Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Concursuri, regulamente

Moderators: Ionut, cezar, PETREMAN

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by cezar »

Data concursului: 16 mai 2015
Locația: balta LUPȘANU 1
Numărul maxim de participanți: 70
Numărul minim de participanți: 20

Taxa de înscriere : 70 lei (pentru membrii APC 21 si APS)
100 lei (pentru cei care nu sunt membri APC 21 si APS)
NB - persoanele care participă numai la socializare vor achita suma de 25 de lei; copii sub 12 ani nu plătesc această taxă.

Se premiază:

- locul I – cupă, diplomă, 500 lei (sumă fixă) și eventuale premii de la sponsori
- locul II - cupa,diploma, 400 lei (suma fixa) si eventuale premii de la sponsori
- locul III - cupa, diploma, 300 lei (suma fixa) si eventuale premii de la sponsori

- captura - cupă, diplomă, 300 lei (sumă fixă) și eventuale premii sponsori

Premiile nu se cumulează.

Programul concursului

Sâmbătă – 16 mai 2015

06,00-06,30 Tragerea la sorți a standurilor și ședința tehnică

06,30-06,55 Intrarea în standuri și pregătirea

06,55-07,00 Nădirea

07,00-14,00 Desfășurarea concursului

14,00 -15,30 Masă, socializare

15,30 Festivitatea de premiere

Regulament


1. Se pescuiește exclusiv la undiță cu un singur cârlig, aflat obligatoriu la capătul liniei
2. Fiecare concurent va putea avea în apă maximum 2 (două) undițe clasice, dar pe mal concurentul va putea deține un număr nelimitat de undițe de rezervă.
3. La semnalul de încheiere a manșei, concurenții vor scoate undițele din apă. În cazul în care există concurenți în drill în momentul încheierii manșei, se acordă maximum 5 minute pentru scoaterea peștelui.
4. Fiecare concurent va acționa în limita sectorului său, fără a deranja vecinii de stand
5. La intrarea în standuri concurenții au la dispoziție 25 de minute pentru pregătirea ustensilelor și a nadei; în această perioadă se interzice pescuitul și nădirea, dar se poate verifica adâncimea apei și regla pluta, cu condiția ca în cârlig să nu fie momeală.
6. În concurs punctează toate speciile, fără limită de dimensiune.
7. Momeala: nada vie, făinuri, paste, pufi, pelete, cereale. Nu se acceptă ca momeală peștișor viu, bucățică de pește, năluci.
8. Nădirea grea se face timp de 5 minute, înainte de startul concursului. În timpul concursului se permite nădirea de întreținere, numai din mână. Dimensiunea maximă a bolului de nădire de întreținere – cca 5 cm. Frecvența maximă a nădirii – o dată la min.15 minute.
9. Este obligatorie folosirea juvelnicului tip tunel. Nu se acceptă juvelnice de sârmă.
10. Nada rămasă nu se aruncă în apă la sfârșitul concursului.
11. Este interzisă intrarea în apă, cu excepția întinderii și strângerii juvelnicului.
12. Clasamentul concursului se stabilește în funcție de cantitatea totală a capturii, măsurată în kilograme.
13. Nerespectarea regulamentului atrage după sine avertisment din partea arbitrilor, iar în caz de recidivă, eliminarea din concurs, fără returnarea taxei de participare.
14. Arbitrajul va fi asigurat de APC 21.
15. Concursul desfășurat în condițiile de mai sus este deschis numai membrilor APC 21 si APS cu viza 2015; în cazul în care există doritori din rândul celor care nu sunt membri, taxa de participare va fi de 100 lei.
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by Tony »

Buna ziua . asteptam cu nerabdare acest concurs si acest regulament .....

Personal am de facut unele amendamente la regulament ......de fapt este unul singur dar , cu semnificatie fata de toti participantii.

Anul trecut , ca sa nu ma ascund dupa visin si o spun direct, Dl. Laloi a castigat , dar cu un artificiu care de regula nu este permis , adica dintr-o teava la care a taiat din varf si a introdus un elastic tip " RUBENSIANA " a reusit sa scoata un crapcean care, daca avea o linie clasica nu cred ca reusea sa-l scoata .
Unii pescari sau sesizat dar nu sau luat masuri .
Propunerea mea este ca sa fie trecut in mod obligatoriu folosirea a doua undite care sa aiba linie fixa , fara elastice sau alte artificii.
Se poate crea un precedent in care , fiecare concurent poate venii cu o lanseta tip " sheffield "........... ca tot la pluta se pescuieste....

Daca tot este concurs de pluta sa fie asa cum trebuie " CLASIC " cu linie fixa.

Atat am avut de spus si rog conducerea sa ia in consideratie cele mentionate mai sus.
Cu stima Tony.
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by Albatrin »

Tony wrote:... daca avea o linie clasica nu cred ca reusea sa-l scoata .
...Daca tot este concurs de pluta sa fie asa cum trebuie " CLASIC " cu linie fixa....
Unde este definită linia clasică de pescuit?
Este voie să se folosească fir textil, dacă da, până la ce grosime?
Dacă elasticul era legat între vârful undiţei şi monofilament era o linie "clasică"?
"Găselniţa" lui Laloi mi se pare perfect "regulamentară" iar dacă alţi s-au pregătit doar pentru caras şi albitură, deşi punctau toate speciile nu este vina lui Radu, părerea mea...
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by Tony »

:D .... linie clasica este din monofilament ori ce grosime , pluta , plumb calibrat la pluta si acul de ' x' marime.
EU asa vad o linie clasica.

Daca tot ai dati dreptate lui Radu , atunci venim cu rubenziene si tot clasic este ...sau cu sheffield ca tot la pluta se da ....

Numai DL. Cezar poate sa transeze aceasta problema....

Cu parerea ne dam toti ..sa vedem ce v-a zice oganizatorul ...... Presedintele Asociatiei.
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by Albatrin »

Tony wrote::D .... linie clasica este din monofilament ori ce grosime , pluta , plumb calibrat la pluta si acul de ' x' marime.
EU asa vad o linie clasica.

Daca tot ai dati dreptate lui Radu , atunci venim cu rubenziene si tot clasic este ...sau cu sheffield ca tot la pluta se da ....

Numai DL. Cezar poate sa transeze aceasta problema....

Cu parerea ne dam toti ..sa vedem ce v-a zice oganizatorul ...... Presedintele Asociatiei.

Concursul este la undiţă, undiţa nu are mulinetă, deci nu se pune problema de sheffield, rubeziana presupune cel puţin două segmente detaşabile, din care cel de vârf este telescopic, deci nici aceasta nu este undiţă. Tony, să-i dăm cezarului ce-i al cezarului, Laloi a căutat soluţii perfect regulamentare şi a găsit, asta nu-i ştirbeşte deloc din meritele câştigării concursului. Pentru cine doreşte să revadă regulamentul de anul trecut îl găseşte aici: http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=92&t=2200
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by Tony »

Eu nu sta sa ma cert cu oameni Batrani ..asa ca am incheiat discutia.....fiecare cu parerea lui .

o zi excelenta..
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by laloi »

Cu scuzele de rigoare, fiind off-topic, dar consider necesar sa fac niste precizari, ca prea am fost pomenit:
- Dl Tony, daca as vrea sa fiu rautacios, ti-as raspunde scurt: fa apel la presedinte sa scoata din concurs pe aceia care nu sunt cu cotizatia pe 2015 la zi si atunci m-ai "rezolvat" din start, si nu mai sunt necesare alte inflorituri la regulament.
- daca as vrea sa raspund totusi intr-o maniera prietenoasa, si ma simt dator sa o fac cel putin pentru corectitudinea si fair-play-ul de care a dat dovada Albatrin in interventiile dansului, as spune: cat a primat pt unii din concurenti partea de socializare in detrimentul concentrarii asupra concursului? Eu am fost chitit pe concurs... Cati crapi ai agatat si apoi scapat sa zicem din cauza ca nu ai fi avut elastic? eu am agatat 5, si unul scapat... Ce stand de concurs ai avut? eu am fost cap de pista, deh, asta mi-a fost norocul la tragerea la sorti, si am si recunoscut la vremea respectiva ca a fost un factor capital in rezultatul bun avut, s-a simtit imediat zgomotul cand au venit copiii, 2 ore si ceva cat au stat pe langa mine nu am mai avut un tac. Legat de regulament, s-a facut vreo contestatie oficiala? din moment ce ala a fost rezultatul, oricum nu a trecut daca a existat.. s.a.m.d.
Si nu in ultimul rand, daca tot crede cineva ca e asa avantajoasa montura respectiva, de ce nu isi face fiecare? eu am explicat ce si cum se face de cate ori am avut ocazia... Si cam atat, acu imi cer scuze din nou pt off, fir intins tuturor!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by cezar »

@ Tony

Ceea ce nu este interzis de regulament, se intelege ca este permis. Oricum, de data asta am facut precizarea: undita clasica! Prin asta se intelege : bat cu un anumit numar de tronsoane (care nu se modifica pe durata inteparii si a drill-ului + linie din monofilament sau textil + pluta + plumb + un carlig.
Nu intra in aceasta categorie rubesienele, bolognezele, betele dotate cu mulineta.

@ Laloi

Concursul este deschis atat membrilor APC 21 cu cotizatia la zi, cat si ne-membrilor. E drept, in conditii diferite de pret. Poti sa vii, poti sa nu vii, e alegerea ta.
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by Tony »

Multumim ! pentru precizari ca sa nu mai fie discutii..

Ma inscriu la concurs. Bedros Anghel.
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
administrator
Posts: 66
Joined: 26 Sep 2009, 13:11

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by administrator »

cezar wrote:...Oricum, de data asta am facut precizarea: undita clasica! Prin asta se intelege : bat cu un anumit numar de tronsoane (care nu se modifica pe durata inteparii si a drill-ului + linie din monofilament sau textil + pluta + plumb + un carlig...
Cezar, precizează te rog, cu sau fără elastic ? ;)
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by ghinozo »

:lol: :lol: :lol: :lol:


care vrei ma elastic? am la ....pantaloni...si are si aroma
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by valibu »

Daca vin cu doua pripoane pe sticla, echipate cu pluta si celelalte e ok? Imi lipsesc doar betele.
Si ca sa nu fie discutii ca anul trecut, daca Laloi vrea sa plateasca doar jumatate de taxa, propun sa pescuiasca doar cu jumatate de elastic.
Ma inscriu si eu.
Valibu.
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by tdf »

1.Ma inscriu si eu fiind vorba de varga si APC21. Se poate plati taxa prin internet-banking?
2. Sunt pentru elastic dar regulamentul il stabileste orgaizatorul.
3. Daca elasticul lui Ghinozo e de calitate propun sa-l dezbracam ca e mai ieftin. Ne da si conectori?
4. Aveti grija daca vine Nexu sa fie trecut cu alt nume (azi nu a plouat torential, nu au fost 40 de grade Celsius, nu a fost cutremur dar a batut turbat vantul din fata).
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by cezar »

administrator wrote:
cezar wrote:...Oricum, de data asta am facut precizarea: undita clasica! Prin asta se intelege : bat cu un anumit numar de tronsoane (care nu se modifica pe durata inteparii si a drill-ului + linie din monofilament sau textil + pluta + plumb + un carlig...
Cezar, precizează te rog, cu sau fără elastic ? ;)
ATi vazut undita CLASICA cu elastic? Sa fie clar pentru toata lumea: FARA ELASTIC !
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by valibu »

Locul II si III vin cu premii de acasa? Ziceam si eu...
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by valibu »

David Cristinel
Nea´ Gica Bucoveanu
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by Tony »

valibu wrote:David Cristinel
Nea´ Gica Bucoveanu

Mai Valibuuuuu....ce faci ! , esti responsabil de strada ..???? de inscri in concurs toti vecinii..???? :P
Last edited by Tony on 18 Apr 2015, 22:20, edited 1 time in total.
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by Tony »

valibu wrote:Locul II si III vin cu premii de acasa? Ziceam si eu...

locul doi si trei.....au ca premiu cate-o portie dubla la masa festiva ... :P
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by laloi »

N-aveti decat sa pescuiti ca in epoca de piatra, de ce sa luati ce e nou in domeniu si care sa va sporeasca sansele de reusita.... in loc de textil zic sa bagati direct fir de struna, si in loc de undita o bara de dur-aluminiu, tot o linie clasica e... nu am vazut la nici un concurs de feeder sau de crap (din zilele noastre) sa se interzica folosirea tot asa a unei mici portiuni de elastic special intre carlig si plumb (imi scapa denumirea exacta), cu rol de autointepare si atenuare a socului initial de intepare... azi la Cercani la un concurs de undita am vazut la cel putin 10 pescari monturi cu elastic, si care nu avea nu a comentat nimeni nimic, dar fair-play-ul e din ce in ce mai rar in ziua de azi...
Si pentru comentarii de genul "Si ca sa nu fie discutii ca anul trecut, daca Laloi vrea sa plateasca doar jumatate de taxa, propun sa pescuiasca doar cu jumatate de elastic. Ma inscriu si eu. Valibu." (bine ca stii tu Vali pt ce dai banii) voi cauta sa ignor pe cat posibil acest topic, in speranta ca isi vede fiecare de ciorba lui.
audi2004
Posts: 89
Joined: 23 Apr 2010, 12:05

Re: Concurs de pescuit la plută, APC 21, 2015

Post by audi2004 »

ziua buna , ma inscriu si eu la concurs , florin nechita. taxa unde o putem achita??
Post Reply

Return to “Anunţuri concursuri de pescuit”