Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Dumitrescu Iancu »

Relu wrote:Adica am dat bani ca sa muncesc ? :lol:
Eu am intrebat serios, si astept un raspuns la fel de serios.
Raspunsul este tot atat de serios pe cat este si intrebarea!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by cezar »

Relu wrote:Adica am dat bani ca sa muncesc ? :lol:
Eu am intrebat serios, si astept un raspuns la fel de serios.
Pai aveti aceleasi drepturi ca si noi, asociatii !
Permisele le platim, ca si dvs., voluntariat total facem, suntem si noi si dvs pescari, vrem in egala masura balti cu peste, curate si fara braconieri...cine sa faca toate astea, daca nu noi ?

Oricum, ati dat banii pentru a pescui legal pe toate apele publice (inclusiv lacul Snagov).
Braconierii sunt una, pescarii onesti sunt alta.
Dar daca doriti ca cei din a doua categorie sa pescuiasca linistiti si sa mai prinda si cate un peste, trebuie sa ajute si ei la eliminarea primilor, adica a braconierilor.
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

cezar wrote: ...
Oricum, ati dat banii pentru a pescui legal pe toate apele publice (inclusiv lacul Snagov).
Pentru a pescui legal, am platit taxa de 30 lei pentru permisul ANPA. Intrebarea mea se refera la ceilalti 50 lei care reprezinta cotizatia clubului !
Braconierii sunt una, pescarii onesti sunt alta.
Dar daca doriti ca cei din a doua categorie sa pescuiasca linistiti si sa mai prinda si cate un peste, trebuie sa ajute si ei la eliminarea primilor, adica a braconierilor.
Ajutorul e una, si a plati o taxa e altceva. In schimbul oricarei taxe se DA ceva !
Repet intrebarea daca nu am fost inteles:
Ce-mi ofera clubul pentru acei 50 lei ?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Dumitrescu Iancu »

Relu wrote:
cezar wrote: ...
Oricum, ati dat banii pentru a pescui legal pe toate apele publice (inclusiv lacul Snagov).
Pentru a pescui legal, am platit taxa de 30 lei pentru permisul ANPA. Intrebarea mea se refera la ceilalti 50 lei care reprezinta cotizatia clubului !
Braconierii sunt una, pescarii onesti sunt alta.
Dar daca doriti ca cei din a doua categorie sa pescuiasca linistiti si sa mai prinda si cate un peste, trebuie sa ajute si ei la eliminarea primilor, adica a braconierilor.
Ajutorul e una, si a plati o taxa e altceva. In schimbul oricarei taxe se DA ceva !
Repet intrebarea daca nu am fost inteles:
Ce-mi ofera clubul pentru acei 50 lei ?
Nimic in plus fata de ce a promis si ati luat la cunostinta,din moment ce ati facut o cerere de aderare!Asociatia va procura permisul ANPA,doua PG-uri,va acorda dreptul de a participa la diversele actiuni organizate de membrii sai,inclusiv cele enumarate mai sus!Va sfatuiesc,totusi,sa fiti mai atent cand va cheltuiti banii!Ar fi bine sa studiati oferta inainte de a platI!
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

Dumitrescu Iancu wrote: ....
Nimic in plus fata de ce a promis si ati luat la cunostinta,din moment ce ati facut o cerere de aderare!Asociatia va procura permisul ANPA,doua PG-uri,va acorda dreptul de a participa la diversele actiuni organizate de membrii sai,inclusiv cele enumarate mai sus!Va sfatuiesc,totusi,sa fiti mai atent cand va cheltuiti banii!Ar fi bine sa studiati oferta inainte de a platI!
Nu intru in polemici cu dvs. insa civilizat/corect ar fi sa va respectati membrii cotizanti. Posturile anterioare nu fac decat sa demonstreze contrariul.
Daca doreati sponsorizari, era mai frumos sa o spuneti din capul locului.
Apropos, PG-uri ofera si alte cluburi, si inca gratuit. Vezi: APS, etc ... Ba mai mult, ofera facilitati membrilor clubului pe alte balti serioase, nu ca cea de la "Costel"....
Mie-mi pare sincer rau ca am ajuns sa fiu luat peste picior, si sincer nu ma asteptam.
Eu aici inchei, si va doresc succes in continuare.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by cezar »

Relu wrote:
Dumitrescu Iancu wrote: ....
Nimic in plus fata de ce a promis si ati luat la cunostinta,din moment ce ati facut o cerere de aderare!Asociatia va procura permisul ANPA,doua PG-uri,va acorda dreptul de a participa la diversele actiuni organizate de membrii sai,inclusiv cele enumarate mai sus!Va sfatuiesc,totusi,sa fiti mai atent cand va cheltuiti banii!Ar fi bine sa studiati oferta inainte de a platI!
Nu intru in polemici cu dvs. insa civilizat/corect ar fi sa va respectati membrii cotizanti. Posturile anterioare nu fac decat sa demonstreze contrariul.
Daca doreati sponsorizari, era mai frumos sa o spuneti din capul locului.
Apropos, PG-uri ofera si alte cluburi, si inca gratuit. Vezi: APS, etc ... Ba mai mult, ofera facilitati membrilor clubului pe alte balti serioase, nu ca cea de la "Costel"....
Mie-mi pare sincer rau ca am ajuns sa fiu luat peste picior, si sincer nu ma asteptam.
Eu aici inchei, si va doresc succes in continuare.
Citind postarea dvs despre Greaca Cercani, constat ca nici aventura dvs. de pe "patrat" (de unde v-au alungat oficialitatile APS de pe pontonul rezervat anterior) nu prea v-a convenit.

Forma noastra de respect fata de pescarii nostri este incercarea de a reabilita, prin munca noastra si a celor care ne ajuta, lacul Snagov. Asta fara perceperea de taxe suplimentare (de acces), in afara de permisul ANPA, valabil de altfel in toata tara.

Oricum, noi oferim facilitati si pe balta Bunget Bratesti, din circuitul Campionatului National de Crap; daca vi se pare o balta neserioasa...parerea dvs.
Daca mergeti de doua-trei ori la Bratesti, economia este mai mare decat valoarea cotizatiei.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Dumitrescu Iancu »

Relu wrote:
Dumitrescu Iancu wrote: ....
Nimic in plus fata de ce a promis si ati luat la cunostinta,din moment ce ati facut o cerere de aderare!Asociatia va procura permisul ANPA,doua PG-uri,va acorda dreptul de a participa la diversele actiuni organizate de membrii sai,inclusiv cele enumarate mai sus!Va sfatuiesc,totusi,sa fiti mai atent cand va cheltuiti banii!Ar fi bine sa studiati oferta inainte de a platI!
Nu intru in polemici cu dvs. insa civilizat/corect ar fi sa va respectati membrii cotizanti. Posturile anterioare nu fac decat sa demonstreze contrariul.
Daca doreati sponsorizari, era mai frumos sa o spuneti din capul locului.
Apropos, PG-uri ofera si alte cluburi, si inca gratuit. Vezi: APS, etc ... Ba mai mult, ofera facilitati membrilor clubului pe alte balti serioase, nu ca cea de la "Costel"....
Mie-mi pare sincer rau ca am ajuns sa fiu luat peste picior, si sincer nu ma asteptam.
Eu aici inchei, si va doresc succes in continuare.
Am tot respectul pentru dumneavoastra!Nu am avut intentia "sa va iau peste picior",ati intrebat si v-am raspuns!Va inteleg frustrarea dupa intamplarea neplacuta de pe serioasa balta patrata,dar nu este vina noastra pentru ce s-a intamplat!Dupa cum speram sa fi inteles,noi incercam sa promovam pescuitul pe ape publice,in special pe Dunare si in Delta,unul din motive fiind tocmai de a evita situatii neplacute ca cea in care ati fost pus astazi!
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

cezar wrote: ..
Citind postarea dvs despre Greaca Cercani, constat ca nici aventura dvs. de pe "patrat" (de unde v-au alungat oficialitatile APS de pe pontonul rezervat anterior) nu prea v-a convenit.
..
In primul rand nu am fost alungat, ci pur si simplu nu s-a respectat o rezervare. APS-ul nu a avut nicio vina.
Dvs. v-ar fi "convenit" sa fi fost in situatia mea ?

l.e.
Va voi urma sfatul si voi incerca balta Bunget, chiar daca e cam scumpa pentru pescuitul la feeder.
Last edited by Relu on 25 Apr 2011, 22:03, edited 2 times in total.
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

Domnule Iancu,
Sincer, ce asteptam eu de la APC in legatura cu Snagovul, erau simple informatii cu privire la locurile pentru pescuit. Snagovul e un lac foarte mare, dar cu extrem de putine locuri in care se poate pescui de pe mal.
Credeti-ma ca nu am avut si nu voi avea vreodata pretentii copilaresti.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Dumitrescu Iancu »

Este in regula,domnule Relu,cred ca am inteles si eu putin gresit demersul dumneavoastra!
Snagovul este intr-adevar un lac foarte mare(circa 900ha si 18 km lungime) pe care nici noi nu am apucat sa-l cunoastem foarte bine!In plus suntem in plina prohibitie,asa ca nu putem testa eventuale locuri!Pe masura ce vom afla si vom verifica diverse informatii,va promitem ca le vom face publice pe acest forum!
Avem in vedere si varianta amenajarii unor locuri de pescuit,dar,data fiind imposibilitatea de a supraveghea o asemenea suprafata,orice investitie in zona o intoarcem pe toate partile de zece ori pentru a gasi varianta cea mai buna!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by cezar »

Relu wrote:
cezar wrote: ..
Citind postarea dvs despre Greaca Cercani, constat ca nici aventura dvs. de pe "patrat" (de unde v-au alungat oficialitatile APS de pe pontonul rezervat anterior) nu prea v-a convenit.
..
In primul rand nu am fost alungat, ci pur si simplu nu s-a respectat o rezervare. APS-ul nu a avut nicio vina.
Dvs. v-ar fi "convenit" sa fi fost in situatia mea ?

l.e.
Va voi urma sfatul si voi incerca balta Bunget.
Pai dl. Vasile de care vorbiti este chiar presedintele APS (V.Mitrea), dar vina ca s-a respectat rezervarea apartine desigur proprietarului baltii, dl. George Mihaila. Oricum, pe locul rezervat de dvs. a pescuit un presedinte, ceea ce nu-i un amanunt de neglijat.
Sper ca ati inteles tonul de gluma, fiind in sectiunea Cafenea ! ;)

Pentru Snagov, daca aveti barca va recomand locurile denumite "Vacarie" si "Ochiul Boului"; tin stiuca mare, dar perioada cea mai favorabila este octombrie-noiembrie. Numai ca atunci riscati sa gasiti locurile ocupate de presedintele APC 21 (adica subsemnatul! ;) ).
Nu va necajiti prea tare nici pentru "Patrat", nici pentru Snagov.
Pana la urma pescuitul este relaxare, placere si incertitudinea capturilor posibile.
Poate ne cunoastem la o "ecologizare"; veti vedea ca nu-i atat de groaznic.
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

Stiu de gluma, si accept cu placere invitatia dvs. ;)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Stimate user Relu,
Eu imi permi sa-ti raspund ca un simplu membru, asa ca rog sa se interpreteze postarea mea in consecinta.
Am aderarat in aceasta organizatie din dorinta de a face parte, daca vrei , dintr-un club , dupa parerea mea respectabil, care reuneste foarte multe persoane pe care cu multa placere le-am cunoscut, sunt convins ca mai exista foarte multe persoane la fel de interesante si agreabile pe care de abia astept sa le cunosc, alaturi de care sa impartasesc aceasta pasiune care inseamna pescuitul.
Am considerat acest lucru ca fiind un privilegiu , de care sincer ma bucur.
Daca consideri ca nu ai de castigat destul din faptul ca faci parte din aceasta organizatie este dreptul tau sa te retragi. Eu personal nu am nimic impotriva.
Pentru ca aceasta organizatie este non profit. Financiar. Doar profit .... daca nu l-ai descoperit, degeaba imi bat tastele.
Circula o vorba : Decat cu prostu' la castig, mai bine cu desteptu' la paguba
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

Stimate user Lorelai, intru totul de acord cu tine, dar banui ca nu ai citit postul meu:
Relu wrote: Sincer, ce asteptam eu de la APC in legatura cu Snagovul, erau simple informatii cu privire la locurile pentru pescuit. Snagovul e un lac foarte mare, dar cu extrem de putine locuri in care se poate pescui de pe mal.
Credeti-ma ca nu am avut si nu voi avea vreodata pretentii copilaresti.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Relu wrote:Apropos, PG-uri ofera si alte cluburi, si inca gratuit. Vezi: APS, etc ... Ba mai mult, ofera facilitati membrilor clubului pe alte balti serioase, nu ca cea de la "Costel"....Mie-mi pare sincer rau ca am ajuns sa fiu luat peste picior, si sincer nu ma asteptam.Eu aici inchei, si va doresc succes in continuare.
Privirea mea , poate grabita, a selectat acest pasaj, coroborat cu unele anterioare, referitoare la cuantumul cotizatiei.

Daca lucrurile sunt lamurite nu-mi ramane decat sa-mi exprim satisfactia. :lol: :lol: :lol:
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Miyagi »

Relu wrote:
Dumitrescu Iancu wrote: ....
Nimic in plus fata de ce a promis si ati luat la cunostinta,din moment ce ati facut o cerere de aderare!Asociatia va procura permisul ANPA,doua PG-uri,va acorda dreptul de a participa la diversele actiuni organizate de membrii sai,inclusiv cele enumarate mai sus!Va sfatuiesc,totusi,sa fiti mai atent cand va cheltuiti banii!Ar fi bine sa studiati oferta inainte de a platI!
Nu intru in polemici cu dvs. insa civilizat/corect ar fi sa va respectati membrii cotizanti. Posturile anterioare nu fac decat sa demonstreze contrariul.
Daca doreati sponsorizari, era mai frumos sa o spuneti din capul locului.
Apropos, PG-uri ofera si alte cluburi, si inca gratuit. Vezi: APS, etc ... Ba mai mult, ofera facilitati membrilor clubului pe alte balti serioase, nu ca cea de la "Costel"....
Mie-mi pare sincer rau ca am ajuns sa fiu luat peste picior, si sincer nu ma asteptam.
Eu aici inchei, si va doresc succes in continuare.
Domnu Relu daca doriti va dau io banii inapoi ca sa ne lasati in pace. Cum aveti tupeul sa pretindeti respect tratand cu aroganta? Tocmai am incheiat un astfel de capitol si sunt convins ca sunteti destul de la curent cu el ca prea puneti problema similar. Deci? Hotarati-va va rog! Cei 50 de lei inapoi si mai va alegeti si cu pg-urile gratis ca sa nu mai vorbiti aiurea de alte oferte sau munca voluntara pe Snagov si apoi informatii despre locuri?
Eeeei dracia dracului :evil: !
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

Miyagi wrote:
Relu wrote:
Dumitrescu Iancu wrote: ....
Eeeei dracia dracului :evil: !
Dupa ce dai un ban, esti trimis la MUNCA pentru banul ala !!!
Apropos, cat tre sa mai dau, sa pot face curat zilnic ??? :(

Cum "dracia dracului" nu inteleg unii ??? :o
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Miyagi »

Dupa ce dai un ban, esti trimis la MUNCA pentru banul ala !!!
Apropos, cat tre sa mai dau, sa pot face curat zilnic ??? :(

Cum "dracia dracului" nu inteleg unii ??? :o[/quote]
Unii nu vor sa inteleaga pentru ca asta fac si ei. Consimtit. Deci daca vi se pare ca pentru cei 50 de lei nu vi se acorda nimic si pe deasupra mai sunteti si supus la munci impotriva vointei Dumneavoastra vreau sa va zic ca si eu sunt in aceeasi situatie insa simt contrariul. De aceea mi-as dorii sa ramanem in aceasta asociatie numai dintre cei ce simt si isi doresc acelasi lucru.
Cat vis a vis de apropoul batut am sa va raspund in acelasi ton: multi bani! foarte multi bani! Pe acel lac asociatia nu a perceput nici-o taxa ca sa permita pescarilor accesul la resursa piscicola si de acei bani sa plateasca firme de salubritate ci a lasat-o la liber pentru ca ne-am oferit noi sa curatam lacul. Credeti-ma ca suntem destui si de ajuns ca sa ne facem treaba. Daca va plictisiti prin casa si n-aveti ce face poate ca va face cu ochiul o asa socializare insa daca realizati tarziu ca v-ati plictisit s-ar putea sa dati bani sau sa platiti taxa de socializare cine stie carei asociatii prin viitor. La noi cam asta se evita, iar in speranta ca ne vom intelege pana la urma v-am raspuns exact de acei 50 de lei pe care nici macar nu stiu daca i-ati platit. Daca doriti sa mai aflati si locuri bune de pescuit va trebui sa platiti in plus :lol: .
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

Daca v-ati fi dorit sa "ne intelegem" pana la urma, credeti-ma ca nu in felul asta o puteati face.
Stau si ma intreb daca ati avea aceesi atitudine si daca am sta la un suc si am discuta face-to-face ... Convingerea mea ( la modul cel mai sincer ) e ca nu ati avea aceasi atitudine.
Va las sa ghiciti singur care-i motivul real .... 8-)
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by catalin232 »

Myiagi, imi pare rau sa iti spun dar atitudinea asta este omniprezenta la poporul asta de nimic (si ma includ si eu sa nu o ieie ca pe un afront). Cand platesti ceva si intrebi ce beneficii ai ti se raspunde ca poti sa te retragi si ca ai fost bou ca nu ai citit inainte sa dai banu (ceea ce este corect dar totusi). Cat priveste asocierea la noi stii prea bine ca se face cu japca, vrei sa fii pescar cu acte in regula, adica sa platesti permis ANPA (si nici de banii dati la ANPA nu ai absolut nicio facilitate , sunt bani aruncati pe geam , dar ii dai sa fii cu constiinta impacata ca esti un membru civilizat al societatii) esti obligat sa mai cotizezi o taxa de asociere caci numai prin intermediul asociatiilor se elibereaza permisele. Daca ai sa faci un chestionar in care sa intrebi membrii asociatiei pentru ce au intrat (si sa se raspunda sub anonimat) ai sa fii suprins sa constati ca o majoritate covarsitoare au aderat pentru ANPA si PG (asta e valabil la TOATE asociatiile).
Si eu am aderat exact pentru lucrul asta si nimic mai mult, numai ca nu imi este rusine sa o recunosc, consider cei 50 ron ca fiind plata pentru benzina si timpul pierdut pentru obtinerea vizelor PG. Ca imi doresc ca pe viitor sa existe o asociatie cu ape proprii in care sa se perceapa taxe modice de pescuit, sa poti merge cu familia fara sa iti urle maneaua in cap , sa fie curata si civilizata , nu ma poti condamna , tocmai de aceea sustin asocierile , poate ca la un moment dat , odata cu cresterea numarului de membri se va contura un plan in acest sens. Pentru asta sunt dispus sa contribui ani de zile, chiar si mai mult decat cei 50 RON, numai sa ii vezi undeva. Niciodata nu a fost vorba de suma in sine, dar este vorba de principiu aici si din pacate mai avem mult pana sa avem o gandire "normala".

Iti recomand sa dai un ochi in link-ul de mai jos si poate ai sa intelegi mai bine cam care ar fi in opinia mea imaginea unui Club de pescuit. Ai si tarife si reguli si ce vrei , in 20-30 min l-ai parcurs cap-coada.


http://www.bathampton.org/

Sper sa nu mi se raspunda si mie "daca nu iti convine i-ati banii si cara-te" sau "lasa ca la anu` nu mai te primim ca ai gura mare" , ca nu pentru asta scriu de zor aici si consider ca opiniile, indiferent daca suntem sau nu de acord cu ele trebuiesc respectate ca atare mai ales daca vin intr-un ambalaj decent si civilizat.

Iar aici gasesti o lista intreaga de asociatii si cluburi , cu taxe, reguli, reciprocitati , facilitati si obligatii

http://www.fishingnet.com/England_Clubs.htm

Sa nu imi spui ca nu ti-ai dori asa ceva si in tara, eu marturisesc ca traiesc pentru ziua aceea !!!! Macar copii mei sa apuce daca pentru mine va fi prea tarziu !
Post Reply

Return to “Cafenea”