2% din impozit pentru APC

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

2% din impozit pentru APC

Post by laurentiu_sonia »

Buna ziua,

Eu am dat cei 2 % de cand lucrez (4-5 ani ) la SMURD. Mi s-a parut cea mai OK optiune ca nu stii cand ai nevoie (Doamne feri !).
As vrea sa directionez anul asta banii catre APC21. M-ar interesa cum se pot cheltui. Exista anumite cheltuieli eligibile pe care entitatea non-guvernamentalanon-profit le poate face sau e la liber atata timp cat nu genereaza profit.

Fire intinse!
Sa auzim de bine!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: 2% din impozit pentru APC

Post by cezar »

laurentiu_sonia wrote:Buna ziua,

Eu am dat cei 2 % de cand lucrez (4-5 ani ) la SMURD. Mi s-a parut cea mai OK optiune ca nu stii cand ai nevoie (Doamne feri !).
As vrea sa directionez anul asta banii catre APC21. M-ar interesa cum se pot cheltui. Exista anumite cheltuieli eligibile pe care entitatea non-guvernamentalanon-profit le poate face sau e la liber atata timp cat nu genereaza profit.

Fire intinse!
Multumim pentru intentie !

Cheltuielile eligibile sunt cele care concura direct la indeplinirea obiectivelor mentionate in Statutul ONG-urilor; desigur, cand pot fi mai multe destinatii, iar ONG-ul (asociatie, fundatie etc) poate stabili prioritati legate de acest 2 %.
Ale APC 21 sunt:
- actiunile umanitare
- reabilitarea lacului Snagov.
Proportiile nu s-au stabilit inca, dar cand vom stabili ceva concret, vom anunta public.
Post Reply

Return to “Cafenea”