De voie, de nevoie, postez aci

Discuţii fără iz de peşte

Moderator: dutustoica

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by cezar »

Sionut wrote:
Valentin Petrovici wrote:Mariane hai că-ţi spun eu dacă nu înţelegi. O parte a arbitrilor au fost cu familiile la Colibiţa. Costurile fiind suportete de APS ca o recompensă pentru activitatea desfăşurată. Un fel de premiere ca să înţelegi. Şi nu au fost numai arbitri.
Haideti sa nu dezinformam :
1.Pentru recompensarea arbitrilor pentru munca depusa anul asta a fost o actiune sponsorizata de APS. Nu a fost la Colibita dar asta e mai putin important.
2. Au fost invitati si au participat dupa stiinta si cunostintele mele numai arbitrii (nu si membrii familiilor acestora)

@Cezar
Mie nu-mi interzice nimeni sa postez aici.
Va urez un 2010 mai bun si plin de sanatate.
Ionut, nici nu cred ca te-ai fi supus unor astfel de interdictii. Te cunosc suficient de bine !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by Adar Marian »

Sionut wrote:
Valentin Petrovici wrote:Mariane hai că-ţi spun eu dacă nu înţelegi. O parte a arbitrilor au fost cu familiile la Colibiţa. Costurile fiind suportete de APS ca o recompensă pentru activitatea desfăşurată. Un fel de premiere ca să înţelegi. Şi nu au fost numai arbitri.
Haideti sa nu dezinformam :
1.Pentru recompensarea arbitrilor pentru munca depusa anul asta a fost o actiune sponsorizata de APS. Nu a fost la Colibita dar asta e mai putin important.
2. Au fost invitati si au participat dupa stiinta si cunostintele mele numai arbitrii (nu si membrii familiilor acestora)

@Cezar
Mie nu-mi interzice nimeni sa postez aici.
Va urez un 2010 mai bun si plin de sanatate.
Si-n cazu' asta adevaru' care-i?
Si "actiunii" asteia de ce nu i s-o fi facut reclama pe sait?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by cezar »

@ marian adar

Nene, cu toata simpatia, cred ca intrebarea ar trebui sa o pui...dincolo !
Aici, ca sa citez din clasici..."simple banuieli". ;)
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by Adar Marian »

Pai vad ca de aici aflu mai multe si mai repede, 'osebit de "dincolo" unde nimeni nu se-ngramadeste la vreun raspuns.
Nici zece minute nu-s de cand am rasfoit subiecte in sectiunea "membri APS' si am gasit intrebari ramase-n aer inca de acum doi ani!
In fine, daca subiectul e tabu sau deranjeaza, ajunge doar sa-mi spuneti.
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by FAE »

:D SALVE :D
Marian nu pot sa-mi dau seama de ce nu se vrea a se sti pina la urma ce sa intimplat cu "borcanu"...sint multi care vor sa afle dar...nimic...parca intrebarea ar fi pusa unui perete,sincer pe mine personal m-a deranjat faptul cu arbitrajul ...si atit...uni sint mai membri decit altii...65-70% din bani strinsi au plecat catre arbitraj...sint si acei oameni prieteni cu noi si este de admirat ce-au facut pe unde au participat...dar asta nu inseamna ca lasam totul ptr. o anumita actiune si restul...dumnezeu cu mila...cind sa infiintat APS-ul nu asta era ideea...."IO am facut aceasta intrebare acum vru-n an...atunci cineva sau mai bine zis citi-va "prieteni" m-au luat la misto sau au considerat ca sint un "GIGI CONTRA"...daca stai sa gindesti putin ...nici aici nu este mult diferit...(vezi cluburile care se vrea a se forma)...asa a inceput si cu arbitrajul...m-a rog poate sa gresesc "IO dar nu cred ! Ar fi multe de spus dar m-a retin ptr. a nu crea cine stie ce discuti acum in prag de an nou .
:P SARBATORI FERICITE :P LA MULTI ANI :P
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by Claudiu »

Nah, pai vedeti, daca n-ati facut si un club al craparilor, l-ati suparat pe Fae :lol:
Sa stiti ca si eu sunt cam sucarit. Pai sa n-aveti si un club al chefalarilor, hanusarilor, calcanarilor si guvidarilor...Nu-i lucru! :twisted:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by Adar Marian »

Fae, mon cher, da-mi voie sa-ti explic un fapt: cluburile de aici exact pentru asta-s concepute, ca fiecare ramura de pescari din asociatie sa-si gestioneze singura fondurile, in felul asta se evita discutiile in contradictoriu pe tema unor prioritati sau altora.
Ca nu s-a spus direct - era de la sine inteles, odata ce vizibil s-a-ncercat ca anumiti pasi gresiti sa fie ocoliti.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by valic »

Fae frate, gresesti enorm, daca ai nelamuriri, intreba si SIGUR vei primi explicatii, si nu numai tu , toti membri. Noi incercam sa facem ceea ce DINCOLO nu s-a dorit.

Hai pa si la Multi Ani !
Valic
0744 644 368
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by FAE »

:D SALVE :D
...poi Marian...sa inteleg ca "IO care merg la pescuit exclusiv la crap ar trebui sa-mi fac "clubul craparilor"...??? :? , de ce nu chiar un FAN CLUB CRAP... :roll: ...nu vad de ce sa-r face atitea bisericute...sau m-a rog nu inteleg, poate are totusi un sens...aici i-ti dau dreptate...2-3 capete gindesc mai bine decit unul singur 8-) ,dar ptr. a se forma echipe ptr. diferite concursuri ( nu neaparat de crap...) cum va proceda CD ..."IO nu vad nici-o posibilitate...degeaba incercam sa avem scule si logistica de "jdemilioane" daca nu sint puse in proba...a ...ca este mai frumos in delta sau pe dunare in ape salbatice este corect...dar si braconajul mult mai mare,decit sa m-a cert cu totii timpiti ca baga plase, sau fac pe "electricieni"...prefer sa merg pe o balta cu plata sa stau linistit si chiar sa mai si vad un "drill"...asta este poate gresesc "IO.
:P SARBATORI FERICITE :P LA MULTI ANI :P
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by Dumitrescu Iancu »

Fae,iar o sa-mi spuna prietenul Marian ca nu sunt suficient de diplomat,dar ma risc!
Stim cu totii ca preferi pescuitul la crap pe balti "specializate"...Aici,pe acest forum, s-au adunat,in majoritate,iubitori ai pescuitului in ape "salbatice",pe care nu-i prea intereseaza,in mod deosebit,concursurile de crap,calificarile pt CM,cine si cum organizeaza aceste calificari,si cu atat mai putin ii intereseaza acum o investitie in scule super-profi sau,si mai putin,sponsorizarea unuia sau altuia dintre eventualii membri!Daca te intereseaza exclusiv pescuitul la crap,sunt zeci de cluburi specializate,care au tot ce le trebuie,organizeaza si participa la concursuri,asa ca nu vad de ce nu te inscrii intr-un asemenea club!
Este adevarat ca si noi avem ca posibilitate infiintarea acelui club al craparilor,dar,cum deocamdata tu esti singurul cat de cat interesat,acest club nu este chiar prima urgenta pentru APC21!Aveam chiar de gand sa-ti propun sa te ocupi tu de nasterea acestui club,dar observ din postarea ta anterioara ca nu te intereseaza o munca de organizare,preferi totul sa fie "de-a gata",adica platesti o cotizatie de 50 lei pe an,si...sa se ocupe altii!Eventual sa ti se si plateasca participarile la concursuri-minim 1500lei taxa de inscriere per concurs!Mie nu mi se pare corect,dar e doar parerea mea!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Pai vad ca de aici aflu mai multe si mai repede, 'osebit de "dincolo" unde nimeni nu se-ngramadeste la vreun raspuns.
Nici zece minute nu-s de cand am rasfoit subiecte in sectiunea "membri APS' si am gasit intrebari ramase-n aer inca de acum doi ani!
In fine, daca subiectul e tabu sau deranjeaza, ajunge doar sa-mi spuneti.
Nene Mariane, zau ca nu-i tabu subiectul ! Poti sa intrebi ce vrei, dar eu despre APS stiu direct doar pana in august 2008. Si pe cuvant de onoare ca nu ascund nimic-nimicuta !
Restul...stiu din auzite, uneori informatiile sunt inexacte sau incomplete, alteori subiective. D'aia ziceam ca raspunsuri mai utile primesti "dincolo".
Pe de alta parte, in afara faptului ca astfel invatam si noi din greselile lor (desi, cam ce vad ca-i doare pe apesisti ne-a cam durut si pe noi, ducandu-ne la despartire), alte foloase nu vad. Si nici nu-mi plac unele exagerari la adresa celor de acolo, care pana la urma au muncit...asa cum s-au priceput.
Daca pe langa fudulie, aveau si un pic de aplecare spre pescari, probabil ca APS-ul era mult mai departe.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by Dumitrescu Iancu »

FAE wrote::D SALVE :D dar ptr. a se forma echipe ptr. diferite concursuri ( nu neaparat de crap...) cum va proceda CD ..."IO nu vad nici-o posibilitate...degeaba incercam sa avem scule si logistica de "jdemilioane" daca nu sint puse in proba...
:P SARBATORI FERICITE :P LA MULTI ANI :P
Fae,cred ca nu ai inteles mai nimic din ce ne-am propus noi sa facem!Nu va investi nimeni "jdemilioane" in scule si logistica PENTRU CONCURSURI!Si nici in formarea de echipe super-profesioniste!Avem cu totul alte tinte!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by cezar »

Claudiu wrote:Nah, pai vedeti, daca n-ati facut si un club al craparilor, l-ati suparat pe Fae :lol:
Sa stiti ca si eu sunt cam sucarit. Pai sa n-aveti si un club al chefalarilor, hanusarilor, calcanarilor si guvidarilor...Nu-i lucru! :twisted:
Prietene, nu esti bine informat! Ce-ai zice daca, sa zicem in 2011, va exista Clubul de pescuit la Marea Neagra ?
Poate injghebam de-o barca, un motor de 6 CP, o baraca, etc.
Acum cca 15 ani, sustineam singur o astfel de "panarama". O fi si clubul, cu forte reunite, in stare de asa ceva ! Ce zici ?
Am in vedere chiar si un presedinte executiv constantean pentru asta ! Cin sa fie, cin sa fie ? :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by Claudiu »

O mare surpriza, ce ma onoreaza!
Sa fiti sanatosi si sa infaptuiti tot ce v-ati propus!
Cat timp o sa-mi mai placa pescuitul, voi fi cu voi! ;)
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by Petru Burian »

cezar wrote:Noi vrem sa le cheltuim pe barci, motoare, poate o balta pentru pescarii nostri, poate o cabana a noastra (sau un ponton dormitor cu 15-20 de locuri) pentru toti membrii, poate si alte lucruri. Se va vedea in timp, pentru ca nu-i o chestiune de un an-doi.
Na, aşa da :!:
1 -- Sper „sa ma tina puterile” pentru o intalnire intr-una din „obiectivele” propuse spre realizare.
2 -- Sunt total de acord si sustin fara rezerve investirea fondurilor PC21 pt. astfel de initiative ;)
Sa fiti iubiti si
La multi ani si multi bani :!: :!: :!: (v. pct. 2.) :D

P.S. Fratilor, a trebuit sa umblu la „documentare” pt. a ma lamuri cu ce se mananca maieutica :oops:
„Omul cat traieste invata ...”
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Valentin Petrovici

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by Valentin Petrovici »

Sionut wrote:
Valentin Petrovici wrote:Mariane hai că-ţi spun eu dacă nu înţelegi. O parte a arbitrilor au fost cu familiile la Colibiţa. Costurile fiind suportete de APS ca o recompensă pentru activitatea desfăşurată. Un fel de premiere ca să înţelegi. Şi nu au fost numai arbitri.
Haideti sa nu dezinformam :
1.Pentru recompensarea arbitrilor pentru munca depusa anul asta a fost o actiune sponsorizata de APS. Nu a fost la Colibita dar asta e mai putin important.
2. Au fost invitati si au participat dupa stiinta si cunostintele mele numai arbitrii (nu si membrii familiilor acestora)

@Cezar
Mie nu-mi interzice nimeni sa postez aici.
Va urez un 2010 mai bun si plin de sanatate.
Dragi colegi am fost acuzat de Ionuţ că eu am dezinformat. Este posibil. Eu, ca şi majoritatea celor care citesc aceste rînduri nu avem acces la aceste informaţii clasificate, fapt căruia i se datorează această uriaşă greşeală a mea. Vin în faţa dvs. şi îmi cer scuzele de rigoare.
Dar te rog eu Ionuţ pentru că observ că deţii mai multe informaţii clasificate de ce nu ne informezi tu? Vii şi spui că eu dezinformez. Este posibil. Dar ia informează-ne tu ce şi cum. Cred că numai aşa vom cunoaşte adevărul.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by Adar Marian »

Petru Burian wrote: P.S. Fratilor, a trebuit sa umblu la „documentare” pt. a ma lamuri cu ce se mananca maieutica :oops:
„Omul cat traieste invata ...”
Dom' Petru, nu intamplator am intrebat aici unde, cum si cu ce a gresit APS-ul, mai cu seama cand am vazut cata stradanie exista in evitarea pocinogurilor trecute, insa mai exista un clou, anume: te feresti de-o groapa si cazi intr-alta, ba chiar e posibil sa iesi de pe drum si sa pici in sant.
Al'minteri mai am una de zis:
- Cand Socrate a fost intrebat de catre judecatori ce pedeapsa crede c-ar merita, filozoful le-a spus ca cea mai nimerita ar fi ca intretinerea lui sa caza in sarcina cetatii.
Anecdotica istorie, insa cat adevar, cata intelepciune!
Domnii mei, nu ntrageti in carcotasi, au rolul lor bine definit in natura si nu-i musai ca atunci cand sesizeaza ceva, orice, sa ofere si solutia, pentru asta se strang mai multe capete luminate pe forum ori in cate-o cafenea la drum de seara...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by cezar »

Nene, cand ne-am apucat de "treaba" asta cu Asociatia, ne-am propus sa facem lucrurile cat mai bine. Este posibil sa reusim !
Dar, este (mai mult decat) posibil, este chiar probabil ca vom comite si greseli, chiar daca ne vom stradui sa le evitam !
Un lucru este insa sigur. Nu vom face de doua ori aceeasi greseala!
Este motivul pentru care scriam pe undeva ca parerea fiecaruia conteaza. Chiar daca nu vom putea raspunde tuturor cererilor, vom face tot ceea ce depinde de noi pentru a oferi fiecaruia o sansa de a-si vedea dorintele implinite (desigur, in limita resurselor noastre).
Vom vedea ce va fi. Noi suntem optimisti !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by cezar »

citat (foarte partial) dintr-o postare a lui George Tomescu pe pescar-sportiv.ro, in cadrul topicului deschis de Marian Adar

.....membrilor in actiuni care implica si munca nu numai chefuri
_________________
tomescu.george@gmail.com

"Indoctrinarea", bat-o vina ! Asta a inteles bietul om, saracul !

Mai ales ca am constatat personal cum la arbitraje (e drept, dupa incheierea manselor), se bea "teapan" (berea fiind moca, prin grija sponsorilor).
Am vazut cu ochii mei, atat concurenti, cat si (cativa) arbitri, in stadiul de "tzandari, muci si cingo".
La actiunile noastre la Dunare, asa ceva n-am vazut.

Din fericire, mai sunt si postari de mare bun simt, moderate si "punand degetul pe rana(fara a fi deloc vehemente)", cum sunt cele ale lui George Banciu !
Sionut
Posts: 82
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: De voie, de nevoie, postez aci

Post by Sionut »

Valentin Petrovici wrote:
Dragi colegi am fost acuzat de Ionuţ că eu am dezinformat. Este posibil. Eu, ca şi majoritatea celor care citesc aceste rînduri nu avem acces la aceste informaţii clasificate, fapt căruia i se datorează această uriaşă greşeală a mea. Vin în faţa dvs. şi îmi cer scuzele de rigoare.
Dar te rog eu Ionuţ pentru că observ că deţii mai multe informaţii clasificate de ce nu ne informezi tu? Vii şi spui că eu dezinformez. Este posibil. Dar ia informează-ne tu ce şi cum. Cred că numai aşa vom cunoaşte adevărul.

Draga Dle Petrovici, faceti parte din categoria de oamenilor care si atunci cand gresesc, de fapt ei NU GRESESC, sau daca totusi se intampla in nici un caz nu este vina lor. Nu am zis ca greseala este uriasa si nici de faptul ca dezinformarea a fost sau nu intentionata dar ea a existat cu certitudine.
Nu am nici acces la "informatii clasificate" - ce tare suna termenul - singurul loc unde am avut acces in fata unor membrii simplii fiind forumul arbitrilor asa ca nu stiu ce raport sa va fac. Daca ai alte intrebari la care eu stiu raspunsul, iti voi raspunde tot din postura unui membru simplu (ca si dumneavoastra de altfel).

@Marian Adar
Acel team-building nu a fost afisat pe site deoarece se adresa unei categorii mici si a fost gandit ca o rasplata pentru munca arbitriilor
din acel an. Acea cheltuiala a fost constituita din 2 parti .Una achitata de APS si una de echipa de arbitrii (in contul diurnei, echipa de arbitrii a participat la un concurs privat de spinning ce a avut loc in acea locatie). Nu cunosc suma cheltuita de APS pentru acesta intalnire, mai ales ca nici macar nu am fost participant.
Si apoi daca eu vreau sa te invit pe mata la o cina, iti dau pe privat nu o anunt pe tot forumul, nu ?
Post Reply

Return to “Cafenea”