Despre pesti si parazitii lor

Ecologia apelor şi a zonelor unde pescuim

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Despre pesti si parazitii lor

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Consider ca ar fi utila o rubrica cu titlul de mai sus, drept care am deschis-o aici, dar poate fi mutata si altundeva, eventual ca subiect de sinestatator.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Petru Burian »

Eustrongylides excisus
Stimati colegi, despre acest parazit am mai vorbit pe alte saituri, cu mai multe reveniri. Deoarece unele info. pare ca s-au „pierdut” revin cu o „reeditare actualizata”

1 -- larva paraziteaza la pesti, unde se inchisteaza in musculatura, peretele intestinal, cavitatea corpului, ovare, fiind semnalata la: Biban, Ştiuca, Şalau, Somn, Avat si Sturioni.
2 -- corpul are 1,1-2,7 cm lungime (dupa alti autori 8,3cm), 2 mm grosime, de culoare rosie, inconjurata in unele cazuri de o capsula groasa de culoare bruna (chist).
3 -- adultii paraziteaza in peretii stomacului la pasarile ihtiofage (cormoran, egreta, etc.), in timp ce pestii indeplinesc doar rolul de gazda intermediara (depozitara) pt. stadiile larvare III si IV.
4 -- dupa naparlire, larvele stadiului III fie raman in cavitatea corpului, fie migreaza in musculatura abdominala, peretii intestinali, ficat, gonade, unde se inchisteaza.
5 -- pestii, au rol insemnat in raspandirea parazitului in populatiile pasarilor ihtiofage si prezinta simptome de boala doar in cazul unei infestari masive, cand pot devenii letargici, cu abdomenul umflat, dificultati la inot, etc.
6 -- in cazul infestarii la om, parazitul se fixeaza in peretele tubului digestiv, dar poate sa-l si perforeze, migrand si in alte organe, in ambele cazuri generand dureri abdominale. Remediul consta in extragerea chirurgicala a segmentelor parazitate. Vestea buna este ca se cunosc extrem de putine cazuri de infestare la om (confirmate medical). Conform unor articole din SUA, au fost confirmate doar 5 astfel de cazuri, prin consumarea unor pesti incorect gatiti.

La vremea respectiva, pt. a fi sigur asupra determinarii (dupa poze) m-am consultat cu o cunostinta, cercetator in cadrul RBDD, care a confirmat corectitudinea determinarii, adaugand urmatorul comentariu: „... De peste 15 ani acest parazit se regaseste destul de frecvent la Biban, Ştiuca, Şalau, dar si la Somn, Avat si Sturioni. Eu obisnuiesc sa extrag parazitul, am grija sa prepar corect pestele si-l consum fara probleme. Este o problema de gusturi ...”

Sa auzim de bine !!!
Image
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Pacapescarul »

Si eu la fel procedez, la filetare am grija sa-i extrag si sa chiuretez locul cu cutitul, dupa care ii prepar fara probleme. De cand am descoperit fenomenul, nu am mancat biban decat filetat.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Mihai Vinturache »

Eu am mai intalnit acest parazit, la carasi prinsi in diverse balti din jurul Bucurestiului.
Am constatat ca daca pestele este lasat sa stea putin dupa ce moare(1-2 ore, nu sa se strice!), parazitii ies singuri din peste.
Nu stiu daca ies chiar toti. In general evit sa mananc un peste pe care am vazut parazitii, dar tinand cont ca multi pesti au fost "executati" in chiuveta, deci n-au avut timp sa stea sa iasa parazitii, probabil ca deja am inghitit destui. Cei mai multi prajiti.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Adar Marian »

Daca pestele e congelat, parazitul moare?
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by paulletta »

In principiu moare, nu cred ca poate sa reziste la o asemenea temperatura.
Paulletta
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Adar Marian »

Paule, pe mine ma interesa in realitate, mon cher, ca de principii sunt mai sastisit ca popa de coliva.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Petru Burian »

Adar Marian wrote:Paule, pe mine ma interesa in realitate, mon cher, ca de principii sunt mai sastisit ca popa de coliva.
Domn’ Adar
1 -- congelare lenta la -18 gr. (temperatura de stocare din congelatoare): scaderea temperaturii se realizeaza lent, se obtine o formare progresiva a cristalelor de gheata, in numar redus si de dimensiuni mari, care pot sa distruga structura celulara a produsului si sa distruga in mod ireparabil tesuturile => parazitul este omorat prin distrugerea tesuturilor.
2 -- congelare rapida la -33 -40 gr. (folosita in ind. alimentara): cristalizarea poate fi evitata prin crearea unei faze amorfe care favorizeaza stabilitatea produselor pe durata perioadei de pastrare.
Toti cunoastem urmatorul fenomen:
3 -- la decongelarea carnii => o cantitate relativ mare de “lichid” – s-a folosit congelarea lenta.
4 -- la decongelarea carnii => o cantitate f. mica, sau deloc de “lichid” – s-a folosit congelarea rapida.
Explicatia fenomenului de la pct. 3.: cristalele mari de ghiata, au distrus structura celulara, inclusiv integritatea membranei celulare => la decongelare se pierde o parte a lichidelor intracelulare (inclusiv enzime, proteine, “arome” etc.) + consistenta fizica a carnii – aviz gurmanzilor & bucatarilor :D :D :D
Sa auzim de bine !!!
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by costin stefanescu »

va multumim dom'profesor pt explicatii,personal auzisem inainte despre acest parazit ca nu ar fi periculos pt om,dar recent am citit contrariul,ca se ajunge la operatie,am o intrebare,acest parazit nu moare,asa cum fac toti viermii intestinali,daca-i dam puternic cu usturoi si ardei iute :lol:?
Valentin Petrovici

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Valentin Petrovici »

Costine dacă bagi vro 200 gr. de Bănişor dispare şi urmă de vierme.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Petru Burian »

Valentin Petrovici wrote:Costine dacă bagi vro 200 gr. de Bănişor dispare şi urmă de vierme.
Stiut fiind ca viermele nu serveste usturoi si ardei iute, decat in stare de ebrietate :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by costin stefanescu »

e bine 'ca va radeti',dar eu stau ca pe ghimpi avand in vedere ca sunt un mare consumator de peste si de obicei nu prea ma uitam prin carnea pestilor dupa puncte rosii,iar acum de cand cu treaba asta parca ma cam injunghie matele :lol: !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by cezar »

costin stefanescu wrote:e bine 'ca va radeti',dar eu stau ca pe ghimpi avand in vedere ca sunt un mare consumator de peste si de obicei nu prea ma uitam prin carnea pestilor dupa puncte rosii,iar acum de cand cu treaba asta parca ma cam injunghie matele :lol: !
Lasa frate, ca se trateaza la Colentina, vis-a-vis de domiciliul meu! Nu te las eu la greu ! ;)
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by FAE »

:D SALVE :D
Costine....ce norocos esti...alti dau bani grei pe carne, si tu ca o primesti cadou i-ti pare rau... :lol: :lol: , sau vorba unui prieten.."vrei sa faci vre-o arogantza cu noi" sa ne faci in ciuda ca tu maninci friptura gratis... :lol: :lol: :lol:
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Miyagi »

FAE wrote::D SALVE :D
Costine....ce norocos esti...alti dau bani grei pe carne, si tu ca o primesti cadou i-ti pare rau... :lol: :lol: , sau vorba unui prieten.."vrei sa faci vre-o arogantza cu noi" sa ne faci in ciuda ca tu maninci friptura gratis... :lol: :lol: :lol:
Pai eu m-as cam intreba de ce o tot primeste cadou? Ii vrea cineva atat de mult binele? Sa-mi zici cand e ziua ta Costine sa-ti fac cadou un microscop ca sa vezi la ce-ti sunt buni prietenii :) .
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Miyagi »

Petru Burian wrote:
Valentin Petrovici wrote:Costine dacă bagi vro 200 gr. de Bănişor dispare şi urmă de vierme.
Stiut fiind ca viermele nu serveste usturoi si ardei iute, decat in stare de ebrietate :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: ; Dle Burian ma intereseaza si pe mine lucrarile dvs. Cam care sunt si cum pot sa le procur?
Va multumesc!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Petru Burian »

Miyagi wrote:Dle Burian ma intereseaza si pe mine lucrarile dvs. Cam care sunt si cum pot sa le procur?
Va multumesc!
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... tor/nav/1/

http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... are/nav/1/

Restul imprastiat prin saituri :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by rubliov »

Domnule Burian va rog sa elucidati o problema.
un prieten al meu si-a facut in gradina un iaz de vreo 60mp cu o adancime de la 1,5 la 2m.apa o aeriseste cu ceva improvizat.a bagat 40kg de crap cam de 100grame bucata.toata iarna a facut in ghetza copci mari si mici.i-au murit insa vreo 25-30 de bucati.acum nu mai are gheata si au iesit la suprafata pestii morti.au pe ei o "panza" alba subtire care este exfoliata pe alocuri.eu am vazut unul si avea mazga aceea alba in sfertul dinspre coada.
va rog sfatuiti-ma cum sa-l ...sfatuiesc...!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by Petru Burian »

Domnule Viorel Dumitru Neagu
1 -- La o densitate medie de 3,8 pesti/mc, popularea a fost cam la limita maxima pt. crap.
2 -- functie de profilul longitudinal/transversal al lacului, existenta sau lipsa unor curenti de apa, copcile mari si mici nu totdeauna sunt suficiente pt. oxigenarea apei.
3 -- daca pe langa o "panza alba subtire care este exfoliata pe alocuri” pestii aveau si unele inotatoare +/- degradate (parti lipsa, margini „zdrentuite”), mucus mai abundent decat in cond. normale, atunci e vorba de o micoza (mucegai).
4 -- micozele pot fi de mai multe feluri, se combat greu prin eliminarea exemplarelor afectate si imbaieri dezinfectante ale pestilor neafectati, dezinfectarea drastica a iazului inclusiv cu eliminarea vegetatiei (sporii plutesc in apa, se depun pe substrat sau plante, etc.).
5 -- in cazul iazurilor unice (fara bazin de carantina) solutia este „valorificarea” integrala a stocului de peste :!: golirea integrala a iazului + dezinfectare + tinerea pe uscat toata vara si iarna (pt. ultraviolete + inghiet) apoi reumplere, echilibrarea habitatului isi repopulare dar la densitate mai mica.
6 -- material de repopulare garantat sanatos + sustinerea „rezistentei la boli” a pestilor prin vitaminizare, uneori tratament preventiv administrat prin furaje.
Rezultatul pozitiv nu poate fi garantat :( :(
Sa auzim numai de bine :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Despre pesti si parazitii lor

Post by rubliov »

va multumesc domnule Burian!
mesajul dvs o sa-l trimit prietenului meu!
Post Reply

Return to “Ecologie acvatică şi nu numai”