Daca ar fi...v-ar interesa ?

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by cezar »

Avand in vedere ca planurile de iesiri in grup la Dunare si-n Delta se prabusesc cu fiecare zi care trece, cum vi se pare :

- o iesire de 3-4 zile la o locatie potrivita din zona marilor lacuri de pe Olt ?
- o tabara de 4-5 zile langa un lac de munte, cu pescuiala, odihna, plimbari etc ?
- o iesire pe plaja de la Vadu sau Corbu, cu plaja, pescuit in mare sau lacurile din preajma?

In functie de optiunile dumneavoastra, vom incerca sa intocmim un plan ad-hoc pentru iulie 2010 !
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by laloi »

Eu sunt pt primele doua variante, in ordinea lor, deci primul Olt si apoi lac de munte, asta fiindca nu am pescuit never pe lac de munte (nici in Olt nu, dar poate se gaseste vreun canal in jur :D )... si daca se poate langa o cazare civilizata, as imbina utilul cu placutul, adica as veni cu familionu...
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by rebeu »

Hummm... se vede ca Laloi a pierdut imens nemergând cu noi anu' trecut la Vadu.
De asemenea, nu prea văd unde găseşte el cazare necunoscând pe nimeni în satele oltenilor... sau poate ştie el ceva...

Acum... având în vedere că şi Oltul este imens... (am antecedente serioase prin zona Berindeiului) şi că la Vadu nici n-am scos lansetele din maşină, aş opta către lacul de munte unde... n-am fost niciodată. Deşi... mi se pare puţin probabil să ud ceva scule când compania este cea de care mereu mă bucur...
Zicea cineva ceva de Siriu... acum vreo 30 de ani mâncam în fiecare zi păstrăv din zonă prins... hummm... ce ştiam eu p-atunci?

Dar poate iese iar acea fermecătoare ieşire la Vadu...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by laloi »

La Sambata de exemplu... gramada de pensiuni ok, si Oltul cu nu stiu ce baraj f aproape... am fost anul trecut si f misto
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by ghinozo »

eu as opta ptr un lac de munte( la baraj la siriu in speta) cam peste 3 saptamani..sau cand e programata,in functie de conditiile meteo,asta ptr ca din punctul meu de vedere intruneste toate conditiile de ieseala cu familia,....la vadu in perioada asta este pea cald ptr copii,nu este umbra delooc,decat de la pavilioane,LEMNE ioc,decat daca vii cu ele de acasa.
User avatar
cretzu
Posts: 16
Joined: 27 Oct 2009, 20:52
Location: Brasov
Contact:

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by cretzu »

laloi wrote:La Sambata de exemplu... gramada de pensiuni ok, si Oltul cu nu stiu ce baraj f aproape... am fost anul trecut si f misto
M-am intors azi de la Sibiu la Brasov si Oltul este dezastru. Am intrat pe barajul de la Porumbacu ultimul din salba de baraje dintre Fagaras si Sibiu si este f mare si ciocolata. Erau pescari pe un crac de olt linga barajul de la Dridif (care si asta era foarte crescut) si se pridea obleti la greu , in rest nimic.
NEAGOE MARIUS
0720110898
TOT INAINTE !
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by Cristian Candeori »

rebeu wrote:.....Dar poate iese iar acea fermecătoare ieşire la Vadu...
Vadu...Vadu...Vadu... ;) :D :lol:
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by laloi »

Daca imi permiteti, Vadu sau la mare mai e si in august, deci s-ar repeta o actiune la mare... doar o parere...
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by Albatrin »

ghinozo wrote:eu as opta ptr un lac de munte( la baraj la siriu in speta) cam peste 3 saptamani..sau cand e programata,in functie de conditiile meteo,asta ptr ca din punctul meu de vedere intruneste toate conditiile de ieseala cu familia,....la vadu in perioada asta este pea cald ptr copii,nu este umbra delooc,decat de la pavilioane,LEMNE ioc,decat daca vii cu ele de acasa.
Peste trei săptămâni, pe Siriu, se va desfăşura o etapă a C.N. de pescuit la rapitor din barcă, aşa că doar plimbat, bronzat, aplaudat şi urmărit crema pescarilor de răpitor şi echipa de arbitrii a APC21, că de pescuit nu e loc. :roll: :( :roll:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by Adar Marian »

Aveti Lacul Vidra, cu posibilitati de cazare la motelul si pensiunile de la Obarsia Lotrului, la vilele de langa fosta statiune, aveti, mai aproape, lacul Malaia, iarasi cu pensiuni la maxim 5-6 km, ambele tinand si peste - asta daca s-ar opta pentru munte. Pe Olt, in sud, la Izbiceni, lacul tine crap, somn, salau, caras din belsug, se poate intra cu barca, insa n-ai umbra si cazarea-i doar la cort. Mai sus de Caciulata, tot pe Olt, sunt locuri de cort pe malul stang, in rezervatie, insa peste-i putin si greu tare de prins, da' peisajul, locurile, bate orice al'ceva din tara.
Alte lacuri mai apropiate ar fi Rausor, cu peste putin spre deloc, cu pastrav mai rar decat oriunde, insa drum excelent si cazare la cabana. De Vidraru nu mai zic, acolo nu se merita, nu se mai merita...
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by CRISTI DINU »

cred ca ultimile doua variante este posibil si catre sfarsitul saptamanii o iesiala, o ideie buna cu ,,tabara de supravietuire,, ma batea gandul mai demult cu o asa organizare :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by valic »

nu mai stiu cum se cheama lacul de acumukare de pe Dambovita ............... e aproape si accesibil..peisajul BESTIAL...........
Valic
0744 644 368
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by Adar Marian »

Pecineagu, insa drumul e PROST, PROST, PROST!!! Iti trebuie cel putin un SUV ca s-ajungi, sleaurile sunt imense iar daca mai da si o ploaie, ai rupt-o-n fericire.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by Ono »

Eu as opta pentru Olt/Arges sau la Vadu.
Barajele Oltului de jos nu sunt afectate de viitura inca, deci Izbiceni cred ca e OK.
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by G_H »

Noi am rezervat pentru Gura Portitei pentru week-end... Doamnele la plaja si noi cu barca cu vasle pe ici pe colo pe langa casa omului. Daca e urat afara...surf casting sau pescuit de pe terasa camerei (la propriu) :D
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by Claudiu »

G_H wrote:Noi am rezervat pentru Gura Portitei pentru week-end... Doamnele la plaja si noi cu barca cu vasle pe ici pe colo pe langa casa omului. Daca e urat afara...surf casting sau pescuit de pe terasa camerei (la propriu) :D
Sa nu uitati monturile pentru chefal si ramele de mare. ;)
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by G_H »

Claudiu wrote:
G_H wrote:Noi am rezervat pentru Gura Portitei pentru week-end... Doamnele la plaja si noi cu barca cu vasle pe ici pe colo pe langa casa omului. Daca e urat afara...surf casting sau pescuit de pe terasa camerei (la propriu) :D
Sa nu uitati monturile pentru chefal si ramele de mare. ;)
Hehehe, desigur Claudiu, joi seara ma prezint la supermarket pentru hamsii sarate :D ;)
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by mdd69ro »

Claudiu wrote: Sa nu uitati monturile pentru chefal si ramele de mare. ;)
Care-s monturile alea de chefal? Sunt obisnuite sau au ceva special(e vorba de taparine)? Ai vreo poza cu asa ceva? Dar ramele de mare? Intreb pt ca saptamana viitoare voi fi la Saturn si poate imi fac de lucru...Multumesc!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by Claudiu »

G_H wrote:
Hehehe, desigur Claudiu, joi seara ma prezint la supermarket pentru hamsii sarate :D ;)
Nu prea mai ai nevoie de ele. Ia-ti rame de mare ca e timpul chefalului.
Rame de mare gasesti la magazinul lui Gica Pescar de pe str. Mihaileanu 38 la intersectia cu b-dul Mamaia.(C-ta) Tot acolo gasesti si monturi gata-facute.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by mikcutu »

Eu as propune asa: lacurile Bradisor si Malaia, jud. Valcea + Oltul in zona garii Lotru.
In afara de cele 2 ape, mai exista, pentru cei specializati pe fly, Lotrioara, un rausor care se varsa in lacul mai sus amintit.

exista o zona:
45°21'2.24"N
24°16'22.59"E
unde pare ca se pot pune corturile sau pentru cei ce vor pensiune, exista destule in zona...
Za dacs cam from za tracs!
Post Reply

Return to “Cafenea”