Daca ar fi...v-ar interesa ?

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by G_H »

mdd69ro wrote:
Claudiu wrote: Sa nu uitati monturile pentru chefal si ramele de mare. ;)
Care-s monturile alea de chefal? Sunt obisnuite sau au ceva special? Ai vreo poza cu asa ceva? Dar ramele de mare? Intreb pt ca saptamana viitoare voi fi la Saturn si poate imi fac de lucru...Multumesc!
Au monturi gata facute pentru surf-casting la Decathlon in Militari (langa Auchan). Costa in jur de 5 lei, la care mai trebuie sa adaugi un plumb de min. 80 g (gasesti tot acolo). O sumara descriere a monturii ar fi: o struna dintr-un fir mai gros de cca 100 cm cu un plumb de min. 80 g la capat si doua carlige mari (nr.1 sau nr. 2) atasate pe cate un fir de cca 40cm, primul la o distanta de 50 cm de plumb, al doilea la 50 cm de anteriorul. Pentru detalii de finete (fulgi, plute colorate, etc.) este indicat sa-l intrebi pe Claudiu ca are expertiza si experienta necesara. :)

Fir intins!
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by G_H »

Claudiu wrote:
G_H wrote:
Hehehe, desigur Claudiu, joi seara ma prezint la supermarket pentru hamsii sarate :D ;)
Nu prea mai ai nevoie de ele. Ia-ti rame de mare ca e timpul chefalului.
Rame de mare gasesti la magazinul lui Gica Pescar de pe str. Mihaileanu 38 la intersectia cu b-dul Mamaia.(C-ta) Tot acolo gasesti si monturi gata-facute.
Multumesc frumos Claudiu, o sa trec pe la magazinul indicat. Este deschis in jurul orei 14?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by Claudiu »

mdd69ro wrote:
Claudiu wrote: Sa nu uitati monturile pentru chefal si ramele de mare. ;)
Care-s monturile alea de chefal? Sunt obisnuite sau au ceva special(e vorba de taparine)? Ai vreo poza cu asa ceva? Dar ramele de mare? Intreb pt ca saptamana viitoare voi fi la Saturn si poate imi fac de lucru...Multumesc!
Pina la inceputul lui octombrie se prinde chefalul de regula la monturi care au in componenta cirlige cu tija lunga nr.1 sau nr. 2, plutitoare de culoare verde, plumb in forma sferica (pentru locurile cu piatra) sau in forma de racheta (pentru locurile cu nisip) intre 80-120g folosind lansete cu actiune mare (100-300g) cu lungimi intre 3,50-4,50m. Pe mulinete cu tambur mare 40-60 se foloseste un fir cu transparenta mare de 0,22-0,28mm (150m) si un bici (inaintas) de 10-15m si 0,35-0,40mm tot cu transparenta foarte mare. De asemeni se poate prinde in bazin in perioada august-septembrie la varga (5-8m) cu o montura usoara, fir de 0,18-0,25mm, pluta 1,5-2g lunga, cirlige nr. 6-8 cu picior lung.

Image

Image
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by Claudiu »

G_H wrote: Multumesc frumos Claudiu, o sa trec pe la magazinul indicat. Este deschis in jurul orei 14?
Da.
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by G_H »

Claudiu wrote:
G_H wrote: Multumesc frumos Claudiu, o sa trec pe la magazinul indicat. Este deschis in jurul orei 14?
Da.
Multumesc ;)
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by valic »

G_H wrote:Noi am rezervat pentru Gura Portitei pentru week-end... Doamnele la plaja si noi cu barca cu vasle pe ici pe colo pe langa casa omului. Daca e urat afara...surf casting sau pescuit de pe terasa camerei (la propriu) :D
O sa fim si noi pe la Portita impreuna cu Oscar, venim cu salupa si inoptam la Jurilovca ..........
Valic
0744 644 368
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by mdd69ro »

Multumesc colegilor pt raspunsuri!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
fpasare
Posts: 17
Joined: 18 Feb 2010, 09:06
Location: dalga-gara
Contact:

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by fpasare »

Eu cred ca cel mai bine se merge la munte ,dum spune si domnul Adar ar fi cateva locatii de vis pe valea Lotrului dar fara Vidra deoarece a fost golit vara trecuta ci cu barajul Bradisor .Un articol destul de elocvent gasim aic ihttp://www.la-pescuit.com/locuri-de-pescuit/lacul-bradisor tot aici ni se prezinta si Izbicieni-ul dar eu zic ca merita Bradisorul sau lacul Malaia cum il numeste domnul Adar.
Eu duceam tratative cu grupul sa iesim aici sau la Paltinu pe Valea Doftanei dar despre Paltinu chiar nu stiu nimic pe cand pe Bradisor am vazut pestele si am inghitit in sec vara trecuta stiind ca este peste dar nu am cu ce sa il pescuiesc.
Pasare Florin
0726.196.293
pasare_florin81@yahoo.com
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by G_H »

valic wrote:
G_H wrote:Noi am rezervat pentru Gura Portitei pentru week-end... Doamnele la plaja si noi cu barca cu vasle pe ici pe colo pe langa casa omului. Daca e urat afara...surf casting sau pescuit de pe terasa camerei (la propriu) :D
O sa fim si noi pe la Portita impreuna cu Oscar, venim cu salupa si inoptam la Jurilovca ..........
Excelent, va asteptam cu o bere rece, si pentru Oscar cu sandwich si un castronel cu apa plata :D


Daniel Gheorghe

0744 437 969
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by CRISTI DINU »

- o iesire pe plaja de la Vadu sau Corbu, cu plaja, pescuit in mare sau lacurile din preajma?
in aceasta zona pleaca careva?
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by Adar Marian »

fpasare wrote: eu zic ca merita Bradisorul sau lacul Malaia cum il numeste domnul Adar.
.
Mon cher, sunt trei lacuri: Bradisor, Malaia, Vidra - in ordinea asta mergand de la Brezoi spre Obarsia Lotrului.
Acum sa-ti spun cate ceva de Paltinu: locuri de campare sunt putine si in weekend aglomeratia e de nedescris, manele cat cuprinde, balamuc... Peste doar biban, cate un carasel ratacit, stiuca spre coada lacului si sub pod, doi-trei crapi pe an luati din agatatura. Lacul asta a fost marea mea deceptie acum doi ani, am crezut ca-i doar un ghinion de moment, insa si dac-am revenit, n-am facut altceva decat sa-mi confirm prima impresie. Merita sa te duci pentru cateva ore, sa admiri peisajul atata timp cat reusesti sa-l suporti pe Guta si Salam, nu mai mult.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by cezar »

CRISTI DINU wrote:- o iesire pe plaja de la Vadu sau Corbu, cu plaja, pescuit in mare sau lacurile din preajma?
in aceasta zona pleaca careva?
Plaja la Vadu (si cam la fel sta treaba treaba si cu Corbu) este salbatica, neamenajata si aflata la cativa kilometri buni de localitate.
Dar asta poate fi bine, la urma urmei!
Atentie, nu este nici o sursa de umbra, nici de apa de baut in apropiere.

Ca pescuit :
a) la mare, merita incercat la chefal, cu rama de mare si monturi specifice (subiectul s-a dezbatut in acest topic)
Destul de aproape este si digul mare de la Midia -Navodari, unde se poate incerca la chefal, sau la guvizi (cu rame negre sau rosii, scoica, felie de pipota de pui, bucatica de hamsie etc)

b)pe canalul Midia - Navodari se faceau cu cativa ani inainte partide bunicele la biban, mai intra si cate un strapazan. Momeala era guvidele viu de apa dulce, cat mai mic posibil (5-6 cm). Cam agata !

c) la balti . Ai destul de aproape Corbu (ciortan, caras, rosioara), Sibioara (caras, rar de tot ciortan), Tasaul, Siut-Ghiol (sunt si exemplare mari de crap si caras, dar si multa apa peste ele). Poti incerca sa ajungi la Periboina, sunt cam 25 km de la Vadu pe drum de nisip batatorit. Poti avea probleme la un stavilar unde paznicul de acolo sa nu te lase sa treci. Acolo poti face partide excelente la salau (te aprovizionezi cu obleti de la stavilar, pe baza de halau mic), dar si crap, caras, platica mare, rar somotel.
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by CRISTI DINU »

cezar wrote:
CRISTI DINU wrote:- o iesire pe plaja de la Vadu sau Corbu, cu plaja, pescuit in mare sau lacurile din preajma?
in aceasta zona pleaca careva?
Plaja la Vadu (si cam la fel sta treaba treaba si cu Corbu) este salbatica, neamenajata si aflata la cativa kilometri buni de localitate.
Dar asta poate fi bine, la urma urmei!
Atentie, nu este nici o sursa de umbra, nici de apa de baut in apropiere.

Ca pescuit :
a) la mare, merita incercat la chefal, cu rama de mare si monturi specifice (subiectul s-a dezbatut in acest topic)
Destul de aproape este si digul mare de la Midia -Navodari, unde se poate incerca la chefal, sau la guvizi (cu rame negre sau rosii, scoica, felie de pipota de pui, bucatica de hamsie etc)

b)pe canalul Midia - Navodari se faceau cu cativa ani inainte partide bunicele la biban, mai intra si cate un strapazan. Momeala era guvidele viu de apa dulce, cat mai mic posibil (5-6 cm). Cam agata !

c) la balti . Ai destul de aproape Corbu (ciortan, caras, rosioara), Sibioara (caras, rar de tot ciortan), Tasaul, Siut-Ghiol (sunt si exemplare mari de crap si caras, dar si multa apa peste ele). Poti incerca sa ajungi la Periboina, sunt cam 25 km de la Vadu pe drum de nisip batatorit. Poti avea probleme la un stavilar unde paznicul de acolo sa nu te lase sa treci. Acolo poti face partide excelente la salau (te aprovizionezi cu obleti de la stavilar, pe baza de halau mic), dar si crap, caras, platica mare, rar somotel.


ok domnu cezar, de unu singur nu poti pleca,macar sa stiu ca mai pleaca cineva ,sa fim o tabara,ultima oara cand eram decis sa intru ,era ora22 si nu stia nimeni dintre cati eram zona ,de drum nu era o problema aveam masini pregatite cat de cat,astept prilejul de a descoperii acea zona.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by cezar »

Mi-ar fi placut si mie, dar sunt blocat de o nunta de mare obligatie ! :mrgreen:
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by CRISTI DINU »

cezar wrote:Mi-ar fi placut si mie, dar sunt blocat de o nunta de mare obligatie ! :mrgreen:
alta data :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by costin stefanescu »

nu stiu daca e o alegere buna Vadu acum,a fost Armand si erau broaste in mare :lol: ,apa tulbure si salcie,mai trebuie asteptat din pacate,asta e !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by valic »

G_H wrote:
valic wrote:
G_H wrote:Noi am rezervat pentru Gura Portitei pentru week-end... Doamnele la plaja si noi cu barca cu vasle pe ici pe colo pe langa casa omului. Daca e urat afara...surf casting sau pescuit de pe terasa camerei (la propriu) :D
O sa fim si noi pe la Portita impreuna cu Oscar, venim cu salupa si inoptam la Jurilovca ..........
Excelent, va asteptam cu o bere rece, si pentru Oscar cu sandwich si un castronel cu apa plata :D


Daniel Gheorghe

0744 437 969
Urmariti salupa noastra, scrie pe ea Gura Portitei, o s-o parcam vineri in fata receptiei, dar asa cum am spus ne intoarcem sa dormim la Jurilovca, dar mai vemin si sambata si duminica.
Atentie ! Berea sa fie super rece ..............
Oscar mananca boabe ............. de peste

Sa ne vedem cu bine
Valic
0744 644 368
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by Claudiu »

costin stefanescu wrote:nu stiu daca e o alegere buna Vadu acum,a fost Armand si erau broaste in mare :lol: ,apa tulbure si salcie,mai trebuie asteptat din pacate,asta e !
Am fost azi la o chefaleala pe plaja Corbu care-i la o aruncatura de batz de Vadu si apa marii era ok. N-am vazut broaste, dar nici chefal...
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by CRISTI DINU »

,,Ia-ti rame de mare ca e timpul chefalului,,
deja.., a inceput sa vina in mal? ma asteptam ,de fapt suntem in iulie !
atunci pe el.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Daca ar fi...v-ar interesa ?

Post by G_H »

Urmariti salupa noastra, scrie pe ea Gura Portitei, o s-o parcam vineri in fata receptiei, dar asa cum am spus ne intoarcem sa dormim la Jurilovca, dar mai vemin si sambata si duminica.
Atentie ! Berea sa fie super rece ..............
Oscar mananca boabe ............. de peste

Sa ne vedem cu bine[/quote]

Noi ajungem vineri seara la ora 20 (cu vaporasul de 18 din Jurilovca)- nu putem pleca mai devreme de 13,30 de la birou.
In acord cu ce mi-a spus Codrut de la receptie, una din casute va fi Zaton (chiar pe varful insulei unde se bifurca canalul la intrarea in GP)
O sa scrutam zarile sa va localizam din "cuibul de cioara" care e chiar la noi in curte :D
O sa avem grija ca berea sa fie "exagerat de rece" ;)

La buna vedere!

Daniel Gheorghe
0744 437 969
Post Reply

Return to “Cafenea”