scrumbie de Dunare

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

Post Reply
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

scrumbie de Dunare

Post by Gabi »

Fratilor lamuriti un nestiutor in ale scrumbiei de dunare :deja in Obor se gaseste la vanzare scrumbie proaspata (exclus sa fi fost congelata ca m-am uitat atent)
Parca stiam ca dupa martie intra pe Dunare,si isi schimba metabolizmul. O fi prinsa la gurile Dunarii ? Banuiesc ca e oricum fara gust sau grasimea celebra.Ce parere aveti , ca ma cam tenteaza o scrumbioara la gratar ?
chestii socoteli
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: scrumbie de Dunare

Post by Mihai Vinturache »

Fara sa fiu un expert in scrumbie (probabil ca vor completa si ei cu ceva ) iti spun ca intr-adevar in aceasta perioada scrumbia se aduna la gurile Dunarii si incepe sa se hraneasca abundent pentru a se ingrasa. In acest moment inca este slaba, dar ... nevoia de bani e mare, asa ca incep sa o culeaga inca din mare.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: scrumbie de Dunare

Post by Ono »

Gabi, daca iei, spune cum e. Eu sunt mare amator si chiar ieri mi-a venit un gand... dar m-am oprit intr-un somotei.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: scrumbie de Dunare

Post by cezar »

În perioada aceasta, scrumbie de Dunăre se prinde doar în mare, în preajma gurilor Dunării.
Deobicei, zona aflată la 1-3 mile de ţărm este plină de taliene imense. Ruşii şi ucrainienii folosesc traulere, la gurile Donului.

E drept, scrumbia de ianuarie-februarie-martie nu este prea grozavă, fiind destul de slabă.
Cea mai bună este scrumbia de aprilie-mai, cand urcă spre Valea Timocului.
Nici cea care coboară, după boişte, nu mai este la fel de bună, fiind aproape la fel de slabă ca aceea din februarie.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: scrumbie de Dunare

Post by Mihai Vinturache »

Si la P-ta Sudului am vazut scrumbie proaspata, destul de mare dar slaba, la 22 lei/kg
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: scrumbie de Dunare

Post by p_m_1959 »

Nea Gabi,anul trecut i-am adus lui Exu 6 ocale de scrumbie proaspata,grasa si frumoasa la 10 lei kilu,dimineata au scos-o din plase la ora 14 era la mine pe masa;daca te intereseaza si o sa mai pot sa fac rost(eu cred ca da),atunci cand e timpul ei te sun si-ti fac o intrebare.
_____________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
Post Reply

Return to “Cafenea”