legea picnicului la malul dunarii

Ecologia apelor şi a zonelor unde pescuim

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
teo51
Posts: 22
Joined: 29 Oct 2011, 12:02

legea picnicului la malul dunarii

Post by teo51 »

Curand va incepe sezonul de pescuit. Ce se va intampla cu camparea in locurile neamenajate (majoritatea cursului dunarii si nu numai)? Ce impact va avea asupra pescarilor? Oare vom fi nevoiti sa ne concentram doi insi pe mp.in zonele in care exista camping amenajat? batranul cort trebuie "uitat acasa"? locurile salbatice ne vor fi refuzate?
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: legea picnicului la malul dunarii

Post by Lorelai »

Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: legea picnicului la malul dunarii

Post by Claudiu »

Normal ca cine-i obisnuit sa pescuiasca in "incinte" cu taxa n-o sa inteleaga indignarea noastra, a celor care pescuim pe naturale, vis-a-vis de legea picnicului...
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: legea picnicului la malul dunarii

Post by Lorelai »

Desi tonul este cam caustic, trec peste el.
Si mie imi place sa ies in natura, unde, daca iesirea dureaza sau suntem mai multi, gratarul , pirostriile, ceaunul sunt de neconceput.
La sfarsit curatenie, nu stie nimeni ca ai fost acolo.
De cate ori nu ai gasit munti de gunoaie dupa asazisii iubitori de natura ?
Cum sa scapi de asa ceva daca nu dai o lege ? Probabil incompleta , cu hibe la inceput, dar totusi creezi un cadru.
Poate solutia vine din mai multe parti, ca sa fie toata lumea multumita.
Din cate am inteles, primariile sunt obligate sa amenajeze asemenea locuri.
De asemeni, se pot cred organiza de catre asociatii, cum e si a noastra, tabere care sa respecte conditiile de campare.
Probabil mai sunt si alte posibilitati.
Sau s-o luam invers, ce trebuie facut ca sa nu mai gasim muntii de gunoaie din paduri, poieni, maluri de apa ?
Pentru ca de fapt acesta sper eu ca este scopul acestei legi, nicidecum sa interzica omului sa iasa in natura, daca o face civilizat.
Referitor la pescuitul pe incinte, stai linistit, in principal dau pe ape salbatice.
Dar dupa 3 zile de colindat pe balti iar stiuca nu se arata, si nu numai la tine, dupa banii cheltuiti pe drum si cazare, e motiv de mishto sa te duci undeva sa simti totusi cum trage un peste intr-o zona nebraconata si necurentata ? Nu e obligatoriu sa o prinzi nici acolo, nu sare singura in barca, dar macar ai o sansa.
Si te intorci acasa cu un moral mai bun.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: legea picnicului la malul dunarii

Post by evergreen »

Claudiu wrote:Normal ca cine-i obisnuit sa pescuiasca in "incinte" cu taxa n-o sa inteleaga indignarea noastra, a celor care pescuim pe naturale, vis-a-vis de legea picnicului...
Totul este foarte bine, Claudiu, in spiritul zilelor noastre, apropo de asta, nu stiu daca ai vazut din ce s-a prezentat la televizor cum arata - dupa plecarea "turistilor reformati" de noile reguli - o zona "amenajata" pentru picnic langa o binecunoscuta padure, nu se prea vad diferente semnificative fata de cum era inainte de aparitia acestei legi!! Daca tot trebuie platita o taxa, atunci de ce nu se primeste macar un tichet (completat in dublu exemplar, unul la turist si unul la personalul de deservire) si un sac pentru deseuri menajere, iar la plecare sa predai bonul impreuna cu sacul, asta ca sa se faca dovada ca nu ti-ai lasat "mostenirea" in acea zona, nu cred ca ar fi asa de greu, in loc de atatea restrictii, care se tot accentueaza pentru restul lumii, iar cei care nu tineau cont de ele inainte, mai mult ca sigur ca nu vor tine nici acum!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: legea picnicului la malul dunarii

Post by Claudiu »

Nu pot fi de acord cu legea asta pentru ca pe mine ma intereseaza ce fac eu si cum imi petrec timpul liber, nu salvarea mediului si a naturii. Oricum cine e tartan de fel face mizerie oriunde s-ar afla, iar cine este cu obrazul fin, nu. Nu poti obliga o natiune intreaga sa se adapteze brusc la niste reguli impuse de catre orice aiurit caruia i s-a aratat lui in vis ca asa ar putea salva tara de gunoaie. M-ai prins ca las mizerie, taxeaza-ma, dar nu-mi interzice un lucru doar ca nu poti tu gestiona situatia.
Gunoaiele de pe malul dunarii mai provin in marea lor majoritate si de la ce aduce Dunarea cu ea. Au grija locuitorii acestei minunate tari sa arunce tot felul de mizerii in raurile care le trec prin fatza curtii, acestea ajungand si in Dunare. Nu imi place sa fac teoria chibritului, dar daca tot sunt unii asa de ecologisti de fel, de ce nu renunta la autoturisme si barcile cu motor pe motiv ca polueaza atmosfera ? Hai sa renuntam la orice sursa de poluare si sa traim bio intr-o armonie perfecta!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: legea picnicului la malul dunarii

Post by Claudiu »

Pe sistemul: sa interzica sexul pe motiv ca exista prostitutie...
Ce ma intristeaza cel mai mult, este faptul ca idiotii astia au si sustinatori, frate. :evil:
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: legea picnicului la malul dunarii

Post by evergreen »

Claudiu wrote:Pe sistemul: sa interzica sexul pe motiv ca exista prostitutie...
Ce ma intristeaza cel mai mult, este faptul ca idiotii astia au si sustinatori, frate. :evil:
Ce sa-i faci, cine se aseamana, se aduna! ;) :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: legea picnicului la malul dunarii

Post by Lorelai »

evergreen wrote:Ce sa-i faci, cine se aseamana, se aduna!
Nu ca mi-ar face placere, dar subscriu.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Post Reply

Return to “Ecologie acvatică şi nu numai”