D'ale pestelui in bucatarie

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

D'ale pestelui in bucatarie

Post by Adar Marian »

Pastravii lu' nea Pantazi

Luni seara imi suna telefonu:
- Adare, am niste pastravi pentru tine, zi-mi unde sa ti-i aduc.
Sa pun omu' pe drum, zau ca nu se facea, asa ca-ncalec si-i dau bice murgului. L-am gasit altfel de cum il lasasem, mai slab da' parca mai vesel, mai tacut da' parca mai nostalgic.
Oooooffff, mai nea Pantazi, ca nici maine nu-i ca ieri...
Ce-am tainuit noi, ca baietii, ale noastre sunt, iar pentru stirea si ochii domniilor voastre ramane soarta pestilor.
Ganditu-m-am sa-i fac la cuptor, ca am io o reteta cu dovlecei si ardei gras, sa-ti uiti dusmanii, nu alta, insa cere timp si cum mie-mi ploua-n gura mai ceva ca maidanezilor lu' Pavlov, m-am sucit, din care suceala uite ce-a iesit:
- am luat doua cepe, le-am taiat pestisori
- aproape un kil de ciuperci
- cativa ardei grasi
- un catel de usturoi (am folosit jumatate din ce-i in poza)

Image

Arunc in tigaie ciupercile si cam dupa 15 min, ceapa si ardeiul. Ca sa nu se plictiseasca, pun inc-o tigaie alaturea, unde fac pestii, ceva usor, doar dati prin faina si atat. Pregatesc mujdeiul ca pe-o maioneza, cu o lingura de ulei s-apoi il sting cu un borcanas de smantana.

Image

Image

Image

Cand ciupercile s-au facut, aruc deasupra o mana de patrunjel si cateva linguri de smantana, apoi tin acoperit cam cinci minute, cu focul stins.

Image
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: D'ale pestelui in bucatarie

Post by Albatrin »

Adar Marian wrote: ..........................
- un catel de usturoi (am folosit jumatate din ce-i in poza)
....................
Mariane, lămureşte-mă frate, ai folosit un cătel de usturoi sau vreo 5-6, că-n poză am numărat vreo 11 ! :?

P.S. Poate vede Gabi Pantazi postarea şi scormoneşte şi el prin mail-uri să vadă dece nu s-a putut conecta !!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: D'ale pestelui in bucatarie

Post by Adar Marian »

Dac-ai numarat 11, inseamna ca-ti trebuiesc cinci, iar daca n-ai din cel romanesc si folosesti marfa turceasca ori din China, injumatatesti iar numarul lor.
Post Reply

Return to “Cafenea”