Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by Marian BARUTZ »

Adar Marian wrote:Domnilor, nu ma adresez nici catre Fae, nici catre cei care-i raspund, ci in egala masura tuturor:
- Cand exista trimiteri directe spre varsta, ocupatia, studiile preopinentului, nu-s astea formele (si fondul) care definesc atacul la persoana?
Eu nu ma dau in vant dupa polemica, insa nici nu fug de ea, atata vreme cat dezbatem idei si principii, insa cand aducem in discutie omul cu toate ale lui, cred ca ne indeparetam nepermis de mult de tot ce inseamna forum. Pe de alta parte observ ca sectiunile nu duc lipsa de moderatori; care-i rostul lor? Au la dispozitie functiile edit, delete, de ce nu le folosesc?
Bre nea Mariane, cuget si eu putin da` nu pot pentru ca sa gandesc ca, daca simpaticul domn FAE nu zicea ca-i contră la bugetari, matale te mai ofuscai atata de atacu` asta la persoana chiar daca pare mai repede un atac la personalitatea lu` FAE :lol:
Si totusi te rog sa ma luminezi, ca cam de ce crezi ca facand trimiteri directe, ca alea de pe forum, la ocupatia si/sau studiile "preopinentului" FAE crezi alde matale ca l-ar ataca personal pe "preopinent" ? Mie personajul mi se pare foarte simpatic mai ales ca-l banui ca intentionat se da in stamba ca sa provoace astfel de comentarii. Sper sa nu ma insel :D
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by Adar Marian »

Asta-i un rationament gresit, totalmente fals. N-am sapat transee si nici n-am luat bugetarii la ochi, ca daca-i sa ma gandesc oleaca, ar fi exact ca si cum m-as razboi cu mama si, crede-ma, desi are 88 de ani, e ultimul lucru din lume pe care mi l-as dori! Esenta dezbaterii a fost catre ce se-ndreapta optiunile fiecaruia, recte cresterea taxelor versus reducerea cheltuielilor bugetare, ori alegandu-le pe cele din urma, m-am folosit de exemple clare pentru a motiva. Ca Fae a nimerit (intamplator) de aceeasi parte a ideilor, n-are nimic de-a face cu ce am scris in pagina anterioara. La fel ca majoritatea postarilor mele cu tema politica sau sociala, si aici e vorba de un principiu, nu un om.
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by FAE »

:D SALVE :D
...mah Vali...
Fae, fii te rog dragut si explica-mi ce ai vrut sa zici cu "......... iar o dam in balari" ............ ca sa mor daca am inteles ......... :o


offf , ce este asa greu de inteles...DEVIEM DE LA SUBIECT...nu am vrut sa fac nici-o aluzie la alt ceva...!
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by FAE »

:D SALVE :D
Marian BARUTZ wrote:
Adar Marian wrote:Domnilor, nu ma adresez nici catre Fae, nici catre cei care-i raspund, ci in egala masura tuturor:
- Cand exista trimiteri directe spre varsta, ocupatia, studiile preopinentului, nu-s astea formele (si fondul) care definesc atacul la persoana?
Eu nu ma dau in vant dupa polemica, insa nici nu fug de ea, atata vreme cat dezbatem idei si principii, insa cand aducem in discutie omul cu toate ale lui, cred ca ne indeparetam nepermis de mult de tot ce inseamna forum. Pe de alta parte observ ca sectiunile nu duc lipsa de moderatori; care-i rostul lor? Au la dispozitie functiile edit, delete, de ce nu le folosesc?
Bre nea Mariane, cuget si eu putin da` nu pot pentru ca sa gandesc ca, daca simpaticul domn FAE nu zicea ca-i contră la bugetari, matale te mai ofuscai atata de atacu` asta la persoana chiar daca pare mai repede un atac la personalitatea lu` FAE :lol:
Si totusi te rog sa ma luminezi, ca cam de ce crezi ca facand trimiteri directe, ca alea de pe forum, la ocupatia si/sau studiile "preopinentului" FAE crezi alde matale ca l-ar ataca personal pe "preopinent" ? Mie personajul mi se pare foarte simpatic mai ales ca-l banui ca intentionat se da in stamba ca sa provoace astfel de comentarii. Sper sa nu ma insel :D
Prietene Marian Barutz...."IO am ajuns la concluzia ca nu mai are rost sa m-a cert cu nimeni "depacili-sa"...cred ca totii mergetzi pe ideea...CINE NU ESTE CU NOI...ESTE IMPOTRIVA NOASTRA....sper ca sti cine a afirmat asta prima data...dar nu conteaza...peste tot in toate topicurile daca cine a avut o alta opinie asupra subiectelor imediat la semnalul lui Cezar sareau totii pe el ptr. al combate..exact cum au judecat si romani cind in iunie 90" GOLANII erau impotriva lui Iliescu si acolitilor lui...sper ca intelegi exact ce vreu sa spun...in toate topicurile deschise se incearca a combate persoana care are alta opinie asupra subiectului dezbatut...deh...mentalitate de turma...nu vreau sa spun mai multe ptr. a evita cearta cu anumite persoane... :(
..."IO stiu de gluma...dar de la gluma si pina la a ajunge sa jignesti un om...cred ca este timpul sa se faca diferenta.
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by Marian BARUTZ »

FAE wrote: ...CINE NU ESTE CU NOI...ESTE IMPOTRIVA NOASTRA....sper ca sti cine a afirmat asta prima data...

FAE, pe pariu puisor ca tu habar n-ai cine, unde si in ce context Le-a zis, chiar daca cuvintele sunt putin schimbate fata de textul original! Acu` eu nu fac "atac la persona" cum zice amicul Adar dar vorbele astea sunt prea importante pentru omenire pentru ca un urechist ca tine sa le dezluseasca rostul numai dupa ce a citit un ziar pe cant :twisted:
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by FAE »

:D SALVE :D
...poi Mariane vestita fraza a fost rostita de V.I.STALIN....intreadevar am schimbat-o putin...dar important este ce-am vrut sa zic prin acel scogan a lui "tatucu"...CINE NU E CU NOI E IMPOTRIVA NOASTRA...aceasta este fraza originala, si daca chiar vrei i-ti pot spune si in ce context a spus-o prima data si unde...!,dar hai sa nu n-e mai dam inteligenti si sa credem ca persoanele care nu au acelea-s pareri si opini ca noi "e prostii"...
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by Marian BARUTZ »

FAE wrote::D SALVE :D
...poi Mariane vestita fraza a fost rostita de V.I.STALIN....intreadevar am schimbat-o putin...dar important este ce-am vrut sa zic prin acel scogan a lui "tatucu"...CINE NU E CU NOI E IMPOTRIVA NOASTRA...aceasta este fraza originala, si daca chiar vrei i-ti pot spune si in ce context a spus-o prima data si unde...!,dar hai sa nu n-e mai dam inteligenti si sa credem ca persoanele care nu au acelea-s pareri si opini ca noi "e prostii"...
;) SA TRAITI BINE ;)
Ba FAE, esti mare fratie, hai ia incearca un efort "si daca chiar vrei i-ti pot spune si in ce context a spus-o prima data si unde..." Sigur asta daca nu-i prea epuizant pentru un "mare" jucator de sah ce te dai si culmea, te mai si crezi :lol: . Auzi,a propos ti-ai pus vreodata intrebarea, ma da` de ce dreacu sahul (ca si pokerul,ala clasic cu carti de la sapte la as) se joaca cu 32 de piese iar barbutul numai cu doua, si alea zaruri :mrgreen:
Astept raspuns la cautarea ta, goagal e cu noi :lol:
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
1 -- Tot am „cetit si cugetat”. De multe ori chiar am intervenit in favoarea colegului Fae.
2 -- Totusi, in cel mai sincer mod, nu am reusit si nu reusesc sa inteleg nimic :? Unii îl apara, alti desi îi recunosc anumite merite, totusi îl „sicaneaza”, in timp ce multi fac „spirite de gluma” la limita loviturilor sub centura. Este adevarat ca nu-l cunosc decat de pe forumuri, dar concluzia mea este ca ceva nu este in ordine, si chiar am „grait” pe undeva (nu mai stiu unde) despre „spiritul scolăresc de superioritate” :lol: :lol: :lol:
3 -- Înteleg oarecum „campania” unora impotriva lui Fae, in baza principiului: „daca nu ar exista cioara, nu am putea aprecia frumusetea papagalilor”. Cei din aceasta categorie, reusesc astfel sa-si justifice o „oarece superioritate” placuta ego-ului lor, desi daca am săpa in adancime, concluzia ar putea fi taman contrara.
4 -- Nu-i inteleg insa de loc, pe cei care nu au nevoie de astfel de comparatii, „valoarea” lor fiind dovedita si recunoscuta, pe alte cai si nu prin comparatii de acest gen :shock:
5 -- Intotdeauna am fost de parere ca uniformitatea caracterelor si a principiilor genereaza un plictis profund. Atunci stau si ma intreb: de unde aceasta „mânie generalizata” impotriva celor care ies din tipare :?:
Poate va canalizati putina energie spre a ma lamuri si pe mine, si-l mai lasati in astimp si pe Fae, sa fie Fae :lol:
Si ar mai fi o intrebare: daca am schimba criteriile de comparatie, oare cei „superiori” ar fi tot atat de numerosi :?:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by cezar »

Domnule Burian,

Asa cum am mai scris, FAE nu este o persoana, el este o "stare de spirit"; eu starea asta de spirit o combat.
Principala lui calitate, care-l face pretuit pe toate forumurile de pescuit, este aceea de "incasator". Dupa ce o cauta cu lumanarea !

Seamana cu un prieten al meu din copilarie : treceai pe langa el, te injura de mama, o "incasa" bine, vreo doua-trei zile statea cuminte, apoi faza se repeta.
Proceda la fel cu vecinii, colegii, prietenii, rudele etc. Nu mi-l aduc aminte decat cu vanatai si ochii vineti.
A murit de tanar, saracul, intr-o incaierare in portul Vlore (Albania), fiind el vaporean de cariera.
Valentin Petrovici

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by Valentin Petrovici »

Petru Burian wrote:Stimati colegi
1 -- Tot am „cetit si cugetat”. De multe ori chiar am intervenit in favoarea colegului Fae.
2 -- Totusi, in cel mai sincer mod, nu am reusit si nu reusesc sa inteleg nimic :? Unii îl apara, alti desi îi recunosc anumite merite, totusi îl „sicaneaza”, in timp ce multi fac „spirite de gluma” la limita loviturilor sub centura. Este adevarat ca nu-l cunosc decat de pe forumuri, dar concluzia mea este ca ceva nu este in ordine, si chiar am „grait” pe undeva (nu mai stiu unde) despre „spiritul scolăresc de superioritate” :lol: :lol: :lol:
3 -- Înteleg oarecum „campania” unora impotriva lui Fae, in baza principiului: „daca nu ar exista cioara, nu am putea aprecia frumusetea papagalilor”. Cei din aceasta categorie, reusesc astfel sa-si justifice o „oarece superioritate” placuta ego-ului lor, desi daca am săpa in adancime, concluzia ar putea fi taman contrara.
4 -- Nu-i inteleg insa de loc, pe cei care nu au nevoie de astfel de comparatii, „valoarea” lor fiind dovedita si recunoscuta, pe alte cai si nu prin comparatii de acest gen :shock:
5 -- Intotdeauna am fost de parere ca uniformitatea caracterelor si a principiilor genereaza un plictis profund. Atunci stau si ma intreb: de unde aceasta „mânie generalizata” impotriva celor care ies din tipare :?:
Poate va canalizati putina energie spre a ma lamuri si pe mine, si-l mai lasati in astimp si pe Fae, sa fie Fae :lol:
Si ar mai fi o intrebare: daca am schimba criteriile de comparatie, oare cei „superiori” ar fi tot atat de numerosi :?:

Domnule Burian eu cred că pînă a pune concluziile cu privire la acest fenomen „Fae” trebuia să analizaţi cauzele ce l-au generat. Şi nu cred că era greu dacă eraţi atent la titlul topicului deschis chiar de Fae şi mai ales postarea introductivă. Deci topicul se numeşte „Topic nou cu răspunsuri la de toate".
Şi iată şi motivaţia autorului.
„ Deschid acest topic ptr. a rspunde la postarile unora sau provocari in alte topicuri ,nu este bine sa "murdarim "diferite topicuri cu postari OFF TOPIC... , asa ca m-am gindit( stiu si "io) la ceva sau mai bine zis un loc in care sa avem posibilitatea sa dam raspunsurile la "micile atentii" ale prietenilor... ”

Şi iată ce mai zice pretenul nostru Fae în alt topic :
„……..sa se ceara disparitia a 85% din bugetari...ca de fapt...ei sint trintori si jigodile ptr. care trebui sa cotizam noi...? ”

Şi sunt zeci de postări de acest gen.
Aţi sesizat cauza dle Burian? Dacă o sesizaţi nu mai era nevoie de concluzii. Nu am formulat acest răspuns ca şi cum m-am simţit lezat de postarea dvs. ci numai pentru a vă satisface doleanţa din penultima frază .
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by cezar »

FAE wrote::D SALVE :D
...poi Mariane vestita fraza a fost rostita de V.I.STALIN....intreadevar am schimbat-o putin...dar important este ce-am vrut sa zic prin acel scogan a lui "tatucu"...CINE NU E CU NOI E IMPOTRIVA NOASTRA...aceasta este fraza originala, si daca chiar vrei i-ti pot spune si in ce context a spus-o prima data si unde...!,dar hai sa nu n-e mai dam inteligenti si sa credem ca persoanele care nu au acelea-s pareri si opini ca noi "e prostii"...
;) SA TRAITI BINE ;)
FAE, iar postezi "lautareste" ! :lol: :lol: :lol:

Nu exista V.I. Stalin, ci I.V.Stalin (Iosif Visarionovici Stalin); tu confunzi cu V.I.Lenin (Vladimir Ilici Lenin).
Asa se intampla daca in loc sa fi mers la scoala, tu ai frecat zarurile de barbut ! :lol: :lol: :lol:

Pe langa FAE, faimosul "Bula" este mai tare decat Andrei Plesu !
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by Gabi »

cezar wrote:
Pe langa FAE, faimosul "Bula" este mai tare decat Andrei Plesu !
Cezar taie-ma ,bate-ma dar nu pricep propozitia asta ...Mergea :Faimosul Bula e mai tare decat A Plesu (ok. e o opinie) dar atunci ce facem cu Fae ? Sau :pe langa Fae ,faimosul Bula e mic, mare ,geniu ,cum vrei ,da' atunci cui il lasam pe bietul Plesu ? Sau probabil vrei sa spui ca subiectul Bula e mai tare decat A Plesu, cand misuna pe langa Fae ?

& Vali : cum n-ai inteles ? Din cauza ca Fae are mari dificultati sa lanseze din poignet la mai putin de 200 de metri , se intampla frecvent s-o dea in balari . La Tibrinu nu sta nimeni in fata lui si nu ezista plangeri. :D
chestii socoteli
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by Marian BARUTZ »

cezar wrote: Nu exista V.I. Stalin, ci I.V.Stalin (Iosif Visarionovici Stalin); tu confunzi cu V.I.Lenin (Vladimir Ilici Lenin).
Asa se intampla daca in loc sa fi mers la scoala, tu ai frecat zarurile de barbut ! :lol: :lol: :lol:

Pe langa FAE, faimosul "Bula" este mai tare decat Andrei Plesu !
Cezare n-ai inteles matale, FAE (re)botezandu-l pe "tatuca" natiunilor are un fel de 2 in 1 adica si pe tartore si pe fisu, un fel de traian boc mai pe romaneste :lol: :lol: :lol:
FAE, nu sta si cauta pe goaga` cum e cu vorbili alea celebre, c-asa promisesi :mrgreen:
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by FAE »

:D SALVE :D
...Cezar...m-a faci sa-mi schimb impresia in privintza intelectului tau....corect am gresit cind am sris V.I STALIN...corect era I.V. STALIN, dar macar puteai sa-ti dai seama ce am vrut sa scriu...dar nu cred ca era o asa de mare greseala(avind in vedere ca numele erau exact eceleas)...in fine...am decis sa nu mai deranjez "pacili-sa" pe nimeni...asta ca sa-ti po-ti arata inteligenta si modul de "sef de haita", ca de fapt asta urmaresti...SA JOACE TOTZII CUM CINTI TU...e uite "IO nu pot sa m-a supun orbeste spiritului ORACOL care este aclamat de multime... :twisted:
...apropo...nici-o data nu mi-am furato...ca tot ti-ai adus aminte de un vechi amic din copilarie...ATIT TIMP CIT AM DOUA MIINI SI DOUA PICIOARE sint capabil sa vad cit poate muschi fiecarui adversar...(dar separat...nu in turma cum a-ti fost invatzati in scoala de partid)...sau sa cred ca incerci sa scotzi castanele din foc cu mina altuia...???, in acest caz...
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
Anelin
Posts: 12
Joined: 23 Mar 2010, 22:16

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by Anelin »

Discutia asta imi aduce aminte de o mare vorba din batrani : "Nu te pune cu prostu' ca are mintea odihnita." Mai bine cedati ca e mare gradina lui Dumnezeu si cica se fac suplimentari de locuri.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by cezar »

Gabi wrote:
cezar wrote:
Pe langa FAE, faimosul "Bula" este mai tare decat Andrei Plesu !
Cezar taie-ma ,bate-ma dar nu pricep propozitia asta ...Mergea :Faimosul Bula e mai tare decat A Plesu (ok. e o opinie) dar atunci ce facem cu Fae ? Sau :pe langa Fae ,faimosul Bula e mic, mare ,geniu ,cum vrei ,da' atunci cui il lasam pe bietul Plesu ? Sau probabil vrei sa spui ca subiectul Bula e mai tare decat A Plesu, cand misuna pe langa Fae ?

& Vali : cum n-ai inteles ? Din cauza ca Fae are mari dificultati sa lanseze din poignet la mai putin de 200 de metri , se intampla frecvent s-o dea in balari . La Tibrinu nu sta nimeni in fata lui si nu ezista plangeri. :D
Adica, intre IQ-ul inexistent al lui FAE si cel al lui Bula este o diferenta mult mai mare decat intre Bula si Plesu.
Ca sa ma exprim inginereste, pe o scara a valorii, FAE este 000, Bula de nota 2, iar Plesu este de 10.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by cezar »

FAE wrote::D SALVE :D
...Cezar...m-a faci sa-mi schimb impresia in privintza intelectului tau....corect am gresit cind am sris V.I STALIN...corect era I.V. STALIN, dar macar puteai sa-ti dai seama ce am vrut sa scriu...dar nu cred ca era o asa de mare greseala(avind in vedere ca numele erau exact eceleas)...in fine...am decis sa nu mai deranjez "pacili-sa" pe nimeni...asta ca sa-ti po-ti arata inteligenta si modul de "sef de haita", ca de fapt asta urmaresti...SA JOACE TOTZII CUM CINTI TU...e uite "IO nu pot sa m-a supun orbeste spiritului ORACOL care este aclamat de multime... :twisted:
...apropo...nici-o data nu mi-am furato...ca tot ti-ai adus aminte de un vechi amic din copilarie...ATIT TIMP CIT AM DOUA MIINI SI DOUA PICIOARE sint capabil sa vad cit poate muschi fiecarui adversar...(dar separat...nu in turma cum a-ti fost invatzati in scoala de partid)...sau sa cred ca incerci sa scotzi castanele din foc cu mina altuia...???, in acest caz...
;) SA TRAITI BINE ;)
Hi,hi,hi, FAE, ce tu n-ai fost la scoala de partid ?
Am auzit chiar ca ai terminat-o ...de zugravit !

Ma bucur ca te retragi, desi cred ca este doar temporar. Poate revii cand ai terminat transformarea din gorila !
Nu de bucura, ca nu te transformi in om, ci in urangutan !
Valentin Petrovici

Re: Topic nou cu raspunsuri la "de toate"

Post by Valentin Petrovici »

Fae te rugăăăăăăm nu pleca. Te implorăăăăăăm. Rămîi cu noi Fae. Păcat. Mai bine ne ignori Fae. Acum cînd ţi-ai cîştigat statutul de .........În fine faci cum vrei dar o să regreţi . Ai depus atîta efort să ajungi vedetă şi acum te retragi în plină glorie? Cu bine Fae! Vezi ce faci. Ai grijă de tine. Toţi or să se întrebe : unde este Fae? Ai văzut ce atent sunt cu tine? Îţi zic Fae nu Bulă de baltă. Îţi urez multă baftă la pescuit şiiiiii cît mai puţine controale la firmă( deeee....ai familie grea). M-ai impresionat pînă în măduva oaselor. Aproape mi-au dat lacrimile. :cry: :cry: :cry:
Post Reply

Return to “Cafenea”