Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by modigliani »

Florin Munteanu wrote:Propun sa discutam pe sectiunea rezervata membrilor cotizanti - am deschis deja un topic acolo.
Nici eu n-am acces la sectiunea respectiva . :?
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
marin1
Posts: 58
Joined: 28 Jan 2010, 19:47

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by marin1 »

modigliani wrote:
Florin Munteanu wrote:Propun sa discutam pe sectiunea rezervata membrilor cotizanti - am deschis deja un topic acolo.
Nici eu n-am acces la sectiunea respectiva . :?
la fel si eu
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by pytzy »

Ca sa aveti acces in sectiunea membri cotizanti...tre sa stiu daca aveti cotizatia platita...un nr. de chitanta(dati-mi un PM), ceva..ca nu stiu pe toata lumea dupa nick-name.... :roll:
multumesc,
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Prieteni, constat ca topicul meu a devenit de fapt o casuta postala.
Daca s-a hotarat deschiderea a ceva asemanator, pe alt domeniu, ok, da.
Asa, pentru ambitul meu, pentru ca e un loc unde se pot expune pareri, care nu sunt conditionate de plata cotizatiei, lasati-l sa traiasca.
Iar deocamdata multe "secrete" nu cred ca exista.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Miyagi »

Lorelai wrote:Prieteni, constat ca topicul meu a devenit de fapt o casuta postala.
Daca s-a hotarat deschiderea a ceva asemanator, pe alt domeniu, ok, da.
Asa, pentru ambitul meu, pentru ca e un loc unde se pot expune pareri, care nu sunt conditionate de plata cotizatiei, lasati-l sa traiasca.
Iar deocamdata multe "secrete" nu cred ca exista.
Calorifeeeerrrrrreeeeeeeee! cat mai multe expuseeeeeeeeee! d`aia tace toata lumea si cauta Gomora sau o insula pustie unde sa se vorbeasca in liniste.
Lasa Dane ca vine si vremea lor; a discutiilor.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Mihai Vinturache »

Lorelai wrote: Iar deocamdata multe "secrete" nu cred ca exista.
Dane, noi am inteles foarte bine motivul pentru care ai deschis acest topic. De aceea am spus mai inainte ca, in momentul in care vom avea ceva concret de prezentat, vom deschide un topic pe sectiunea APC21, care este vizibila pentru toata lumea.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by modigliani »

Nimeni nu blameaza deschiderea acestui topic sau a inca unuia cu aceeasi tematica intr-o sectiune rezervata membrilor cotizanti . Aici se vor discuta chestiuni generice , planuri de transparenta , diverse alte chestii de interes general referitoare la ,, relatia " APC - Snagov .

Celalalt topic presupune ( cred eu ) strategii de ,, ordine interioara " , informatii de interes ridicat , feedback , si ..... , de ce sa n-o spunem , ..... chestiuni ,, familiare " .

Pan-la urma , fratilor ( si p-asta de ce sa n-o spunem ??? ) cumva , pe forum , in discutii ..... se vor mai ivi situatii ca aceasta , situatii in care membrii APC pot avea acces si-un cuvant de spus in plus fata de utilizatorii nemembri ai forumului . Nu vreau prin asta sa ,, ating " pe nimeni , este un lucru absolut firesc . La fel de firesc este si faptul ca nu oricare membru cotizant are acces la informatii si strategii doar ale CD .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Buna seara ,
Pana la urma eu cred ca nu suntem o unitate de interventie rapida, care facem, dregem, arestam, intimidam si nu cumva sa afle inamicul marile noastre lovituri.
Este foarte clara legea privind obligatiilor noastre, ca asociatie, si de aici incolo orice punct de vedere va fi benefic in luarea deciziilor. Ca si orice propunere de voluntariat in aceasta munca. Pentru ca aici va fi de munca , voluntara, asa cum ne-a placut intotdeauna sa declaram, nu de actiuni secrete .
Aceast lac luat in administrare nu este o afacere. Este pur si simplu o asumare de raspundere a unei organizatii care vrea sa dovedeasca acestui sistem "ticalosit", se stie pe cine citez, ca doreste foarte mult sa existe chiar si in aceste conditii.
In rest, numai prietenie !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by catalin232 »

Pot sugera eu cum sa se procedeze pe Snagov, adica la fel ca in weekend-ul trecut, toti gratargii cu sculele in balta, unde mai pui ca este si prohibitie si daca ii cauti nici ANPA nu au. Daca asa vor merge lucrurile nu va fi nicio diferenta intre Snagov de anul trecut si cel care va fi anul acesta sau pe viitor. Singura exceptie ar fi obligativitatea apartenentei de un club pentru a putea pescui pe o apa naturala care mai ieri era domeniu public (si pe care era normal sa se poata pescui doar cu permis ANPA fara alte taxe sau bani dati). Ma inclin in fata acestor realizari.
Nu ma intelegeti gresit, eu chiar vreau sa vad o locatie de pescuit administrata ca la carte, ecologizata, pazita, protejata, poate chiar si populata (dar sa nu intindem coarda) lucruri care fara a fi pesimistul de serviciu nu se pot realiza pe Snagov din mai multe motive printre care :
-prea multi "jmekeri" cu epoleti de militieni sau demnitari vasnici ai patriei au gradina la malul apei si teava pe care le curge rahatul din casa se scurge in garla (e scumpa o fosa septica si costa si o avere sa o golesti din timp in timp). Fiind atat de sus pusi pe scara "sociala" sunt sigur ca pot obtine o hartie ultra-parafata in care sa se certifice faptul ca rahatul lor nu este un pericol , ca acesta miroase a trandafiri si pe deasupra constituie o sursa de hrana ideala, in aceasta situatie el poate fi considerat un sustinator al biotopului si nicidecum unul care polueaza la greu natura.
-multi nea "Gica, Vasile, Ion" (fara aluzii) cu apa in gradina si la care nu poti pune un om de paza 365 zile pe an (dar te poti baza pe cuvantul lui ca sacii doldora de plase monofilament ii va tine in podul casei intrucat acum ii va crapa obrazul de rusine sa le mai bage in apa)
-de specia cu rata super rapida de reproducere (favorizata de clima temperata , lipsa educatiei sexuale si scumbirea prezervativelor datorita benzinei dar si de legislatia de toata jena pe care o avem) anume Curentarul de Balta nici nu mai pomenesc
-gratargii, bulibasi, turisti si ce alte categorii de sportivi cu furculita vor pescui nestingheriti , indiferent de perioada de prohibitie, talia capturilor sau speciile care vor ajunge pe fundul unei pungi de plastic (scuze tati, stiu ca sunt mici, dar am si eu o pisicuta acasa care cand ma vede cum vin de la peste cu mana goala mai ca ii dau lacrimile nu ma lasa inima sa nu iiduc si ei ceva)

In speranta reala ca voi fi al 2-lea papagal cu pene lipite pe fund ce se plimba prin Piata Unirii strigand " sunt un ingrat si am gresit in afirmatii" va (ne) doresc succes !
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

Putintica rabdare, draga coleg.
Asa este, sunt multi, ca si pe malul Dunarii, la ses si in delta, si in multe alte parti.
Merg si eu de un an aproape saptamanal pe acest lac.E adevarat, daca vremea e frumoasa, vine multa lume, manele, chindii, etc.Crezi ca astia, cu muzica lor data la maxim, cu alcoolul suprasaturat din creieri sunt cei care fac prapad in peste ?
De unde stii tu ca toti " militienii si politicienii " aia nu dau bani ca sa dea rahatul acolo unde trebuie ? Stiu ca deschid o polemica, dar te intreb : tu daca ai avea bani sa cumperi un teren la malul apei, sa-ti construiesti o casa cu gradina si ponton, ti-ai arunca rahatul drept in fata ? Dupa ce-ti dai raspunsul, gandeste-te daca ei e prosti si tu mult mai corect si destept. Chestia asta cu haznalele deversate in lac tine de un proletariat anterior vanzarii pe bani multi a majoritatii locurilor cu iesire la apa.Intamplator cunosc oarece persoane cu proprietati acolo si pot sa-ti spun ca localitatile de pe marginea Snagovului au retea de canalizare.Asi putea sa-ti dau si alte detalii, dar inca nu te cunosc.
Ma rog, poate exista unele cazuri izolate cum spui, dar te rog sa nu generalizezi. Si sincer imi e sila de asazisa lupta de clasa.Cine are are, cine n-are nu are, dar nu e corect sa injure pe nemestecate.
Referitor la celelalte aspecte sunt perfect de acord, sunt convins ca in momentul inceperii unor actiuni concrete vom fi cot la cot.
Iar la cate barci, ski-jeturi merg tot timpul, unde draq sa navodesti la greu ? Ca sa iei ce ? Ca sa cumpere aia care stiu ca Sngovul e o hazna ?
Problema administrarii e o provocare intradevar, dar hai sa nu mai aruncam petarde
Cu stima,
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by modigliani »

Lorelai wrote:Problema administrarii e o provocare intradevar, dar hai sa nu mai aruncam petarde
Cu stima,
Just right ! 8-) Trebuieste procedat oricum altfel decat ,, haiduceste " . Rational , echilibrat , pas-cu-pas , insa insistent . O ,, lupta " in forta de la primul pas duce , parerea mea - inevitabil la esec .

Se cere , zic eu , o cafenea destinata in mod special acestui subiect . Chit ca vom bate campii , iar dintre campii batuti ..... Lunea urmatoare sa ,, rasara " ideea / planul cel mai eficient .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by catalin232 »

Nu am batut campii si crede-ma ca nu am avut niciun ranjet de satisfactie pe fata cand am scris mesajul. Ce am scris , la fel ca tine, le stiu din "casa", in plus au fost facut ceva emisiuni pe tema aceasta (lasand ferma de porci laoparte), tevile sunt ingrupate si merg la 10-15m in larg pe substrat.
Braconaj se va face la greu nu ziua in amiaza mare ci noaptea cand nici valul nu se trezeste sa deranjeze luciul apei si crede-ma ca toti am mancat probabil peste din "acvacultura" care a venit din Snagov, Dambovita si alte asemenea locuri cristaline.
Stiu ca vine multa lume pe week-end si nu am nimic impotriva lor sa pescuiasca, dar sa o faca atunci cand este voie, ca daca ei au voie eu de ce nu am ? Merg si eu cu un gratar ii dau foc , arunc o bucata de slana pe el sa umplu atmosfera de fum si stau sa pescuiesc linistit. Nu se face asa ceva.
Eu spun cu regret ca este o caruta prea mare pentru a fi inhamata dintr-o data, trebuia o teleaga ceva de inceput , un lighean de apa din marginea Bucurestiului care te calea in fel si chip.
Sunt incantat de faptul ca noi ca asociatie am reusit performanta asta, important este sa vedem daca putem duce ceva la capat!
Nu cobesc, nu doresc raul nimanui si nici lupte de clasa nu port (ai avut dreptate, nu ma cunosti), imi cer scuze daca am lasat un mesaj ce isi trage seva din indignarea resimtita dupa tot ceea ce s-a intamplat in week-end. Legea e lege pentru toti si trebuie respectata, dar daca nu e si cineva care sa o impuna sau macar sa o aduca la cunostinta pescarilor de ocazie ete in van.
Poate vad eu distorsionat lucrurile, nu stiu, se poate si asta.
De orice pot fi acuzat mai putin de faptul ca duc discutia in plan personal cu orice membru al acestui forum. Ducem dezbateri pe idei, fapte si intamplari concrete, nu despre persoane, fizionomie si cei 7 ani de acasa.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Lorelai »

catalin232 wrote:De orice pot fi acuzat mai putin de faptul ca duc discutia in plan personal cu orice membru al acestui forum. Ducem dezbateri pe idei, fapte si intamplari concrete, nu despre persoane, fizionomie si cei 7 ani de acasa.
Iar eu la randul meu cred dred ca de orice pot fi acuzat mai putin de faptul ca nu respect aceste principii.
Repet, cu exceptia a 2 amanunte, sunt perfect de acord cu postarea. Si nu am facut decat sa-mi exprim punctul de vedere. Daca prea apasat, imi cer scuze.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by catalin232 »

Nu sunt probleme in partea asta de monitor, din pacate in comunicarea scrisa nu se poate imprima ton, intonatie ,iar intentiile si mesajul pot fi distorsionate de modul in care este citit. Suntem impreuna pentru ca avem un scop si dorinta comuna si chiar nu cerem mult, putina civilizatie, bun simt si respect pentru lege, buna/rea, cat timp este scrisa trebuie respectata.
O zi buna !
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Marian BARUTZ »

Dumitrescu Iancu wrote:Pentru a intra pe sectiunea rezervata membrilor cotizanti,va rugam sa va adresati adminului prin MP,in care sa specificati numele si prenumele,dar si nick-name-ul folosit pe forum.
Sincer nu m-am gandit la o asa nerozie: adica cum o sectiune a membrilor cotizanti! Astia, adica noi,cotizantii, ori avem 3 coaie ori avem 2 da` mari si patrate! Nu inteleg politica de promovare a asociatiei cu tampenia asta de "sectiune a membrilor cotizanti" sau poate "membrii cotizanti" detin ei niste secrete de stat (pe scaun la peste) ce-s interzise celor care nu sunt membrii cotizanti! Dar totusi daca nu sunt membrii "cotizanti" ce specie de membrii or fi acestia! Sau ne bagam singuri in seama si ne credem la nu stiu ce club privat din tara albionului! Mare-i gradina Domnului si multi doritori de aer curat sunt in ea!!!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Mihai Vinturache »

Mariane, acesta este site-ul unei asociatii. Asociatia este constituita din membrii cotizanti. Orice asociatie este, vrand - nevrand, o comunitate. Pentru a exista, o comunitate trebuie sa asigure, inainte de orice, o modalitate de comunicare, cat mai rapida, intre membrii ei. Acesta este, printre altele, rostul acestui site. Oricat de deschis ar fi spiritul acestei comunitati, nu tot ceea ce se discuta in interiorul ei trebuie sa fie cunoscut de cei din "exterior". Fiecare comunitate, fiecare asociatie, fiecare organizatie, spune-le cum vrei, are si ceva ce trebuie sa ramana in interior. In aceste conditii, ai sa observi ca toate site-urile de acest tip au zone al caror acces este restrictionat doar celor inregistrati. Cu sau fara suparare asta este situatia pe toate site-urile de pescuit romanesti. Pana una alta, e normal ca cel ce plateste sa aiba ceva mai multe drepturi decat cel care profita de moka-zii. Asa incat observatia ta este putin deplasata.
In plus, poti sa fii sigur ca atunci cand ceea ce se gaseste "ascuns" devine important pentru toti este scos la suprafata.
In cazul concret al Snagovului, am considerat ca nu e cazul ca toata lumea sa asiste la discutiile pro si contra privind programul legat de administrarea lacului. Suntem pe punctul de a-l finaliza si il vom prezenta public astfel incat sa fie vazut de toti cei interesati de Snagov, cotizanti sau nu, membrii ai APC 21 sau nu.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Miyagi »

Mihai Vinturache wrote:Mariane, acesta este site-ul unei asociatii. Asociatia este constituita din membrii cotizanti. Orice asociatie este, vrand - nevrand, o comunitate. Pentru a exista, o comunitate trebuie sa asigure, inainte de orice, o modalitate de comunicare, cat mai rapida, intre membrii ei. Acesta este, printre altele, rostul acestui site. Oricat de deschis ar fi spiritul acestei comunitati, nu tot ceea ce se discuta in interiorul ei trebuie sa fie cunoscut de cei din "exterior". Fiecare comunitate, fiecare asociatie, fiecare organizatie, spune-le cum vrei, are si ceva ce trebuie sa ramana in interior. In aceste conditii, ai sa observi ca toate site-urile de acest tip au zone al caror acces este restrictionat doar celor inregistrati. Cu sau fara suparare asta este situatia pe toate site-urile de pescuit romanesti. Pana una alta, e normal ca cel ce plateste sa aiba ceva mai multe drepturi decat cel care profita de moka-zii. Asa incat observatia ta este putin deplasata.
In plus, poti sa fii sigur ca atunci cand ceea ce se gaseste "ascuns" devine important pentru toti este scos la suprafata.
In cazul concret al Snagovului, am considerat ca nu e cazul ca toata lumea sa asiste la discutiile pro si contra privind programul legat de administrarea lacului. Suntem pe punctul de a-l finaliza si il vom prezenta public astfel incat sa fie vazut de toti cei interesati de Snagov, cotizanti sau nu, membrii ai APC 21 sau nu.
Bravo Mihai!
Ar mai fi problema caloriferelor Nea Mariane care iti scapa. Ce-ar fi sa nu putem sa lucram linistiti din cauza lor :D ?
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

On-topic:
Am si eu o curiozitate: ce avantaje avem noi ( membrii cotizanti ) in plus fata de braconieri sau simpli detinatori de permis ANPA, cand pescuim pe Snagov ?
Am cautat pe forum si in statutul clubului, dar n-am gasit decat obligatii sau drepturi de "vot".
Ma lamureste si pe mine cineva ?
Multumesc !
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Dumitrescu Iancu »

Relu wrote:On-topic:
Am si eu o curiozitate: ce avantaje avem noi ( membrii cotizanti ) in plus fata de braconieri sau simpli detinatori de permis ANPA, cand pescuim pe Snagov ?
Am cautat pe forum si in statutul clubului, dar n-am gasit decat obligatii sau drepturi de "vot".
Ma lamureste si pe mine cineva ?
Multumesc !
"Avantajele" membrilor cotizanti ar fi:dreptul de a participa la actiunile de ecologizare organizate de Asociatie,la montarea panourilor prin care sa face cunoscut statutul Lacului,de a participa,impreuna cu organele abilitate si ca reprezentanti ai Asociatiei la actiunile antibraconaj,au dreptul de a participa,in cadru organizat,la patrulari in vederea identificarii actelor de braconaj!Si altele de acest gen!
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Am luat Snagovul. Cum procedam ?

Post by Relu »

Adica am dat bani ca sa muncesc ? :lol:
Eu am intrebat serios, si astept un raspuns la fel de serios.
Post Reply

Return to “Cafenea”