satarul ala de care vorbesti are doua taisuri - unul se cheama educatie iar celalalt se cheama vot.
De cand nu ai mai fost prin delta, asa ca sa vezi cum stam cu educatia??!! Cat despre vot.... nu cred ca merita sa stric cerneala....
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
sorin
Posts: 17
Joined: 16 Apr 2010, 02:52

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by sorin »

Nea Mihai, dupa cum vad si matale stii cum merge treaba in tara asta, insa ma critici pe mine in loc sa-mi tii partea...Ori faci parte din "boierii dumneavoastra", ca prea tremura aspicul pe mataluta la cuvantul ranger...Tot faci trimitere spre "mai moale"...da, vezi, asa ne considera toti europenii, niste...blegi. Ca sa nu te citez :"(ca sa ducem la famelie, sa mance si gura lor)", ca si in cazul asta ne acuza...nicicum nu-i bine, nu-i asa?
Mai departe : copacii (arborii) se taie pentru ca si astia au saracii un ciclu de viata, si ca sa ai o piesa de mobilier in casa, ori o casa, cel putin un acoperis pe casa, ori nustiu cate se pot confectiona din lemn, pana la scobitoarea pe care o folosesti acum, citind aceste randuri...
Si mai departe : cine aprinde stuful si cu ce scop ? Probabil Terente care nu vede potera din cauza stufului?
Altceva : pai numai aia care nu stiu pescui cumpara peste de la localnici...hahaha, sau te numeri printre cumparatori?
Inca ceva : nu vorbeam de satar cu doua taisuri(probabil vezi dublu), ca legea are un singur tais si ala pentru toata lumea, chiar si pentru tine care stai si te mangai pe chimir...
Si in cele din urma : educatia este in legatura cu cei 7 ani de-acasa, aia cu nearuncatul gunoaielor si cu vorbitul frumos, ceea nu te caracterizeaza. Mai nea `hai, eu cand mergeam in delta tu erai pe undeva pe furtun... Cerneala aia cred ca ai baut-o in loc s-o "strici" in scop intelectual.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by Adar Marian »

sorin wrote: Rezervatia Biosferei Delta Dunarii cu rangeri ca in Yellowstone National Park. Cam ce credeti, acolo se concesioneaza ? Aud ?
Coane, cu opinii sfertodocte si mistocareli de Gura Oborului n-ai sa reusesti impunerea unui adevar care-ti apartine numai tie, asta o data, bashca-i mai fals si decat bancnota de doi poli.
Cand yankeii infiintau Yellowstone National Park, noi inca visam la independenta, plus ca masura viza un teritoriu virgin, pe cata vreme Delta-i locuita - oamenilor alora ce le faci?
... si nu mai aduce-n discutie nici tipicul romanesc, nici educatia, nici uzul gresit dat cernelii, ca-n cele zece posturi de pana azi n-ai dovedit cu nimic c-ai fi mai cu motz decat oricare.
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by mihai_mura »

Sters.
Last edited by mihai_mura on 22 Apr 2010, 14:30, edited 1 time in total.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by cezar »

& sorin

Pe noi ne intereseaza in primul rand pescuitul intr-un climat sanatos, un mediu curat, posibilitatea ca atat noi, cat si generatiile urmatoare sa benefiem de aceste frumuseti neasemuite. Chiar daca ar fi sa resuscitam dinozauri, cum scrieti, cu umor (cam "caznit", totusi) dvs.
Ipostaza de justitiari ne prinde mai putin, sunt altii mai priceputi si mai vizibili pentru asta.
Dintre ONG-uri, vi le recomand pe cele conduse de V.Alistar, Alina Mungiu-Pippidi, Liviu Mihaiu etc, iar dintre partide, P.R.M.
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by PETREMAN »

Dl Sorin

Va inteleg supararea datorata concesiunilor si nenumaratelor abuzuri care se fac in Delta si nu numai dar nu cred ca se rezolva ceva acuzand colegii de pe forum ,pana la urma urmei este doar o discutie,o parere a fiecaruia spusa ca sa te descarci asa ca propunerea mea e sa fim mai cerebrali si sa intelegem ca rezolvarea acestor probleme consta in timp,,mult timp .Eu consider ca unui pescar adevarat îi place linistea si nu scandalul asa ca numai bine :lol:
sorin
Posts: 17
Joined: 16 Apr 2010, 02:52

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by sorin »

Ei bine domnilor, incep prin a-mi cere scuze publice fata de dl. Cezar si fata de dl. Mihai !
Am vazut ca faceti o echipa redutabila si orice cuvant trebuie "asezat" la locul lui, fara pardon. Am incercat un pic de animatie in spirit pamfletaro-caterincar. Sper ca nu-mi purtati pica pentru ca am incercat sa "vars" putin mai multa adrenalina. Uneori tine, alteori nu. Se pare ca de data asta nu. Mi-am dat seama ca e un club care vrea sa faca ceva pentru acest sport nobil, ...si nu numai pentru pescuit ci si pentru mediul care-l inconjoara pe acest impatimit : pescarul.
Daca imi acceptati scuzele va rog sa-mi dati cate un semn, iar atunci voi propune un alt subiect de discutie pe acest topic, la care sigur se poate "construi".
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by cezar »

sorin wrote:Ei bine domnilor, incep prin a-mi cere scuze publice fata de dl. Cezar si fata de dl. Mihai !
Am vazut ca faceti o echipa redutabila si orice cuvant trebuie "asezat" la locul lui, fara pardon. Am incercat un pic de animatie in spirit pamfletaro-caterincar. Sper ca nu-mi purtati pica pentru ca am incercat sa "vars" putin mai multa adrenalina. Uneori tine, alteori nu. Se pare ca de data asta nu. Mi-am dat seama ca e un club care vrea sa faca ceva pentru acest sport nobil, ...si nu numai pentru pescuit ci si pentru mediul care-l inconjoara pe acest impatimit : pescarul.
Daca imi acceptati scuzele va rog sa-mi dati cate un semn, iar atunci voi propune un alt subiect de discutie pe acest topic, la care sigur se poate "construi".
Puteti considera ca aveti acordul. Problema este ca subiectul sa se lege de ce facem noi (sau de ceea ce am putea face).
In rest, sa fim sanatosi si sa dialogam civilizat.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by costin stefanescu »

Sorine,asa nene mai vii printre noi,nu mai da nene cu pietre ca santem de gasca :lol: ,sant sigur ca doar te-ai infierbantat putin si te-a luat apa,oi fi avut meciuri pe aceeasi tema si pe alte siteuri :roll: ,stai sa inceapa treaba la Dunare si or sa fie povesti adevarate!ps.pe Sorin il puteti vedea pe youtube cu seria de filmulete Baimarenii in delta,e cel care tot pupa crapii, :lol: foarte misto clipuri!
sorin
Posts: 17
Joined: 16 Apr 2010, 02:52

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by sorin »

Multumesc domnului Cezar pentru acord si lui Costin pentru sustinere. Il rog inca odata pe domnul Mihai sa nu-mi poarte pica, nu-l cunosc si nu am niciun motiv sa fiu certat cu dansul. Daca hazardul va face ca drumurile noastre prin delta sa se intersecteze isi va da seama ca scrisul e una si omul e alta.
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by mihai_mura »

In acest caz domnilor - scuzele de rigoare pentru postarea la limita! Nu mi s-a mai intamplat si sper sa nu se mai repete.
In rest toate cele bune si dezbateri pe masura, ca avem ce tolocani!
P.S. Domnule Sorin, zi-mi si mie din ce tara postezi de esti activ numa noaptea (la noi)?! No ofence! ;)
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
sorin
Posts: 17
Joined: 16 Apr 2010, 02:52

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by sorin »

Din Tara Maramuresului domnule Mihai,... dar pot sa pun si eu aceeasi intrebare? ;) .
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by Petru Burian »

D-le Sorin
Va inteleg modul de gandire si „intransigenta severa”. Aflu ca „venim” din aceasi "zona" :D
Sunt chiar de acord cu fondul ideilor dvs., iar daca veti fi putin mai atent la forma, consider ca totul va fi OK. ;)
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by PETREMAN »

Supararea a trecut ca norul de cenusa vulcanica :lol:
La cat mai multe dezbateri in limita bunului simt :!: :D
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by mihai_mura »

sorin wrote:Din Tara Maramuresului domnule Mihai,... dar pot sa pun si eu aceeasi intrebare? ;) .
Din Tara Moldovei dar.... uneori "sedintele" se lungesc pana tarziu in noapte... :roll:
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
murphy
Posts: 30
Joined: 27 Oct 2009, 17:32

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by murphy »

Liber în zonele strict protejate din Delta Dunării!

"Zonele strict protejate din Rezervaţia Biosferei Delta Dunării, interzise ani la rând accesului publicului, sunt deschise pentru turişti. O ordonanţă emisă de Guvernul Tăriceanu şi intrată recent în vigoare deschide larg "porţile" unei lumi extrem de valoroase, rezervată până acum doar oamenilor de ştiinţă."

http://www.jurnalul.ro/stire-verde/libe ... 41805.html
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by Petru Burian »

murphy wrote:Liber în zonele strict protejate din Delta Dunării! .... http://www.jurnalul.ro/stire-verde/libe ... 41805.html
Excelenta semnalare :!: Am postat un material, referitor la subiect, la http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic. ... 8547#p8547
Last edited by Petru Burian on 24 Apr 2010, 11:18, edited 1 time in total.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by PETREMAN »

Liber în zonele strict protejate din Delta Dunării! .... Oare doar daca esti cu un ghid poti vizita Delta in acele zone??? ,, A VIZITA,,eu inteleg sa privesc acele locuri sa vad flora si fauna care face deosebita Delta iar daca ar face toti turistii care or sa mearga acolo asa cum vreau eu sa fac nu cred ca ar fi probleme.Si nu cred ca nu mai sunt si alte masuri care trebuie sa le iei cand intri acolo si aici ma refer la faptul ca nu ai voie sa te duci cu gratarul dupa tine sau cu casetofonul pe umar ,strict plimbare aparat foto ,camera video , eu asa cred. Nu ma intelegeti gresit, nu sunt de acord cu mangaiatul pelicanilor pe crestet si nici cu jonglerii cu oua de cormoran dar vreau sa vad pe viu ca de poze si documentare sunt satul.Oricum orice plimbare pe acolo o sa fie o galagie de bani ,deoarece trebuie sa iei un ghid care o sa vina cu barca lui ,care nu este ieftin deloc, motiv care o sa faca o selectie intre cei care vor sa faca o plimbare .
Referitor la paza cred ca acei comisari de mediu o sa ramana in continuare si o sa isi faca treaba ca pana acum.
sorin
Posts: 17
Joined: 16 Apr 2010, 02:52

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by sorin »

Am stat o vreme si m-am gandit cum ar fi trebuit sa incep acest topic pe care l-am initiat...si raspunsul a venit de la sine : nu cu stangul.
Acum, daca "prezentarile" au fost facute, iar Costin m-a deconspirat...si topicul a ajuns intr-o zona mai deosebita (totusi as dori-o si salbatica) :
Majoritatea pescarilor iubitori ai deltei viseaza un an la o iesire in paradis. Dintre acestia, majoritatea isi organizeaza tabere direct pe malul apei. Dintre acestia, majoritatea nu respecta niste reguli care deriva din bunul simt.
Eu, unul, dupa toate formalitatile (in Tulcea), bacurile si drumul lung si dezastruos, ajung la locul de campare putin dupa orele amiezii. Dupa ce pun volanul jos, trag o bere care sa-mi spele praful depus pe toate caile. Apoi urmeaza organizarea taberei.
In primul rand, bineanteles, corturile si aranjatul bagajelor, lucruri pe care le face toata lumea...
Si niste detalii pe care nu stiu cati le au in vedere :
Toaleta
Sap groapa, suficient de adanca, avand in calcul zilele de sedere si abundenta de hrana :lol:
Pe groapa amplasez "tronul" confectionat de acasa, tras la rindea (care ramane acolo... si va spun sigur ca este cine sa-i gaseasca alta adresa).
Curatarea zonei
Inseamna strangerea gunoaielor cat vad cu ochii si arderea lor.
Lemnul de foc
Lemnul il duc de acasa, lemn de fag si carpen care arde bine...la asa ceva gatesc. In rest, pentru un foc de tabara, sunt destule lemne cazute, uscate.
Recipiente, ambalaje
Sunt foarte usor de ars, inclusiv dozele de bere, ...sigur dupa trei saptamani ramane doar o gramajoara de cenusa.
In final, cand o "tai" spre casa mai arunc niste priviri, asa incat totul sa para ca inainte de a sosi(ma rog, dupa curatenie).
Nu vreau ca cele de mai sus sa para o lectie, ci o relatare a ceea ce fac eu. Acestea, in linii mari, sunt principalele etape pe care, dupa parerea mea, orice pescar (turist) trebuie sa le urmeze. Detaliile, in functie de imaginatia fiecaruia.
Idea este ca am putea sa-i "tragem de urechi" pe cei care nu se conformeaza si sa-i educam pe cei tineri, care...
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: DELTA NOASTRA, INCOTRO?

Post by valic »

Draga Sorine,

Ce ai spus tu mai sus facem noi de ani de zile. In privinta gropi pt wc mai putin, consider ca este biodegradabil si ingasa pamantul ................
Restul cenusei si ce mai ramane il strangem si il aruncam in primul tomberon de pa autostrada, asta daca nu ajungem (de regula) cu el acasa la Bucuresti.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Ecologie acvatică şi nu numai”