Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Miyagi »

Stati Breh putin! Voi sunteti veniti de anul asta in asociatie, but io si altii facuram cate ceva impreuna anu` trecut de mult mai mult de 50 de lei de caciula. Sunt chestii care ar trebui intrebate si nu sarit la gatu` omului - asociatiei, ca reprezinta si ea niste interese si nu numai o imagine. Altfel daca acei 50 de lei ajuta aceasta "claca" sa-i zicem, ca vad ca unii sunt tare complexati de termenul de asociatie care in mod sigur le inspira o similitudine cu termenul de agentie de pescuit si de aici pleaca greseala incepatorilor, atunci voi dubla suma ca aceasta "claca" sa existe bine si in viitor.
Problema mentalitatii la romani tine de logica Cata. De ce sa nu moara capra vecinului si eu sa raman cu maruntu`-n buzunar? De ce sa ma multumesc cu putin cand aici sunt multe de facut? De ce sa-i insult pe semenii mei cand as putea tacea din gura?, etc, cand toate astea-s gratis!
Nu se pune problema de cine-i mai vocal sau nu ci de cat de ponderat esti in modul tau de a interactiona. Cand intrii intr-o asociatie si pui problema la modul EGO e clar ca dezlantui teatrul absurdului. Si atunci despre ce vorbim? Despre invitatia pe care a facut-o Relu la o bere. Normal Relule ca ca nu voi fi la fel la un tet a tet pentru ca acolo vom fi mai multi si va trebui sa socializezi cu toata lumea si din traditiile noastre cand se bea o bere lumea se distreaza si-si mai face cate un plan asa cum am vrea sa ne facem si aici pe topicul pe care cel ce l-a initiat vrea sa vorbeasca despre cum vom proceda cu Snagovul si nu despre cine sunt eu sau tu sau ce nu fac eu si tu ci ce vor face ei care se duc acolo. Daca tu nu mergi nu numai ca nu intereseaza ci si incurca. Daca tu ai astfel de convingeri punele in alt topic. Daca vrei iti deschid eu unul special. Nu veni aici sa combati initiativa ca deranjeaza. A mai existat un caz si sper sa nu fi creat chiar asa de multi adepti care daca nu era "gadilat" era impotriva tuturor. Ne-am batut capul cu el un an aproape toata asociatia pana ne-a lasat in pace. Sper sa nu mai ne lovim curand de "cazuri de-astea speciale" ca in aceasta asociatie s-a pus mult suflet si s-au depus foarte multe eforturi. In continuare sunt multe de facut si oameni putini care sa le faca, cu toate greutatile lor asa ca daca nu aveti chef de suport macar moral mai bine abtineti-va.
p.s. chiar si pentru berea aia Relu trebuie sa ai motiv ca sa o bei si tot va trebui platit in plus.
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

Miyagi,
Nu te osteni in a-mi deschide topicuri, ca stiu si singur daca e cazul. Dar te asigur ca n-o sa fie ... ;)
Ce nu intelegi tu, e faptul ca indiferent de cand au venit in "asociatie", toti cotizantii au aceleasi drepturi si mai ales o pasiune, si anume pescuitul ! Daca nu erau pasionati de pescuit, n-ai fi auzit de ei !
Ca fapt divers, in statutul oricarei "asociatii" ( indiferent de specificul ei ) exista atat obligatii cat si drepturi/avantaje. Daca cele din urma nu ar exista, nu ar exista nici asociatiile !
Esti inca tanar ( sa nu zic crud ... ), dar cu timpul vei intelege ca absolut tot ceea ce faci in viata trebuie sa faci cu simt de raspundere si seriozitate. Evident daca vrei sa obtii ceva de durata.
Nu-ti fa griji in privinta mea, ca nu voi mai deranja cu nicio intrebare referitoare la facilitatile de care ar trebui in mod normal sa beneficiez ca membru cotizant.
In Snagov chiar am un loc unde sa pot pescui, si inca unul unde inchid poarta si nu ma deranjeaza nimeni. Ca mi-ar fi placut sa stiu mai multe locuri, e foarte adevarat, dar daca nu se poate, asta e !
Intrebarea mea a fost una principiala, si in opinia mea complet justificata. Ca unii dintre voi ati vazut-o altfel, chiar nu ma deranjeaza, si o iau ca atare.

l.e.
Cand vei munci banii, vei avea un respect deosebit pentru ei. Si nu pentru hartiile in sine, ci pentru efortul depus de tine pentru a-i produce ! ;)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Buna seara,
Iata si un proiect de lege care sigur ne intereseaza, atat din prisma Snagovului cat mai ales a Deltei.

http://www.mmediu.ro/legislatie/proiect ... PORTIV.pdf
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Miyagi »

Relu wrote:Miyagi,
Nu te osteni in a-mi deschide topicuri, ca stiu si singur daca e cazul. Dar te asigur ca n-o sa fie ... ;)
Ce nu intelegi tu, e faptul ca indiferent de cand au venit in "asociatie", toti cotizantii au aceleasi drepturi si mai ales o pasiune, si anume pescuitul ! Daca nu erau pasionati de pescuit, n-ai fi auzit de ei !
Ca fapt divers, in statutul oricarei "asociatii" ( indiferent de specificul ei ) exista atat obligatii cat si drepturi/avantaje. Daca cele din urma nu ar exista, nu ar exista nici asociatiile !
Esti inca tanar ( sa nu zic crud ... ), dar cu timpul vei intelege ca absolut tot ceea ce faci in viata trebuie sa faci cu simt de raspundere si seriozitate. Evident daca vrei sa obtii ceva de durata.
Nu-ti fa griji in privinta mea, ca nu voi mai deranja cu nicio intrebare referitoare la facilitatile de care ar trebui in mod normal sa beneficiez ca membru cotizant.
In Snagov chiar am un loc unde sa pot pescui, si inca unul unde inchid poarta si nu ma deranjeaza nimeni. Ca mi-ar fi placut sa stiu mai multe locuri, e foarte adevarat, dar daca nu se poate, asta e !
Intrebarea mea a fost una principiala, si in opinia mea complet justificata. Ca unii dintre voi ati vazut-o altfel, chiar nu ma deranjeaza, si o iau ca atare.

l.e.
Cand vei munci banii, vei avea un respect deosebit pentru ei. Si nu pentru hartiile in sine, ci pentru efortul depus de tine pentru a-i produce ! ;)
Eu am incheiat discutia asta care duce topicul in derizoriu si las ca principiile fiecaruia sa-si spuna cuvantul. Daca la 40 de ani ma consideri tanar sa nu zici crud, te rog frumos sa nici nu mai discuti cu mine ca ma jignesti. Pe la 10 ani am invatat sa dau oile in strunga si pe la 12 ma duceam singur dupa lapte in munte la stana. Esti orbit de propria-ti mandrie si ai impresia ca numai tu muncesti, iar banutul ala ar fi bine sa stea mai bine la tine in buzunar. Cand vom trece prin fata portii tale sa sti ca vom fi baut deja berea aia, iar informatiile despre locurile bune de pescuit le vom pastra doar pentru noi ca drept raspuns la egoismul multora. Bineinteles vom vorbi despre ele si ne vom certa intre noi pe seama lor tot aici pe forum unde unii sunt suparati ca exista si o sectiune dedicata doar membrilor asociatiei.
Frate ma lasi?!
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

Miyagi wrote:... Daca la 40 de ani ma consideri tanar sa nu zici crud, te rog frumos sa nici nu mai discuti cu mine ca ma jignesti. ..
...
40 zici ?
Eu am incheiat orice discutie cu tine.

Image
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by catalin232 »

Este al 2-lea an in asociatie si cum am mai spus, odata cu mine am mai tras 4-5 persoane si asta nu pentru ca voiam sa nu fiu singurul care ia teapa ci pentru ca eu cred ca pe viitor asa trebuie sa mearga lucrurile. Nu sunt vorbe de bravada , dar decat sa mergi pe supozitii mai repede afli direct de la mine.
Nu stiu daca ai dat un ochi peste link-urile ce ti le-am dat inainte de a scrie mesajul , dar din continutul lui presupun ca nu (acum eu fac supozitii).
Am sa vin si un exemplu mai concret poate asa o sa ma intelegi mai bine :
-am avut 5-6 ani permis la AGVPS Vulturul, iar in banii de cotizatie aveam acces gratuit pe 3 balti si canalele din fosta Greaca, iar pentru alte 2 balti aveam posibilitatea unui abonament anual la o suma derizorie fiind membru al sociatiei (plateam cca 150ron/an pentru ambele balti si taxa pe zi era de 20 ron), mai mult , daca convingeam un prieten/partener de pescuit sa se inscrie in asociatie, il puteam lua cu mine la pescuit pe abonamentul meu, iar el trebuia sa plateasca doar 50RON/an taxa de insotitor, adica ne intelegeam intre noi si ajungeam sa platim 100 ron/an de om si puteam merge oricand la pescuit impreuna, ambii avand drepturi egale de pescuit.

In conceptia mea puerila lucrurile astea scrise mai sus le consider avantaje ale unei aderari la o asociatie si sunt lucruri pe care le primeai in schimbul banilor cotizati. In momentul de fata nu cred sa mai fie vreo asociatie care sa ofere lucrurile acestea. Nu intru in polemicile privind baltile detinute cu "forta" de AJVPS-uri sau ca multi bani de la membrii pescari se duceau pentru sustinerea vanatorii s.a.m.d , priveste lucrurile in ansablu, un raport intre plata si serviciile oferite in schimb.
Sunt perfect constient ca pentru a se ajunge acolo in acest moment trebuiesc foarte multi bani si nici nu mai mentionez de munca si stresul celor care se vor inhama in numele nostru, al membrilor, sa realizeze un asemenea proiect, dar in viziunea mea , asta ar trebui sa fie telul oricarei asociatii de pescuit indiferent cum se va numi ea.
Pentru lucrul acesta sunt dispus sa platesc o taxa mai mare , cum spuneam , dar sa am un orizont de timp si un proiect in fata. Din pacate fac parte din categoria oamenilor lenesi, nu imi place sa ies la adunat jegul altora de pe balta si nici nu imi place sa merg cu bata in mana dupa braconieri, pentru asta, intr-o tara civilizata ar trebui sa existe organe abilitate care sa le faca, altfel ne intoarcem in vestul salbatic si ne luam la Colt-uri cu butoias. Admir si respect deopotriva pe cei care au puterea, dedicarea si devotamentul sa intreprinda astfel de actiuni, la fel de mult cum ii respect pe cei care conduc orice tip de asociatie pentru ca sunt constient ca nimic in lume nu este usor, pentru mine a fost un calvar sa organizez si sa mentin acum 10 -12 ani o retea de internet cu 80 de persoane , nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa ai cateva sute sau mii.

Ca sa nu o mai lungim atat, tot ceea ce am scris eu nu este o bataie pe obraz, o jignire, un afront sau lucruri care nu imi convin, este o viziune asupra unor lucruri care functioneaza la altii si ar trebui sa functioneze si la noi. Asta este directia pe care personal o vad si o consider una cu beneficii in ambele directii, cotizantul este multumit, asociatia exista si isi indeplineste menirea de a cultiva, mentine si propaga acest sport pe care il indragim cu totii.
In mod evident , felul in care vad eu lucrurile nu este imperativ pentru restul si nu constituie obligativitate, dar asta nu ma impiedica sa ma exprim.

PS: Uite doua intrebari la care nu vreau raspuns dar la care ar trebui sa iti dai singur unul:
1.Ce iti ofera Statul Roman contra sumei de 30 RON pentru permisul ANPA ? (avand in vedere ca baltile/barajele/raurile/fluviul constituie domeniu public pentru care toti, pescari sau nu, platim taxe si impozite)
2. Ce ti se oferea in schimbul taxei de acum 3 ani de 50 RON pentru eliberarea vizei PG ?

PPS:Cu asta am incheiat si eu sirul mesajelor , chiar nu vreau sa fiu considerat carcotasul de serviciu intrucat nu sunt, din fericire indiferent ce mi se va spune voi avea constiinta curata intrucat nu am ganduri ascunse si tot ce am scris am scris din pasiune pentru pescuit.
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by George Saftoiu »

Cornele se pare ca ai mai facut rost de ceva "calorifere"! Te rog frumos,lamureste-ne si pe noi, ce faci cu ele??
Esti colectionar de fiare vechi,le vinzi la REMAT sa mai scoti un ban "gramada" pt ati continua studiile.....stiam ca "jobul" tau se ocupa cu lucruri mult mai delicate. :shock: :lol: :lol: :lol:
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by modigliani »

Baaaaai , .... hoooooo , ...... ce-aveti ??? Va certati care e mai in drept sa fie ..... drept ??? Toti aveti dreptate . Ca sunteti ,,veterani" in asociatie sau ca sunteti ,, bibani " . Si de la unii si de la atii se cere intelepciune si discernamant . Chiar daca asta presupune atingerea orgoliului personal ( si-al ,,integritatii" varstei , studiilor sau intentiilor , mai mult sau mai putin expuse in mod public ) . Io-s ,, biban " in APC , chiar daca ne stim de ceva vreme , chiar daca am avut si mici ,, clenciuri " prin alte parti . Aici se pune problema SNAGOVULUI !!! Si ..... chiar e o problema nasoala Snagovu' asta . Nu permite ,, satelizarea " unor gratuitati in jurul ei , nu se poate ,, impiedica " de asta . Pe bune !

Ca parere personala , totusi , pe Miyagi ( nu sunt sigur cat il sustin .... insa : ) il vad ceva mai familiarizat atat cu problemele APC-ului cat si cu maniera , ,, reteta " acesteia de-a aborda o problema , indiferent care-ar fi aceea . Si repet ( si insist ) , nu e cazul sa trezim in discutia asta orgolii de tip ,, cazon " . Daca nu pentru altceva , pentru faptul ca vor contraveni intereselor asociatiei . ( Sunt radical si spun : ) PUNCT !

Concret : ce se poate face pentru Snagov ..... in asa fel incat sa fie venit ca benefic din partea ASOCIATIEI PESCAR CLUB 21 ?
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Miyagi »

George Saftoiu wrote:Cornele se pare ca ai mai facut rost de ceva "calorifere"! Te rog frumos,lamureste-ne si pe noi, ce faci cu ele??
Esti colectionar de fiare vechi,le vinzi la REMAT sa mai scoti un ban "gramada" pt ati continua studiile.....stiam ca "jobul" tau se ocupa cu lucruri mult mai delicate. :shock: :lol: :lol: :lol:
Fac bani Geo sa-i iau lu` ala barca ca-i greu cu studentia asta :D . Omu` are o barca da nu stie ce nume are, nu posteaza imagini cu ea si te mai chiama si-n Moldova sa i-o cumperi pa vorbe. Incercam si io sa vad daca scoate capu` pan` la urma ca prea ii lua pe toti care-i atrageau atentia de fraieri si am vrut sa vad el cat de "priceput" ie :D . Dupa faza cu studentu` a amutit si n-a mai scos capu`.
Poi cum crezi Nea Relule ca facem si noi fata la toate? Sau la varsta mea nu mai ai voie la studentie :lol: ?
Imi pare rau Cata daca te-am perceput gresit. Eu sunt mai patimas si ma deranjeaza cand unii se chinuie sa faca ceva si altii vin si strica cat ai troznii din degete.
Hai baieti sa ne vedem de-ale noastre.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Domnilor, din discutii am inteles ca de fapt gandim cam toti la fel, altfel nu ne-am bate tastele pe aici.
A fost o problema poate de abordare, poate de intelegere, eu ma declar lamurit pe moment.
Cu cat va fi dat public un plan de actiune pe Snagov, cu atat mai bine.
Daca ati avut curiozitatea sa deschideti noul proiect de lege, ati observat ca se mai schimba, dupa parerea mea unele lucruri.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Miyagi »

modigliani wrote:Baaaaai , .... hoooooo , ...... ce-aveti ??? Va certati care e mai in drept sa fie ..... drept ??? Toti aveti dreptate . Ca sunteti ,,veterani" in asociatie sau ca sunteti ,, bibani " . Si de la unii si de la atii se cere intelepciune si discernamant . Chiar daca asta presupune atingerea orgoliului personal ( si-al ,,integritatii" varstei , studiilor sau intentiilor , mai mult sau mai putin expuse in mod public ) . Io-s ,, biban " in APC , chiar daca ne stim de ceva vreme , chiar daca am avut si mici ,, clenciuri " prin alte parti . Aici se pune problema SNAGOVULUI !!! Si ..... chiar e o problema nasoala Snagovu' asta . Nu permite ,, satelizarea " unor gratuitati in jurul ei , nu se poate ,, impiedica " de asta . Pe bune !

Ca parere personala , totusi , pe Miyagi ( nu sunt sigur cat il sustin .... insa : ) il vad ceva mai familiarizat atat cu problemele APC-ului cat si cu maniera , ,, reteta " acesteia de-a aborda o problema , indiferent care-ar fi aceea . Si repet ( si insist ) , nu e cazul sa trezim in discutia asta orgolii de tip ,, cazon " . Daca nu pentru altceva , pentru faptul ca vor contraveni intereselor asociatiei . ( Sunt radical si spun : ) PUNCT !

Concret : ce se poate face pentru Snagov ..... in asa fel incat sa fie venit ca benefic din partea ASOCIATIEI PESCAR CLUB 21 ?
Cam p-aicea atarna problema noastra. S-anvatat lumea sa loveasca "oficial" in tot felul de chestii de parca ar lovi in taranul ala de la taraba ca-i scump halatu. Frate si pentru halatul ala s-a muncit. Ori il cumperi ori nu. daca te dai mai interesant decat esti te duci la zidul plangerii, ii mituiesti pe toti saracii sa nu-l mai tina pe Dumnezeu ocupat cu bucatile lor de paine si ii captezi atentia doar pentru fabricile tale de pantofi din mucava. Daca n-am fi vreo cativa membrii simplii care sa se sacrifice pentru asociatie elementele astea diversioniste ar dilua asociatia asta si nu numai pe asta cum a luat valul centrala aia nucleara din Japonia.
Stau si va intreb pe toti cei care carcotiti pentru o taxa sau un loc de pescuit daca aveti idee cum s-au rezolvat problemele asociatiei in anul trecut? Daca aveti habar cate lacrimi au curs pe langa toate cafenelele alea? Nu vreau sa vorbesc mai mult decat trebuie ca sa nu-i expun pe anumiti "eroi" ,le pot spune ca de-aia o dau in balarii si fac pa Terente Nebunu`.
Inca odata Frate, lasati-ne!
Mihai tu esti un om numai suflet si chestiile astea pe care le facem noi nu vor fi vreodata recunoscute insa vreau sa ai convingerea ca undeva-cineva apreciaza luarile tale sau ale mele, Petre, Dan si ale celorlalti de pozitie. Multumesc lu` Nea Arlan ca mi-a spus-o-n fata. Asa ca dam inainte tata fara sa ne impiedicam de-o saiba ca se contabilizeaza totul undeva, oricum. Cineva trebuie sa fie si mai vocal si daca n-am fi noi ar fi altii si s-ar pune problema la fel.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by modigliani »

Miyagi wrote: Nu vreau sa vorbesc mai mult decat trebuie
E mai bine Cornele . Nu vei face decat sa-ti atragi oprobriul public , antipatii , chiar dusmanii , si nu vei reusi decat sa contribui fara voie la distragerea atentiei de la scopul COMUN al ASOCIATIEI . Stop (!!!), ca e mai bine . Asa cum subliniam ceva mai sus , Snagovul este inaintea intereselor si orgoliilor personale ( a celor ce pot sa si le ,, anihileze " ) .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by PETREMAN »

Relu wrote:Daca v-ati fi dorit sa "ne intelegem" pana la urma, credeti-ma ca nu in felul asta o puteati face.
Stau si ma intreb daca ati avea aceesi atitudine si daca am sta la un suc si am discuta face-to-face ... Convingerea mea ( la modul cel mai sincer ) e ca nu ati avea aceasi atitudine.
Va las sa ghiciti singur care-i motivul real .... 8-)
:lol: :lol: Extraordinar...si asa s-ar rezolva. Da ce Dl Relu aveti centura neagra? Acum asa e la moda ....mergem la un suc si ala mai slab pleaca cu dintii in batista :lol: . Dupa cum vedeti ca se intituleaza topicul ne intereseaza cum puteti ajuta Snagovul....adica e o intrebare , daca aveti vreo sugestie e foarte bine venita dar de pretentii nu e cazul pt ca momentan cum v-au spus si colegii mei inca nu e nimic concret ...tocmai din acest motiv se cauta solutii...sa avem noi pescarii cum sa pescuim pe Snagov in cele mai bune conditii iar aceste conditii nu o sa le faca nimeni , tot noi trebuie sa ne facem aceste conditii. In speranta ca m-ati inteles tind sa cred ca o sa ne ajutati...numai bine. ;)
Last edited by PETREMAN on 28 Apr 2011, 11:07, edited 1 time in total.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

PETREMAN wrote:Extraordinar...si asa s-ar rezolva. Da ce Dl Relu aveti centura neagra? Acum asa e la moda ....mergem la un suc si ala mai puternic pleaca cu dintii in batista
Mie nu mi-a trecut prin cap asa ceva. M-am gandit ca Relu e o persoana simpatica pe care nu te poti supara ! :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Miyagi »

PETREMAN wrote:
Relu wrote:Daca v-ati fi dorit sa "ne intelegem" pana la urma, credeti-ma ca nu in felul asta o puteati face.
Stau si ma intreb daca ati avea aceesi atitudine si daca am sta la un suc si am discuta face-to-face ... Convingerea mea ( la modul cel mai sincer ) e ca nu ati avea aceasi atitudine.
Va las sa ghiciti singur care-i motivul real .... 8-)
Motivul real aici e ca nu dau doi bani si nu-mi bat capul cu cineva care, repet, solicita respect si te trateaza cu aroganta, asa de sus. Cat despre centuri i le duc p-ale mele sa toarne cat suc o vrea pe ele :lol: . Si eu cred cum zice Dan insa, ca don` Relu e o persoana simpatica asa, iar atitudinea mea nu cred ca se va schimba vreodata. Din cate ma cunoasteti voi ce credeti?
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by costin stefanescu »

personal nu cred ca @relu s-a referit la treburi cu centuri,poate ne va onora cu prezenta pe la vreo cafenea sa nu mai existe discutii,pt catalin232, il anunt ca nu este obligatorie apartenenta la o asociatie pt procurarea permisului de pescuit ANPA,asa cum gresit a afirmat mai sus,banuiesc ca in necunostinta de cauza !ps.si englezii au pacatele lor
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Marian BARUTZ »

Mihai Vinturache wrote:Mariane, acesta este site-ul unei asociatii. Asociatia este constituita din membrii cotizanti. Orice asociatie este, vrand - nevrand, o comunitate. Pentru a exista, o comunitate trebuie sa asigure, inainte de orice, o modalitate de comunicare, cat mai rapida, intre membrii ei. Acesta este, printre altele, rostul acestui site. Oricat de deschis ar fi spiritul acestei comunitati, nu tot ceea ce se discuta in interiorul ei trebuie sa fie cunoscut de cei din "exterior". Fiecare comunitate, fiecare asociatie, fiecare organizatie, spune-le cum vrei, are si ceva ce trebuie sa ramana in interior. In aceste conditii, ai sa observi ca toate site-urile de acest tip au zone al caror acces este restrictionat doar celor inregistrati. Cu sau fara suparare asta este situatia pe toate site-urile de pescuit romanesti. Pana una alta, e normal ca cel ce plateste sa aiba ceva mai multe drepturi decat cel care profita de moka-zii. Asa incat observatia ta este putin deplasata.
In plus, poti sa fii sigur ca atunci cand ceea ce se gaseste "ascuns" devine important pentru toti este scos la suprafata.
In cazul concret al Snagovului, am considerat ca nu e cazul ca toata lumea sa asiste la discutiile pro si contra privind programul legat de administrarea lacului. Suntem pe punctul de a-l finaliza si il vom prezenta public astfel incat sa fie vazut de toti cei interesati de Snagov, cotizanti sau nu, membrii ai APC 21 sau nu.
Vinturache, te intreci in sofisme dar din pacate,pentru tine, sunt false sau contradictorii! Fiule, este de natura evidentei ca ala care plateste sa si fouta, in comentariul meu n-am vorbit de cei "care profita de moka-zii" din pur si simplu motiv ca viata m-a invatat ca nu poti primi nimic gratis. Eu am spus (repet cu alte vorbe, daca n-ai inteles) ca-i total naspa sa faceti dintr-un subiect de interes general unul "secret" numa` pentru "alesii" cotizanti. O astfel de "politica" nu atrage membrii, ori o astfel de comunitate, cum ii zici tu, traieste si se dezvolta numai si mai ales prin cresterea membrilor ei si a diversitatii lor de pareri si experinte. Am inteles perfect specializarile, gen clubul dunarenilor, dar un subiect ca asta sa faca obiectul unor discutii "top secret", repet, e total aiurea! Dar cum in placerea omului, in general, nu poti sa te caci ramane cum vreti voi!
Miyagi, nu te dezici, la tine nu restul ci totul e folclor dar asa patesc toti cei care ajung sa citeasca mai spre batranete :mrgreen:
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Parerea mea este ca va „certati” degeaba si prea repede :evil:
1 -- Pornind de la tilul topicului „Am luat Snagovul. Cum procedam ?” consider ca merita a fi revazute unele postari de la paginile: 2 (Mihai V.); 3 (Mihai V., modigliani, Dan S., catalin232); 4 (Mihai V., D. Iancu); 5 (Cezar); 7 (Dan S.), din care reies clar dorintele, telurile dar si greutatile ce vor trebui surmontate. Si eu sunt „membru vechi” in APC 21 si precum vedeti stau cuminte si astept ca cei care au decis sa luam Snagovul sa aiba timpul necesar pt. elaborarea „planului de lupta” care sigur va fi facut cunoscut si dezbatut pe toate fetele.
2 -- Citind cele scrise de colegul Catalin232, la pag. 5 (inclusiv link-urile) si 7, parerea mea este ca niciodata Snagovul nu va putea fi transformat intr-un lac de pescuit dupa modelul cluburilor, engleze sau autohtone, din prea multe considerente (proprietati limitrofe private si de alt gen; marimea f. mare; interesele „obscure ale multor terti”; etc.,etc.), dar sunt ferm convins ca atunci cand s-a decis alegerea Snagovului s-a stiut ceva si s-au avut in vedere anumite perspective pe termen mediu si/sau lung. Sa avem deci „putintica rabdare stimabililor” :lol: :lol: :lol:
3 -- In acelasi timp sa nu uitam ca APC 21 este clubul pescarilor axati in mod dominant pe pescuitul Dunarean, Deltaic, Maritim :D si ape naturale in general.
Daca printr-un „plan de lupta” bine gandit pe f. multe planuri si pe termen +/- indelungat + efortul dezinteresat si benevol al tuturor membrilor iubitori de natura, se va reusi in timp o cat de mica ameliorare a starii ecologice a Snagovului, macar din p.d.v. al pescuitului sportiv, atunci putem spune ca APC 21 a realizat nu o balta cu taxa, ci o locatie +/- naturala pt. pescuitul recreativ-sportiv, la cea mai mica distanta de Bucuresti :!: :!: :!:
4 -- Din pacate Snagovul era exemplul tipic de lac „nenorocit de mana omului” inca din anii 1970-80 :evil: si deja in acele vremuri „unele institutii ale statului” si-au rupt dintii in el :(
Dar vremurile se schimba, legile naturii sunt obiective, si s-ar putea ca mai repede decat credem, tocmai cei cu vile de fite si domenii limitrofe sa devina cei mai mari sustinatori ai APC 21 in demersurile legate de „civilizarea” Snagovului :D :D :D
Parerea mea :lol:
Last edited by Petru Burian on 29 Apr 2011, 10:32, edited 1 time in total.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Miyagi »

:lol: :lol: :lol: . Ai vazut Nea Mariane in sfarsit ?
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Miyagi »

Daca imi permiteti Dom` Profesor as mai adauga ideea ca nu trebuie neaparat sa scoatem noi prin proiectele noastre din Snagov o zona 0 a pescuitului romanesc pe natural in care nu vor mai exista probleme ci pur si simplu sa creem un precedent. Un precedent in care un grup de oameni, o comunitate, sub directa si atenta organizare a APC 21 s-au chinuit timp de 5 ani de zile sa readuca Snagovul la ceea ce a fost si au reusit urmatoarele:... . Ar fi de ajuns sa avem posibilitatea sa facem ceva ca sa se vada, sa-i motivam si influentam si pe ceilalti si sa dam nastere unui nou curent de opinie in domeniul asta. Ganditi-va ce efecte educative vor rezulta in urma fiecarei actiuni popularizate. Daca reusim sa mai capacitam si alte asociatii sa faca acelas lucruri in sfera lor de interese curentul se va extinde, iar cu un management bun il vom putea extinde pe plan national. Extrapoland se pot face destule si nu neaparat sa ne limitam la niste targeturi pentru care ni se vor pune bete-n roate. De aceea eu voi sustine orice demers, imi voi aduce aportul cat voi putea si voi urmarii fenomenul indeaproape ca asta ar trebui sa devina, un fenomen.
Post Reply

Return to “Cafenea”