chestii de pe net

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: chestii de pe net

Post by Armand »

Poemul in sine e despre femei si cum sunt ele in functie de varsta...

insa ce e interesat e ca autorul se semneaza cu "SATAN" :o :shock:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: chestii de pe net

Post by valic »

Armand wrote:Poemul in sine e despre femei si cum sunt ele in functie de varsta...

insa ce e interesat e ca autorul se semneaza cu "SATAN" :o :shock:
la care din cele doua limbi te referi ? ;)
Valic
0744 644 368
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: chestii de pe net

Post by modigliani »

"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: chestii de pe net

Post by arlan »

valic wrote:
Armand wrote:Poemul in sine e despre femei si cum sunt ele in functie de varsta...

insa ce e interesat e ca autorul se semneaza cu "SATAN" :o :shock:
la care din cele doua limbi te referi ? ;)
....Valicaaaa, daca-i asociat femeile si SATAN cu ... limbile .... auliuuuuu , la ce te gandesti???? ..... fara intentii, m-am prins ... dar eu tot nu ma pot abtine de la comentarii :lol: :lol: :lol:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: chestii de pe net

Post by Armand »

Ma refer la poemul postat de Mihai Vanturache...

Luati numele autorului, de la sfarsitul poeziei ... : " الشيطان "

Si traduceti-l cu Google translate ;) :lol:

http://translate.google.com/#
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: chestii de pe net

Post by modigliani »

"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: chestii de pe net

Post by Mihai Vinturache »

Foarte frumos filmul. Oare chiar mai pescuieste cineva asa? ... mai bine zis intrebarea este daca mai au unde pescui asa?
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: chestii de pe net

Post by modigliani »

Mihai Vinturache wrote:Foarte frumos filmul.
Da . Realizarea in sine a filmului este fantastica . Cine l-a montat este cu siguranta profesionist . Ne mai vorbind despre ideea prezentarii unui asemenea ,, apus de viata " . Pe mine m-a miscat total ! M-a bulversat . Am o sensibilitate deosebita asupra batranilor , asupra cum gandesc , cum percep viata , cum privesc in urma la .....ce-au fost ..... si la ce si-ar fi dorit sa fie .............. , la cum viseaza ei la intoarcerea-n trecut si la cum vad c-ar trebui sa faca iarasi lucrurile .

......................................................................................................

O sa-nbatranim , o sa ajungem tot acolo . Sunt lucruri pe lume care nu se schimba , indiferent de vremuri sau de tehnologic . Vom imbatrani , ne va fi placut ce-am facut in viata dar ne-am dori de multe ori ca viata sa ne poata oferi o a doua sansa . Si .... stim ca-i doar un vis de neatins . Stim ca n-o sa se intample . Si .... stim ca ..... si cu o a doua sansa chiar ..... am face la fel . Cred ! Inca n-am imbatranit . Sunt doar in pragul imbatranirii . O vad la fata ..... dar inca n-o stiu bine . Si incepe sa-mi fie teama de batranul ce-am sa devin . Ma va judeca aspru cateodata ....... cand vom sapa prin amintiri .

......................................................................................................

Nu stiu daca se mai pescuieste in felul asta . Probabil ca sunt multe despre care nu stim . Traim ,, ziditi " intre betoane , traim in ,, falsul tehnologic " , nu mai stim aproape nimic din ceea ce inseamna de fapt ..... ,, A TRAI " ! In sensul pur de ,, a exista " . Ori..... ,,a exista " presupune , cred eu , valori firesti ale ..... firescului , traiul cu ele , insusirea lor , scufundarea-n viata si acceptarea scufundarii vietii-n noi . .... In sfarsit ..... ma pierd in sensuri si trairi . Cert este ca oameni ca cel din film ..... mai sunt . Si mai putem fi ca ei . ........ NU MAI PUTEM , SAU NU MAI VREM ???????
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: chestii de pe net

Post by rebeu »

Hummmm... şi mie mi-a placut filmul. Nu numai pentru că e bine făcut. Nu numai pentru că e original şi uman şi puţin melancolic şi puţin tragic dar şi comic... are de toate. Ca o operă de artă.

Dacă înlocuim gardurile alea cu plase... obţinem vârşe. Respectând proporţiile.

Pictore, comentariile tale m-au mişcat şi m-au scos din apatie. Bătrâneţea, în afara problemelor de sănătate, este o stare de spirit. Îmbătrîneşti fizic dar încă-ţi mai merge mintea. Aia este cel mai important. Cel puţin până rezolvă ăia, pe care-i criticăm mereu, problemele de regenerare, întinerire biologică sau cum i-or mai spune unii. Visul celei de-a doua tinereţi are mari şanse să devină realitate. Nu e chiar de neatins. Numai că... tre' să fim pregătiţi să plătim şi preţul.

Să nu-ţi fie frică să îmbătrâneşti. Speră doar s-o faci frumos, să-ţi placă şi ţie. Şi să fii ferit de bolile alea cumplite care-ţi omoară spiritul înaintea trupului.

Suntem "zidiţi" între betoane dar, fiecare cu bericica sau şnapsul lângă mouse, stăm la un foc (imaginar) de sobă sporovăind pe net. Pai... de "falsuri" d-astea... hummmm... decât de loc... prefer să trăiesc aşa...

Şi... o asistenta mai în vârstă de la un spital mi-a spus: Atâta dorinţă de viaţă n-am văzut! D-aia scapi de fiecare dată!

Doreşte-ţi să trăieşti şi... vei trăi!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: chestii de pe net

Post by modigliani »

rebeu wrote:Doreşte-ţi să trăieşti şi... vei trăi!
.............. Cum ?????

Sunt eu sigur ,... esti tu sigur , ... este cineva sigur ca a-ti dori sa traiesti , a aspira la un mod anume a imbatrani ..... este modul cel drept de a o face in asa fel ca ,,la coada " sa fi mandru de cum ai facut-o ?

Intreb pentru ca nu avem decat ..... ,, one shot " ! ,, One single bullet " .....
rebeu wrote:Hummmm... şi mie mi-a placut filmul.... are de toate. Ca o operă de artă.
Filmul ..... este ....O OPERA DE ARTA !!!
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: chestii de pe net

Post by rebeu »

He he... păi dacă ştiam cum...

Doar încerc să fac ce-mi place fără să omor pe nimeni pentru asta. N-ating perfecţiunea, dar nici ultima găină nu-s. 8-)

Uite, vezi deja focul în soba aia imaginară? Chiar dacă ciocnesc cu monitorul, eu pe tine te văd acum în faţa mea... Hai noroc!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: chestii de pe net

Post by modigliani »

Noroc ..... FRATE DE PE NET ! ( ca sa fiu on topic ! ) Noroc si respect ! ;)
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: chestii de pe net

Post by pytzy »

Cireasa de pe tort....
Compania petrolieră OMV Petrom a majorat de astăzi preţul de referinţă al motorinelor comercializate în staţiile proprii cu şase bani/litru, după ce cotația internațională la motorină a crescut de la începutul anului cu 11,75%. Modificarea de preţuri a avut loc ca urmare a evoluţiei cotaţiilor internaţionale la produsele petroliere, care, de la începutul acestui an au crescut cu 11,75 % pentru motorine şi cu 5,51% pentru benzine. În aceeaşi perioadă, cotaţiile la ţiţei au crescut cu circa 7,71%”, ne-au explicat reprezentanții companiei. În urma majorării de astăzi, preţul de referinţă în staţiile OMV Petrom pentru un litru de motorină Top euro diesel/Top nordic diesel a ajuns la 5,04 lei, pentru unul de OMV Sprint Diesel - 5,06 lei/litru, Euro diesel 5 - 4,84 lei şi OMV Alpin Diesel - 5,38 lei.
La benzine, preţurile au rămas nemodificate, şi anume Premium fără plumb 95 - 4,90 lei, Top premium fără plumb 99+ - 5,28 lei, OMV Carrera 95 - 5,04 lei şi OMV Carrera 100 - 5,70 lei.
Acestea sunt preţurile de referinţă, cele din staţii pot varia cu plus/minus 5%. ....

Dupa mine sunt Doua Metode de a cucerii si de a inrobi o natiune .
1. Prin sabie
2. Prin indatorare
(John Adams - 1735 - 1826)

Asasinii Economici sint responsabili pentru crearea primului imperiu Global .
Se gaseste o tara care are resurse, cum ar fii petrol .... si apoi aranjeaza un imprumut urias de la Banca Mondiala , sau una din celelalte organizatii de acest tip .
Se va mituii pe cei de la cel mai inalt nivel.
Dar banii nu vor ajunge cuadevarat in acea tara, defapt ajung la marile corporatii pentru a construi proiecte de infrastructura in acea tara .
Parcuri industriale etc, lucruri de care sa beneficieze Corporatiile si cativa oameni bogati din acea tara .
Dar, nu ajuta majoritatea oamenilor din ROMANIA de loc spre exemplu, ci interesul ca intreaga tara ramine cu o datorie foarte mare . PRICEPETI ?
Este O Datorie Asa De Mare Incat Sa Nu O Poata Platii si asta face parte din plan ....... Vine FMI din nou si spune ,,,,
.. RO , ati pierdut foarte multi bani , nu va puteti platii datoriile , asa ca ... Vindeti Petrolul foarte ieftin la companiile straine , Vindeti resursele subterane , vezi cum sa facut deja cu gazul , sa-i lasam sa construiasca o baza militara la noi in tara , vezi la Kogalniceanu ,
trimiteti trupe si sustinetile si pe ale noastre ,,, cum ar fi Irak , sau sai vatam in urmatoarele alegeri ONU .
Mai vine FMI si ne spune privatizati companiile petroliere . vezi rafinariile vindute OMV - ului , o mare corporatie , si privatizata cu magarii mari Cine sa imbogatit atunci ?? cind sa vindut cu 3 miliarde de eu ???
Mai vine FMI si ne spune sa privatizam si sistemul de apa si canalizare , Sa Liberalizam Vinzarea Gazului - adica statul Romin sa nu mai intervinma sa tina sub control pretul catre populatie sal lase liber sal vinda cum vrea marile lor corporatii - ati vazut deja la tv stirile -- tot sa le vinda corporatiilor din SUA si altor corporatii multinationale .
Deci , este o adevarata retea .
Este Modul De Actionare Al FMI si al
Bancii Mondiale .

Ei indatoreaza o tara - exemplu Romania - si este o datorie atat de mare incat nu o pot platii .
Apoi , FMI si Banca Mondiala , vine si se ofera sa Refinanteze datoria si trebuie ca tara sa plateasca o dobinda si mai mare si binenteles se pune conditii care inseamna defapt sa-si vanda resursele ..... incluzand multe din serviciile lor sociale , companiile de utilitate , de asigurare ,,, la corporatii straine defapt la corporatiile Mandatate de FMI si de Banca Mondiala .
Au spus din conducatorii nostrii cati bani lichizi intra defapt in tara noastra ???
Si cit defapt in conturile lor ???
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: chestii de pe net

Post by rebeu »

OK. Să zicem că aşa e. Probabil că e aşa... sau foarte p-aproape. Care-i alternativa? Ce putem face noi sau ce-ar putea face conducătorii ţării? Concret. Nu prostii gen PDS sau PRM sau PNL sau PD-L. Sau care-o mai fi p-acolo la ciolan sau aşteptându-l.

Vreo idee?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: chestii de pe net

Post by Albatrin »

rebeu wrote:...Vreo idee?
1866!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: chestii de pe net

Post by rebeu »

M'da... adică nu ne-o iau ei... le-o facem noi cadou... :| :oops: :ugeek:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: chestii de pe net

Post by ionpescarul »

@pytzy
De multe ori , cea mai mare bucurie pe care o poti avea intr-o conversatie este atunci cind vorbesti cu oameni informati.Cele scrise de tine mai sus ,din pacate sint cunoscute de putini oameni (raportat la populatia globului ),dar informatia pe net circula fantastic de repede si insusi net-ul este intr-o expansiune fantastica , cred ca va mai dura ceva ani (nu stiu cit) pina se va schimba ceva , schimbarea in sine cred ca va fi produsa mai repede de colapsul sistemului actual , decit de populatie .
Beneficiari actuali ai sistemului ,daca doresc o schimbare ? bineinteles ca aceasta va fi TOT IN FAVOAREA LOR ,nicidecum in favoarea populatiei ).Lucrurile sint atit de bine aranjate ,de cei ce profita de pe urma lor,ca o schimbare intentionata de un grup (nu conteaza cit de mare e) ,e aproape imposibila .
Bine ar fi sa nu fie asa, poate sint eu cam pesimist ?
ps.in egipt Mubarak a oprit net-ul ,pentru a stopa comunicarea maselor .
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: chestii de pe net

Post by Albatrin »

rebeu wrote:M'da... adică nu ne-o iau ei... le-o facem noi cadou... :| :oops: :ugeek:
:? :? :?
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: chestii de pe net

Post by PETREMAN »

Punct ochit - Punct lovit! Oare este pe bune? :shock:
http://www.youtube.com/watch?v=IJyn3pRcy_Q
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: chestii de pe net

Post by rebeu »

Eu i-am descoperit acum vreo doi ani... aici. Sigur e pe bune.

PS. Daţi boxele mai taaaareeee! :twisted: :twisted: :twisted:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Post Reply

Return to “Cafenea”