Fotbal

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Fotbal

Post by Dumitrescu Iancu »

FAE wrote::D SALVE :D
Iancule...tu ai ceva cu nervi mei ???
Fae,stiu ca esti tare de...nervi,asa ca nu-mi fac mustrari de constiita! :D Cat despre adunatura aia de pe langa Cimitirul Ghencea,zici tu ca e cunoscuta in toata lumea!!!! :roll: si ca are nush-ce palmares!O fi,ca prea o spui cu foc,dar ce nu intelegi tu e ca astia de azi nu au nici o legatura si nici un merit in obtinerea acelui palmares!Totul s-a petrecut pe vremea cand jucatorii erau luati cu arcanul la echipa armatei,pe vremea cand fiecarui APV-ist(parca si tu...,nu?) i se oprea din solda tributul pt club,pe vremea cand conducatorul stelutei purta numele conducatorului iubit,pe vremea cand....si cand...
In afara perioadei comuniste,steaua nu a existat,si nu exista nici acum ca si performanta!Ca si "sora" ei din Groapa,ar fi trebuit desfiintata dupa '89! :roll:
Iar despre ce spui tu de bani si ce poti "avea" cu ei,uita-te putin chiar in curtea voastra:pana si suporterii cei mai infocati si-au dat seama ce se imtampla si nu sunt de acord cu modul in care ciobanul vrea sa-si recupereze"investitia",cum zici tu!Asa ca,Fae,cat oi fi tu de stelist,e bine ,cateodata,sa fii si realist! :D
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Fotbal

Post by dutustoica »

BRAVO URZICENI!
No comment! Iata ca se poate. Ma uitam la meci si ma gandeam: intr-un fel, noi APC 21 ne asemanam cu Unirea, suntem la inceput de drum, dar nu ne temem de cei cu state vechi in Campionatul Asociatiilor de Pescuit. Si ne vom "califica" in VARA romaneasca cu rezultate deosebite (la pescuit), pe care si le doreste fiecare pescar (suporter).
Valentin Petrovici

Re: Fotbal

Post by Valentin Petrovici »

FELICITĂRI URZICENI! Cred că nu se pot găsi cuvinte pentru o asemenea ispravă.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Fotbal

Post by valic »

Si eu felicitari URZICENI, cu toate ca nu-l sufar pe MM, dar se pare ca e bun, dupe ce treaba a facut cu ei ........... no coment ......
Valic
0744 644 368
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Fotbal

Post by Dumitrescu Iancu »

Hummm,ce liniste au facut Serifii astia! :roll: Serifii din Tiraspol contra STEAUA...De necrezut!!!!! :oops: :oops: :oops:
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Fotbal

Post by FAE »

:D SALVE :D
Ii dau dreq..."E NISTE BOI"....noroc ca nu am vazut meciul...eram in drum spre Bucuresti de la Bacau...dar am ascultat la radio meciul si i-mi venea sa urlu de draci :evil: :evil: :evil: .
FARA COMENTARI...i-si merita soarta... :cry:
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Fotbal

Post by cezar »

Dumitrescu Iancu wrote:Hummm,ce liniste au facut Serifii astia! :roll: Serifii din Tiraspol contra STEAUA...De necrezut!!!!! :oops: :oops: :oops:
Serifii sunt aia din Gagauzia, pe care-i incomoda incaltamintea ? :D
Steaua s-a acoperit de glorie, a luptat ca la Cotul Donului; de-abia astept sa intalneasca echipa mecanizatorilor din Dubasari ! :D
Cand joaca "galacticii" lui Stoichita, am impresia ca mingea-i un fel de cub de carton, care-i loveste pe tolomacii lui Becali direct in ceafa !
Au ajuns sa se chinuie cu o echipa dintr-o tara care nu exista ! :lol: :lol: :lol:
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Fotbal

Post by rebeu »

Nu credeam c-o să ajung să refuz să vizionez o finală europeană la fotbal dar uite că...

În ultimul an n-am văzut cap-coadă aproape nici-un meci. De ce?
Pentru că mi-am luat angajamentul, faţă de mine însumi, că dacă vreun dobitoc de arbitru, prin deciziile sale strică rezultatul unui meci, să schimb postul.

Nici azi n-am reuşit...

Vă propun (cei care vă puteţi abţine) să faceţi la fel. Poate aşa vor înţelege că în era televiziunii nu mai este permis să furi ca-n codru fără să fii pedepsit. Pedeapsa? O vor da cei care plătesc transmisiile şi care vor rămâne astfel fără spectatori.

Sigur că este greu să renunţi, să te scoli de pe locul pe care l-ai plătit din banii tăi şi să pleci în semn de protest. Sigur că e greu pentru un microbist să renunţe să se mai uite la un meci... cu rezultat mânjit de arbitrii.

Dar dacă veţi face toţi ca mine, repede de tot vor fi maziliţi întâi arbitrii apoi cei care-i comandă şi în sfârşit se va schimba regulamentul obligându-i să folosească tehnica actuală pentru a nu mai vicia rezultatul.

N-o să vă certe nimeni că v-aţi uitat în continuare conştienţi că astfel încurajaţi hoţia pe faţă! Doar copii şi nepoţii voştri care nu vor scăpa de ea dacă voi nu faceţi nimic.

Să fiţi iubiţi!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Fotbal

Post by mikcutu »

Eu as impinge protestul pana la a nu mai merge la stadioane...sa vedem daca le vor mai conveni patronilor sa piarda banii veniti de la spectatori.

Eu unul nu mai sunt microbist, ma uit la meciuri doar impreuna cu prietenii, ca motiv de socializare, dar am auzit una despre Craiova - CFR Cluj cum ca in prelungiri ar fi comis un oltean un fault intentionat ca sa se acorde 11 m clujului, asta dupa ce initial conducea Craiova cu 2-0.
A vazut cineva meciul, asa este?
Za dacs cam from za tracs!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Fotbal

Post by cezar »

mikcutu wrote:Eu as impinge protestul pana la a nu mai merge la stadioane...sa vedem daca le vor mai conveni patronilor sa piarda banii veniti de la spectatori.

Eu unul nu mai sunt microbist, ma uit la meciuri doar impreuna cu prietenii, ca motiv de socializare, dar am auzit una despre Craiova - CFR Cluj cum ca in prelungiri ar fi comis un oltean un fault intentionat ca sa se acorde 11 m clujului, asta dupa ce initial conducea Craiova cu 2-0.
A vazut cineva meciul, asa este?
1. Eu, prietene, nu mai merg de peste 25 de ani pe stadioane, iar la TV vad fotbal, doar asa, cand nu am altceva mai bun de facut (si de cele mai multe ori, am).

2. Intamplator, am vazut meciul respectiv cam din min.20; in prima repriza totul a fost de partea Craiovei (inclusiv arbitrajul), CFR a fost condusa cu 2-0 si a ramas in 10. In a doua repriza, Clujul a dominat copios, Craiova ajucat in "dorul lelii". Au mai fost trei-patru faze de "tinere de tricou" in careul Craiovei, arbitrul "s-a facut ca ploua", dar in min. 92 a dat penalti.
Sunt doua posibilitati :
- conduci cu 2-0 la pauza (scor periculos, toti cei care au jucat fotbal de performanta stiu), ai "om in plus", socotesti meciul rezolvat, incerci sa pastrezi rezultatul si sa-ti feresti picioarele. Esti cu gandul la duş si la carciuma ! De faultat, faultezi, pentru ca prinzi incredere in faptul ca arbitrul n-a dat penalti o data, de doua ori, deci...nu da.
- primesti indicatii la pauza si trantesti meciul.

Concret, meciul mi s-a parut suspect in repriza a II-a, dar m-am gandit ca totusi, Craiova poate retrograda dupa infrangerea asta. sa urmarim daca nu-si primeste punctele inapoi din alta parte.
Daca nu, probabil a fost "pe bune".
Daca da, a fost "tranteala".
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Fotbal

Post by mikcutu »

Prin acest meci, imi pare clar ca blatul a fost intre Trica si Mititelu...Cred ca parbrizul masinii a fost platit de CFR...
Oricum, se vede treaba ca banii primiti pentru titlul de campioni, vor fi impartiti cu echipele satelit.

Sper ca intr-o zi, acei suporteri care ii injura pe jucatori, sa priveasca meciurile din fotolii si sa nu mai mearga la stadioane.

iar despre cum se pierde un meci...sunt multe de spus. Pot doar sa dau un exemplu personal, de pe vremea cand jucam baschet.
Am fost intr-un cantonament si ne antrenam in sala de sport a unui liceu. 2 echipe, juniori 1 si juniori 2. Intr-una din seri am avut meci cu echipa liceului. In prima faza, am zis ca este o gluma si ca nu vor scapa deloc ieftin numai ca antrenorul nostru a jucat tot meciul cu echipa mixta (juniori 1 si juniori 2) in teren, fiecare cu tacticile si schemele lor de joc, ne cunoscandu-ne pre mult intre noi in teren....Concluzia este ca am mai facut un atrenament in noaptea aia.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Fotbal

Post by modigliani »

Domnilor ! Am jucat candva fotbal si consider ca as fi avut ceva sanse de afirmare . O operatie tampita la picior m-a obligat sa renunt . Ceea ce va spun aici dateaza de pe vremea cand fotbalul era ...... un sport ! Ba , daca-mi aduc bine aminte , era numit regele sporturilor .

Sportivii era selectionati dupa merite . Antrenorii era drastici , dar profesionisti . Meciurile erau jucate cinstit , erau jucate ,, pe branci " , ne straduiam sa facem spectacol , sa atingem performanta , sa ne afirmam . Suporterii erau , poate , ca si acum , uneori veseli , alteori galagiosi , iar alteori chiar atingeau statutul de huligani . Atata doar , erau mai usor de controlat , erau mai usor de strunit , erau de mult mai multe ori multumiti . Multumiti si de sportivitatea asistata pe teren , si de impartialitatea arbitrajului , si de spiritul de fair play al jucatorilor .

...................................................

Dupa ceva ani , prin prisma profesiei , am avut ,, sansa " sa ma aflu in imediata apropiere si-n cercul de apropiati a unor mari finantatori din fotbalul Romanesc actual . Doar ocazional , si doar pe perioada scurta . Dar nu atat de scurta incat sa nu am timp sa sesizez nereguli si marlanii din fotbal .
In acest moment , vazand cate-am vazut ( si sigur n-am vazut prea multe ! ) mi-e scarba de ceea ce a ajuns , asa cum spuneam , fostul ,, rege al sporturilor " . Fotbalul a devenit o mocirla . O mizerie ,, pe bani " . Atat din partea finantatorilor ( sa admitem prin absurd ca ei pot fi intelesi ) , din partea jucatorilor , a arbitrilor , si nu in ultimul rand a galeriilor .

Finatatorii .... fac bani ! Asta stiu ei sa faca , asta fac , si le ,, iese " . Cu amar in voce spun , ,, meritul lor " ( cu toate ca nu-i asa )
..........................
Jucatorii au devenit ,, vedete " mediatizate , fara sa cunoasca valoarea reala a banilor , fara sa discearna categoric cati bani face aportul lor din teren . S-au trezit de la mersul cu tramvaiul la vacante-n Tenerife , la cluburi selecte ( daca nu chiar in posesie ! ) , s-au trezit in mijlocul multimii de adulatori neghiobi . S-au trezit din Dacii in X5-uri si Q7 . Toate astea pe fondul pe care in repriza a doua multi isi dau duhul pe teren urmare a noptilor pierdute , a bauturii , a fumatului , chiar a dopajului sau drogurilor . ( nu generalizez , dar intalnim asa ceva )
..........................
Arbitri se ascund si se folosesc de statutul de ,, suveran " pe gazon taind si spanzurand fara discernamnt si fara pic de respect la adresa unui ..... sport , mobilizati si motivati de valize de bani sau facilitati de toate soiurile din partea finantatorilor .
..........................
Suporterii parca s-au indobitocit total ! Fac din orice meci un conflict cu conotatii de ordin personal , fac din orice manifestare violenta un ,, drapel " cu care se mandresc , isi fac un titlu de glorie din a petrece o noapte ,, pe sectie " , din a plati o amenda pentru tulburarea linistii publice , sau din a veni noaptea de la meci cu tricoul plin de sange , pe care-l etaleaza ,, pleistocenic " cu mandrie in fata blocului . Toate astea pe fondul pe care-si parasesc realele prioritati din viata , isi neglijeaza familiile si copiii , ,, fraternizeaza " la nivel de ev mediu la coltul blocului ,, la baraca " .

.................................

Toate astea , domnilor , cel putin pentru mine personal , a facut sa-mi fie de-a dreptul sila sa mai discut despre fotbal , sa mai vad vre-un meci , sa mai indraznesc sa sper in vre-un rezultat sportiv la finele celor 90 de minute . Singura mea tangenta cu fotbalul a ramas ca din 4 in 4 ani odata , imi iau concediu ( ma rog , liber ) sa admir ,, Mondialele " . Acolo nu-i loc de ,, manevre " ! Acolo-i sport , acolo-i valoare , acolo-i cinste si lupta pe bune . Nu mai vorbesc de calitatea etalata de catre toti . Este momentul sa dai ce-ai mai bun in tine !

.................................

Ne vedem la Mondiale ! Chiar cu televizoru'-n spatele blocului , stim sigur ca nu deranjam nevestele sau vecinii . Pentru ca ..... si ei se uita ! ..... La ceva frumos si curat ! La SPORT !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Fotbal

Post by Mihai Vinturache »

Deci campioana e CFR. Bravo lor.
Fara sa joace spectaculos e singura echipa care s-a tinut in mod serios de treaba. Sa speram ca in Champion League vor reusi sa se mobilizeze.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Fotbal

Post by CRISTI DINU »

propunere de fotbal ,inainte sa mergem la o berica unde se tine intanlirea, ce bine daca am inchiria un teren sa mai dam un pic cu gheata la poarta,cine pierde da berea.ok.?
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Fotbal

Post by CRISTI DINU »

subiect discutabil la cafenea . :)
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Fotbal

Post by cezar »

CRISTI DINU wrote:propunere de fotbal ,inainte sa mergem la o berica unde se tine intanlirea, ce bine daca am inchiria un teren sa mai dam un pic cu gheata la poarta,cine pierde da berea.ok.?
Si sa va arbitreze membrii Clubului Arbitrilor :lol: :lol: :lol:
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Fotbal

Post by CRISTI DINU »

de ce nu? :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Fotbal

Post by costin stefanescu »

domne,ce-mi place mie cum joaca astia,tiki-taka Barcelona astia :lol: :lol: !
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Fotbal

Post by PETREMAN »

In ultimul sfert de ora ,echipa medicala a lui Dinamo a facut febra musculara iar masinuta care i scotea din teren a ramas fara curent,2 penalty uri ce sa mai echipa mare Dinamo asta ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Fotbal

Post by cezar »

Am vazut meciul, deci pot sa ma pronunt !

1. Ambele penalty-uri au fost corect acordate, nu le-au contestat nici stelistii; in plus, Tatarusanu trebuia eliminat la al doilea penalty.
2. Fiecare echipa a avut cate un penalty neacordat (Dinamo la 0-0, iar Steaua la 1-2); deci, nu prea se pune problema arbitrajului.
3. Steaua a dominat, a avut ocazii mai multe, a centrat, a incercat, dar...nu le-a iesit. De data asta, Dinamo a avut mai mult noroc.
4. Ca valoare, joc, tehnica, tactica, mentalitate...ambele echipe sunt jos, jos de tot. Din pacate !

Iar acest "derby", de fapt nu prea mai este derby. Totul se reduce la declaratiile patronilor si la bataia intre (unii asa-zisi) suporteri.
De cativa ani, polul fotbalului s-a mutat in provincie. Cluj, Urziceni (in ultimii trei ani), acum Timisoara, Galati, Vaslui.
Din Bucuresti, doar Rapidul mai "misca". Sa vedem cat ii tine !
Post Reply

Return to “Cafenea”