Ştiaţi că? Adevăruri mai puţin plăcute...

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Ştiaţi că? Adevăruri mai puţin plăcute...

Post by rebeu »

Pictore... îţi răspund aici că-n topicu' ăla nu postez. Baţi câmpii cu graţie, eşti on-topic aşa că... nu te contrazic. :lol: :lol: :lol:

În plus... am avut răbdare limitată (deci n-am citit chiar tot) dar aia cu baza pe Orion m-a dat pe spate. Apropos! 3600 de ani rotaţie completă în jurul CUI? :lol: :lol: :lol: (distanţa medie până la ei este de 800 ani lumină!!!)

Cât despre Vitas... e o voce deosebită! Mă gândeam în timp ce-l ascultam la ironia istoriei...

Doors, Deep Purple, Led Zeppelin, Pink Floyd şi alţii (de pe vremea mea) făceau muzică psihedelică. Vitas ce muzică face? :roll:

PS: Mai am un dvd pentru tine... :ugeek:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Ştiaţi că? Adevăruri mai puţin plăcute...

Post by modigliani »

rebeu wrote:Revin cu ce ar trebui să începem să înţelegem: Oare vidul este chiar vid? Nimic este chiar nimic sau doar o stare de echilibru?
In filmul pe care ( parca ! ) ai refuzat sa-l vezi , Nassim Harramein , in "Teoria unificata a campului" , vine cu dezinvoltura si spulbera multe teorii asa-zis verificate , printre care cea a vidului , mai exact nu cea a vidului ci pe cea a materiei . Nu stau acum sa-l citez in mod exact insa incerc sa reproduc din amitiri :

" Din ceea ce se cunoaste pana acum despre atom , si este teoria unanim acceptata ca fiind valabila , atomul este 99,99 % vid .
Moleculele , la randul lor , sunt formate din atomi . Concluzia ? ..... 99.99 % din molecule este .... vid !
Corpul uman , de exemplu , este format din molecule . Concluzia ??? ...... 99,99 % din corpul uman este ... vid !

Dar nu asta este cel mai important . Nu ne oprim acum la asta . Iata ca este posibil si verificabil , raportat la ceea ce numim astazi "adevar absolut" , raportat la ceea ce numim "varf" in tot ce-a-nvatat omenirea despre Fizica pana astazi . Problema este urmatoarea : Daca acest corp uman despre care vorbim aici este ....... 99,99 % vid ...... ce anume sustine constiinta ? Ce anume se constituie in suport al acesteia ??? Pentru ca ..... indubitabil ..... constiintele exista . Si sunt mult mai pregnante decat entitatile fizice ....... "
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Ştiaţi că? Adevăruri mai puţin plăcute...

Post by Deceneu »

modigliani wrote:
rebeu wrote:Revin cu ce ar trebui să începem să înţelegem: Oare vidul este chiar vid? Nimic este chiar nimic sau doar o stare de echilibru?
In filmul pe care ( parca ! ) ai refuzat sa-l vezi , Nassim Harramein , in "Teoria unificata a campului" , vine cu dezinvoltura si spulbera multe teorii asa-zis verificate , printre care cea a vidului , mai exact nu cea a vidului ci pe cea a materiei . Nu stau acum sa-l citez in mod exact insa incerc sa reproduc din amitiri :

" Din ceea ce se cunoaste pana acum despre atom , si este teoria unanim acceptata ca fiind valabila , atomul este 99,99 % vid .
Moleculele , la randul lor , sunt formate din atomi . Concluzia ? ..... 99.99 % din molecule este .... vid !
Corpul uman , de exemplu , este format din molecule . Concluzia ??? ...... 99,99 % din corpul uman este ... vid !

Dar nu asta este cel mai important . Nu ne oprim acum la asta . Iata ca este posibil si verificabil , raportat la ceea ce numim astazi "adevar absolut" , raportat la ceea ce numim "varf" in tot ce-a-nvatat omenirea despre Fizica pana astazi . Problema este urmatoarea : Daca acest corp uman despre care vorbim aici este ....... 99,99 % vid ...... ce anume sustine constiinta ? Ce anume se constituie in suport al acesteia ??? Pentru ca ..... indubitabil ..... constiintele exista . Si sunt mult mai pregnante decat entitatile fizice ....... "
off : Cum ii zicea la film :D?
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Ştiaţi că? Adevăruri mai puţin plăcute...

Post by modigliani »

"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Ştiaţi că? Adevăruri mai puţin plăcute...

Post by rebeu »

Hummmm... când fizica va reuşi să definească acel ceva pe care noi îl numim conştiinţă probabil că se vor putea defini şi proprietăţile fizice ale ei. Şi este posibil să-i fie suficient acel 0,01% suport fizic.

Eşti conştient că între tine şi ecranul la care te uiţi acum, citind ce-am scris eu, sunt lumi întregi încă nedescoperite? Dacă nu le vezi şi nu le simţi asta nu înseamnă că nu există. Doar eşti genetic protejat împotriva bombardamentului exercitat de tot felul de „sori“ mai mari sau mai mici, astfel încât să nu te afecteze. D-aia eşti 99,99% vid... să aibă pe unde să treacă neutrinii ăia nebuni care păcălesc până şi radarele „poliţiei fizicii“. :lol: :lol: :lol:

Şi nu sunt chiar atât de nebun să pierd 4 ore să-l vad pe Nassrim ăla. Nu pricepi că dupa 5 minute când a recurs la prima păcăleală, m-a pierdut de client?

LE: Ştiinţa se face fără să furi căciula... de fiecare dată când s-a furat, s-a descoperit că era chiar a noastră...
Last edited by rebeu on 26 Sep 2011, 22:33, edited 1 time in total.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Ştiaţi că? Adevăruri mai puţin plăcute...

Post by modigliani »

"Exista intotdeauna trei variante : A unuia , a celuilalt si .... adevarul "

- proverb Chinez -
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Ştiaţi că? Adevăruri mai puţin plăcute...

Post by mihai_mura »

Interesant filmul. Cam greu pe alocuri de urmarit. Daca te prinde ...ai ars noaptea! ;)
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Ştiaţi că? Adevăruri mai puţin plăcute...

Post by rebeu »

Pictoreeeee! Mâine se arată „pricina“ cu Nibiru ăla al tău.

Te bagi în adăpostu' atomic? Ia şi ceva bericică/mustulică să nu te plictiseşti! :lol: :lol: :lol:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Post Reply

Return to “Cafenea”