Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Concursuri, regulamente

Moderators: Ionut, cezar, PETREMAN

tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by tdf »

Sunt doua chestiuni:
- pescuitul cu elastic;
- invitarea campionului.

Prima chestiune:
Deja foarte multi pescari la varga au linii cu elastic, interzicerea in concurs este discutabila.
Intrezicerea este desueta din perspectiva evolutiei metodelor de pescuit.
Interzicerea este oportuna daca privim pescuitul la varga mai nostalgic, ca o intoarcere la origini: un om, o varga, o linie simpla si pestii.

A doua chestiune:
Opinia mea este ca invitarea campionului ar fi un gest elegant si de fair-play.

Pana la urma mergem sa ne simtim bine si nu sa ne satisfacem orgolii sau sa facem pe desteptii neintelesi.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by laloi »

Stimabililor, vazand ca cineva tot incearca sa induca o anumita idee ca si anul trecut, mai fac o precizare si sper ca lucrurile vor fi definitiv clare si veti discuta strict on topic: nicaieri aici sau altundeva nu mi-am exprimat intentia de a ma inscrie la acest concurs, cu sau fara elastic, "moca" sau cu taxa, mare, mica, justificata sau nu. Am intervenit in acest topic doar ca se faceau cam multe referiri la mine si mi s-a parut normal sa imi exprim si eu punctul de vedere. Anul trecut, in ciuda invectivelor si batjocurii, dintr-un orgoliu prostesc am participat totusi, lucru pe care il regret acu, dar nu o sa mai repet greseala. Pentru mine APC21 nu mai reprezinta o asociatie, ci un simplu SRL cu diferite servicii de turism pescaresc, ca sa le zic asa, poate nu e termenul potrivit intru totul, dar ceva pe acolo, de care eu unul nu mai sunt interesat. Din placerea de a pescui m-am inscris in aceasta asociatie, si tot ca sa imi ramana aceeasi placere m-am si retras, simplu. Fir intins participantilor!
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by tdf »

@ Laloi
Asta e decizia ta, personala si inatacabila! Pentru mine viata merge inainte, pestele ramane acoperit de apa, prea multa apa uneori.
Raman cu un regret ca s-a ajuns aici si tu ai renuntat. Eu stiu ca esti pescar de fixa absolut remarcabil.

@all
Ma gandesc sa intreb daca la socializarea de vineri seara sunt acceptati si membrii cu opinii net diferite, cam ca mine? Cu Fermecatorul Audi2004 cred ca ma inteleg bine, pe
ceilalti nu cred ca va cunosc. Intreb, nu dau cu parul.
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by tdf »

Dar as putea da un rachiu, de exemplu ...
cristi0110
Moderator
Posts: 238
Joined: 25 Feb 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by cristi0110 »

Nu facem maine o cafenea?
audi2004
Posts: 89
Joined: 23 Apr 2010, 12:05

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by audi2004 »

TDF-ule , la evenutuala socializare de vinerea de dinaintea concursului, cu siguranta sunt acceptate toate persoanele , dornice de socializare, si crede-ma cu totii sunt super baieti , daca aduci si un rachiu, vei fii ovationat, eu am apucat sa gust 'gemul de gutui' fooooarte putin la inceput de ianuarie pe greaca, iar dupa ce am gasit 'gemul' se uita fratele EXU cu neste ochii la mine ......... , bine ca nu am intrat pe gheata , cine stie ce era in stare. sa ne vedem cu bine.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by cezar »

Cu socializarea de vineri seara, deocamdata nu s-a hotarat nimic. Voi vorbi cu Didi Ionita si vom cauta un loc unde sa nu dirijam nici pista de concurs, nici pe ceilalti pescari (nu avem balta in exclusivitate).

Oricum, fiind inainte de concurs, cu tuica, palinca si restul...mai usurel.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by cezar »

Avand in vedere bunele relatii dintre conducerile APC 21 si APS, am convenit cu dl. Vasile Mitrea (presedintele APS) ca membrii acestei asociatii sa beneficieze la acest concurs de conditii similare membrilor APC 21.
User avatar
as69
Posts: 19
Joined: 17 Jun 2014, 19:39
Location: Bucuresti

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by as69 »

cezar wrote:Avand in vedere bunele relatii dintre conducerile APC 21 si APS, am convenit cu dl. Vasile Mitrea (presedintele APS) ca membrii acestei asociatii sa beneficieze la acest concurs de conditii similare membrilor APC 21.


O idee minunata!!!
Si eu ca membru Apc, particip la campionatul Aps la feeder si platesc aceeiasi taxa ca si membrii Aps..
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by tdf »

Nu conteaza cine pescuieste, ci cine cantareste. Cine sunt arbitrii?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by cezar »

tdf wrote:Nu conteaza cine pescuieste, ci cine cantareste. Cine sunt arbitrii?
Da cantarit, cantareste cantarul. Cine tine cantarul? Poate chiar dumneata, la sfarsitul concursului.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by laloi »

tdf wrote:Nu conteaza cine pescuieste, ci cine cantareste. Cine sunt arbitrii?
Eu cred ca Tony o sa cantareasca, si dupa ce vede rezultatul final tot el o sa il si conteste... :mrgreen:
cristi0110
Moderator
Posts: 238
Joined: 25 Feb 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by cristi0110 »

Cezar, nu facem o cafenea pentru strângerea de taxe de concurs si altele?
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by Tony »

laloi wrote:
tdf wrote:Nu conteaza cine pescuieste, ci cine cantareste. Cine sunt arbitrii?
Eu cred ca Tony o sa cantareasca, si dupa ce vede rezultatul final tot el o sa il si conteste... :mrgreen:

Daca Tu tot NU participi ..nu ma bag la arbitraj.....ca sunt concurent momentan...cine stie poate ma retrag si eu ..
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by cezar »

cristi0110 wrote:Cezar, nu facem o cafenea pentru strângerea de taxe de concurs si altele?
Ba da, va fi o Cafenea, imediat dupa 1 Mai ! :D
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by tdf »

@Cezar

Imi dai la gioale : nu conteaza ce cantarul cantareste ci ce afiseaza. Si seria poate continua: cat cantareste cantarul, nu are afisaj ca e cu arc etc.
Lingura, sa nu uitati de ea.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by laloi »

valibu wrote:Locul II si III vin cu premii de acasa? Ziceam si eu...
Vezi ca s-au bagat premii si pt 2 si 3 ;) ... acu ma astept sa se dea voie si la elastic, sa se dea reduceri si pt Lucioperca sau mai stiu eu ce asociatii, sa se reduca si taxa etc... tot e bine ca a adus ceva pozitiv anuntul meu.

@tdf: exagerezi, pescuitul la undita e doar stilul meu favorit... remarcabil e de ex Dl. Bogdan Constantinescu, nu uita ce clasa ne-a aratat la concursul de oblete, si sunt convins ca e unul din favoriti :)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by cezar »

Am fost ieri la Lupsanu 1, am mai discutat cu Didi Ionita si am facut un pescuit experimental.

Iata concluziile:

1. Vom avea socializare vineri 15 mai 2015, seara, incepand cu ora 18,00. Tot atunci se vor putea vizita standurile de concurs. Precizare: socializarea se va face departe de standuri, in spatiul pe care Didi l-a amenajat pentru asa ceva.
Socializarea va fi cu gratar de pulpe de pui + mititei + garnitura + salata. In pahare...ce-si aduce fiecare.

2. Mi-au placut atat de mult conditiile si, in general, balta, ca ma bag si eu concurent. Daca ma voi clasa pe un loc cu premii in bani, acesta va fi redistribuit, in cote egale, celorlalti premianti.

Detalii despre pescuitul meu:

Am inceput pescuitul la 7.15, cu o singura undita de 6 metri. Pana la ora 9.45, am prins 28 de carasi palmasi si unul de cca 500 grame. Plus ceva foarte combativ, dar scapat, probabil ciortan, din cauza acului foarte mic. Apoi am strans undita si mi-am pregatit doua feedere + doua lansete. Am lansat feederele, dar am facut imediat o pauza de cca o ora, pentru ca m-am plimbat pe balta cu Didi. Pe la 11,00 am revenit, vreo ora am pescuit doar la cele doua feedere, apoi am scos un feeder si am aruncat lansetele.
Bilantul acestei reprize: doi ciortani intre 1,5 kg la lansete, altul scapat la mal (pentru ca aveam minciogul ocupat), alti patru carasi barosani si cca 30 de carasi palmasi.
Am eliberat ciortanii si cea mai mare parte a carasilor, dar am luat acasa ceva peste pentru o prajeala:
a) cei cinci carasi mari (total 2,450 kg)
b) zece carasi palmasi (total 1,200 kg)

Nota bene: prajeala a fost excelenta, cu mamaliguta si mujdei. pentru asta seara, prepar si o saramura, mai picanta, desigur, adica barbateasca. :D
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by valibu »

Ai pescuit cu elastic de la Ghinozo? :lol: :lol: :lol:
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by shogunu65 »

S a putut pescui ieri? parca era concurs, standuri multe etc.?

Va intreb pentru ca as fi facut o partida dar vazand ca e organizat concurs n am mai plecat de acasa :shock:
Post Reply

Return to “Anunţuri concursuri de pescuit”