Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by valic »

Geo wrote:Iată că apar şi limitările impuse de RAR !
Concluzia: pe lângă ce ştii că ai dreptul asigurat de permisul de conducere (categoria B sau BE) mai trebuie să te uiţi şi pe certificatul de înmatriculare al autovehiculului şi să vezi dacă rulota sau remorca pot sau nu să fie tractate de acel autovehicul. Asta ca să fii complet informat !
Garcea cred că acolo se uită ca să te ... verifice !

Piţi, sunt certificate de înmatriculare pentru Logan unde nu scrie nimic la Observaţii cum este cazul la mine.
Mai nou in talon nu se mai inscriu masele remorcilor, dar daca la observatii ai mentionat masa maxim admisa a ansamblului va trebui sa te incadrezi in ea.
Insa eu cred ca daca depasesti aceasta observatie, cazul nu e penal , deoarece te incadrezi la sub cele 3500 kg din lege, cred ca face obiectul unei amenzi, pt ca RAR nu face legi, doar reglementari.

Parerea mea.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by valic »

Revin cu o informatie obtinuta de la autoritati verbal:
Cu cat B poti conduce un ansamblu pana la 3500 kg fara ca masa remorcii sa depaseasca masa masinii.
Daca pe talon la observatii esti restrictionat la o masa mai mica, inseamna ca nu ai voia sa depasesti acea masa, daca o depasesti constituie contraventie deci nu infractiune si se pedepseste cu amenda, dar daca depasesti cele 3500 kg sau remorca esta mai mare decat masa masini atunci este infractiune.
In concluzie la achizitia unei remorci trebuie sa tii seama de mentiunea de la rubrica observatii, sau sa-ti iei de la inceput o masina pt scopul propus ........... cam nasol........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Permisu de conducere si compatibilitatea cu rulota sau r

Post by valic »

Hoinar7777 wrote:Eu am Logan si e bine de stiut si pt. ceilalti posesori tot de Logan.
Am observat o chestie putin atipica,sau cel putin care te baga in ceata.La rubrica Observatii zice asa " Masa max. 2350 kg."
Da ca asta chiar ca nu o inteleg nici eu.Ii rog pe cei ce au Logan in dotare sa confirme.
Cele 2350 kg reprezinta maxa maxima ce o poti conduce cu masina ta (masina + remorca)
La un logan care are masa max de 1535 kg poti remorca max 765 kg.
Valic
0744 644 368
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by Hoinar7777 »

Revin cu o informatie obtinuta de la autoritati verbal:
Cu cat B poti conduce un ansamblu pana la 3500 kg fara ca masa remorcii sa depaseasca masa masinii.
Daca pe talon la observatii esti restrictionat la o masa mai mica, inseamna ca nu ai voia sa depasesti acea masa, daca o depasesti constituie contraventie deci nu infractiune si se pedepseste cu amenda, dar daca depasesti cele 3500 kg sau remorca esta mai mare decat masa masini atunci este infractiune.
Am vrut sa citez din ce a scris Valic dar,cred ca am butonat gresit ceva.


Valic multumesc mult pt.informatii.Asa este si sunt ferm convins de asta.


Se pare ca am avut dreptate pana la urma,precizez ca nu este vorba de nici o concurenta cu cineva,important este este sa fim informati CORECT, ca necunoasterea legilor nu te absolva si de sanctiuni,PENALE in cazul de fata.

Mai ramane de stabilit daca masa proprie a rulotei,remorcii,peridocului sau ce o fi depaseste 750 kg si se conduce acel ansamblu cu cat,B constituie infractiune sau nu si daca iti trebe cat. E.
Eu zic ca daca sare ce atarna dupa masina de 750 kg trebe musai cat E
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by Lorelai »

[quote="Hoinar7777"]PERMISUL TAU DE CONDUCERE SI COMPATIBILITATEA CU RULOTA

Acest aspect este foarte important. (poate dauna grav libertatii tale !!!)

Daca aveti permis de conducere numai cat. B masa proprie a rulotei nu trebuie sa depaseasca 750 kg,daca depaseste va este necesar permis cat. E, pt. remorci. Rulota turistica este incadrata la remorci,deci va trebuie cat. B+E.
In general rulotele englezesti, in ciuda faptului ca sunt foarte bine dotate depasesc 750 kg.

Atentie daca : masa maxima autorizata a rulotei + masa maxima autorizata a autovehicolului tragator adunate depasesc 3500kg va este necesar permis cat.D (adica camioane), chiar daca rulota are sub 750 kg .Aceste cazuri se intilnesc de regula cand rulotele sunt tractate de autoutilitare,jeep-uri cum ar fi de exemplu Toyota Hillux. Greutatea se cumuleaza per ansamblu remorca +tractor.
Daca rulota are peste 750 kg greutate proprie si impreuna cu autovehicolul tragator(MMA) depasesc 3500 kg atunci va este necesar permis de conducere D + E. Chiar daca cu cat D.poti conduce un ansamblu de pana la 7500 kg.

Deci n-ai avut dreptate ! :)
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by valic »

Fratilor,

Cu cat. B poti conduce:
-masini sub cele 8 locuri prevazute de lege;
-masina pana in 3500 kg;
-ansamblu (masina si remorca) care impreuna sa fie pana la 3500 kg, cu conditia ca remorca sa nu depaseasca masa masinii;
Neindeplinirea acestora inseamna infractiune.
Pe talon (model vechi) si in CI sunt prevazute masele maxime ale intregului ansamblu, pe talonul nou este mentionat la rubrica "observatii" masa intregului ansamblu (acolo unde este), care daca este depasit , dar nu peste 3500 kg inseamna contraventie, peste 3500 este infractiune (puscarie).

Cam astea sunt datele problemei.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by valibu »

Atentie daca : masa maxima autorizata a rulotei + masa maxima autorizata a autovehicolului tragator adunate depasesc 3500kg va este necesar permis cat.D (adica camioane)

Autovehiculul destinat transportului de persoane avand mai mult de 8 locuri pe scaune, in afara locului conducatorului. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg
eu stiu de cam 20 de ani ca D e pentru transport persoane.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by Lorelai »

http://www.igpr.ro/DPR/Regulament%20apl ... alizat.pdf
Citatul specific:
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totala maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă, a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte masa proprie a autovehiculului trăgător;
c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg, iar masa totală maximă autorizată a întregului ansamblu depăşeşte 3.500 kg;
d) CATEGORIA C:
1. autovehiculul, altul decât cel din categoria D, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorca a cărei masa totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
e) CATEGORIA CE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg;
f) CATEGORIA D: autovehiculul destinat transportului de persoane având mai mult de 8 locuri pe scaune, în afara locului conducătorului. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
g) CATEGORIA DE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria D şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie să fie destinată...
Prezint 2 tipuri auto, cu ce au in talon :

1. Audi A6 mma 2260 kg, masa remorcabila cu disp franare 1900 kg, masa remorcabila fara disp franare 750 kg
2. VW Touareg, mma 3080 kg., mrf 3500 kg, mrff 750 kg
Permis subsemnatul "B"
Cazul 1
Touareg remorcheaza 750 Kg 3500 + 750 =4250 kg, deci mai mare de 3500.
Initial m-am luat dupa parerile diversilor si am carat cu A6 , unde 2260 + 750 = 3010, deci mai mic decat 3500. Uraaaa ! Da trage mai greu si de ce sa stea Touareg pe bara ?
Studiat Regulament : 2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totala maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;Dl Touareg, treci la treaba, tu nici nu simti ca ai ceva in spate !
Caz 2
Mi-am cumparat rulota de mma 3500 Kg (as vrea eu !)
Touareg remorcheaza rulota, Audi sta ca nu are voie
Ansamblul vehicol remorca inseamna 3080 + 3500 = 6580 kg
Trebuie sa ne ducem sa dam examen, dar ne trebuie : CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg, iar masa totală maximă autorizată a întregului ansamblu depăşeşte 3.500 kg;
Si nicidecum alta categorie, care sa insemne sofer profesionist ! Noi la baza avem tot B,
Cu stima,
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by Hoinar7777 »

@ Valibu Foarte corect ! Da dvs. sunteti de vina :shock: :shock: :shock:
Pai daca stiati de ce ne-ati lasat atatea zile sa persistam in greseala ? :lol: :lol:
Glumesc desigur.

Am scris in paranteza camioane,ca la astea ma refeream normal nu la autobuze, :lol: :lol: :lol: ,
Da greseala tot gresela ramane :oops:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by Lorelai »

Stimati Domni din CD
Cred ca acesta este concursul online de cunostinte pe care ati avut premonitia sa-l inserati in programul de activitati pe luna Ianuarie.
Va rog sa anuntati premiile ! :D :D :D
Asa cum am spus, eu nu ma las pana nu elucidam subiectul !
Cu stima,
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by Lorelai »

valibu wrote:Atentie daca : masa maxima autorizata a rulotei + masa maxima autorizata a autovehicolului tragator adunate depasesc 3500kg va este necesar permis cat.D (adica camioane)Autovehiculul destinat transportului de persoane avand mai mult de 8 locuri pe scaune, in afara locului conducatorului. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg eu stiu de cam 20 de ani ca D e pentru transport persoane.
Hoinar7777 wrote: Valibu Foarte corect ! Da dvs. sunteti de vina Pai daca stiati de ce ne-ati lasat atatea zile sa persistam in greseala ? Glumesc desigur.Am scris in paranteza camioane,ca la astea ma refeream normal nu la autobuze, , Da greseala tot gresela ramane
Stimati domni, eu nu am vorbit niciodata de vehicole de alta categorie decat B. Pentru ca cei care urmarim topicul cred ca avem B!

Astept in continuare sa iesiti din eroare !
Cu stima
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by valibu »

Adica sunt doi pasi de facut:
1. imi iau touareg
2. ma pun bine cu al mai de seama marinar al tarii, imi iau vapor, il leg de pct 1. si sunt mai legal decat toti comandantii de vapoare. d'aia se conduce si tara fara permis....
scuze de offf, :lol: :lol: :lol:
Hoinar, dau io berea!
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by valibu »

am postat cam in acelasi timp.
Lorelai, ma refeream strict la faptul ca D-ul este pt persoane.
;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by cezar »

Lorelai wrote:Stimati Domni din CD
Cred ca acesta este concursul online de cunostinte pe care ati avut premonitia sa-l inserati in programul de activitati pe luna Ianuarie.
Va rog sa anuntati premiile ! :D :D :D
Asa cum am spus, eu nu ma las pana nu elucidam subiectul !
Cu stima,
S-ar putea sa ai dreptate, Dane !
Deci, nu-mi mai bat capul cu concursul! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Si eu care saptamana viitoare voiam sa anunt data si regulamentul.... :cry:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by Lorelai »

valibu wrote:Adica sunt doi pasi de facut:1. imi iau touareg2. ma pun bine cu al mai de seama marinar al tarii, imi iau vapor, il leg de pct 1. si sunt mai legal decat toti comandantii de vapoare. d'aia se conduce si tara fara permis....scuze de offf, Hoinar, dau io berea!
Domnule Valibu, ma inclin in fata raspunsului Dvs, pentru rigoare si politete !
Last edited by Lorelai on 12 Jan 2011, 20:34, edited 1 time in total.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by valibu »

Lorelai wrote:
valibu wrote:Adica sunt doi pasi de facut:1. imi iau touareg2. ma pun bine cu al mai de seama marinar al tarii, imi iau vapor, il leg de pct 1. si sunt mai legal decat toti comandantii de vapoare. d'aia se conduce si tara fara permis....scuze de offf, Hoinar, dau io berea!
Domnule Valentin Bucoveanu, ma inclin in fata raspunsului Dvs, pentru rigoare si politete !
doar valibu, si fara domni pe aici.
Last edited by valibu on 12 Jan 2011, 20:39, edited 1 time in total.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by Lorelai »

Am rectificat ce era de rectificat !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by valibu »

si io. :lol:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by Lorelai »

N-am vazut prea bine, dar iti dau crezare .Sa traiesti Valibu ! :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Permisul de conducere si compatibilitatea cu rulota

Post by Claudiu »

Eu stiu una si buna, cu B-ul nu poti tracta o remorca cu masa mai mare de 750 kg. :mrgreen:
Post Reply

Return to “Cafenea”