Ajutor

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Ajutor

Post by PETER »

Va rog sa-mi descrieti, cum pot pune semnatura, apoi cum pun avatar (daca este posibil), si daca se pot pune poze direct , fara sa le ai pe Photobucket, direct de pe folderul din calculator
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
administrator
Posts: 66
Joined: 26 Sep 2009, 13:11

Re: Ajutor

Post by administrator »

Intră în Panoul Utilizatorului şi vei găsi acolo tot ce trebuie să completezi.
Avatar se poate uploada, ca şi până acum, cu aceleaşi restricţii de dimensiune.
Fişierele nu se pot uploada direct de pe calculatorul personal, ci tot prin PhotoBucket.
Deocamdată...
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ajutor

Post by valic »

administrator wrote:Intră în Panoul Utilizatorului şi vei găsi acolo tot ce trebuie să completezi.
Avatar se poate uploada, ca şi până acum, cu aceleaşi restricţii de dimensiune.
Fişierele nu se pot uploada direct de pe calculatorul personal, ci tot prin PhotoBucket.
Deocamdată...
ar fi bine daca s-ar gasi o alta varianta de pus poze, ca cea cu photobucket este anevoioasa
Valic
0744 644 368
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Ajutor

Post by PETER »

administrator wrote:Intră în Panoul Utilizatorului şi vei găsi acolo tot ce trebuie să completezi.
Avatar se poate uploada, ca şi până acum, cu aceleaşi restricţii de dimensiune.
Fişierele nu se pot uploada direct de pe calculatorul personal, ci tot prin PhotoBucket.
Deocamdată...
Tocmai asta e problema. Ce sa completez? O indrumare mai "pas cu pas" s-ar putea?
Poate s-ar bucura si altii.... :oops:
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Ajutor

Post by Mihai Vinturache »

Peter,

Pasul 1
Alegi fotografia pe care vrei sa o pui la avatar. O salvezi intr-un fisier nou (ca sa nu strici originalul) si o deschizi cu Micrsoft Office Picture Manager. Aici selectezi optiunea Edit Picture si apoi Resize. Modifici dimensiunile pozei la maxim 90x90 pixeli si salvezi. (nu e obligatoriu sa fie patrata, dar sa nu aiba latura mai mare de 90 pixeli)

Pasul 2
In partea de sus a acestei pagini, in stanga, gasesti "Panoul utilizatorului" care e plin de posibilitati.
Selectezi optiunea"Profil" in care vei gasi (pe verticala) optiunea "Modificare avatar". Daca ai facut deja pasul 1, te duci pe optiunea "Incarcare de pe computer" si alegi poza pe care tocmai ai prelucrat-o. Apesi pe "trimite" si GATA!

P.S. Am scris mai detaliat, ambii pasi, ca poate mai sunt si alti interesati, care nu stiu sa modifice dimensiunea unei poze.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Ajutor

Post by PETER »

Multumesc Mihai
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Ajutor

Post by Pacapescarul »

Iar deasupra la "Modificare avatar", ai "Modificarea semnaturii",
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ajutor

Post by FAE »

:D SALVE :D
Am si "io o nedumerire...de ce i-mi apare postarea de 2 ori ...???si cum pot modifica o postare...???avind in vedere ca nu am decit 2 clase ca trenu se mai intimpla sa si gresesc.. :twisted:
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Ajutor

Post by Mihai Vinturache »

FAE,la toate postarile tale de pe forum, si numai la ale tale,in coltul din dreapat sus ai doua butoane: "modifica" si "citeaza".
Butonul "modifica" apare doar la postarile tale, e activ doar pentru tine. Eu nu il vad la postarile tale. Eu il vad doar la ale mele si la fel si ceilalti.
Daca dai clic pe acel buton, se deschide fereastra cu mesajul scris initial si il poti modifica.

Langa butonul "modif" este si un buton cu un "X" de unde poti sterge mesajul cu totul. Acesta este activ doar putin timp de la postare.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Ajutor

Post by Adar Marian »

FAE wrote:si cum pot modifica o postare...???avind in vedere ca nu am decit 2 clase ca trenu se mai intimpla sa si gresesc..
Fae, sa nu faci asta! Daca te apuci sa-ti modifici postarile, se duce dracu tot farmecu' lor si, cel putin eu, nici nu te mai citesc!
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor

Post by George Saftoiu »

Nu modifica postarile initiale FAE....Ar insemna sa nu mai fii TU cel adevarat....Am crede ca este o CLONA,ori un "BOOT....fii mereu numai si numai TU!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Ajutor

Post by Petru Burian »

Catre cei priceputi si care poate ma vor lumina sau vor remedia „fenomenul”:
-- conservator din fire fiind si ca sa nu ametesc, am schimbat stilul forumului in „subsilver2” adica acele cerculete cu pagina alba sau maronie in mijloc.
-- dar la unele topicuri sau postari, pagina ramane maronie chiar daca am citit toate postarile => nu mai stiu „unde am de citit” decat dupa data si ora :evil: :evil:
Intrebare: baiul e la mine sau este o „toana a IT-ului” :?:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ajutor

Post by FAE »

:D SALVE :D
Mariane ...pai ce "IO sint papusa VOASTRA....??? :shock: ,ce crezi ca este imposibil ca unul cu "jdemi" de facultati sa greseasca...??? :roll: ...
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Ajutor

Post by rebeu »

@Petru Burian
Hummmm... si eu folosesc acelaşi stil de afişare. N-am observat să fie vreo problemă la marcarea mesajelor citite/necitite. Dar eu (ca să nu scap vreun mesaj necitit) folosesc linkul "Vizualizare mesaje noi" şi le citesc de la coadă (adică în ordine cronologică începând cu ultimul necitit de la ultima logare).

Ce am observat în schimb este faptul ca la unele topice (nu mereu ci doar câteodată) "uită" că am ales stilul prosilver2 şi-mi afişează în modul subsilver deşi n-am "pierdut" logarea (adică ştie că sunt rebeu, n-a pierdut coockie-urile). O să caut prin helpuri să văd dacă e vreo chestie. Oricum, pe mine nu mă deranjează.

Folosesc setarea la browser să încarce de fiecare dată pagina, nu s-o preia din cache. Ceea ce vă recomand cu multă căldură. În plus, la închiderea ultimei ferestre de browser, shterg (automat le şterge el) toate memorările (cache) mai puţin "visited page history".

Succes!

PS
@FAE
Ba e posibil, dar n-are acelaşi farmec. :lol:
În plus (eu cel puţin) nu te vedem ca pe o păpuşă ci ca pe FAE. Eşti unic şi ne-ar părea rău să nu mai fi tu.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Ajutor

Post by Mihai Vinturache »

Oare Cristi o citi pe aici?

Mai Cristi, de mult tot vreau sa te intreb unde ai gasit tu avatarul ala asa misto???
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Ajutor

Post by Albatrin »

Mihai Vinturache wrote:Oare Cristi o citi pe aici?
Mai Cristi, de mult tot vreau sa te intreb unde ai gasit tu avatarul ala asa misto???
De unde l-a luat şi Geo, "ImageShack" să trăiască Image
http://www.imageshack.us/
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Post Reply

Return to “Cafenea”